Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Για τους αυλούς και τις ταχύτητες ισχύει (για εμένα) το εξής απλό.

Αν το βύσμα δεν παρουσιάζει διαφυγή αερίων από τον διευρυμένο αυλό, σχεδόν πάντα θα βγάζει μεγαλύτερη ταχύτητα στον διευρυμένο από ένα αντίστοιχο όπλο με στενότερο αυλό, λόγω τριβών.

Αν όμως 2 διαφορετικά βύσματα παρουσιάζουν την ίδια τριβή με την κάνη, το όπλο με στενότερο αυλό θα βγάζει πάντα μεγαλύτερη ταχύτητα, λόγω μικρότερου όγκου καύσης.

Οι διαφορές στην ταχύτητα είναι πολύ μικρές και δεν κάνουν την διαφορά στα σκοτώματα.
 
Δεν πιστεύω στην αστρολογία Άρη.
Επίσης έχω κόλλημα με τους αριθμούς ας διαφέρουν και ελάχιστα.

Remington TSS ριγμένο από Remington.
Παραμόρφωση σκαγιών σχεδόν μηδέν.
Δες διαφορά στις διατρήσεις.
Πως το εξηγείς αυτό ;

Δεν υπάρχει ισόποση διάτρηση ποτέ και πουθενά και αν δεν έχω νούμερα δεν μπορώ να μαντέψω τι γίνεται.
Σε ρώτησα κάτι απλό, "σε παρόμοιες κατανομές;" και δεν μου απάντησες.
Όσο σφιχτότερα κέντρα έχει η τουφεκιά τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι διαφορές στην διάτρηση.
Δες πρώτη φωτό.

View attachment 49412
View attachment 49413

Δείτε και το βίντεο, είναι ωραίο.
Δεν ήταν για σένα η αναφορά με τον ανάδρομο Ερμή ρε φίλε, έτσι το έγραψα για να μην παρεξηγηθεί κανένας...

Σε παρόμοιες κατανομές ναι...τα κέντρα μάλιστα έχουν παρόμοια διάτρηση σε πολλά όπλα, η περιφέρεια όχι...

Κοίτα εγώ στο βίντεο βλέπω τα περισσότερα tss να έχουν την ίδια διάτρηση, άλλωστε εκεί που έχει βάλει το printscreen η κάμερα δεν είναι σε ευθεία οπότε αμβλύνει τις διαφορές... Δεν έχω άποψη όμως από tss, αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ αναφέρω...
Θα μπορούσα να σου πω κ εγώ ότι δεν ξέρω με τι προδιαγραφές κατασκευάστηκε το τζελ κ αν έχει παντού την ίδια πυκνότητα, ότι επειδή αλλάζει η δομή του όταν το βρίσκουν τα πρώτα σκάγια κάποια μπορεί να τρυπήσουν περισσότερο κ άλλα τέτοια προκειμένου να αμφισβητήσω το αποτέλεσμα...
Δεν λέω ότι είναι σωστή η άποψη μου, αλλά αυτό έχω δει εγώ κ αυτό έχω δει κ σε δοκιμές φίλων...
 
Άρη υποθέτω πως και τα τρία όπλα έχουν 76αρα θαλάμη, μπορείς να γράψεις όσα από τα παρακάτω στοιχεία διαθέτεις : διάμετρο θαλαμης, μήκος κώνου, τσόκ και μοντέλο ;
76αρες θαλάμες όλα ναι...
18,7 3,5 εκ κώνο 725
18,4 2,5 εκ κώνο μ2
18,4 1,5 εκ κώνο 302
18,3 3,5 εκ κώνο Rafaello
Με αυτά έχω κάνει μετρήσεις κατά καιρούς σε διάφορες γομωσεις... Τσοκ άλλες φορές Lm 4/10 κ αλλες φουλ....
αυτά τα όπλα θυμάμαι κ έχω μετρήσει αρκετά κ διαφορετικά φυσίγγια, υπήρχαν κ αλλά που μπορεί να είναι μεμονωμένες δοκιμες... Νομίζω όμως πως ποτέ δεν έχω δει μεγαλύτερη ταχύτητα από άλλο όπλο σε σχέση με το 725...
 
Οι χήνες την εποχή που έρχονται εδώ θέλουν σκληρά φυσίγγια .προσωπικά την κυνηγάω με 37 γρ ββ σε καλ 76 με στρωματ
Όπως το είπε και το παιδί ποιο πάνω η χήνα επειδή την περίοδο που θα την σπρώξει ο καιρός για να έρθει στα μέρη μας θα είναι Σιβηρία από θέμα καιρικών συνθηκών θέλει χοντρό σκάγι από νο3 και κάτω ακόμα και σε πολύ χοντρό σκαγι ΒΒ ακόμα και 6/0 εχω στήσει σε 3,5"!!
 
Οι χήνες την εποχή που έρχονται εδώ θέλουν σκληρά φυσίγγια .προσωπικά την κυνηγάω με 37 γρ ββ σε καλ 76 με στρωματ
Tωρα αρχίζει να μπαίνει η συζήτηση σε σωστό πλάνο...
Όπως το είπε και το παιδί ποιο πάνω η χήνα επειδή την περίοδο που θα την σπρώξει ο καιρός για να έρθει στα μέρη μας θα είναι Σιβηρία από θέμα καιρικών συνθηκών θέλει χοντρό σκάγι από νο3 και κάτω ακόμα και σε πολύ χοντρό σκαγι ΒΒ ακόμα και 6/0 εχω στήσει σε 3,5"!!
Γατάκια ... τα ΒΒ είναι για τσίχλες :)
 
Κάθε χρόνο στο νησί έρχονται μερικά κοπάδια θέλουν πολύ παρατηρειση για να τις βρεις .μέρες με ταλαιπωρούν για μια δυο βολές . Αλλά το πέσιμο τους από ύψος δεν υπάρχει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top