Φυσίγγια για μπεκάτσα

Oλα τα φυσιγγια διασπορας που εχουν τον σταυροειδη διασπορεα εχουν πιο μικρη κ ομαλη διασπορα ( εγω θα ελεγα κατα ενα βαθμο τσοκ πιο ανοιχτο απο αυτο που εχουμε)... Δορθωνουν μικρα λαθη, δεν κανουν για πολυ κοντινες τουφεκιες αλλα ειναι βεβαιο πως αν δεν εισαι κ λιγο "ορτσα" οπως λεμε, θα το παρεις το πουλι κ σε μεσαιες αποστασεις κ ξερο...
 
Εν ολιγοις Αρι αν βάλω δυο τέτοια φυσιγγια κ στις δυο Κάννες του δίκαννου μου(1-3)τότε θα ειναι η τουφεκιες μου σαν να ρίχνω με τσοκαρισμα 4-2?κ κάτι τελευταίο ενα φυσιγγι τύπου direct 34γρ ριγμένο με 3* στα 15μετρα η τουφεκιά που θα "παρουμε"στο χαρτόνι θα ειναι σαν να έχουμε ρίξει με 5*και συγκεντρωτηρα?η καλύτερη?μιας κ γνωρίζω οτι ρίχνεις σε χαρτόνια για αυτο ρωτάω..
 
Εν ολιγοις Αρι αν βάλω δυο τέτοια φυσιγγια κ στις δυο Κάννες του δίκαννου μου(1-3)τότε θα ειναι η τουφεκιες μου σαν να ρίχνω με τσοκαρισμα 4-2?

Εχω κυνηγησει με ενα τετοιο οπλο κ φυσιγγια διασπορας σχεδον ολα τα ελληνικα θηραματα... Στην καννη με τα 3* θα παρεις αποδωση περιπου 4*... Στην καννη με το φουλ, περιπου 3*... Αυτα εχω δει απο δικες μου δοκιμες...

κ κάτι τελευταίο ενα φυσιγγι τύπου direct 34γρ ριγμένο με 3* στα 15μετρα η τουφεκιά που θα "παρουμε"στο χαρτόνι θα ειναι σαν να έχουμε ρίξει με 5*και συγκεντρωτηρα?
Οχι, με το Direct θα παρεις αρκετα μεγαλυτερη διασπορα...
 
Γιατί συμβενει αυτο στην κάννη φουλ κατά την γνωμη σου?δηλαδή αντί για ενα να κατεβενει κατά δυο βαθμούς τσακ?Ξεφεύγω από το θέμα ίσως..ομως ενδιαφέρει φανταζομε κάποιους που κυνηγάν την μπεκατσα αναγκαστικά με κλειστά τσοκ..(σταθερά)
 
Γιατί συμβενει αυτο στην κάννη φουλ κατά την γνωμη σου?δηλαδή αντί για ενα να κατεβενει κατά δυο βαθμούς τσακ?Ξεφεύγω από το θέμα ίσως..ομως ενδιαφέρει φανταζομε κάποιους που κυνηγάν την μπεκατσα αναγκαστικά με κλειστά τσοκ..(σταθερά)
Εμπειρικα ο συγκεκριμενος τυπος διασπορεα( σταυροειδης με εξωτερικα πτερυγια) νομιζω οτι συμπεριφερεται καλυτερα οταν συνδυαστει με καποιο βαθμο τσοκ ( εστω κ ελαχιστο ως μεσαιο). Στα πιο κλειστα τσοκ, ισως επειδη δεχεται μεγαλυτερη αντισταση απο την εξοδο του απο την καννη "σκορπιζει" τα σκαγια λιγο πιο εντονα αναλογικα με το βαθμο συσφιξης...
 
Το συγκεκριμένο δε το έχω χρησιμοποιήσει (εδώ και καμιά 10άρια χρόνια δεν χρησιμοποιώ διασποράς, λόγω της απόκτησης όπλων με ανοιχτά τσοκ) αλλά μοιάζει πολύ σαν ''πατέντα'' με τα MAX-D του Στόκα (σε εκείνα απ' ότι θυμάμαι το βύσμα είχε και προστατευτικά πτερύγια, κανονικός συγκεντρωτήρας), που χρησιμοποιούσα πριν καμιά 15 χρόνια, σαν πρώτη ντουφεκιά στο κυνήγι της μπεκάτσας, με όπλο 3* και 2* σταθερό, και είχε το μεγαλύτερο άνοιγμα ντουφεκιάς από όλα τα διασποράς που είχα δοκιμάσει. Έπερνα, θυμάμαι, μπεκάτσες στο λόγγο με ''κλειστά μάτια''.
Θυμάμαι μια φορά είχα ντουφεκίσει, μ' ένα τέτοιο φυσίγγιο, μια μπεκάτσα στο πυκνό στα 5-6 μέτρα και παρόλο που γέμισε ο τόπος φτερά και φάνηκε οτί δε θα ''μαζευόνταν'' το πουλί, όταν μου το έφερε η σκύλα, ήταν σε καλή κατάσταση, με μιά διαμπερή τρύπα στα πλευρά και μερικά διάσπαρτα σκάγια στο κορμί. Όταν η μάνα μου μαγείρεψε μπεκάτσες, και καθίσαμε στο τραπέζι να φάμε, βλέπω σε μια στιγμή τον πατέρα τρωγοντας μία, να μασουλάει κάτι έντονα και να μονολογεί ''καλά τη έχει αυτή η ξυλόκοτα και δε μασιέται'' και βγαζοντας αυτό που μασούσε από το στόμα του, αποκαλύφθηκε ότι ήταν ο συγκεντρωτήρα από το φυσίγγιο, που είχε μείνει μέσα στα σπλάχνα του πουλιού.
 
Και μετά το άλλαξε το φυσιγγι, ο συγκεντρωτηρας από κόκκινος έγινε πορτοκαλί και τέλος. Από το καλύτερο διασπορας, έγινε για τα μπάζα...
 
Και μετά το άλλαξε το φυσιγγι, ο συγκεντρωτηρας από κόκκινος έγινε πορτοκαλί και τέλος. Από το καλύτερο διασπορας, έγινε για τα μπάζα...
Φίλε AltairLusso, εγω τον θυμάμαι κανονικό λευκό το συγκεντρωτήρα και κοκκινη την τάπα με τον σταυρό, βέβαιά πριν 10-15 χρόνια.
Το χρησιμοποιούσα σαν 1η ντουφεκια και σαν 2η, για πιο σφιχτή ντουφεκιά τα, τότε, MAIOCCHI dispersante 34 γρ. σε κασετίνα των 10 φυσιγγίων και την τριπλή βυσμάτωση couvette+τάπα από φελό+διασπορέα με τρύπα στη μέση και τεσσερα πτερύγια περιμετρικά (δυστηχώς, νομίζω η NOBEL SPORT δεν το βγάζει πλέον με αυτή τη βυσμάτωση) ή εναλλακτικά RWS διασποράς της Δορκάς.
 
Καλησπέρα. Σταμάτησα,να το χρησιμοποιώ γιατι δίνει πολλή ανοικτή και ακανόνιστη διασπορά. Θυμάμαι ειχα πάρει πουλια που ημουν αλλού γι'αλλού και είχα χάσει πουλιά που ήμουν κέντρο. Στο χαρτί οι δοκιμές με ανοιχτά τσοκ στα 15 μέτρα μου έδειξαν 2-3 κενά και στο κέντρο 2-3 σκάγια. Ασε που είχα συνέχεια λαβωμενα πουλιά. Επίσης στο νοτιά και βροχερό καιρό ηταν πολλή επιεικώς, μέτρια.
 
Χτες το έγραψα χιουμοριστικά ομως μπορεί να συμβεί..Ειδικά σε κυνηγι ορτυκιού εχει τύχει να σκαγιαστουν καταλαθος σκυλιά απο τα λεγόμενα "τρελά"σκαγια(σε φυσιγγια διασποράς)Και ίσως να ήταν αυτός ο λόγος που σταμάτησαν να παράγονται φυσιγγια με σκαγια φακές(πλακε)..Αξιόλογοι βλητικοι έχουν γράψει αρκετές φορές για αυτο το θέμα..
 
Χτες το έγραψα χιουμοριστικά ομως μπορεί να συμβεί..Ειδικά σε κυνηγι ορτυκιού εχει τύχει να σκαγιαστουν καταλαθος σκυλιά απο τα λεγόμενα "τρελά"σκαγια(σε φυσιγγια διασποράς)Και ίσως να ήταν αυτός ο λόγος που σταμάτησαν να παράγονται φυσιγγια με σκαγια φακές(πλακε)..Αξιόλογοι βλητικοι έχουν γράψει αρκετές φορές για αυτο το θέμα..
Καλησπέρα Τασο. Στο κυνήγι της μπεκατσας ειναι πιο δύσκολο να συμβεί λόγω βιότοπου, στα πιο πυκνά μέρη συνήθως παίρνει ανοδική πορεία και το σκυλι λόγω πυκνού δεν μπορεί να την ακολουθήσει. Τωρα σε ανοικτά σημεία θελει στοιχειώδη προσοχή και πολλή ψυχραμια. Ούτως η άλλως πουλια που πηγαίνουν πολλή χαμηλά πρεπει να αποφεύγουμε να τα τουφεκίσουμε. Στα ορτυκια αστα να πάνε........
 
Οι ανοιχτοί βιότοποι που κυνηγάμε τα ορτύκια δεν δικαιολογούν τραυματισμούς, ούτε στα περάσματα ούτε στα ντοπιάρικα, μας δίνουν τη δυνατότητα να έχουμε καλή οπτική επαφή και με τους σκύλους και τους άλλους κυνηγούς, τα φυσίγγια διασποράς τα θεωρώ αχρείαστα στο ορτύκι, εχουμε περιθώριο να αφήσουμε λίγο το πουλί να στρώσει και να το ντουφεκίσουμε μετά, έτσι και που βρίσκεται το σκύλι μπορούμε να δούμε και τί είναι μπροστα από το ορτύκι που ντουφεκάμε.
Στη μπεκάτσα όντως θέλουν προσοχή η χαμηλές ντουφεκιές στο πυκνό, γιαυτο θα πώ φίλοι μου, μιλάτε, κάντε γνωστή την παρουσία σας, ο πατέρας μου αρκετά συχνά σφύριζε στο σκύλι και ας ήταν στα πόδια του και όταν μικρός τον ρωτούσα ''γιατί'' μου έλεγε ''για να ακούσουν τυχόν κυνηγοί και να καταλάβουν που βρισκόμαστε στο λόγγο αλλά και για να ανταποδώσουν και αυτοί και να ξέρουμε εμείς που βρίσκονται''
 
Εχω ενα super poze 61 ποντους κανη ,βαρος 2750 αυλους 18,5 και 18,4 προσανατολιζομαι στα ELIX 34 & και στο DIRECT φυσικα για το κυνηγι της μπεκατσας .Το ερωτημα ειναι το εξης.. τα φυσιγγια<< δουλευουν>> με στενα τσοκαρισματα? δηλαδη στην 18,5 να βαλω 4 αστρα και στην 18,4 - 3 αστρα....διαβαζα στην κουβεντα σας οτι το DIRECT δινει μεγαλυτερο ανοιγμα τουφεκιας....μπορει να γινει ο συνδιασμος direct πρωτο και ELIX δευτερο? Φυσικα παιζει και η ιδιομορφια του εδαφους(ντουσκο-πουρναρι) αλλες τουφεκιες στις πρωιμες διαφοερτικα οταν εχουν <<πιασει >> τα πουλια. Το θεμα εναι ποια η καλυτερη επιλογη ανοιχτης τουφεκιας καλης κατανομης,αλλα και διορθωσης λαθων....αν καποιος συναδελφος εχει κανει καποιες δοκιμες ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
 
Καλημερα συνδελφε κ καλώς ηρθες, αν θες περνα απο δω να μας πεις κ δυο λογια για σενα...
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better.17/
Στο ερωτημα σου τωρα, το Direct δουλευει εξισου καλα κ για μενα καλυτερα κ με σφιχτα τσοκ, οποτε ριξτο με τα τρια στρα... Το Elix εχει μικροτερο ανοιγμα τουφεκιας κ ταιριαζει καλυτερα με τα 4 αστρα... ;) Οποτε πρωτο Direct κ δευτερο Elix...
 
Μπορω στην πρωτη τουφεκια (κατω κανη ) να βαλω 3 αστρα και direct οποτε εχουμε καλυτερο ανοιγμα (κοντινη τουφεκια) και στην πανω 4 αστερια και ELIX?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
 
Μπορω στην πρωτη τουφεκια (κατω κανη ) να βαλω 3 αστρα και direct οποτε εχουμε καλυτερο ανοιγμα (κοντινη τουφεκια) και στην πανω 4 αστερια και ELIX?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Αυτο ακριβως... Θα σε ικανοποιησει σιγουρα... ;)
 
Back
Top