Φυσίγγια για αγριόχηνες

Όνομα
Βασίλης
Μεχρι ποσους ποντους σταματανε να σπρωχνούν....??
Της μοδός είναι οι κοντές κάνες.
Σαν τα στρίνγκ ένα πράγμα.
Μισό ύφασμα στην τιμή του ολόκληρου.

Για τα κυνήγια που κάνεις εσύ πάνω από 75.
Και στην rem 71cm είχα πάρει το xf έσω έξω.

Στην ερώτηση τώρα.
Μέχρι οι τριβές συν την αντίσταση του αέρα να γίνουν ίσες με την δύναμη που ασκείται στο βύσμα από τα αέρια.

Έχεις ταχογράφο και 2 κάνες να δοκιμάσεις;
Σου είπα δεν εμπιστεύομαι τα νούμερα αυτά ειδικά με τις προοδευτικές.
Δεν παίρνω και όρκο όμως με τις γρήγορες πυρίτιδες.

Όνομα
Βασίλης
@Μονήρης Γιάννη ο Ολλανδός τρελοφυσικός απάντησε χθές.
Μου έδωσε κάποια στοιχεία για να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμά του αλλά μάντεψε τι ακόμα μου είπε.
Καλύτερα λέει να χρησιμοποιήσω την μελέτη που έχω ήδη χρησιμοποιήσει για το excel.
Βρισκόμαστε νομίζω σε καλό δρόμο.
Σύγκρινα τα 2 προγράμματα.
Διαφορές max 10m/sec.
Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή.

Κοίταξα και την online βάση δεδομένων.
Αν υπάρχει ενδιαφέρον από τους ιδιογωμοτές μπορώ να την φτιάξω.
Ο καθένας θα μπορεί να ανεβάζει τις γομώσεις του και όσοι έχουν πρόσβαση θα μπορούν να τις δούν.

Η πρόσβαση στην βάση δίνεται σε email.
Αν μαζευτούν αρκετές γομώσεις μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα.

Είδωμεν ...

Όνομα
Λευτέρης
Ναι βρηκαμε την καραμελα των 30 ποντων και την λεμε...
Τα αερια στους ποσους ποντους εκτονωνουν το 90++ την δυναμης τους...???
Μεχρι ποσους ποντους σταματανε να σπρωχνούν....??
Αλλο να καις 1.90 γρ μπαρουτι στα 800 bar και αλλο 2.20 στα 800....
Γεια σε ολους. Αυτή την άποψη πως στα 30 εκατοστα έχουμε πληρη καυση της πυριτιδας την εχω ακούσει παλαιότερα δυστυχώς απο εναν << ειδημονα>> σε καποιο dvd. Ειναι τοσο πολλές και αλληλένδετες οι παραμετροι που επηρεάζουν την καυση της , που μπορει να είναι πληρης στα πρωτα 10 cm ακομη και στην χρήση μιας προοδευτικής πυριτιδας , ή ατελής σε κανη 90 cm με μία ταχείας καυσης. Τα αερια της καύσης συνηθως στο στομιο εξερχονται με ταχυτητα 3000 εως 4000 μετρα ανα sec, δηλαδή πολλαπλασια των σκαγιων. Η πίεση στο στομιο της κάνης και το κυαθιο καθοριζουν τον εμβολισμο ή οχι της στήλης των σκαγιων. Οταν και εαν σε κάποιο σημείο της κανης οι εσωτερικες τριβες ( του βύσματος + σκάγια με το εσωτερικό της κάνης) συν η αντίσταση του συμπιεζομενου αέρα στο εσωτερικό της κάνης μπροστά από τα σκάγια υπερνικήσουν την πιεση των αεριων της καύσης τοτε έχουμε επιβραδυνση.