Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Μεχρι ποσους ποντους σταματανε να σπρωχνούν....??
Της μοδός είναι οι κοντές κάνες.
Σαν τα στρίνγκ ένα πράγμα.
Μισό ύφασμα στην τιμή του ολόκληρου.

Για τα κυνήγια που κάνεις εσύ πάνω από 75.
Και στην rem 71cm είχα πάρει το xf έσω έξω.

Στην ερώτηση τώρα.
Μέχρι οι τριβές συν την αντίσταση του αέρα να γίνουν ίσες με την δύναμη που ασκείται στο βύσμα από τα αέρια.

Έχεις ταχογράφο και 2 κάνες να δοκιμάσεις;
Σου είπα δεν εμπιστεύομαι τα νούμερα αυτά ειδικά με τις προοδευτικές.
Δεν παίρνω και όρκο όμως με τις γρήγορες πυρίτιδες.
 
@Μονήρης Γιάννη ο Ολλανδός τρελοφυσικός απάντησε χθές.
Μου έδωσε κάποια στοιχεία για να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμά του αλλά μάντεψε τι ακόμα μου είπε.
Καλύτερα λέει να χρησιμοποιήσω την μελέτη που έχω ήδη χρησιμοποιήσει για το excel.
Βρισκόμαστε νομίζω σε καλό δρόμο.
Σύγκρινα τα 2 προγράμματα.
Διαφορές max 10m/sec.
Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή.

Κοίταξα και την online βάση δεδομένων.
Αν υπάρχει ενδιαφέρον από τους ιδιογωμοτές μπορώ να την φτιάξω.
Ο καθένας θα μπορεί να ανεβάζει τις γομώσεις του και όσοι έχουν πρόσβαση θα μπορούν να τις δούν.

Η πρόσβαση στην βάση δίνεται σε email.
Αν μαζευτούν αρκετές γομώσεις μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα.

Είδωμεν ...
 
Ναι βρηκαμε την καραμελα των 30 ποντων και την λεμε...
Τα αερια στους ποσους ποντους εκτονωνουν το 90++ την δυναμης τους...???
Μεχρι ποσους ποντους σταματανε να σπρωχνούν....??
Αλλο να καις 1.90 γρ μπαρουτι στα 800 bar και αλλο 2.20 στα 800....
Γεια σε ολους. Αυτή την άποψη πως στα 30 εκατοστα έχουμε πληρη καυση της πυριτιδας την εχω ακούσει παλαιότερα δυστυχώς απο εναν << ειδημονα>> σε καποιο dvd. Ειναι τοσο πολλές και αλληλένδετες οι παραμετροι που επηρεάζουν την καυση της , που μπορει να είναι πληρης στα πρωτα 10 cm ακομη και στην χρήση μιας προοδευτικής πυριτιδας , ή ατελής σε κανη 90 cm με μία ταχείας καυσης. Τα αερια της καύσης συνηθως στο στομιο εξερχονται με ταχυτητα 3000 εως 4000 μετρα ανα sec, δηλαδή πολλαπλασια των σκαγιων. Η πίεση στο στομιο της κάνης και το κυαθιο καθοριζουν τον εμβολισμο ή οχι της στήλης των σκαγιων. Οταν και εαν σε κάποιο σημείο της κανης οι εσωτερικες τριβες ( του βύσματος + σκάγια με το εσωτερικό της κάνης) συν η αντίσταση του συμπιεζομενου αέρα στο εσωτερικό της κάνης μπροστά από τα σκάγια υπερνικήσουν την πιεση των αεριων της καύσης τοτε έχουμε επιβραδυνση.
 
Καλησπέρα παιδιά, γιατί χρησιμοποιείται τόσο χοντρά σκάγια (βόλια). ;;;; το τρίτο θα ήταν καλό να είχε χοντρό αλλά και αυτά έχουν διαφορετική συμπεριφορά από ότι τα σκάγια..
 
Η τελευταία έκδοση του προγράμματος παίδες στα Ελληνικά (τα βασικά τουλάχιστον) ...

Excel 2016 ή μεταγενέστερο και καλό παιχνίδι.
Αν βρείτε λάθη τα διορθώνουμε.

Expl.jpg
 

Attachments

  • spherical pellets in free flight_v38.zip
    75,2 KB · Προβολές: 24
Last edited:
Εντάξει, αν είναι περιττή πληροφορία ας μην καιγόμαστε άδικα.
Απλά, επειδή έχουμε ούτως ή άλλως όλα τα δεδομένα της κίνησης, είπα μήπως είναι χρήσιμη σε έναν ιδιογωμοτή για έναν χονδρικό υπολογισμό των υλικών του.
Δεν είμαι και γνώστης, αλλά, μου φαίνεται (φυσιο-λογικά) πως, το καψούλι και η στατική πίεση, δεν είναι σε θέση να αλλάξουν την "ποσότητα" της αποδιδόμενης ενέργειας αλλά μόνο τον τρόπο της απόδοσής της και ίσως να μην χρειάζονται στη συνάρτηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Γιαννη ειναι πολλυ ομορφα τα εξελακια!!!!
 
Thanks mate!
Αποτελούν συλλογικό έργο, σε συνεργασία με το φίλο Βασίλη (@gvp9000).
Στην πραγματικότητα, εγώ αναλαμβάνω να μετατρέπω τα .xlsm του σε .xlsx. ;)
Μπράβο λοιπόν και στους δυο!!!

Ξέρεις , είναι ανάμεσα σε όλα τα αλλά και ένα πολύ καλό "φάρμακο" κατά της "ταχυτητο...λαγνείας"...

Καταλαβαίνεις,,...φόρτωνε σκάγια....δώσε ταχύτητες.....κάργα "γκάζια"...

Εμένα προσωπικά πάντα μου αρέσανε τα "ελαφριά" και "ισορροπημένα"...balanced loads..."το λίγο που είναι αρκετό"...όπως θες πέστο!!!


Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Υπάρχει περίπτωση να το πουλήσεις στο εξωτερικό ?
Αν ήθελα να το πουλήσω δεν θα το έβρισκες εδώ δωρεάν.
Έχω φάει πάρα πολλές ώρες για να το φτιάξω.
Είναι ευγενική χορηγία σε όλα τα μέλη του HL.

Γιατί ρωτάς ;
 
Υπάρχει περίπτωση να το πουλήσεις στο εξωτερικό ?
Νέα version με τις προσκοπεύσεις λαμβάνοντας υπόψη και τον αέρα :)
Βαράτε αλύπητα ...

Αν ήθελα να το πουλήσω δεν θα το έβρισκες εδώ δωρεάν.
Έχω φάει πάρα πολλές ώρες για να το φτιάξω.
Είναι ευγενική χορηγία σε όλα τα μέλη του HL.

Γιατί ρωτάς ;
Τότε γιατί δε το γράφεις όλα στα Ελληνικά ?
Ρε φίλε έχουμε την καλύτερη γλώσσα του κόσμου που με τον γραπτό λόγο μπορείς να δώσεις την πλήρη έννοια του συνειρμού σου, πράγμα αδύνατον για τις υπόλοιπες γλώσσες.
Με ξινίζει να βλέπω έννοιες στα αγγλικά.Υπάρχει κάποια μονάδα μέτρησης που δεν μπορεί να γραφτεί στα Ελληνικά ?
 
Αν ήθελα να το πουλήσω δεν θα το έβρισκες εδώ δωρεάν.
Έχω φάει πάρα πολλές ώρες για να το φτιάξω.
Είναι ευγενική χορηγία σε όλα τα μέλη του HL.

Γιατί ρωτάς ;
Έχω δουλέψει excel και βλέπω πόση δουλειά έχεις κάνει.
Αλλά εφόσον είναι για εμάς τους Έλληνες γιατί μπαίνεις στο τρυπάκι του να το δει και κάνας ξένος.
Κάντο αποκλειστικά στα Ελληνικά και αν θέλουν οι ξένοι τότε ας κάτσουν να σε ρωτήσουν.
Γνώμη μου αλλά χαλάστηκα που το είδα μισά μισά και ας έχεις κάνει τέλεια δουλειά.
 
Τότε γιατί δε το γράφεις όλα στα Ελληνικά ?
Ρε φίλε έχουμε την καλύτερη γλώσσα του κόσμου που με τον γραπτό λόγο μπορείς να δώσεις την πλήρη έννοια του συνειρμού σου, πράγμα αδύνατον για τις υπόλοιπες γλώσσες.
Με ξινίζει να βλέπω έννοιες στα αγγλικά.Υπάρχει κάποια μονάδα μέτρησης που δεν μπορεί να γραφτεί στα Ελληνικά ?
Το ξεκίνησα στα αγγλικά γιατί διάβαζα αγγλικό κείμενο.
Έκανα μετάφραση σε αυτά που ενδιαφέρουν σχεδόν όλους.

Ο Γιάννης @Μονήρης , έκανε και αυτός πολύ δουλειά στο αρχείο αυτό.
Έχει βγάλει και δική του απλοποιημένη έκδοση στα Ελληνικά.
Αν θες κάνε την μετάφραση σε όλους τους όρους και ανέβασέ την.
Αν δεν ξέρεις Αγγλικά περίμενε να βρω χρόνο να την κάνω εγώ.
Προτιμώ πάντως να προσθέσω νέες δυνατότητες και υπολογισμούς παρά να κάνω μετάφραση στο ιξώδες ή στον αριθμό Ρέινολντς που δεν ενδιαφέρει ούτε καν εμένα που το έφτιαξα ... :)

Για την Ελληνική γλώσσα θα συμφωνήσω.
 
Νέα version
Αλλαγές

1. Στο κελί 1648585840389.png μπορείτε να επιλέξετε 1648585873529.png
2. Στο κελί D19 μπορείτε να βάλετε υψόμετρο γράφοντας το υψόμετρο σε μέτρα και το γράμμα m στο τέλος πχ γράφουμε 500m και πατάμε enter
3. Μεταφράστηκαν κάποιοι όροι στα ελληνικά
 

Attachments

  • spherical pellets in free flight_v46_GR.zip
    77,7 KB · Προβολές: 15
Νέα version
Αλλαγές

1. Στο κελί View attachment 45536 μπορείτε να επιλέξετε View attachment 45537
2. Στο κελί D19 μπορείτε να βάλετε υψόμετρο γράφοντας το υψόμετρο σε μέτρα και το γράμμα m στο τέλος πχ γράφουμε 500m και πατάμε enter
3. Μεταφράστηκαν κάποιοι όροι στα ελληνικά
...τι έκανες ρε συ Βασίλη!.shake hands.:).love.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top