Φυσίγγια για μπεκάτσα

μηπως ξερουμε το gorilla elix και το cheddite regina τι διασπορεα χρησιμοποιουνε?
Για το Gorilla δεν ξέρω, αλλά από το όνομα υποθέτω ελικοειδή χωρίς πτερύγια.
Το Cheddite έχει διασπορέα Gualandi (κανονικό κυάθιο με σταυρό μέσα). Από δυο παρτίδες που έχω πάρει, πολύ παλιά με μπαρούτι SLC και πιο πρόσφατα με GRANULAR, και τα δυο είχαν το ίδιο διασπορέα.
 
Η Cheditte παράγει και το free shots με διασπορεα βυθισμένο στα σκάγια, παρόμοιο με τα δικά μας συγκεντρωτικά. Κάπου είχα διαβάσει πως από εκεί πήρα την ιδέα του ο αείμνηστος Στόκας με τα θρυλικά maxD.
tb_43130Super-Freeshot.jpg

000Super Free Shots
This cartridge produced with an innovative solution on the wad can get an uniform and large pattern already at 20 m without coating the gun

Gauge 12
Head Brass (mm.) 25
Case Height (mm.) 70
Primers CX2000
Wad Special Dispersing
Lead (gr.) 36
Pellet Size 7-8-9-10
Closure Crimped
Box / Case 10/200
 
Η Cheditte παράγει και το free shots με διασπορεα βυθισμένο στα σκάγια, παρόμοιο με τα δικά μας συγκεντρωτικά. Κάπου είχα διαβάσει πως από εκεί πήρα την ιδέα του ο αείμνηστος Στόκας με τα θρυλικά maxD.
tb_43130Super-Freeshot.jpg

000Super Free Shots
This cartridge produced with an innovative solution on the wad can get an uniform and large pattern already at 20 m without coating the gun

Gauge 12
Head Brass (mm.) 25
Case Height (mm.) 70
Primers CX2000
Wad Special Dispersing
Lead (gr.) 36
Pellet Size 7-8-9-10
Closure Crimped
Box / Case 10/200
Ρε παιδια στην φωτο δειχνει LB6 με φελλο!Τι ειδους free shots ειναι αυτο?
 
Last edited:
και γιατί να μην έχει φελλό? .....ακόμα και ο lb6 θέλει αμορτισέρ........
Το ξερω φιλε μου.....γεμιζω LB6 με φελλο και με αντιβαρο.Αυτο ΔΕΝ ειναι μπεκατσοφυσιγγο εκτος και αν
εχω χασει επεισοδια πιο πανω και αναφερεστε σε κατι αλλο.Αυτο ειναι μετα τα 40 μετρα της μπεκατσας αντι
για την κλασικη μουτζα να της τραβηξεις ενα τετοιο μπας και.......
 
τον lb6 τον γεμηζω εγω με 1,2 γραμμαρια χοντρο πυτουρο + ταπα απο φελο GAL 20 3 χιλιοστων , και οταν ρηχνω δεν φενετε πουθενα το πιτουρο στον αερα , καθος μερηκους LB6 ρηχμενους που βρησκω , ειναι οπως τους γεμησα , με το πιτουρο σιμμπιεζμενο μεσα , και τον φελο
 
Το ξερω φιλε μου.....γεμιζω LB6 με φελλο και με αντιβαρο.Αυτο ΔΕΝ ειναι μπεκατσοφυσιγγο εκτος και αν
εχω χασει επεισοδια πιο πανω και αναφερεστε σε κατι αλλο.Αυτο ειναι μετα τα 40 μετρα της μπεκατσας αντι
για την κλασικη μουτζα να της τραβηξεις ενα τετοιο μπας και.......
και ομως αυτο το διασπορας ανοιγη πολυ και εχει και πολυ δυναμη.
 
Το ξερω φιλε μου.....γεμιζω LB6 με φελλο και με αντιβαρο.Αυτο ΔΕΝ ειναι μπεκατσοφυσιγγο εκτος και αν
εχω χασει επεισοδια πιο πανω και αναφερεστε σε κατι αλλο.Αυτο ειναι μετα τα 40 μετρα της μπεκατσας αντι
για την κλασικη μουτζα να της τραβηξεις ενα τετοιο μπας και.......

και ομως αυτο το διασπορας ανοιγη πολυ και εχει και πολυ δυναμη.
Προφανώς τη διασπορά την κάνει ο πλαστικός κώνος που μπαίνει πάνω από τα σκάγια με την κορυφή προς τα κάτω. Κάτι αντίστοιχο με τον ανάποδο αποκεντρωτήρα του Στόκα και του Direct.
 
Προφανώς τη διασπορά την κάνει ο πλαστικός κώνος που μπαίνει πάνω από τα σκάγια με την κορυφή προς τα κάτω. Κάτι αντίστοιχο με τον ανάποδο αποκεντρωτήρα του Στόκα και του Direct.
Στελιο θα ηταν λογικο εαν ο LB6 ηταν κομμενος μεχρι τον φελλο.Αυτο φενεται ολοκληρο στην φωτο.
Τωρα αν ο κωνος ανοιγει τα σκαγια την ωρα που αδρανοποιειται ο LB6 σημαινει οτι για πολλα μετρα
παει μονοβολο.
 
Για όσους κρατάνε στατιστικά, στο σημερινό κυνήγι βρήκα τα παρακάτω ριγμένα φυσίγγια. Το mezzo λίγο-πολύ το γνωρίζουμε. Για το Cobra γνωρίζει κάτι κάποιος συνάδελφος;





Το βγάζει ο Τάσκωφ στο Μεσολόγγι.
Αυτή είναι η σελίδα του :https://www.taskof.gr
 
Ρε τι θυμηθηκα..Ακου κωλοφαρδια Χρηστο,μου ειχε δωσει ενα παιδι ενα πριν 6-7 χρονια..αφου δεν ηταν κατι το συλλεκτικο το εβαλα στην δεξια του πλαγιοκαννου για να το ριξω στο απογευματινο τσιχλας..
Φτανω νωρις στο ποστο μου κ καθομαι μπροστα απο ενα θαμνο,απο πισω ηταν ενα τοπακι με θαμνους περιπου 10Χ10 που το ειχε καψει ο τσοπανης..
Ακουω εκει μεσα εναν κοτσυφα να κελαηδαει,περνω πετρα κ πεταω κ σηκωνετε πετωντας χαμηλα η μπεκατσα(!)..το διασπορας δεν της χαριστηκε..
Εκτος απο τσιχλοκοτσυφα εχω σηκωσει κ αλλη φορα μπεκατσα μεσα απο καμμενα τοπακια οπως κ εχω ξανασηκωσει μπεκατσα με πετρα που πηγενε για τσιχλοκοτσυφα,τα εχω ξαναγραψει..
Ρε φιλε του λεω πολυ γουρλης εισαι..
Κατα τυχει βρηκα κ τον συγκεντρωτηρα κ αν θυμαμε καλα ηταν με τον κλασσικο σταυρος χωρις αποσπομενα πτερυγια που χρησιμοποιουν τα περισσοτερα διασπορας..
Και νομιζω οτι πρεπει να εχουν καλη τιμη για διασπορας..
 
Back
Top