Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Το .sex hard. μενο Ελληνικο δεν βαριεσαι αδελφε...τι πεντε επανω...τι πεντε κατω...''καλο'' ειναι !!!
Αυτο με εφαγε φιλε !!!
Γιατί εγώ είμαι καλύτερος ... έλα μωρέ τι 70% τι 80% :)
Την τρέλα μας κάνουμε ... αν τύχει να βγάλουμε και κανένα σωστό συμπέρασμα τόσο το καλύτερο.
Υπομονή μέχρι τις 15/6 θα μπουμπουνίσω αρκετά φυσίγγια και αρκετά δράμια μετά τις 20/8.
 
ε δεν σας έχω πει για την διάτρηση;
έβρεχα τηλ. καταλόγους για να εχω υποτίθεται καλύτερη εικόνα
μια ημερα όπως κρατούσα 2 δοκίμια το ενα μου φανηκε πιο βαρυ
τα ζυγίζω κι όντως ηταν 50%++++ πιο βαρύ
ιδια δοκιμια, ιδια ωρα στο νερό

περιοδικά με περιοδικά μεγάλη διαφορά
εμ αφού άλλη πυκνότητα έχουν τα φύλλα

από τότε μονον στεγνούς τηλ καταλόγους

μετράω ΟΛΑ τα σκάγια
τις σελίδες που τρύπησε ΚΑΘΕ ΕΝΑ
και βγαζω μεσους όρους και αποκλίσεις

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (και καταγράψτε το):
το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ φυσίγγι δεν είναι αυτό που έχει την μεγαλύτερη διάτρηση Διατρ. max ή Μ.Ο.
αλλά αυτό που έχει την ΠΙΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ διάτρηση

π.χ.
α φυσίγγι Μ.Ο.διατρ 120 σελ. ευρος από 80 έως 160 σελ
β φυσίγγι Μ.Ο.διατρ 100 σελ. ευρος από 90 έως 110 σελ
το β φυσίγγι θα γεμίζει την τσάντα πιο πολύ από το α
αρκεί να έχει βαθμολογίες κατα Oberfell Normal+ και πάνω
 
α φυσίγγι Μ.Ο.διατρ 120 σελ. ευρος από 80 έως 160 σελ.


Μαριε , στο ΙΔΙΟ σεταπ και Νο σκαγιων.....ποτέ δεν βρηκα τετοια αποκλιση διατρησης...

Τετοια αποκλιση μονο με αλλαγη ποιοτητας σκαγιων πχ απο απλα μολυβδινα σε Νικελ με το ΙΔΙΟ
νουμερο.. μπορεις να δεις φιλε !!!
 
α φυσίγγι Μ.Ο.διατρ 120 σελ. ευρος από 80 έως 160 σελ.


Μαριε , στο ΙΔΙΟ σεταπ και Νο σκαγιων.....ποτέ δεν βρηκα τετοια αποκλιση διατρησης...

Τετοια αποκλιση μονο με αλλαγη ποιοτητας σκαγιων πχ απο απλα μολυβδινα σε Νικελ με το ΙΔΙΟ
νουμερο.. μπορεις να δεις φιλε !!!
Η απόκλιση Νίκο‼️ ήταν εξαιτίας της διαφορετικής απορρόφησης του νερού από το χαρτί,άλλη σύσταση άλλη διατριση‼️
 
Η απόκλιση Νίκο‼️ ήταν εξαιτίας της διαφορετικής απορρόφησης του νερού από το χαρτί,άλλη σύσταση άλλη διατριση‼️
Γιαννη μου....Το νερο οντως εχει ασταθεια....
Μιλαω για στεγνο πάντα....Με βρεγμενο ποτε δεν εβγαλα ''ακρη''...φιλε !!!
 
α φυσίγγι Μ.Ο.διατρ 120 σελ. ευρος από 80 έως 160 σελ.


Μαριε , στο ΙΔΙΟ σεταπ και Νο σκαγιων.....ποτέ δεν βρηκα τετοια αποκλιση διατρησης...

Τετοια αποκλιση μονο με αλλαγη ποιοτητας σκαγιων πχ απο απλα μολυβδινα σε Νικελ με το ΙΔΙΟ
νουμερο.. μπορεις να δεις φιλε !!!
Η απόκλιση Νίκο‼️ ήταν εξαιτίας της διαφορετικής απορρόφησης του νερού από το χαρτί,άλλη σύσταση άλλη διατριση‼️

Μιλαω για εμπορικο φυσίγγι ΜΙΑ βολη σε στεγνο δοκίμιο διαφορα διάτρησης από σκάγι σε σκάγι στο ιδιο δοκίμιο
σκάγια που να απέχουν χιλιοστα μεταξύ τους και το ένα να κοβει 50% λιγότερο
έχω δει και χειρότερα

παραμορφωμενα σκαγια χανουν ταχύτητες τρυπάνε πιο λίγο
 
Σε μια τέτοια δοκιμή με διάφορα όπλα, μάντεψτε ποιος αυλός είχε την πιο ομοιόμορφη διάτρηση....
Όχι τη μεγαλύτερη αλλά την ίδια, όλα τα σκάγια είχαν τα ίδια χιλιοστά διάτρησης χωρίς διαφορές...
Ου μειγάλους‼️
 
Σε μια τέτοια δοκιμή με διάφορα όπλα, μάντεψτε ποιος αυλός είχε την πιο ομοιόμορφη διάτρηση....
Όχι τη μεγαλύτερη αλλά την ίδια, όλα τα σκάγια είχαν τα ίδια χιλιοστά διάτρησης χωρίς διαφορές...
Το όλα είναι πλεονασμός -υπερβολή καί πρακτικώς αδύνατο .
Πολύ περισσότερα απο άλλους αυλούς όπου υπάρχουν πάντοτε 4-5 κεντρικά δυνατά σκάγια οκ
είναι αποδεκτόν .
 
Σε μια τέτοια δοκιμή με διάφορα όπλα, μάντεψτε ποιος αυλός είχε την πιο ομοιόμορφη διάτρηση....
Όχι τη μεγαλύτερη αλλά την ίδια, όλα τα σκάγια είχαν τα ίδια χιλιοστά διάτρησης χωρίς διαφορές...
Αυτός που έχεις εσύ
ή αυτός που βγάζει την αραιότερη τουφεκιά.
Το δεύτερο είναι πιθανότερο.
:)
 
Το όλα είναι πλεονασμός -υπερβολή καί πρακτικώς αδύνατο .
Πολύ περισσότερα απο άλλους αυλούς όπου υπάρχουν πάντοτε 4-5 κεντρικά δυνατά σκάγια οκ
είναι αποδεκτόν .
Παντα υπαρχουν καποια σκαγια που εχουν αρκετα μεγαλυτερη διατρηση απο αλλα... Μπορει στα 10 σκαγια 3 να εχουν αρκετες σελιδες περισσοτερες απο τα υπολοιπα και αλλα 3 αρκετα λιγοτερες...
Οταν δοκιμαστηκαν διαφορα οπλα, ο αυλος που ολα τα σκαγια ειχαν διαπερασει σχεδον τις ιδιες σελιδες χωρις ιδιαιτερες διαφορες μεταξυ τους ηταν ο 18,9... Οι αυλοι για την ιστορια ηταν 18,3, 18,4, 18,6 και 18,9...
 
Εχω διαφορους αλλα τοσο χωνι δεν εχω.... ακομα τουλαχιστον...
Δεν ηταν δικα μου τα οπλα της δοκιμης...
Άρη (τα ξέρεις καλύτερα από εμένα) δεν αξιολογείς μια τουφεκιά μόνο από 1 στοιχείο.

Αν πχ μου πεις ότι οι κατανομές, συγκεντρώσεις ήταν παρόμοιες, τα σκάγια ίδια κτλ και δεν μου δώσεις νούμερα δεν μπορώ να κρίνω.
Αν δεν ήσουν μπροστά στην δοκιμή, άστο.
Θεωρώ ότι ήσουν.

Υπάρχει ένα βίντεο στο yt όπου όπλο με διευρυμένο αυλό βγάζει ελαφρώς μεγαλύτερες ταχύτητες από ένα άλλο με στενότερο.
Γιατί άραγε ;
Είναι σωστό άραγε να πούμε ότι αυτό οφείλεται αποκλειστικά στον αυλό και όχι πχ στα βύσματα ;;;
 
Εγώ δεν αξιολόγησα τίποτα... Κάτι που συμβαίνει αναφέρω...
Κ ότι αναφέρω πάντα δεν είναι λόγια που έχω ακούσει στο καφενείο, έχουν έναν καλό βαθμό εγκυρότητας, ημουν παρων, ξερω οτι εχουν μειωθει αρκετα οι πιθανες πγιδες που οδηγουν σε λαθος αποτελεσμα...
Γιατί όταν θέλουμε να αμφισβητησουμε κάτι όσο σωστό κ να είναι πάντα θα βρίσκουμε λόγο...
 
Last edited:
Υπάρχει ένα βίντεο στο yt όπου όπλο με διευρυμένο αυλό βγάζει ελαφρώς μεγαλύτερες ταχύτητες από ένα άλλο με στενότερο.
Γιατί άραγε ;
Είναι σωστό άραγε να πούμε ότι αυτό οφείλεται αποκλειστικά στον αυλό και όχι πχ στα βύσματα ;;;
Κ εμένα το 725 με 18,7 αυλό βγάζει μόνιμα 10-30 μέτρα αρχική παραπάνω σε όλα τα φυσίγγια που έχουν δοκιμαστεί, από 24 μέχρι 50 γρ, από απλούς μέχρι μαγκουμ κάλυκες, με όλα τα βύσματα σε σχέση με καραμπίνες 18,3-18,4... Τώρα αν θέλουμε να πούμε ότι κάτι άλλο φταίει μπορούμε να πούμε ότι φταίει που είναι 76 εκ η κάνη κ όχι 71, μπορούμε να πούμε ότι φταίει που είναι άλλο σύστημα η καραμπίνα κ το δίκανο, μπορούμε να πούμε χίλια δύο... Εξαρτάται πως θέλει να το δει ο καθένας...
 
Εγώ δεν αξιολόγησα τίποτα... Κάτι που συμβαίνει αναφέρω...
Κ ότι αναφέρω πάντα δεν είναι λόγια που έχω ακούσει στο καφενείο, έχουν έναν καλό βαθμό εγκυρότητας...
Γιατί όταν θέλουμε να αμφισβητησουμε κάτι όσο σωστό κ να είναι πάντα θα βρίσκουμε λόγο...
Άρη δεν αμφισβητώ τίποτα και ειδικά εσένα.
Ψάχνω τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις με τις οποίες συμβαίνει κάτι.
Αν αλλάξουν αυτές, αλλάζει και το αποτέλεσμα.
Επίσης ψάχνω το γιατί συμβαίνει κάτι.
Όταν μπορεί να εξηγηθεί, μόνο τότε μπορεί να γενικευτεί.
Προφανώς το ίδιο κάνεις και εσύ.

Πχ στο παραπάνω παράδειγμα αν έριχνες φυσίγγια με διαφορά διαμέτρου βύσματος ανάλογη του αυλού, ο διευρυμένος θα είχε μικρότερη ταχυτητα στομίου.
Βλέποντας όμως το βίντεο με 5 διαφορετικά φυσίγγια οι περισσότεροι λένε ... Ναι ο διευρυμένος βγάζει πάντα μεγαλύτερες ταχύτητες.
Για εμένα είναι λάθος το "πάντα".
 
Άρη δεν αμφισβητώ τίποτα και ειδικά εσένα.
Ψάχνω τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις με τις οποίες συμβαίνει κάτι.
Αν αλλάξουν αυτές, αλλάζει και το αποτέλεσμα.
Επίσης ψάχνω το γιατί συμβαίνει κάτι.
Όταν μπορεί να εξηγηθεί, μόνο τότε μπορεί να γενικευτεί.
Προφανώς το ίδιο κάνεις και εσύ.

Πχ στο παραπάνω παράδειγμα αν έριχνες φυσίγγια με διαφορά διαμέτρου βύσματος ανάλογη του αυλού, ο διευρυμένος θα είχε μικρότερη ταχυτητα στομίου.
Βλέποντας όμως το βίντεο με 5 διαφορετικά φυσίγγια οι περισσότεροι λένε ... Ναι ο διευρυμένος βγάζει πάντα μεγαλύτερες ταχύτητες.
Για εμένα είναι λάθος το "πάντα".
Κοίτα να δεις, στο έχω ξαναπεί... Όλα εξαρτώνται κατά βάση από τη διάθεση που έχουμε να βλέπουμε μικρές διαφορές η να τις εκμηδενίζουμε... Εσύ γενικά είσαι της ολιστικής αντίληψης που είναι κ της μόδας ο όρος... :p
Εγώ που έχω δέκα χρόνια όπλο με διευρυμένο αυλό κ όπλα με κανονικό κ έχω δει κάτι να συμβαίνει αρκετές εκατοντάδες φορές σε διάφορες δοκιμές αποδίδω αυτή την ισόποση διάτρηση στο ότι τα σκάγια στον διευρυμένο αυλό έχουν μικρότερες παραμορφώσεις άρα πιο όμοια συμπεριφορά... Κάποιος άλλος μπορεί να την αποδώσει στον ανάδρομο Ερμή η οτιδήποτε άλλο...
Τώρα στην διαφορά ταχύτητας με δίκανο όμως η δοκιμή κ με καραμπίνα, με 76 εκ κάνη 18,7 κ 71 κάνες 18,3 κ 18,4 ο διευρυμένος δίνει σε ΌΛΟΥΣ τους συνδυασμούς μεγαλύτερη ταχύτητα... Κρατάω μια πισινή επειδή υπάρχει διαφορά στο μήκος της κάνης οπότε εδώ ναι, έχω τις αμφιβολίες μου για την εγκυρότητα...
 
Κοίτα να δεις, στο έχω ξαναπεί... Όλα εξαρτώνται κατά βάση από τη διάθεση που έχουμε να βλέπουμε μικρές διαφορές η να τις εκμηδενίζουμε... Εσύ γενικά είσαι της ολιστικής αντίληψης που είναι κ της μόδας ο όρος... :p
Εγώ που έχω δέκα χρόνια όπλο με διευρυμένο αυλό κ όπλα με κανονικό κ έχω δει κάτι να συμβαίνει αρκετές εκατοντάδες φορές σε διάφορες δοκιμές αποδίδω αυτή την ισόποση διάτρηση στο ότι τα σκάγια στον διευρυμένο αυλό έχουν μικρότερες παραμορφώσεις άρα πιο όμοια συμπεριφορά... Κάποιος άλλος μπορεί να την αποδώσει στον ανάδρομο Ερμή η οτιδήποτε άλλο...
Τώρα στην διαφορά ταχύτητας με δίκανο όμως η δοκιμή κ με καραμπίνα, με 76 εκ κάνη 18,7 κ 71 κάνες 18,3 κ 18,4 ο διευρυμένος δίνει σε ΌΛΟΥΣ τους συνδυασμούς μεγαλύτερη ταχύτητα... Κρατάω μια πισινή επειδή υπάρχει διαφορά στο μήκος της κάνης οπότε εδώ ναι, έχω τις αμφιβολίες μου για την εγκυρότητα...
Δεν πιστεύω στην αστρολογία Άρη.
Επίσης έχω κόλλημα με τους αριθμούς ας διαφέρουν και ελάχιστα.

Remington TSS ριγμένο από Remington.
Παραμόρφωση σκαγιών σχεδόν μηδέν.
Δες διαφορά στις διατρήσεις.
Πως το εξηγείς αυτό ;

Δεν υπάρχει ισόποση διάτρηση ποτέ και πουθενά και αν δεν έχω νούμερα δεν μπορώ να μαντέψω τι γίνεται.
Σε ρώτησα κάτι απλό, "σε παρόμοιες κατανομές;" και δεν μου απάντησες.
Όσο σφιχτότερα κέντρα έχει η τουφεκιά τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι διαφορές στην διάτρηση.
Δες πρώτη φωτό.

Screenshot_2022-05-31-15-19-04-677_org.mozilla.firefox~2.jpg
IMG_20220531_152219.jpg

Δείτε και το βίντεο, είναι ωραίο.
 
Κοίτα να δεις, στο έχω ξαναπεί... Όλα εξαρτώνται κατά βάση από τη διάθεση που έχουμε να βλέπουμε μικρές διαφορές η να τις εκμηδενίζουμε... Εσύ γενικά είσαι της ολιστικής αντίληψης που είναι κ της μόδας ο όρος... :p
Εγώ που έχω δέκα χρόνια όπλο με διευρυμένο αυλό κ όπλα με κανονικό κ έχω δει κάτι να συμβαίνει αρκετές εκατοντάδες φορές σε διάφορες δοκιμές αποδίδω αυτή την ισόποση διάτρηση στο ότι τα σκάγια στον διευρυμένο αυλό έχουν μικρότερες παραμορφώσεις άρα πιο όμοια συμπεριφορά... Κάποιος άλλος μπορεί να την αποδώσει στον ανάδρομο Ερμή η οτιδήποτε άλλο...
Τώρα στην διαφορά ταχύτητας με δίκανο όμως η δοκιμή κ με καραμπίνα, με 76 εκ κάνη 18,7 κ 71 κάνες 18,3 κ 18,4 ο διευρυμένος δίνει σε ΌΛΟΥΣ τους συνδυασμούς μεγαλύτερη ταχύτητα... Κρατάω μια πισινή επειδή υπάρχει διαφορά στο μήκος της κάνης οπότε εδώ ναι, έχω τις αμφιβολίες μου για την εγκυρότητα...
Άρη υποθέτω πως και τα τρία όπλα έχουν 76αρα θαλάμη, μπορείς να γράψεις όσα από τα παρακάτω στοιχεία διαθέτεις : διάμετρο θαλαμης, μήκος κώνου, τσόκ και μοντέλο ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top