Φυσίγγια για μπεκάτσα

Ακουω τις αποψεις σας συνάδελφοι!Δικη μου εκτιμηση ότι το direct maximum αποδοση εχει τα 15 μετρα μετα κενα πολλα!Του Κουτουμανου θεωρω maximum βεληνεκές τα 25 μετρα κ ενώ μου εχει φυγει η τουφεκια λιγο κατω κ δεξια βλεπω ωραια κατανομή!Αυτο που δεν καταλαβαινω είναι γιατι εχει αριστερα στο χαρτονι διπλα κ τριπλα σκαγια?παραμορφωση?η απλα ειχε κ αλλης διαμετρου σκαγια μεσα το φυσιγγι?Τα χαρτονια ηταν 100χ80cm!
 
Οπτικά κρίνω και χωρίς μεγάλη εμπειρία από δοκιμές, το 40αρι του κουτουμανου έδωσε πιο ομοιομορφη κατανομή ίσως να οφείλεται και στα περισσότερα γραμμάρια, το direct βλέπω ότι έχει ένα μεγάλο κενό προς τη μέση και προς τα κάτω ίσως να οφείλεται και στο διασπορεα που χρησιμοποιεί, αν και σε αυτές τις αποστάσεις το ζητούμενο είναι η γρήγορη διασπορά και όχι η ακρίβεια της βολής.
 
Ακουω τις αποψεις σας συνάδελφοι!Δικη μου εκτιμηση ότι το direct maximum αποδοση εχει τα 15 μετρα μετα κενα πολλα!Του Κουτουμανου θεωρω maximum βεληνεκές τα 25 μετρα κ ενώ μου εχει φυγει η τουφεκια λιγο κατω κ δεξια βλεπω ωραια κατανομή!Αυτο που δεν καταλαβαινω είναι γιατι εχει αριστερα στο χαρτονι διπλα κ τριπλα σκαγια?παραμορφωση?η απλα ειχε κ αλλης διαμετρου σκαγια μεσα το φυσιγγι?Τα χαρτονια ηταν 100χ80cm!
Μάλλον η παραμόρφωσεις των σκαγιων η συσοματωσεις..
 
Έτσι είναι φίλε Γιώργο, να πω και κάτι που μου ρθε τώρα γιατί δεν δοκιμάζεις και το mezzo 8,9 αλλά με ανοιχτό τσοκ, πιστεύω ότι θα δώσει καλή κατανομή και δεν θα φοβάσαι ούτε για το σκύλο ούτε να κατά φύγεις σε τόσο ισχυρή γόμωση.
 
Από δοκιμες άλλο τιποτα χαχαχαχαχαχα σε δουλεια να βρισκόμαστε!Καποια στιγμη θα το δοκιμασω κ αυτό αν κ νομιζω τις ιδιες κατανομες με τα μαλλινοταπα πως θα εχει που είναι από τα αγαπημενα μου φυσίγγια!
 
Ακουω τις αποψεις σας συνάδελφοι!Δικη μου εκτιμηση ότι το direct maximum αποδοση εχει τα 15 μετρα μετα κενα πολλα!Του Κουτουμανου θεωρω maximum βεληνεκές τα 25 μετρα κ ενώ μου εχει φυγει η τουφεκια λιγο κατω κ δεξια βλεπω ωραια κατανομή!Αυτο που δεν καταλαβαινω είναι γιατι εχει αριστερα στο χαρτονι διπλα κ τριπλα σκαγια?παραμορφωση?η απλα ειχε κ αλλης διαμετρου σκαγια μεσα το φυσιγγι?Τα χαρτονια ηταν 100χ80cm!

Γιώργο σ΄ ευχαριστούμε για τις δοκιμές.
Ανάμεσα στις δύο φωτό νομίζω πως τα Κουτουμάνος υπερέχουν. Εξάλλου εγώ και τα 34γρ Direct δεν τα βρήμακε μεταξύ μας και ίσως να το βλέπω υποκειμενικά... :)
Στην φωτό με τα Κουτουμάνος και τα δικά μου μάτια έπεσαν κατευθείαν στις μεγάλες τρύπες. Αν θέλεις σφάξε ένα να δεις και να μας πεις αν έχει μέσα και πιο χοντρά σκάγια... Το περίεργο είναι ότι ενώ είπες ότι σου έφυγε η τουφεκιά δεξιά, τα μεγάλες τρύπες είναι μόνο αριστερά... .xm. Πάντως πιο πολύ φαίνεται σαν να είναι διπλά κολλητά σκάγια...
 
συσσωματεις σκαγιων από υπερβολικες διαφυγες αεριων είναι τα τριπλα σκαγια , συχνο φαινομενο σε φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα το οποιο μεγαλωνει σε διευρυμένους αυλους , το Direct θα δουλεψει τελεια με ελαχιστα στενοτερο τσοκ
 
Γιώργο σ΄ ευχαριστούμε για τις δοκιμές.
Ανάμεσα στις δύο φωτό νομίζω πως τα Κουτουμάνος υπερέχουν. Εξάλλου εγώ και τα 34γρ Direct δεν τα βρήμακε μεταξύ μας και ίσως να το βλέπω υποκειμενικά... :)
Στην φωτό με τα Κουτουμάνος και τα δικά μου μάτια έπεσαν κατευθείαν στις μεγάλες τρύπες. Αν θέλεις σφάξε ένα να δεις και να μας πεις αν έχει μέσα και πιο χοντρά σκάγια... Το περίεργο είναι ότι ενώ είπες ότι σου έφυγε η τουφεκιά δεξιά, τα μεγάλες τρύπες είναι μόνο αριστερά... .xm. Πάντως πιο πολύ φαίνεται σαν να είναι διπλά κολλητά σκάγια...
Φιλε Χρηστο όχι δεν εχει μεσα αλλης διαμετρου σκαγια όλα ηταν ιδια το ανοιξα!Κ εγω με το direct ψαχνω να βρω από περυσι χρυση τομη κ σε ποια αποσταση δουλευει σωστα κ με τη συσφιξη αλλα ένα ξερο πουλι δεν εχω παρει όλα κοψοφτερα δεν ξερω μηπως φταει κ η πυριτιδα κ ετυχε σε μερες με υγρασία να μην τραβαει η Α1!Καλα να ειμαστε να κανουμε δοκιμες κ να βοηθάμε ο ενας τον άλλο με ανταλλαγη αποψεων κ εμπειριων από τους μεγαλύτερους κ γνωστες του αντικειμενου!
 
συσσωματεις σκαγιων από υπερβολικες διαφυγες αεριων είναι τα τριπλα σκαγια , συχνο φαινομενο σε φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα το οποιο μεγαλωνει σε διευρυμένους αυλους , το Direct θα δουλεψει τελεια με ελαχιστα στενοτερο τσοκ
Αρχικα φιλε Δημητρη χρονια πολλα κ ατομικα για την ονομαστικη σου εορτη εκτος την αναρτηση μου στην αναλογη σελιδα!Το φαινομενο αυτό το εχω ξαναδει σε πλαγιοκαννο δικαννο του θειου μου που βαραγε τους λαγους κ στην κυριολεξια τους εκανε κοσκινο κ μετα από δοκιμες σε χαρτονι ειδαμε ότι επειδή ειχε σταθερα τσοκ 2-3 με γομωσεις 34-36 γραμμαριων κ δυνατα φυσίγγια τα μολυβια κολλαγαν μεταξυ τους με αποτέλεσμα να αλλοιωνουν το θήραμα!Η λυση δοθηκε σε οπλουργο που ανοιξε τους κωννους κ αλλαξε χρηση σκαγιων σε 33 γραμμαρια κ πιο μαλακα σε πιεσεις!Η επομενη δοκιμη θα γινει στην ιδια αποσταση με πιο σφιχτο τσοκ το 2 για να δω την διαφορα(αν κ από περσινες δοκιμες με το 2 τσοκ στα 20 μετρα παλι κενα αφηνε σαν της φωτο που εβαλα)!
 
Ο αυλος τι ρολο παιζει....οσο μικραινει δινει ποιο ανοιχτη κατανομη....εγω δηλαδη που εχω αυλο 18.5 & 18.4 θα παρω ποιο ανοιχτη τουφεκια με τα ιδια τσοκ του φιλου.? Το ιδιο φυσιγγι μπορει να δωσει διαφορετικη κατανομη προς το καλυτερο η προς το χειροτερο.?(με διαφορετικο οπλο)... μετα φανταζομαι οτι παιζει ρολο ο τοπος που κυνηγας...το θηραμα...διαφορετικη η ντουφεκια στο ντουσκο....διαφορετικη στο πουρναρι... διαφορετικη μια μπηχτη ντουφεκια που εδω ισως θελουμε - ζηταμε και ενα ποσοστο διορθωσης(ενστικτωδης βολη),διαφορετικη σε τραβερσα....που βλεπουμε το θηραμα.. και κατευθηνουμε την τουφεκια μας
 
Last edited:
Γιώργο καλές οι δοκιμές σου, αλλά είναι δύσκολο είναι λίγο άδικο να συγκρίνεις σε πυκνότητα κατανομής, ένα φυσίγγιο με 720 σκάγια (40άρι Νο9) και ένα με 544 (χωρίς να ξέρω την αναλογία Νο8/Νο9 και παίρνοντας ως υπόθεση εργασίας ότι η αναλογία είναι 50% σε γραμμάρια για κάθε Νο σκαγιού).
Στο 40άρι τα σημάδια μου φαίνονται και μένα για συσσωματώσεις σκαγιών. Αυτά είναι τα πιο επικίνδυνα γιατί λόγω έλλειψης σφαιρικότητας εκτρέπονται ανεξέλεγκτα και λόγω του ότι είναι συγκολλημένα 3-4 σκάγια μαζί διατηρούν αρκετά μεγαλύτερη ενέργεια, από του μεμονωμένου σκαγιού, προκειμένου να κάνει ζημιά...
Δοκιμες φυσιγγιων στα 13 και 8 μέτρα με φυσιγγια tunet, αν δεν κάνω λάθος η κατω κανη είναι με ραβδωσεις και η πάνω κυλινδρος.
Κων/νε, αυτή η δοκιμή δείχνει το πάθος των Γάλλων κυνηγών για την μπεκάτσα, 5 φυσίγγια, της ίδιας εταιρίας, αφιερωμένα σ΄ αυτό το πουλί.
Αλλά και το όπλο, μία κάννη ραβδωτή (raye) και η άλλη κύλινδρος, το απόλυτο εξειδικευμένο εργαλείο για τον τελειομανή μπεκατσοκυνηγό.
Δυστυχώς η κατοχή ενός τέτοιου όπλου στην Ελλάδα, θα έθετε σε κίνδυνο την ασφάλεια της χώρας...
Τι να πείς:(
 
Last edited:
Υπάρχει και αυτό παιδιά παρόμοιο με του Κουτουμανου. Το έχει υπ'οψιν του κάποιος
m Διασποράς
|
semi-diasporas2.png
SEMI MAGNUM

ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ

Tιμή: 5,50 euro

Τα 38gr σκάγια.

σε συνδυασμό με τον ελικοειδή αποκεντρωτήρα μας προσφέρουν γρήγορο άνοιγμα, με γεμάτη τουφεκιά χωρίς κενά. Ενδείκνυται για μπεκάτσες στο πυκνό, αλλά λόγω των μεγάλων του ταχυτήτων για φυσίγγι διασποράς, μας δίνει το πλεονέκτημα να παίρνουμε το θήραμα και σε ποιο μακρινές αποστάσεις (π.χ.30 μέτρα. Κατάλληλο επίσης στις φάσες, στα υδρόβια και στο λαγό.



Τεχνικά χαρακτηριστικά
Βάρος σκαγίων: 38 gr
Πιέσεις: 700±50 bars
Νούμερα: Nº 5-9
Αρχική Ταχύτητα: 415m/sec
V10: 325m/sec
Cal. 12
Μήκος: 70mm
Μέταλλο: 25mm
γιαννακο καλησπερα , τα 38 και 40 γραμμαρια τα θεωρω υπερβολη για την μπεκατσα εγω εδω και πολλα χρονια βαζω 34 και με τα κρυα 36 γρ, το πολυ
 
Νομιζω ειδικα στην μπεκατσα δεν χρειαζονται υπερβολες στα γραμμαρια,,,αλλα ποιοτητα και σταθερη αποδοση ....εξαλου ολα τα χρονια που κυνηγαω με ενα S/P εργκαλ και βαρος 2750 και με32 γρ & ανωτερα τα 34 γρ.....δεν επρεπε να ειχα παρει πουλι.asking.
 
Σωστ
γιαννακο καλησπερα , τα 38 και 40 γραμμαρια τα θεωρω υπερβολη για την μπεκατσα εγω εδω και πολλα χρονια βαζω 34 και με τα κρυα 36 γρ, το πολυ
Σωστό σε βρισκω Βίκτωρα, εγω παίζω 32 εως 34. Παραπανω γραμμάρια πολλη σπάνια μονο οταν είμαστε Ηπειρο που μπορεί να παίξει και καμιά φασσα.
 

upload image free

Δοκιμη 36γρ νουμερο 8/9 αναμεικτο στα 15 μετρα με τσοκ 2 μαμισιο 18,7 αυλο διασπορας Καραμανίδης!Την φωτο με την ιδια δοκιμη κ το direct την εσβησα γιατι αντι να σφιξει κ άλλο την τουφεκια την ανοιξε περισσοτερο κ αφηνε τεραστια κενα όπως ειχα ξαναγραψει σε άλλο topic αρα το αποκλειω από την δικη μου φυσιγγιοθηκη λογω υπερβολικου ανοιγματος τουφεκιας!
 
Back
Top