Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

Ρε χαλαρώστε λίγο, δεν θα κάνουμε μεσανατολικο το φυσιγγι του ρουμελιωτη και του κάθε ρουμελιωτη. Καταρχάς γνώμη μπορεί να έχει ο οποιαδήποτε, κουβέντα κάνουμε εδώ μέσα. Έπειτα αβαβα δεν νομίζουμε ότι έχουμε κάνει για κανένα φυσιγγι. Και για τα rc32 που αναφέρθηκε παραπάνω έχουμε πει ότι βάφει πυρίτιδες και αλλάζει συνταγές χωρίς να παίρνουμε χαμπάρι, στη τσιχλιτσα ναι δεν επηρεάζει τόσο πολύ. Αλλά εγώ αυτό το φυσιγγι που δεν ξέρω πως θα είναι αύριο δεν πρόκειται να το αγοράσω, προσωπική άποψη. Από κει και πέρα όταν αγοράζω ένα νέο φυσιγγι το δοκιμάζω κια βλέπω αν μου κάνει ή όχι, δεν παίρνω την απόφαση μου βάσει των σωθικων του αλλά αυτών που βλέπω στο κυνήγι και τον πίνακα. Αλλά για όσους ρίχνουν ένα φυσιγγι η οποιαδήποτε αλλαγή χωρίς προειδοποίηση είναι λογικό να θεωρούν ότι υπάρχει κοροϊδία. Ασχετως απόδοσης φυσιγγιου, βγάλε ένα διαφημιστικό δοκιμάστε το νέο φυσιγγι και τελειώνει η ιστορία, γτ πρέπει να το ανακαλύψει κάποιος.
 
Δεν είπε κανένας τίποτε κακό και δεν γίνονται τσάμπα οι συζητήσεις....αλλιώς γιατί μαζευτηκαμε όλοι εδώ ; Για να λέμε τις γνώμες μας ,να ακούμε να μαθαίνουμε να ανταλλάσσουμε απόψεις και να μην μας πιάνουν κότσους ...νομίζω ;
 
Και οι μεν και οι δεν δικιο εχετε..
Csb και psb δεν νομιζω να εχουν ουσιαστικες διαφορες...
Ομως..οταν λες στην παραγγελια θελω τα 34αρια με την psb ("τονιζετε" η πυριτιδα γιατι εχει κ αλλα 34αρια) επρεπε να πει οτι γεμιζω με csb τα οποια ειναι δοκιμασμενα με ιδια αποδοση κλπ..ομιλιτικο παιδι ειναι θα μπορουσε να εξηγηση οτι δεν υπαρχει κατι το "τρομερο" αναμεσα στις δυο πυριτιδες..κ τωρα δεν θα υπηρχαν κ μικροπαρεξηγησεις χωρις λογο..
ΥΓ Επειδη καποιος δεν ειναι ιδιογομωτης δεν σημενει οτι δεν εχει το δικαιωμα να ξερει με τι πυριτιδα γεμιζετε το φυσιγγι που πληρωσε..
Και εγω δεν ξερω να μαγειρευω αλλα δεν θα κατσω να φαω οτι φαι μου δωσουν χωρις να ξερω τι εχει μεσα..
μπορει καποιος να μην συμπαθει μια πυριτιδα γιατι ετσι του εχει μπει η ιδεα η γιατι ετσι θελει δικαιωμα του ειναι.. ακομα μπορει κατα διαβολικη συμπτωση οσα φυσιγγια ειχε δοκιμασει με καποια συγκεκριμμενη να μην του πηγαν καλα στον ταδε καιρο κλπ..
Μπορει εδω μεσα οι περισσοτεροι να μην γεμιζουμε αλλα για καποιους λογους εχουμε της αδυναμιες μας κ ισως οχι αδικα..
 
Εγώ προσωπικά βρε παιδιά δεν είπα σε κανέναν να βγάλει τον σκασμό, αντιθέτως περάστε τους από κόσκινο.
Ξαναλέω όμως, ΑΝ η psb1 με την csb1, παρουσιάζουν διαφορές Fiat με Mercedes, τότε έχουν απόλυτο δίκιο όσοι διαμαρτυρονται.
Εννοείται ότι το ιδανικό είναι να ξέρουμε, αν μας ενδιαφέρει, με τι ακριβώς γεμιζεται το κάθε τι.
Προσωπικά τα ίδια θα έγραφα αν το θέμα αφορούσε οποιονδήποτε κατασκευαστή. Δεν έχω επωφεληθεί τίποτα από κανέναν, ούτε ένα φυσίγγι.
Όσο ήμουν νέος χωρίς πολλές εμπειρίες, προσπαθούσα και γω να μάθω με τι μπαρούτι είναι γεμισμένο το κάθε τι και μάλιστα είχα φτάσει και πολύ μακρύτερα. Θυμάμαι με τον νεανικό μου ενθουσιασμό και την άγνοια μου, να πηγαίνω να δίνω περιουσίες ολόκληρες σε Αμερικανικά premier φυσίγγια, να διαβάζω τις ταχύτητες πάνω στα κουτιά και μετά με χαρτί και μολύβι να κάθομαι να υπολογίζω πόση προσκόπευση θέλουν τα παπιά για το κάθε φυσίγγι.
Τα θυμάμαι τώρα και γελάω, άχρηστα πράγματα τελείως. Παντελώς άχρηστες πληροφορίες για μένα. Αν σκοτώνει το φυσίγγι, αν είναι γρήγορο ή αργό, αν ταιριάζει σε μένα ή στο όπλο μου, αν....,αν....,αν...., θα το δω πολύ γρήγορα με μια δοκιμή στον πίνακα και στις πρώτες τουφεκιές στο θήραμα!
 
Εγώ προσωπικά βρε παιδιά δεν είπα σε κανέναν να βγάλει τον σκασμό, αντιθέτως περάστε τους από κόσκινο.
Ξαναλέω όμως, ΑΝ η psb1 με την csb1, παρουσιάζουν διαφορές Fiat με Mercedes, τότε έχουν απόλυτο δίκιο όσοι διαμαρτυρονται.
Εννοείται ότι το ιδανικό είναι να ξέρουμε, αν μας ενδιαφέρει, με τι ακριβώς γεμιζεται το κάθε τι.
Προσωπικά τα ίδια θα έγραφα αν το θέμα αφορούσε οποιονδήποτε κατασκευαστή. Δεν έχω επωφεληθεί τίποτα από κανέναν, ούτε ένα φυσίγγι.
Όσο ήμουν νέος χωρίς πολλές εμπειρίες, προσπαθούσα και γω να μάθω με τι μπαρούτι είναι γεμισμένο το κάθε τι και μάλιστα είχα φτάσει και πολύ μακρύτερα. Θυμάμαι με τον νεανικό μου ενθουσιασμό και την άγνοια μου, να πηγαίνω να δίνω περιουσίες ολόκληρες σε Αμερικανικά premier φυσίγγια, να διαβάζω τις ταχύτητες πάνω στα κουτιά και μετά με χαρτί και μολύβι να κάθομαι να υπολογίζω πόση προσκόπευση θέλουν τα παπιά για το κάθε φυσίγγι.
Τα θυμάμαι τώρα και γελάω, άχρηστα πράγματα τελείως. Παντελώς άχρηστες πληροφορίες για μένα. Αν σκοτώνει το φυσίγγι, αν είναι γρήγορο ή αργό, αν ταιριάζει σε μένα ή στο όπλο μου, αν....,αν....,αν...., θα το δω πολύ γρήγορα με μια δοκιμή στον πίνακα και στις πρώτες τουφεκιές στο θήραμα!
Πολύ ωραία τοποθέτηση και όλο το ζουμί είναι στις δύο τελευταίες προτάσεις.
Μαζί σου.
 
Είναι σα να πηγαίνω σ ένα εστιατόριο να παραγγέλνω μπριζόλα να μου φέρνει φασολάδα και να λέω ωραία νόστιμη είναι ας τη φάω.το φυσιγγι μπορεί να είναι καλό αλλά αλλα παράγγειλε και άλλα σταλθηκαν
Γιούρι συμφωνώ απόλυτα αν η διαφορά αφορά μπριζόλα με φασολάδα.
Από εκεί και πέρα μπορώ να σου δώσω δύο φυσίγγια γεμισμένα με την ίδια μπαρούτι, που στο ένα να γλύφεις το κάλυκα και στο άλλο να θες να το δώσεις στον καυασκευαστή να το φάει.
Στην τελική ένα προωθητικό υλικό είναι η μπαρούτι, σπρώχνει αυτό που βρίσκεται από πάνω της. Το αν θα το κάνει άσχημα, μέτρια ή καλά, οφείλεται στο πως είναι φτιαγμένο όλο το σύνολο.
Μην θεοποιείτε τις μπαρούτες αλλά αυτούς που ΞΈΡΟΥΝ να γεμίζουν φυσίγγια.
 
Παιδια το οτι γινεται μια συζητηση γυρω απο ενα φυσιγγι δεν ειναι απαραιτητα κακο..απο θεμα πυριτιδας και οι 2 οντωε δεν εχουν μεγαλες διαφορες μονο καποια διαφορα στην πυκνοτητα τους και με την csb να ειναι λιγο πιο νευρικη απο την psb..και η δυο την ιδια προοδευτικοτητα εχουν γυρω στα 32 γραμμαρια και μια χαρα την γεμισε στα 34..απο εκει και περα το θετικο που πρεπει να κρατησουμε απο αυτη τη συζητηση ειναι οτι πλεον ψαχνουμε το φυσιγγι που αγοραζουμε το δοκιμαζουμε βλεπουμε τι εχει μεσα και δεν παμε στα τυφλα απλα επειδη κανει μπαμ και περνουμε και καποια πουλια ή επειδη συζητανε στο καφενειο για ενα φυσιγγι παμε τυφλα και το περνουμε..εχουμε απαιτησεις πλεον και γνωση πανω στο τι θελουμε και μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ενα φυσιγγι βασει της πυριτιδας του και στον αναλογο καιρο που της ταιριαζει..το μονο θες πες το αρνητικο ειναι οτι δεν ενημερωσε ο ανθρωπος για την αλλαγη αλλα δεν εκανε κατι το τοσο τραγικο κατ εμε γιατι χρησιμοποιησε σχεδον ιδιες πυριτιδες και οχι το τραγικο ας πουμε απο c7 να εβαλε μεσα aquila που εκει βγαζει ματι η διαφορα και στο κυνηγι καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα
 
Και οι μεν και οι δεν δικιο εχετε..
Csb και psb δεν νομιζω να εχουν ουσιαστικες διαφορες...
Ομως..οταν λες στην παραγγελια θελω τα 34αρια με την psb ("τονιζετε" η πυριτιδα γιατι εχει κ αλλα 34αρια) επρεπε να πει οτι γεμιζω με csb τα οποια ειναι δοκιμασμενα με ιδια αποδοση κλπ..ομιλιτικο παιδι ειναι θα μπορουσε να εξηγηση οτι δεν υπαρχει κατι το "τρομερο" αναμεσα στις δυο πυριτιδες..κ τωρα δεν θα υπηρχαν κ μικροπαρεξηγησεις χωρις λογο..
ΥΓ Επειδη καποιος δεν ειναι ιδιογομωτης δεν σημενει οτι δεν εχει το δικαιωμα να ξερει με τι πυριτιδα γεμιζετε το φυσιγγι που πληρωσε..
Και εγω δεν ξερω να μαγειρευω αλλα δεν θα κατσω να φαω οτι φαι μου δωσουν χωρις να ξερω τι εχει μεσα..
μπορει καποιος να μην συμπαθει μια πυριτιδα γιατι ετσι του εχει μπει η ιδεα η γιατι ετσι θελει δικαιωμα του ειναι.. ακομα μπορει κατα διαβολικη συμπτωση οσα φυσιγγια ειχε δοκιμασει με καποια συγκεκριμμενη να μην του πηγαν καλα στον ταδε καιρο κλπ..
Μπορει εδω μεσα οι περισσοτεροι να μην γεμιζουμε αλλα για καποιους λογους εχουμε της αδυναμιες μας κ ισως οχι αδικα..


Λοιπόν οι διάφορες είναι μικρές στις 2 πυρίτιδες άλλα αυτό δεν λέει κάτι μαλάκια που δεν το ανέφερε έστω και στον τηλέφωνο ότι έχει αυτή την πυρίτιδα τώρα Τάσο στο πρώτο σκέλος γιατί στα άλλα συμφωνω...
Ποιο τηλέφωνο :oops: :oops: :oops: :oops: ???γιατί από έμενα έχει είναι διεγραμενος σαν κατασκευαστής φυσιγγίων εδώ και καιρό γιατί δεν σήκωνε ποτέ κανένα τηλέφωνο ,δεν είναι τυπικός ούτε στις παραδόσεις ούτε στο ελενγο των φυσιγγίων του , το ότι είναι χορηγός στο φόρουμ μαγκιά του άλλα έμενα δεν με ενδιαφέρει, μαγκιά του θα ήταν να διορθώσει όλα τα μειονεκτήματα που έχει και του χρόνου να πάρουμε όλοι φυσίγγια από αυτόν
και όπως λένε και στο χωρίο μου με πορδές δεν βάφουν αυγά
 
Λοιπόν οι διάφορες είναι μικρές στις 2 πυρίτιδες άλλα αυτό δεν λέει κάτι μαλάκια που δεν το ανέφερε έστω και στον τηλέφωνο ότι έχει αυτή την πυρίτιδα τώρα Τάσο στο πρώτο σκέλος γιατί στα άλλα συμφωνω...
Ποιο τηλέφωνο :oops: :oops: :oops: :oops: ???γιατί από έμενα έχει είναι διεγραμενος σαν κατασκευαστής φυσιγγίων εδώ και καιρό γιατί δεν σήκωνε ποτέ κανένα τηλέφωνο ,δεν είναι τυπικός ούτε στις παραδόσεις ούτε στο ελενγο των φυσιγγίων του , το ότι είναι χορηγός στο φόρουμ μαγκιά του άλλα έμενα δεν με ενδιαφέρει, μαγκιά του θα ήταν να διορθώσει όλα τα μειονεκτήματα που έχει και του χρόνου να πάρουμε όλοι φυσίγγια από αυτόν
και όπως λένε και στο χωρίο μου με πορδές δεν βάφουν αυγά
Φίλε μου και εγώ έκανα τάμα να τον βρω στο τηλ πρέπει να διορθωθεί κατά την άποψη μου στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να μπορέσει να έχει καταναλώσει!!!
 
Καμία σχέση για τα γούστα μου η csb1 με την psb1 η δεύτερη ειναι πιο προοδευτική και ανώτερη σε κατανομή και απόσταση στο θήραμα.
Το χειρότερο φυσίγγι με csb1 που έχω ρίξει ειναι το beretta special 34g No5. Φωτιά μέχρι τα 20-25μ μετά χάνονται τα σκάγια λόγο διασποράς. Οι περισσότεροι εδώ στην ζέστη το έχουν πρώτο στο λαγό γιατί ειναι καλύτερο απο τα εμπορικά διασποράς. Στους -2 με 0 βαθμούς έρχεται στην ισορροπία του χωρίς υγρασία.
 
Νομιζω οτι οι περισσότεροι που αγοράζουν ενα φυσίγγι για πρώτη φορά, ο λογος που ρωτανε με τι ειναι γεμισμένο, ειναι καθαρά και μονο για να εχουν ενα μπούσουλα για την πορεία γιατί όλοι ειναι παθόντες.
Το πρόβλημα ξεκινάει απο την καχυποψία που υπάρχει και δικαιολογημένα με τα όσα έχουν γίνει στην αγορά εδω και πολλά χρόνια πριν.
Εχεις λοιπόν ενα φυσίγγι ,που ναι σκοτώνει για τα γούστα σου και σου ταιριάζει. Με το που μαθαίνεις οτι η νεα παρτίδα που αγόρασες ειναι γεμισμένη με Χ2 πυρίτιδα και όχι με Χ1 που ήταν πριν , αυτομάτως δημιουργεί προβληματισμό για το αν το φυσιγγι ειναι το ίδιο με αυτο που ήξερες μέχρι χθες με αποτελεσμα να μπαίνουμε στη διαδικασια της ερωτησης και τις περι πυριτιδας. Εχοντας φάει στη μάπα φυσιγγια και φυσίγγια που ξαφνικά με μια αλλαγή μεταμορφώθηκαν προς το χειροτερο , αυτο και μονο ειναι αρκετό να δημιουργει αμφιβολίες προβληματισμό ,ανησυχία για το αν ειναι ιδιο. Πόσο μαλλον να εχεις αγορασει και ποσοτητα.
Και στην τελική , ναι βρε αδερφέ ,σου χαλάει την ψυχολογία πάνω απ ολα και αυτό απο μονο του ειναι αρκετό για το κυνήγι.
 
Για εμενα προσωπικα δεν θα με ενδιεφερε αν ηταν γεμισμενο με psb η psb αφου και οι δυο
μπαρουτες ειναι πανομοιοτυπες, στην ουσια το αποτελεσμα μετραει...
αν το φυσιγγι εχει καλη αποδοση τοτε θεωρω πως δεν τιθεται κανενα θεμα
ουτε αξιοπιστιας αλλα ουτε ψυχολογιας,
εφοσον ξερεις οτι εχεις ενα φυσιγγι φονικο και αποτελεσματικο τι αλλο θες?
 
Για εμενα προσωπικα δεν θα με ενδιεφερε αν ηταν γεμισμενο με psb η psb αφου και οι δυο
μπαρουτες ειναι πανομοιοτυπες, στην ουσια το αποτελεσμα μετραει...
αν το φυσιγγι εχει καλη αποδοση τοτε θεωρω πως δεν τιθεται κανενα θεμα
ουτε αξιοπιστιας αλλα ουτε ψυχολογιας,
εφοσον ξερεις οτι εχεις ενα φυσιγγι φονικο και αποτελεσματικο τι αλλο θες?
Οταν αλλάζει το ξερεις η το μαθαίνεις εκ του αποτελέσματος ως συνήθως ;
 
Εγώ αυτό με το ότι είναι πανομιοτυπες δε το καταλαβαινω δλδ κοτζαμ maxam και βγάζει δυο πυριτυδες ίδιες με άλλο χρώμα και σχήμα μεταξύ τους δε νομίζω η διαφορά πιστευω να είναι στην αποδωση σε συνθήκες εντωνης υγρασίας μια σκέψη λέω απλα
 
Εγώ αυτό με το ότι είναι πανομιοτυπες δε το καταλαβαινω δλδ κοτζαμ maxam και βγάζει δυο πυριτυδες ίδιες με άλλο χρώμα και σχήμα μεταξύ τους δε νομίζω η διαφορά πιστευω να είναι στην αποδωση σε συνθήκες εντωνης υγρασίας μια σκέψη λέω απλα
Δεν είναι πανομοιότυπες. Από τις δικές μου δοκιμές με ιδιογομωση την csb την προτιμώ σε συνθήκες κρυας υγρασίας ενώ την psb σε πιο ξερό καιρό. Επισης η psb μπορεί να ανεβεί σε γραμμάρια περισσότερο από την csb. Μιλώντας πάντα για την 1 και για τις δικές μου συνταγές.
 
Back
Top