Φυσίγγια για μπεκάτσα

To D
Χωρίς να γνωρίζω αφού ελάχιστες φορές έχω κυνηγήσει μπεκατσα, σκέφτομαι, δεν θα δούλευε καλά και ένας συνδυασμός μισοταπας (πχ mezzo 32gr) με ανοιχτό τσοκαρισμα;
Για μενα η μεσοταπα αποδιδει σχεδον ακριβως τη συσφιξη του τσοκ... Δεν εχει τεραστιες διαφορες απο ενα κανονικο φυσιγγι με συγκεντρωτηρα, κ σε κοντινες αποστασεις 15 μετρα ας πουμε, δεν δινει κ τοσο μεγαλη διασπορα...
 
μεγαλο θεμα η γρηγορη διασπορα , η εικονα στο χαρτονι είναι διδιαστατη αυτό να θυμαστε παντα ολοι , ειδικα οσοι κανουν δοκιμες σε χαρτονια , παντα οσο πιο ανοιχτο είναι το τσοκαρισμα θα εχουμε γρηγοροτερη και μεγαλυτερη διασπορα , είναι αναλογα τι θελουμε να κανουμε λοιπον και αναλογα το μερος που κυνυγαμε , τα φυσίγγια με ταπα αναποδη αποκεντρωτηρα όπως είναι τα direct και τα Μαχ D του Στοκα τα οποια στην ουσια είναι ιδια σε φιλοσοφια καατασκευης με το Λαμπρο να είναι πολύ καλυτερο σε υλικα , εχουν το πρόβλημα του κενου στο κεντρο λογω ακριβως αυτης της κατασκευης τους , ισως με στενα τσοκαρισματα να φρεναρει η να καταστρέφεται εν μερει αυτή η πλαστικη ταπα , αλλα ο κανονας παραμενει , μεγαλη διασπορα = κυλυνδρος η bell τσοκ , το Diffusion της briely είναι της φιλοσοφιας ενός τσοκ 4 αστρων περιπου σύσφιξης αλλα πεισστρεφει την στηλη ανοιγοντας πιο γρηγορα την ντουφεκια , εχω δει βιντεο σε τούνελ και κανει αυτό που υποσχεται
 
Συνάδελφοι εχει χρησιμοποιησει κανεις στο κυνηγι της μακρομύτας διασπορας του Κουτουμανου το semi magnum με τον ελικοειδή να μας πει εντυπώσεις?Θα μου φερουν 2 κουτακια για δοκιμη την άλλη εβδομαδα!
 
Συνάδελφοι εχει χρησιμοποιησει κανεις στο κυνηγι της μακρομύτας διασπορας του Κουτουμανου το semi magnum με τον ελικοειδή να μας πει εντυπώσεις?Θα μου φερουν 2 κουτακια για δοκιμη την άλλη εβδομαδα!
Καλησπέρα υπερβολή τοσα γραμμάρια οπως λέει και ο Ηλίας πιο πάνω, σιγουρα θα έχει και το ανάλογο λάκτισμα μιας και εκτός της γομωσης ο συγκεκριμένος τύπος διασπορεα ανεβάζει πιέσης, κατι που μπορεί να δυσκολέψει την δεύτερη βολή σε ενα θήραμα αρκετά γρήγορο και συνήθως σε πυκνό περιβάλλον. Υπαρχουν φυσίγγια αξιόλογα σε χαμηλότερα βάρη γομωσεις, τώρα αν επιμινεις σε αυτο,εδω υα είμαστε να μας πεις εντυπώσεις.
 
Λάκτισμα δεν έχει ιδιαίτερο για 40γρ φυσίγγι, αλλά θα τουφεκίσεις κάνα πουλί στα 15-20 μέτρα και δεν θα μείνει τίποτα. Έχω βαρέσει με αυτά πράσινα στο σούροπο 30+ μέτρα. Αυτό το φυσίγγι από ότι έχω ακούσει είχε πιο πολύ εφαρμογή σε κοπάδια πουλιών παρά στην μπεκάτσα. Η αλήθεια πάντως είναι ότι δύσκολα θα χάσεις μπεκάτσα με αυτό, αρκεί να στρέψεις το όπλο πάνω της.
 
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα 40γρ είναι υπερβολή στην μπεκατσα.
Επειδή το συγκεκριμένο το ειχα ρίξει κ σε μπεκατσα κ σε πέρδικα (επηρεασμένος από τα καλά λόγια που άκουγα)Και έχω να πω τα καλύτερα..Κ όπως είπε κ ο Γιώργος δεν έχει δυνατό λάκτισμα για το βάρος σκαγίων που έχει..ΥΓ μοναδικό μειονέκτημα η μολυβδωσεις στην καννη,Χωρίς ψιλό ατσαλομαλλο ήταν αδύνατο να φύγουν.Αυτο όμως συμβαίνει σε όλα τα φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα.
 
Last edited:
Αυτο που προσπαθω να καταλαβω εγω ειναι πως αυτος ο εξαιρετος κατασκευαστης φυσιγγιων που εφτειαξε φυσιγγια θρυλους κατεληξε σε τετοια γεμιση για τη μπεκατσα. Κατι ειχε στο μυαλο του, καποια λογικη ακολουθησε κοντρα στο status quo.
 
Αυτο που προσπαθω να καταλαβω εγω ειναι πως αυτος ο εξαιρετος κατασκευαστης φυσιγγιων που εφτειαξε φυσιγγια θρυλους κατεληξε σε τετοια γεμιση για τη μπεκατσα. Κατι ειχε στο μυαλο του, καποια λογικη ακολουθησε κοντρα στο status quo.
Μάλλον ακολούθησε την λογική ότι αυτό που κυνηγάω θέλω να το καρπωθώ, καθόλου κατακριτέο από μένα, εξάλλου είμαι της άποψης ότι το κυνήγι δεν είναι αθλητισμός, όποιος θέλει να κάνει αθλητισμό υπάρχει το σκοπευτήριο. Τώρα εγώ προσωπικά δεν θα το έριχνα στην μπεκάτσα, φαντάσου όμως πόσα όπλα είναι αλλού για αλλού και ένα τέτοιο φυσίγγι μπορεί να διορθώσει τις αδυναμίες και να κάνει πάρα πολλούς να πίνουν νερό στο όνομα του.
 
Κατεληξα κ σε αυτή την δοκιμη γιατι τα direct στα 34 γρ αφηνουν κενα στις δοκιμες μου κ όλα τα πουλια τραυματισμένα κ κανενα ξερο οποτε θελω να το δοκιμασω μιας κ εχει περισσοτερα γραμμαρια σκαγια αρα λογικα κ καλυτερη κατανομή!Αλλωστε κ τα alfa game χρυση μπεκατσα που δουλευουν αρκετοι στα ιδια γραμμαρια είναι κ με τον ιδιο διασπορεα αλλα από τιμη φαρμακι!
 
Μάλλον ακολούθησε την λογική ότι αυτό που κυνηγάω θέλω να το καρπωθώ, καθόλου κατακριτέο από μένα, εξάλλου είμαι της άποψης ότι το κυνήγι δεν είναι αθλητισμός, όποιος θέλει να κάνει αθλητισμό υπάρχει το σκοπευτήριο. Τώρα εγώ προσωπικά δεν θα το έριχνα στην μπεκάτσα, φαντάσου όμως πόσα όπλα είναι αλλού για αλλού και ένα τέτοιο φυσίγγι μπορεί να διορθώσει τις αδυναμίες και να κάνει πάρα πολλούς να πίνουν νερό στο όνομα του.
Κ για εμενα μεγαλη σημασια παιζει το μερος κ η εποχη που την κυνηγας κ σαν λυση για τα σφιχτα είναι καλη για εμενα!Για τα ανοιχτα κομματια τα μαλλινοταπα είναι μια χαρα!
 
Τα 40γρ διασποράς για μπεκατσα θα τα συναντήσουμε τόσο σε ελληνικά όσο κ σε Ιταλικά φυσίγγια..Πιστεύω ότι τα πολύ πυκνά μέρη που κυνηγιεται η Μπεκατσα ανάγκασε τους κατασκευαστές φυσιγγίων να φτιάξουν ένα φυσίγγι με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διασπορά(έλικας) σε συνδυασμό με ιδιαίτερα μεγάλο βαρος σκαγιων (για αυτό το θήραμα) έτσι ωστε να δώσουν ένα όσο δυνατόν μεγαλύτερο άνοιγμα στην τουφεκια,Όλο κ κάποιο από τα τόσα πολλά σκάγια θα περάσει ανάμεσα από φούντες,κλαδιά δέντρων κλπ και θα συναντήσει το πολυπόθητο αυτό θήραμα..
 
Για την μεγάλη του διασπορά δεν είμαι και πολύ σίγουρος, παρά τον έλικα. Καλό είναι να το δοκιμάσει ο Γιώργος και σε κάνα χαρτί. Όπως έγραψα και πιο πάνω, το 5άρι σκοτώνει άνετα μεγάλα παπιά στα 30+ μέτρα. Αν δεν κάνω λάθος, ο Άρις πρέπει να μου έχει πει ότι κάποιοι τα έριχναν στα κοπάδια των περαστικών τρυγονιών του Σεπτεμβρίου κάποτε.
 
Αυτό που λες Γιώργο έχεις δίκιο.Με 3* που το έριξα πήρα και μακρινά πουλια ..Ισως η αποδοτικότητα του σε αυτές τις αποστάσεις να είναι εξ αιτίας των πολλών σκαγιων που περιέχει σε σχέση με ένα κλασσικό φυσίγγι διασποράς των 34γρ...
 
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα 40γρ είναι υπερβολή στην μπεκατσα.
Επειδή το συγκεκριμένο το ειχα ρίξει κ σε μπεκατσα κ σε πέρδικα (επηρεασμένος από τα καλά λόγια που άκουγα)Και έχω να πω τα καλύτερα..Κ όπως είπε κ ο Γιώργος δεν έχει δυνατό λάκτισμα για το βάρος σκαγίων που έχει..ΥΓ μοναδικό μειονέκτημα η μολυβδωσεις στην καννη,Χωρίς ψιλό ατσαλομαλλο ήταν αδύνατο να φύγουν.Αυτο όμως συμβαίνει σε όλα τα φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα.
Τάσο το έχεις ρίξει με το πλάγιο Baikal; δεν ειχε μεγαλη ανακρουση στο πλάγιο; το λέω γιατί άλλο να το ρίξεις με αυτογεμες και αλλο με δικανο.
 
Μάλλον ακολούθησε την λογική ότι αυτό που κυνηγάω θέλω να το καρπωθώ, καθόλου κατακριτέο από μένα, εξάλλου είμαι της άποψης ότι το κυνήγι δεν είναι αθλητισμός, όποιος θέλει να κάνει αθλητισμό υπάρχει το σκοπευτήριο. Τώρα εγώ προσωπικά δεν θα το έριχνα στην μπεκάτσα, φαντάσου όμως πόσα όπλα είναι αλλού για αλλού και ένα τέτοιο φυσίγγι μπορεί να διορθώσει τις αδυναμίες και να κάνει πάρα πολλούς να πίνουν νερό στο όνομα του.
Το κυνηγι ειναι και αθλητισμός. αλλα στο κυνηγι τησ μπεκατσασ εχεισ να κανεισ με εναν αντηπαλο που γνωρίζει τα μυστικά του δασουσ καλητερα απο σενα και οχι με ενα αψυχω δισκακι. Ευτυχώς ακομα δεν πειναμε για κρεασ τωρα αν μασ καταντησουν να κυνηγαμε για θεμα επιβίωσης παο πασο. συγνώμη γιωργο δεν το λεω για αντηπαραθεση οσο για τα οπλα που λεσ οτι ειναι αλλου για αλλου εκει ειναι ολο το θεμα μακαρι να σε ακουσουν πολλή.
 
Τάσο το έχεις ρίξει με το πλάγιο Baikal; δεν ειχε μεγαλη ανακρουση στο πλάγιο; το λέω γιατί άλλο να το ρίξεις με αυτογεμες και αλλο με δικανο.
Με την mossberg 9200 το έριξα Γιαννη.
Καλύτερα να μου κοπεί το χέρι από την ρίζα παρά να ρίξω 40γρ με το μπαικαλακι μου..:)
Το προσέχω σαν τα μάτια μου..my man.

650 μπαρ καθημερινής χρήσης εχει ..Αλλά κ μαγκνουμ να ήταν δεν θα έριχνα ποτέ 40γρ με δίκαννο..
 
Ο καθενας ριχνει οτι θελει απο αποψη φυσιγγιου, οποτε δεν αναφερομαι σε αυτο αλλα μονο στο semi διασπορας του Κουτουμανου...
Η αληθεια ειναι οτι ειναι το πιο φονικο διασπορας που εχω ριξει στο κυνηγι, δεν παρουσιαζει τρελλη διασπορα αλλα ειναι σωστη για να διορθωσει σκοπευτικα λαθη... Εχει ψαγμενη κ φορτωμενη συνταγη αλλα το σωζει το ρελιαστο κλεισιμο κ ο σχεδον απατητος συγκεντρωτηρας, ειναι μαλακο στην αισθηση κ εξαιρετικα φονικα... Εχω ριξει αρκετα σε παπια παλιοτερα κ ειδικα με το νουμερο 6 εχω παρει παπια ακομα κ μετα τα 35 μετρα κατεπαναληψην... Σε ψιλα σκαγια δεν το εχω δοκιμασει κ δεν εχω αποψη...
Πολλοι οπως λεει κ ο Γιωργος το εριχναν παλιοτερα στα περασματιαρικα τρυγονια, τοτε που εμπαιναν κ μπουλουκια...αααχχχχ
 
κιτρινο Λαμπρο 36 γρ διασπορας . 0- 35 μετρα τουλάχιστον θανατος , ουτε μολυβδωσεις στην κανη ουτε πολύ λακτισμα , ακρως φονικο φυσιγγι
Πολύ καλό φυσιγγι και αυτο.Συμφωνω Δημήτρη.Το εχω ρίξει σε μπεκατσα.Εδω πρέπει να πω ότι κ με το λαμπρο κίτρινο αλλά κ με το κουτουμανος διασπορας 40γρ δεν είχα ποτέ τραυματισμένο θήραμα.Παντα με 3*..
 
Back
Top