Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Άρη δεν αμφισβητώ τίποτα και ειδικά εσένα.
Ψάχνω τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις με τις οποίες συμβαίνει κάτι.
Αν αλλάξουν αυτές, αλλάζει και το αποτέλεσμα.
Επίσης ψάχνω το γιατί συμβαίνει κάτι.
Όταν μπορεί να εξηγηθεί, μόνο τότε μπορεί να γενικευτεί.
Προφανώς το ίδιο κάνεις και εσύ.

Πχ στο παραπάνω παράδειγμα αν έριχνες φυσίγγια με διαφορά διαμέτρου βύσματος ανάλογη του αυλού, ο διευρυμένος θα είχε μικρότερη ταχυτητα στομίου.
Βλέποντας όμως το βίντεο με 5 διαφορετικά φυσίγγια οι περισσότεροι λένε ... Ναι ο διευρυμένος βγάζει πάντα μεγαλύτερες ταχύτητες.
Για εμένα είναι λάθος το "πάντα".
Κοίτα να δεις, στο έχω ξαναπεί... Όλα εξαρτώνται κατά βάση από τη διάθεση που έχουμε να βλέπουμε μικρές διαφορές η να τις εκμηδενίζουμε... Εσύ γενικά είσαι της ολιστικής αντίληψης που είναι κ της μόδας ο όρος... :p
Εγώ που έχω δέκα χρόνια όπλο με διευρυμένο αυλό κ όπλα με κανονικό κ έχω δει κάτι να συμβαίνει αρκετές εκατοντάδες φορές σε διάφορες δοκιμές αποδίδω αυτή την ισόποση διάτρηση στο ότι τα σκάγια στον διευρυμένο αυλό έχουν μικρότερες παραμορφώσεις άρα πιο όμοια συμπεριφορά... Κάποιος άλλος μπορεί να την αποδώσει στον ανάδρομο Ερμή η οτιδήποτε άλλο...
Τώρα στην διαφορά ταχύτητας με δίκανο όμως η δοκιμή κ με καραμπίνα, με 76 εκ κάνη 18,7 κ 71 κάνες 18,3 κ 18,4 ο διευρυμένος δίνει σε ΌΛΟΥΣ τους συνδυασμούς μεγαλύτερη ταχύτητα... Κρατάω μια πισινή επειδή υπάρχει διαφορά στο μήκος της κάνης οπότε εδώ ναι, έχω τις αμφιβολίες μου για την εγκυρότητα...
Δεν πιστεύω στην αστρολογία Άρη.
Επίσης έχω κόλλημα με τους αριθμούς ας διαφέρουν και ελάχιστα.

Remington TSS ριγμένο από Remington.
Παραμόρφωση σκαγιών σχεδόν μηδέν.
Δες διαφορά στις διατρήσεις.
Πως το εξηγείς αυτό ;

Δεν υπάρχει ισόποση διάτρηση ποτέ και πουθενά και αν δεν έχω νούμερα δεν μπορώ να μαντέψω τι γίνεται.
Σε ρώτησα κάτι απλό, "σε παρόμοιες κατανομές;" και δεν μου απάντησες.
Όσο σφιχτότερα κέντρα έχει η τουφεκιά τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι διαφορές στην διάτρηση.
Δες πρώτη φωτό.

View attachment 49412
View attachment 49413

Δείτε και το βίντεο, είναι ωραίο.
Άρη, δεν πρόκειται για "ολιστική" αντίληψη αλλά για επιστημονική!
Κάποιοι από εμάς δεν πειθόμεθα εύκολα από αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις ΑΤΕΛΕΙΣ αισθήσεις μας αλλά με ότι ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ επιστημονικά
Κάποιοι από εμάς πιστεύουμε τους αριθμούς και όχι τις διηγήσεις των ανθρώπων, έχουμε κόλλημα με τους αριθμούς γιατί έχουμε λίγο - πολύ εντρυφήσει σ' αυτούς (ο Βασίλης πολύ περισσότερο από εμένα). Κι έχουμε κόλλημα, γιατί ξέρουμε ότι οι αριθμοί λένε ΠΑΝΤΑ την αλήθεια, αρκεί να ξέρεις να τους διαβάσεις!
 
Δεν απάντησα κάτι με διηγήσεις ούτε με εμπειρίες... Τουλάχιστον στην παραπάνω συζήτηση...
Πάντα μετράω κ ότι αναφέρω παραπάνω είναι μετρημένο...
Απλα δέχομαι κ κάτι διαφορετικό όταν το δείγμα που έχουν να μου παρουσιάσουν είναι αξιόπιστο σε αριθμό δοκιμών τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα...
 
ξεφεύγω λίγο από το θέμα αλλά.....

Η ανθρωπότητα δεν πήγε στο διάστημα και στο φεγγάρι ακούγοντας τον Γιάννη και τον Μήτσο, αλλά ακολουθώντας επιστημονική προσέγγιση.

Μια προσέγγιση που την είχε ως ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ο λαός μας μέχρι εκείνη την αποφράδα μέρα του Μαιου πριν 569 χρόνια....

Μετά μας πλάκωσε η μαυρίλα και ο σκοταδισμός....... :(:(:(:(
 
ξεφεύγω λίγο από το θέμα αλλά.....

Η ανθρωπότητα δεν πήγε στο διάστημα και στο φεγγάρι ακούγοντας τον Γιάννη και τον Μήτσο, αλλά ακολουθώντας επιστημονική προσέγγιση.

Μια προσέγγιση που την είχε ως ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ο λαός μας μέχρι εκείνη την αποφράδα μέρα του Μαιου πριν 569 χρόνια....

Μετά μας πλάκωσε η μαυρίλα και ο σκοταδισμός....... :(:(:(:(
Σιγά μην πήγει στου φειγγαρ‼️Απού ιένα καφεινείου ειδώ ξεικηνσει‼️
 
Άρη, δεν πρόκειται για "ολιστική" αντίληψη αλλά για επιστημονική!
Κάποιοι από εμάς δεν πειθόμεθα εύκολα από αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις ΑΤΕΛΕΙΣ αισθήσεις μας αλλά με ότι ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ επιστημονικά
Κάποιοι από εμάς πιστεύουμε τους αριθμούς και όχι τις διηγήσεις των ανθρώπων, έχουμε κόλλημα με τους αριθμούς γιατί έχουμε λίγο - πολύ εντρυφήσει σ' αυτούς (ο Βασίλης πολύ περισσότερο από εμένα). Κι έχουμε κόλλημα, γιατί ξέρουμε ότι οι αριθμοί λένε ΠΑΝΤΑ την αλήθεια, αρκεί να ξέρεις να τους διαβάσεις!
Εχω εναν αριθμο για σενα
69
Τι λεει;
:p

Ασχετο με το θεμα σας επειδη δεν το παρακολουθησα αλλα σαν γενικο σχολιο και οχι καθαρα κυνηγετικο

Φιλε εχω να κανω με αριθμους καθημερινα

Οι αριθμοι λενε την αληθεια πολυ συχνα αλλα οχι παντα!!!

Για πααααρααα πολλα πραματα!

Απλα εχε το υποψην γιατι ειδα πολλους να βασιζονται μονο στους αριθμους και μετα να τραβανε τα βυζα τους;)
 
Απλα εχε το υποψην γιατι ειδα πολλους να βασιζονται μονο στους αριθμους και μετα να τραβανε τα βυζα τους;)
Διαφωνώ ...

Έλλην πολιτικός ...

300δις - 300δις = 0 δις :)
Τον διόρθωσαν όμως
300 δις + 50 δις = 350 δις

Τα βυζιά του είναι στην θέση τους ...

Και οι 2 βασίστηκαν σε αριθμούς αλλά τους πληρώνει η πλέμπα
 
Διαφωνώ ...

Έλλην πολιτικός ...

300δις - 300δις = 0 δις :)
Τον διόρθωσαν όμως
300 δις + 50 δις = 350 δις

Τα βυζιά του είναι στην θέση τους ...

Και οι 2 βασίστηκαν σε αριθμούς αλλά τους πληρώνει η πλέμπα
Πριν 20 μπηκα σΠιτι φιλε
Ειμαι τεζα
Αυριο να σου δωσω παραδειγμα
 
Εχω εναν αριθμο για σενα
69
Τι λεει;
:p

Ασχετο με το θεμα σας επειδη δεν το παρακολουθησα αλλα σαν γενικο σχολιο και οχι καθαρα κυνηγετικο

Φιλε εχω να κανω με αριθμους καθημερινα

Οι αριθμοι λενε την αληθεια πολυ συχνα αλλα οχι παντα!!!

Για πααααρααα πολλα πραματα!

Απλα εχε το υποψην γιατι ειδα πολλους να βασιζονται μονο στους αριθμους και μετα να τραβανε τα βυζα τους;)
 
Το κυνηγι και η βλητική δεν είναι αριθμούς… είναι οικονες και εμπηριες … τώρα γιατί επιμένουν μερικοί ότι ολλα είναι αριθμοί το δικαιολογώ γιατί δείχνουν πολύ μικρή όσο και καθολου εμπηρια σε συγκεκριμένα κυνήγια
 
Το κυνηγι και η βλητική δεν είναι αριθμούς… είναι οικονες και εμπηριες … τώρα γιατί επιμένουν μερικοί ότι ολλα είναι αριθμοί το δικαιολογώ γιατί δείχνουν πολύ μικρή όσο και καθολου εμπηρια σε συγκεκριμένα κυνήγια
Κι'όμως .Η βλητική είναι αριθμοί καί τύποι της φυσικής όσο κι'αν δέν αρέσει ή δέν είναι κατανοητά κάποια
πράγματα λόγω δυσμενών συγκυριών .
Αυτό είναι εξ ορισμού αδιαπραγμάτευτο .
Οι εικόνες καί οι εμπειρίες αφορούν την επιλογή σωστού καρτεριού ,διάβασμα της συμπεριφοράς των πουλιών
κλπ σύμφωνα με τις επικρατούσες συνθήκες κ.α γνωστά σε πολλούς πράγματα .
 
View attachment 49416Για όσους δεν τις έχουν δει από κοντά κάπως έτσι μοιάζουν!!ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΕ πάλι μπερδεύεις τον κόσμο!!.yelling..yelling.
Εγω προσωπικα ΜΟΝΟ πετούμενες....sarcastic.

Υ.Γ. Το 2001 ημουν στην αυλή με τον μακαρίτη τον πατερα μου, κ το μεγαλυτερο κοπαδι που ειδα τοτε σαν να ημουν στο Δελτα Εβρου, ηταν μια κορδέλα με 100+ πουλια που περνουσαν στο θεο...o_O
Ο πατερας μου δεν πιστευε στα ματια του...εγω παλι ακαθεκτος..δεν ειχα ΚΑΝ σχεση ακομη με το κυνιγη....απο τοτε ως τωρα ζητημα αν εχω δει άλλες 20 χηνες συνολο....
 
Εγω προσωπικα ΜΟΝΟ πετούμενες....sarcastic.

Υ.Γ. Το 2001 ημουν στην αυλή με τον μακαρίτη τον πατερα μου, κ το μεγαλυτερο κοπαδι που ειδα τοτε σαν να ημουν στο Δελτα Εβρου, ηταν μια κορδέλα με 100+ πουλια που περνουσαν στο θεο...o_O
Ο πατερας μου δεν πιστευε στα ματια του...εγω παλι ακαθεκτος..δεν ειχα ΚΑΝ σχεση ακομη με το κυνιγη....απο τοτε ως τωρα ζητημα αν εχω δει άλλες 20 χηνες συνολο....
Το 2001 της βλέπαμε εκεί που είναι τώρα το αεροδρόμιο των Σπάτων κοπάδια μαζί με πρασινοκεφαλα.(φοβερή χρόνια!)
 
Το 2001 της βλέπαμε εκεί που είναι τώρα το αεροδρόμιο των Σπάτων κοπάδια μαζί με πρασινοκεφαλα.(φοβερή χρόνια!)
Ετσι ακριβως....παπια κ χηνες παντού....
Ως κυνηγος η πιο special χρονια που θα θυμαμαι, ηταν το 2016...παπια χωρις ωράριο....πρασίνια νταλα ήλιο πεφταν στα οργωμενα, "χωρις λογο"...μολις με λιγο χορταρακι 10cm κ λασπερο εδαφος με αραια νερακια.....θα φανει περιεργο, ΑΛΛΑ: παπια (κιρκιρια) μεχρι κ σε λακούβες χωματόδρομων σήκωναν οι αγρότες, τα μεσημερια....
 
Κι'όμως .Η βλητική είναι αριθμοί καί τύποι της φυσικής όσο κι'αν δέν αρέσει ή δέν είναι κατανοητά κάποια
πράγματα λόγω δυσμενών συγκυριών .
Αυτό είναι εξ ορισμού αδιαπραγμάτευτο .
Οι εικόνες καί οι εμπειρίες αφορούν την επιλογή σωστού καρτεριού ,διάβασμα της συμπεριφοράς των πουλιών
κλπ σύμφωνα με τις επικρατούσες συνθήκες κ.α γνωστά σε πολλούς πράγματα .
Μπορεί να είναι αριθμοί αλλά σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές με συγκεκριμένες συνθήκες και ντουφεκιες ριγμένες από συγκεκριμένη κανη με συγκεκριμένο τσοκ άρα πως βγάζεις συμπέρασμα ? Δεν είναι ασφαλές γι'αυτό πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται και δεν ταυτίζονται με την πραγματικότητα οι οποίες μελέτες και δοκιμές ,απλά δίνουν ένα μπουσουλα χωρίς να είναι το ευαγγέλιο γιατί δεν έχεις σταθερά δεδομένα σχεδόν ποτέ.Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ακούγεται 5/10/15 % αυτό δεν είναι διαφορά δεν πειράζει δε πειράζει ας έχω εγώ 10% μεγαλύτερη επιτυχία και εσύ κάτσε κάνε το μαθηματικό με πινάκια του κάθε ειδικού που τα έχει λύσει όλα εδώ και 50 χρόνια σε προϊόντα που συνεχώς εξελίσσονται ,άρα γιατί εξελισονται τότε μάλλον πρέπει να έχει πολλούς μαλακές η όπλο βιομηχανία.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top