Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

Αν έχεις τύχη διάβαινε κ ριζικό περπάτη λέει η παρημία...;)
Ο αδελφός του συνκυνηγού μου πήγε στην Πάτρα χθες για μια δουλειά κ πήρε 1 κουτάκι Ρουμελιώτη 30gr κ 1 κουτάκι 32gr σε Νο:9....

Έκανε το λάθος όμως κ μου το είπε....(Του έκανα πλιάτσικο το 1 κουτί όμως κ τα μοιραστήκαμε μισά-μισά).........sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Αύριο έχει χαρτόνι....Και λέω να τα δοκιμάσω αρχικά με 3* ή 2*......λέτε το 30άρι να το καπνίσω στα 35m να δω τη κάνει;;;;;;
Το (4* δν το δουλεύω ποτέ σε τσίχλα παρά μόνο σε φέρμα).
Αυτό το 30αρι είναι να σε πιάνουν τα γέλια με το που τραβάει... Και με μικρές προσκοπευσεις.
Μιας και δεν πολύ πάω για τσίχλα τα έριξα στα κουρουνια...γέλασα με τα σκασίματα.... Αλλα μου έδωσαν και δύο Καλημάνες πολύ ψηλωμενες που δεν το περίμενα και μια φάσσα στα 30μετρα περίπου με - 6.... Σε Νο8 τα είχα πάρει εγώ.
 
Αυτό το 30αρι είναι να σε πιάνουν τα γέλια με το που τραβάει... Και με μικρές προσκοπευσεις.
Μιας και δεν πολύ πάω για τσίχλα τα έριξα στα κουρουνια...γέλασα με τα σκασίματα.... Αλλα μου έδωσαν και δύο Καλημάνες πολύ ψηλωμενες που δεν το περίμενα και μια φάσσα στα 30μετρα περίπου με - 6.... Σε Νο8 τα είχα πάρει εγώ.
Όκ η φάσσα το δέχομαι...Έχω πάρει κ εγώ αγριοπερίστερο στα 30 μέτρα με LK omega 30gr No:9 κ το κάπνισε κ ευχαριστήθεικα τουφεκιά
Αλλά η καλημάνα ρε Κωστάκη δν της κολλάει κ εύκολα σμπάρο.....ωρέ μπράβο στο φίλο μας το "Ρούμη"....
Αλλά αν κατεβάζει τα κοράκια θα είναι θάνατος.
Είδα ότι το βγάζει κ σε Νο6!!! Αληθεύει; Το έχει ρίξει κάποιος σε Νο:6 όπως γράφει το site?
 
Λίγα είναι 535 σκάγια; Τόσα έχει το 30αρι Νο.9 !! ;)
Τα χαρτόνια γιατί δεν τα έκοψες 1 Χ 1 m, ή τουλάχιστον 80Χ80 cm ; Ή τα βρήκες έτοιμα; :):D
Πάντως εγώ θα έλεγα κατ'αρχήν, στα 35 m να δοκιμάσεις με το 3* ... Απ'ότι ακούγεται τα τσοκ της Win. είναι λίγο πιο ανοιχτά από το κανονικό ... Αν ισχύει, τότε το 4* ίσως να μη δώσει ικανοποιητική εικόνα στα 35m.
Το *** είναι λάιτ μοντ 3,5/10 σε 18,8...
 
Εγω πάντως να πω το παράπονο μου έχει 12 μέρες που μιλήσαμε και τα φυσίγγια δεν ήρθαν ακόμα... Πλέον δεν ξέρω και τη σημασία τους οταν θα έρθει η κουτα γιατι είμαστε μια στροφη πριν το τελος της σαιζόν...
 
Εγω πάντως να πω το παράπονο μου έχει 12 μέρες που μιλήσαμε και τα φυσίγγια δεν ήρθαν ακόμα... Πλέον δεν ξέρω και τη σημασία τους οταν θα έρθει η κουτα γιατι είμαστε μια στροφη πριν το τελος της σαιζόν...
παρτον τηλεφωνο!!!!
 
Πάντως όταν είχα κάνει παραγγελία τσιχλοφυσιγγα και είχα βάλει και μερικά κουτιά με m92s με χοντρά σκάγια, με πείρε τηλέφωνο να μου πει ότι δεν είχε εκείνη την στιγμή την συγκεκριμένη πυρίτιδα
 
Ειλικρινά ρωτάω γιατί δεν ξέρω οι συγκεκριμενες για τι βάρη προορίζονται. Ποτέ όμως δεν κατάλαβα αυτήν την καινούρια μόδα που επικρατεί να μας ενδιαφέρει τόσο πολύ, με τι είναι γεμισμένο ένα φυσιγγι. Εννοείται ότι από θεωρητικής άποψης...οκ.....να ξέρουμε, αλλά όταν ακούω η πρώτη ερώτηση να είναι, με τι είναι γεμισμένο, πραγματικά με ξεπερνάει. Το περίεργο είναι ότι όλη αυτήν την περιέργεια για το "με τι είναι γεμισμένο ένα φυσίγγι" την βλέπω περισσότερο από ανθρώπους που δεν ασχολούνται με την ιδιογωμοση. Αν δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, γνώμη μου είναι να μην ασχολούμαστε τόσο πολύ. Ας δοκιμάσουμε να δούμε αν μας κάνει και ας το κρίνουμε από το αποτέλεσμα.
Από την μικρή μου εμπειρία έχω διαπιστώσει ότι δεν έχει καμία σημασία με τι είναι γεμισμενο ένα φυσιγγι αλλά ΠΩΣ είναι γεμισμενο.
 
άλλο αυτό που λες όμως Γιώργο και άλλο το να αγοράζεις Mercedes με κινητήρα Fiat,άλλο να αγοράζεις ένα φυσίγγι με την ακριβή G3000 και άλλο με την πιο φτηνή ισπανική αλλά να στο πουλάει στην τιμή της G3000
 
Ειλικρινά ρωτάω γιατί δεν ξέρω οι συγκεκριμενες για τι βάρη προορίζονται. Ποτέ όμως δεν κατάλαβα αυτήν την καινούρια μόδα που επικρατεί να μας ενδιαφέρει τόσο πολύ, με τι είναι γεμισμένο ένα φυσιγγι. Εννοείται ότι από θεωρητικής άποψης...οκ.....να ξέρουμε, αλλά όταν ακούω η πρώτη ερώτηση να είναι, με τι είναι γεμισμένο, πραγματικά με ξεπερνάει. Το περίεργο είναι ότι όλη αυτήν την περιέργεια για το "με τι είναι γεμισμένο ένα φυσίγγι" την βλέπω περισσότερο από ανθρώπους που δεν ασχολούνται με την ιδιογωμοση. Αν δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, γνώμη μου είναι να μην ασχολούμαστε τόσο πολύ. Ας δοκιμάσουμε να δούμε αν μας κάνει και ας το κρίνουμε από το αποτέλεσμα.
Από την μικρή μου εμπειρία έχω διαπιστώσει ότι δεν έχει καμία σημασία με τι είναι γεμισμενο ένα φυσιγγι αλλά ΠΩΣ είναι γεμισμενο.
Είναι σα να πηγαίνω σ ένα εστιατόριο να παραγγέλνω μπριζόλα να μου φέρνει φασολάδα και να λέω ωραία νόστιμη είναι ας τη φάω.το φυσιγγι μπορεί να είναι καλό αλλά αλλα παράγγειλε και άλλα σταλθηκαν
 
Νταξει τις εντυπώσεις για το φυσίγγι αυτό τις είχα γράψει όταν μου είχε στείλει ο αλεξ αυτό και το 35. 15αυγουστο ερηξα κάποια για να δω τι γίνετε με ανάκρουση κλπ και στα 30 μέτρα με ****πήγε μπάλα και ξεχωρησε η δύναμη κρούσης.
Επειδή η ιδιογομωση για μένα είναι ζήτημα γνώσεων και τσέπης κι επειδή γιωργο άνοιξες το ζήτημα θα αρκεστώ στο απλό, το κουτί λέει psb...
Καλά κάνουμε. Σε ναβαρο 34 νο6 είχα βρει και 8αρια. Δεν είναι να είσαι ιδιογομωτης για να ξες 1 2 3 και σε τι συνθήκες τι θα ρηξεις
 
Αν αγοράσετε από τα "καινούργια" και έχετε ξεπουπουλιασματα ή όχι τόσο καλά σκοτωματα, θα το ρίξετε στο φυσιγγι η στην αλλαγή της psb-csb?? Και αν ήταν ανέκαθεν έτσι γεμισμένο;;! Μήπως το ψυχολογικό κομμάτι είναι όλο το παιχνίδι;; Επίσης ποιος έχει δει αισθητή διαφορα μεταξύ της αλλαγής ενός γράμματος στις εν λόγο πυριτιδες;;; Δηλαδή να βάραγε καλά με την μια και όχι με την άλλη;;;
ΥΓ συμφωνώ κάθετα πλάγιος οριζόντιος και διαγώνιος με το ότι άλλο πληρώνω και άλλο παίρνω... όπως επίσης συμφωνώ και με τον Γιώργο πιο πάνω για την τόσο "κάψα" για τις πυριτιδες από άτομα που ούτε καν ξέρουν τι είναι πυρίτιδα και ποιες οι διάφορες τους.........
 
Back
Top