Φυσίγγια για μπεκάτσα

κιτρινο Λαμπρο 36 γρ διασπορας . 0- 35 μετρα τουλάχιστον θανατος , ουτε μολυβδωσεις στην κανη ουτε πολύ λακτισμα , ακρως φονικο φυσιγγι
To αμεσως πιο φονικο διασπορας μετα το Κουτουμανος για μενα... Βεβαια εχω ακομα στοκ φυσιγγιων απο εποχη Λαμπρο κ οχι Ναυπλιωτη κ δεν εχω "συγχρονη" αποψη... Μετρια διασπορα, ωραια κατανομη, φονικο οντως σιγουρα μεχρι τα 35 μετρα...
 
Ειχα παρει μεγαλη ποσοστητα την τελευταια φορα κ εγω ακομα 4-5 κουτια 7αρια... :) Αφου εριξα οσα εριξα, μετα ψιλοεκοψα τα διασπορας, αρχισα να ριχνω κ δικα μου κ ετσι εμειναν στην ακρη... Η τιμη που γραφει επανω το κουτι ειναι απο αλλη εποχη... .sarcastic. Ριχνω ακομα κανενα στη μπεκατσα αλλα δεν τελειωνουν... Για να πω την αληθεια μου θυμιζουν πολυ κ κυνηγια με τον πατερα μου κ μου αρεσουν...
 
Ειχα παρει μεγαλη ποσοστητα την τελευταια φορα κ εγω ακομα 4-5 κουτια 7αρια... :) Αφου εριξα οσα εριξα, μετα ψιλοεκοψα τα διασπορας, αρχισα να ριχνω κ δικα μου κ ετσι εμειναν στην ακρη... Η τιμη που γραφει επανω το κουτι ειναι απο αλλη εποχη... .sarcastic. Ριχνω ακομα κανενα στη μπεκατσα αλλα δεν τελειωνουν... Για να πω την αληθεια μου θυμιζουν πολυ κ κυνηγια με τον πατερα μου κ μου αρεσουν...
Αρι οταν ανοιγεις το καπάκι του κουτιού απο την μέσα μεριά γράφει για τα κυνήγια που είναι κατάλληλο κλπ?Σε ρωτάω γιατί παλιά το εφάρμοζε η λαμπρο σε όλα τις τα φυσίγγια..ΥΓ Εγώ τα παλιά τα λαμπρο δεν τα είχα ρίξει ποτέ εκτός απο το γιουρομιξ που τότε γεμίζονταν σε μαύρο κάλυκα...
Οταν έμαθα ότι αγοραστηκε απο τον Ναυπλιωτη, έψαξα στα κυνηγομαγαζα που τα είχα συνάντηση τα παλιά λαμπρο για να τα αγοράσω.Ματαια ομως..Ακομα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο..Σορυ .off topic.
 
Καλησπέρα. Καλά όσα λέμε για τα φυσίγγια παιδια. Το φυσηγγι ειναι καθαρά θεμα ψυχολογίας, να σου εμπνέει σιγουριά εκεινη τη κρισιμη στιγμη. Σημαντικότερο είναι το κοντακι στα μέτρα μας (η τουλάχιστον οσο πιο κοντά γίνεται) η ψύχραιμη επομιση και το ακαριαίο πατημα της σκανδάλης, οποιαδήποτε διόρθωση επωμισης ή δισταγμός στο πάτημα ειναι καταστροφικό. Κυνηγούσα με 20αρι και 26-28γρ την μπεκατσα και ποτε δε ένιωσα μειονεκτικά ή άβολα, ειχα εμπιστοσύνη στα φυσίγγια αλλα και τα οπλα (Benelli montefetro και Betinsoli diamond) ηταν κοντα στα μέτρα μου.
 
Κυνηγούσα με 20αρι και 26-28γρ την μπεκατσα και ποτε δε ένιωσα μειονεκτικά ή άβολα, ειχα εμπιστοσύνη στα φυσίγγια αλλα και τα οπλα (Benelli montefetro και Betinsoli diamond) ηταν κοντα στα μέτρα μου.
Αυτο που Ίσως μετράει περισσότερο ειναι ότι είχες εμπιστοσύνη στον εαυτό σου Γιάννη..:).
 
Αυτο που Ίσως μετράει περισσότερο ειναι ότι είχες εμπιστοσύνη στον εαυτό σου Γιάννη..:).
Τάσο όσο εμπιστοσύνη και να έχουμε στον εαυτό μας, αν αλλού βλέπουμε εμεις και αλλού το οπλο η αστοχία ειναι σχεδόν σίγουρη σε ενα θήραμα που σου δινει ελαχιστο χρόνο και οι παλμοί ειναι στο κόκκινο, αν έχει προηγηθεί και τρέξιμο ή ανάβαση να πας κοντά, αστα να πανε τότε.
 
S.m.39.gr.για μπεκατσα παρα μα παρα πολλα.ειναι πολυ καλο φυσηγγακι αλλα ειναι υπερβολικά πολλα τα γραμαρια.ψαξου καλητερα για 33/34 το πολυ.
+1
κιτρινο Λαμπρο 36 γρ διασπορας . 0- 35 μετρα τουλάχιστον θανατος , ουτε μολυβδωσεις στην κανη ουτε πολύ λακτισμα , ακρως φονικο φυσιγγι
Κιτρινο Λαμπρο διασπορας Νο 5
Το έβαζε αποκλειστικά ένα θείος μου λαγοκύνηγο, στην μία κάννη του πλαγιοκαννου του 3*, σε κυνήγι σε σφιχτα μέρη ή όταν πήγαινε '''καβάλα'' στα σκυλιά.
Νομίζω στο Νο 5 έβγαινε σε 34 γρ.
 
Υπάρχει και αυτό παιδιά παρόμοιο με του Κουτουμανου. Το έχει υπ'οψιν του κάποιος
m Διασποράς
|
semi-diasporas2.png
SEMI MAGNUM

ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ

Tιμή: 5,50 euro

Τα 38gr σκάγια.

σε συνδυασμό με τον ελικοειδή αποκεντρωτήρα μας προσφέρουν γρήγορο άνοιγμα, με γεμάτη τουφεκιά χωρίς κενά. Ενδείκνυται για μπεκάτσες στο πυκνό, αλλά λόγω των μεγάλων του ταχυτήτων για φυσίγγι διασποράς, μας δίνει το πλεονέκτημα να παίρνουμε το θήραμα και σε ποιο μακρινές αποστάσεις (π.χ.30 μέτρα. Κατάλληλο επίσης στις φάσες, στα υδρόβια και στο λαγό.



Τεχνικά χαρακτηριστικά
Βάρος σκαγίων: 38 gr
Πιέσεις: 700±50 bars
Νούμερα: Nº 5-9
Αρχική Ταχύτητα: 415m/sec
V10: 325m/sec
Cal. 12
Μήκος: 70mm
Μέταλλο: 25mm
 
+1

Κιτρινο Λαμπρο διασπορας Νο 5
Το έβαζε αποκλειστικά ένα θείος μου λαγοκύνηγο, στην μία κάννη του πλαγιοκαννου του 3*, σε κυνήγι σε σφιχτα μέρη ή όταν πήγαινε '''καβάλα'' στα σκυλιά.
Νομίζω στο Νο 5 έβγαινε σε 34 γρ.

No 8-9-10 Tecna 36gr και Νο 5-6-7 S4 34gr
 
Συνάδελφοι εχει χρησιμοποιησει κανεις στο κυνηγι της μακρομύτας διασπορας του Κουτουμανου το semi magnum με τον ελικοειδή να μας πει εντυπώσεις?Θα μου φερουν 2 κουτακια για δοκιμη την άλλη εβδομαδα!

Γνωρίζουμε την αρχική τους ταχύτητα;
 
αρχικη σε διασπορας ? τι θα αλλαξει Χρηστο ? η προσκοπευση ? η η διατρηση ? δεν εχει νοημα να ψαχτούμε με αρχικες σε διασπορας φυσιγγι
 
μετα από καποια χρονια ενασχόλησης με το φυσιγγι , κατεληξα στον εξης απλο κανονα , δεν εχει σημασια ποσα σκαγια ριχνω , εχει τεραστια σημασια όμως ποσα σκαγια φτανουν στον στοχο , αν το καλοσκεφτείτε θα απλουστεύσετε πολύ το θεμα φυσιγγι
 
αρχικη σε διασπορας ? τι θα αλλαξει Χρηστο ? η προσκοπευση ? η η διατρηση ? δεν εχει νοημα να ψαχτούμε με αρχικες σε διασπορας φυσιγγι

Νομιζω πως εχει σημασια οταν προλαβαινεις να καταβαλεις το πουλι πριν σου βαλει μπροστα καποια δεντρα ή θαμνους...
Αν κρινω απο τα zotos που μας παρεθεςε ο Γιαννης με αρχικη ταχυτητα 415 m/s, ισως το μυστικο σε αυτα τα φυσιγγια να ειναι η μεγαλη αρχικη ταχυτητα και οχι τα πολλα γραμμαρια...
 
Όχι φιλε μου κ εγω τωρα ότι μαθαινω για το συγκεκριμενο φυσιγγι απλα δελεαστικα με τον ελικοειδή διασπορεα κ το πηρα για δοκιμη!

Μακάρι να έχεις σύντομα συναντήσεις και εντυπώσεις!
 
Back
Top