Φτιάξ' το μόνος σου

Αφαίρεση των ριγών σε baikal & toz

Χρόνια πολλά σε όλους

Αξιώθηκα αυτές τις μέρες να μαζέψω το υλικό για αφαίρεση των ριγών .
Μια που δεν έφυγα τις γιορτές για Γιάννενα , έπιασα να κάνω το Baikalτου αδερφού που είχε δει το tozμου και ζήλεψε !!

Η διαδικασία που ακολούθησα στο Baikal είναι ποιο απλή από εκείνη του tozμιας που δεν έβγαλα εντελώς την ρίγα , αλλά σταμάτησα 8,5 πόντους πριν το τέλος . αυτό βολεύει πολύ σε όπλα που οι κάννες τους δεν εφάπτονται εντελώς και δεν μπλέκεις με την σύγκλιση τους … ενώ στο toz εφάπτονται οι κάννες οπότε και το ρίσκο τις σύγκλισης είναι ελάχιστο η μηδενικό.
Στο τέλος θα βάλω συμπληρωματικές φωτώ για το tozπου χρωστάω εδώ και καιρό !!
*εκεί έκανα περισσότερα πράγματα

Για αρχή να πω ότι το baikal του αδερφού με 70άρες θαλάμες και αυλό 18,4 :) απο την μάνα του 37,5 μήκος κοντακίου και όμορφα ξύλα .
Το κοντάκι το εχει κάνει αγγλε ο Αλεξιου, το όπλο ήταν μπροστοβαρο και έτσι έγινε κατασκευή για αντίβαρα να ρυθμιστεί το βάρος εκεί που χρειάζεται κ όπως το βολέψει !
Άνοιγμα τρύπας στο κοντάκι , λιωμένος μόλυβδος σε χαλκό σωλήνα ιδίας διαμέτρου με την τρύπα & κόψιμο σε μικρότερα βαρίδια . η στήριξη γίνεται με περαστή βίδα .
post a picture

Στηρίχτηκαν με σφικτήρες οι κάννες και τα σημεία των ριγών που δεν θα αφαιρεθούν (σημαντικό!!)
Μετά κάνει παιχνίδι το Φλόγιστρο , αργά και σταθερά για να μιν επηρεάσει την πάνω ρίγα και το τελείωμα τις πλαϊνής.



Τέλος κόψιμο με σιδεροπρίονο και χτύπημα με ζουμπά όσο παίρνει και φλαταρισμα με λίμες κτλ .
Γιαλοχαρταρισμα και στο κενό ανάμεσα στα δύο κομμάτια τις ρίγας έβαλα καλάι να κλείσει η τρύπα . (θα μπορούσε να μείνει κ έτσι )


Το βάρος που αφαιρετικέ από τις κάννες 169 γρ μαζί με τα υπολείμματα του καλάι !!! (οι κάννες τώρα είναι 1358γρ)
Το όπλο έχει συνολικό βάρος 3149γρ μαζί με 100γρ βαρίδια στο κοντάκι και έχει άριστο ζύγισμα ποια !
image hosting

έτοιμο για βαφή όταν βρω χρόνο!
greenshot

TOZ 34
Στο toz έγινε πάνω κάτω η ίδια διαδικασία αλλά εδώ αφαιρέθηκαν όλες οι ρίγες , οι πλαϊνές και η πάνω .
Σε αυτήν την περίπτωση συγκόλλησα ξανά τα δύο κομμάτια με καλάι ενώ χρειάστηκε να φτιάξω και συγκολλήσω στήριγμα για την πάπια
Επίσης κατασκεύασα και μια καινούρια ράμπα για το στόχαστρο από το μέταλλο του αορτηριούχου !
picture to url


Το όπλο έχει πέσει κάτω από τα 3 κιλά και το ευχαριστιέμαι όσο δεν φανταζόμουν !
όταν ολοκληρωθούν και τα υπόλοιπα που εχω βάλει στο μυαλό μου θα επανέλθω με νέες φώτο



ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΉ .. οποίος δοκιμάσει την αφαίρεση των ριγών καλό θα ήταν πριν επέμβει να εχει πάρει μετρά απο της αποστάσει των καννων στα στόμια καλού κακού... επίσης ότι κολλάμε συγκρατούμε με σφιγκτήρες αλλά ΧΩΡΙΣ μεγάλη πίεση για να μην έχουν τα μέταλλα τάση .. ;)

Χρονιά πολλά και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι !:)
 
Last edited:
Αφαίρεση των ριγών σε baikal & toz

Χρόνια πολλά σε όλους

Αξιώθηκα αυτές τις μέρες να μαζέψω το υλικό για αφαίρεση των ριγών .
Μια που δεν έφυγα τις γιορτές για Γιάννενα , έπιασα να κάνω το Baikalτου αδερφού που είχε δει το tozμου και ζήλεψε !!

Η διαδικασία που ακολούθησα στο Baikal είναι ποιο απλή από εκείνη του tozμιας που δεν έβγαλα εντελώς την ρίγα , αλλά σταμάτησα 8,5 πόντους πριν το τέλος . αυτό βολεύει πολύ σε όπλα που οι κάννες τους δεν εφάπτονται εντελώς και δεν μπλέκεις με την σύγκλιση τους … ενώ στο toz εφάπτονται οι κάννες οπότε και το ρίσκο τις σύγκλισης είναι ελάχιστο η μηδενικό.
Στο τέλος θα βάλω συμπληρωματικές φωτώ για το tozπου χρωστάω εδώ και καιρό !!
*εκεί έκανα περισσότερα πράγματα

Για αρχή να πω ότι το baikal του αδερφού με 70άρες θαλάμες και αυλό 18,4 :) απο την μάνα του 37,5 μήκος κοντακίου και όμορφα ξύλα .
Το κοντάκι το εχει κάνει αγγλε ο Αλεξιου, το όπλο ήταν μπροστοβαρο και έτσι έγινε κατασκευή για αντίβαρα να ρυθμιστεί το βάρος εκεί που χρειάζεται κ όπως το βολέψει !
Άνοιγμα τρύπας στο κοντάκι , λιωμένος μόλυβδος σε χαλκό σωλήνα ιδίας διαμέτρου με την τρύπα & κόψιμο σε μικρότερα βαρίδια . η στήριξη γίνεται με περαστή βίδα .
post a picture

Στηρίχτηκαν με σφικτήρες οι κάννες και τα σημεία των ριγών που δεν θα αφαιρεθούν (σημαντικό!!)
Μετά κάνει παιχνίδι το Φλόγιστρο , αργά και σταθερά για να μιν επηρεάσει την πάνω ρίγα και το τελείωμα τις πλαϊνής.



Τέλος κόψιμο με σιδεροπρίονο και χτύπημα με ζουμπά όσο παίρνει και φλαταρισμα με λίμες κτλ .
Γιαλοχαρταρισμα και στο κενό ανάμεσα στα δύο κομμάτια τις ρίγας έβαλα καλάι να κλείσει η τρύπα . (θα μπορούσε να μείνει κ έτσι )


Το βάρος που αφαιρετικέ από τις κάννες 169 γρ μαζί με τα υπολείμματα του καλάι !!! (οι κάννες τώρα είναι 1358γρ)
Το όπλο έχει συνολικό βάρος 3149γρ μαζί με 100γρ βαρίδια στο κοντάκι και έχει άριστο ζύγισμα ποια !
image hosting

έτοιμο για βαφή όταν βρω χρόνο!
greenshot

TOZ 34
Στο toz έγινε πάνω κάτω η ίδια διαδικασία αλλά εδώ αφαιρέθηκαν όλες οι ρίγες , οι πλαϊνές και η πάνω .
Σε αυτήν την περίπτωση συγκόλλησα ξανά τα δύο κομμάτια με καλάι ενώ χρειάστηκε να φτιάξω και συγκολλήσω στήριγμα για την πάπια
Επίσης κατασκεύασα και μια καινούρια ράμπα για το στόχαστρο από το μέταλλο του αορτηριούχου !
picture to url


Το όπλο έχει πέσει κάτω από τα 3 κιλά και το ευχαριστιέμαι όσο δεν φανταζόμουν !
όταν ολοκληρωθούν και τα υπόλοιπα που εχω βάλει στο μυαλό μου θα επανέλθω με νέες φώτο



ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΉ .. οποίος δοκιμάσει την αφαίρεση των ριγών καλό θα ήταν πριν επέμβει να εχει πάρει μετρά απο της αποστάσει των καννων στα στόμια καλού κακού... επίσης ότι κολλάμε συγκρατούμε με σφιγκτήρες αλλά ΧΩΡΙΣ μεγάλη πίεση για να μην έχουν τα μέταλλα τάση .. ;)

Χρονιά πολλά και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι !:)
Μαστορα καλη χρονια τον εφτιαξες τον αδερφο ;)
τι toz το εκανες πολυ beccasier στηλ:)
 
49351219_2055890948042083_8808735108119920640_n.jpg
49542275_1974359806192380_6408906944475561984_n.jpg
49454823_465071167231310_846983515164639232_n.jpg
49616266_552023085266894_6420495852866895872_n.jpg

Το προβλημα με τα GEMINI λυθηκε με μικροχειρουργικη
 
Αφαίρεση των ριγών σε baikal & toz

Χρόνια πολλά σε όλους

Αξιώθηκα αυτές τις μέρες να μαζέψω το υλικό για αφαίρεση των ριγών .
Μια που δεν έφυγα τις γιορτές για Γιάννενα , έπιασα να κάνω το Baikalτου αδερφού που είχε δει το tozμου και ζήλεψε !!

Η διαδικασία που ακολούθησα στο Baikal είναι ποιο απλή από εκείνη του tozμιας που δεν έβγαλα εντελώς την ρίγα , αλλά σταμάτησα 8,5 πόντους πριν το τέλος . αυτό βολεύει πολύ σε όπλα που οι κάννες τους δεν εφάπτονται εντελώς και δεν μπλέκεις με την σύγκλιση τους … ενώ στο toz εφάπτονται οι κάννες οπότε και το ρίσκο τις σύγκλισης είναι ελάχιστο η μηδενικό.
Στο τέλος θα βάλω συμπληρωματικές φωτώ για το tozπου χρωστάω εδώ και καιρό !!
*εκεί έκανα περισσότερα πράγματα

Για αρχή να πω ότι το baikal του αδερφού με 70άρες θαλάμες και αυλό 18,4 :) απο την μάνα του 37,5 μήκος κοντακίου και όμορφα ξύλα .
Το κοντάκι το εχει κάνει αγγλε ο Αλεξιου, το όπλο ήταν μπροστοβαρο και έτσι έγινε κατασκευή για αντίβαρα να ρυθμιστεί το βάρος εκεί που χρειάζεται κ όπως το βολέψει !
Άνοιγμα τρύπας στο κοντάκι , λιωμένος μόλυβδος σε χαλκό σωλήνα ιδίας διαμέτρου με την τρύπα & κόψιμο σε μικρότερα βαρίδια . η στήριξη γίνεται με περαστή βίδα .
post a picture

Στηρίχτηκαν με σφικτήρες οι κάννες και τα σημεία των ριγών που δεν θα αφαιρεθούν (σημαντικό!!)
Μετά κάνει παιχνίδι το Φλόγιστρο , αργά και σταθερά για να μιν επηρεάσει την πάνω ρίγα και το τελείωμα τις πλαϊνής.



Τέλος κόψιμο με σιδεροπρίονο και χτύπημα με ζουμπά όσο παίρνει και φλαταρισμα με λίμες κτλ .
Γιαλοχαρταρισμα και στο κενό ανάμεσα στα δύο κομμάτια τις ρίγας έβαλα καλάι να κλείσει η τρύπα . (θα μπορούσε να μείνει κ έτσι )


Το βάρος που αφαιρετικέ από τις κάννες 169 γρ μαζί με τα υπολείμματα του καλάι !!! (οι κάννες τώρα είναι 1358γρ)
Το όπλο έχει συνολικό βάρος 3149γρ μαζί με 100γρ βαρίδια στο κοντάκι και έχει άριστο ζύγισμα ποια !
image hosting

έτοιμο για βαφή όταν βρω χρόνο!
greenshot

TOZ 34
Στο toz έγινε πάνω κάτω η ίδια διαδικασία αλλά εδώ αφαιρέθηκαν όλες οι ρίγες , οι πλαϊνές και η πάνω .
Σε αυτήν την περίπτωση συγκόλλησα ξανά τα δύο κομμάτια με καλάι ενώ χρειάστηκε να φτιάξω και συγκολλήσω στήριγμα για την πάπια
Επίσης κατασκεύασα και μια καινούρια ράμπα για το στόχαστρο από το μέταλλο του αορτηριούχου !
picture to url


Το όπλο έχει πέσει κάτω από τα 3 κιλά και το ευχαριστιέμαι όσο δεν φανταζόμουν !
όταν ολοκληρωθούν και τα υπόλοιπα που εχω βάλει στο μυαλό μου θα επανέλθω με νέες φώτο



ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΉ .. οποίος δοκιμάσει την αφαίρεση των ριγών καλό θα ήταν πριν επέμβει να εχει πάρει μετρά απο της αποστάσει των καννων στα στόμια καλού κακού... επίσης ότι κολλάμε συγκρατούμε με σφιγκτήρες αλλά ΧΩΡΙΣ μεγάλη πίεση για να μην έχουν τα μέταλλα τάση .. ;)

Χρονιά πολλά και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι !:)

Το baikal του αδερφού βάφτηκε κ ετοιμάστηκε ...
Το καλύτερο είναι ότι αύριο πρώτα ο θεός ανεβαίνω Γιάννενα και έτσι θα του πάω ποιο νωρίς από ότι το υπολογίζαμε :)

Το μέταλλο των baikal δεν ξέρω γιατί, αλλά συμπεριφέρεται άριστα στον τρόπο που βάφω :)


 
Πολυ καλή δουλειά! Βαφή ποιά χρησιμοποιείς;

gianblo την διαδικασία που βάφω την εχω περιγράψει εδώ #305
Φυσικά όσο μπορώ το εξελίσσω απο τότε .
Η βαφή που χρησιμοποίησα στο baikal ειναι η παρακάτω με την διαδικασία που κάνω και με κάποιες βελτιώσεις
https://www.waffenpflege-shop.de/klever-schnellbruenierung.html

Σύντομα περιμένω απο Αμερική μετα εμποδίων μια καθαρά "βραστή" βαφή .. με καλές κριτικές ! πιθανό πρώτη εφαρμογή στο ΤΟΖ;)
http://www.markleesupplies.com/express-blue--1.html
 
Το baikal του αδερφού βάφτηκε κ ετοιμάστηκε ...
Το καλύτερο είναι ότι αύριο πρώτα ο θεός ανεβαίνω Γιάννενα και έτσι θα του πάω ποιο νωρίς από ότι το υπολογίζαμε :)

Το μέταλλο των baikal δεν ξέρω γιατί, αλλά συμπεριφέρεται άριστα στον τρόπο που βάφω :)


Ζωγραφιζεις:D:D Χρηστάρα!!!
 
Το baikal του αδερφού βάφτηκε κ ετοιμάστηκε ...
Το καλύτερο είναι ότι αύριο πρώτα ο θεός ανεβαίνω Γιάννενα και έτσι θα του πάω ποιο νωρίς από ότι το υπολογίζαμε :)

Το μέταλλο των baikal δεν ξέρω γιατί, αλλά συμπεριφέρεται άριστα στον τρόπο που βάφω :)


Μπράβο Χρήστο, πολύ ωραίος, ομορφο αποτέλεσμα!:)
 
gianblo την διαδικασία που βάφω την εχω περιγράψει εδώ #305
Φυσικά όσο μπορώ το εξελίσσω απο τότε .

Η βαφή που χρησιμοποίησα στο baikal ειναι η παρακάτω με την διαδικασία που κάνω και με κάποιες βελτιώσεις
https://www.waffenpflege-shop.de/klever-schnellbruenierung.html

Σύντομα περιμένω απο Αμερική μετα εμποδίων μια καθαρά "βραστή" βαφή .. με καλές κριτικές ! πιθανό πρώτη εφαρμογή στο ΤΟΖ;)
http://www.markleesupplies.com/express-blue--1.html
Καλημέρα, αυτή ειναι η βαφή που χρησιμοποιείς;
https://www.hobbi.gr/vafi-kannis-ballistol-klever-50ml-p-14736.html
 
Καλημέρα, αυτή ειναι η βαφή που χρησιμοποιείς;
https://www.hobbi.gr/vafi-kannis-ballistol-klever-50ml-p-14736.html

καλησπέρα !
Το μπουκαλάκι είναι διαφορετικό .. δεν ξέρω αν είναι ίδια !
όπως σου ειπα εγω την ειχα πάρει απο αυτόν τον Γερμανό,
https://www.waffenpflege-shop.de/klever-schnellbruenierung.html
εχει κ άλλα ωραία πράγματα σε κάλες τιμές , πχ βουρτσάκια , μπορείς να το συνδυάσεις , τα μεταφορικά είναι 9,5 ευρώ
https://www.waffenpflege-shop.de/drahtbuersten.html
 
Παίδες την βοήθειά σας. Δυστυχώς στην καινούρια μου L4S πρέπει να κοντύνω το κοντάκι. Το μανίσιο είναι 36,7 cm και εγώ τουφεκάω με 35,2 . Διαφορά 1,5cm . Οτι και να σκέφτηκα δεν μπορώ να αποφύγω το κόψιμο του κοντακιού ( το πέλμα είναι ήδη αρκετά λεπτό). Το έχω ξανακάνει με πολύ καλά αποτελέσματα και το είχα σιγουράκι αλλά... κοιτάξτε τι έχουν κάνει οι Ιταλοί. Πάνω στο ξύλο έχουν κολλήσει μία πατούρα πλαστική και εκεί πάνω έχουν βιδώσει το πέλμα. Ξεκαθαρίζω οτι η πατούρα όσο και να την παίδεψα μοιάζει κολλημένη στο ξύλο , τουτέστιν άμα πάω να την ξεκολλήσω με εργαλείο μάλλον θα καταστραφεί πράγμα που δεν το θέλω γιατί θα ήθελα να την κρατήσω στο τελικό αποτέλεσμα. Δίνει πολύ όμορφη εικόνα προσαρμογής ξύλου πέλματος. Το να κόψω 1,5cm το κοντάκι και έτσι να διώξω πλαστική πατούρα μαζί με το ξύλο, έτσι ώστε στο τέλος να βάλω το ελαστικό πέλμα πάνω στο ξύλο, χωρίς πατούρα, είναι το αυγό του Κολόμβου. Εχει κανένας καμιά ιδέα πως να βγάλω την πατούρα χωρίς να την καταστρέψω;



 
άμα πάω να την ξεκολλήσω με εργαλείο μάλλον θα καταστραφεί πράγμα που δεν το θέλω γιατί θα ήθελα να την κρατήσω στο τελικό αποτέλεσμα. Δίνει πολύ όμορφη εικόνα προσαρμογής ξύλου πέλματος. Το να κόψω 1,5cm το κοντάκι και έτσι να διώξω πλαστική πατούρα μαζί με το ξύλο, έτσι ώστε στο τέλος να βάλω το ελαστικό πέλμα πάνω στο ξύλο, χωρίς πατούρα, είναι το αυγό του Κολόμβου. Εχει κανένας καμιά ιδέα πως να βγάλω την πατούρα χωρίς να την καταστρέψω;

Η πατούρα πόσο πάχος έχει; Από τη φωτό μου φαίνεται να έχει αρκετό πάχος. Μήπως αν φύγει εντελώς, σε καλύπτει και για το 1,2 που θέλεις να αφαιρέσεις αποφεύγοντας να κόψεις ξύλο;
Χρήστο δεν νομίζω να έχει αρκετό πάχος, άσε που ο Μήτσος τη θέλει την πατούρα μεταξύ ξύλου και πέλματος, γιατί του αρέσει οπτικά ...
Μήτσο, πρέπει σώνει και καλά να ξαναβάλεις την ίδια πατούρα ;;;
Γιατί δεν κόβεις το κοντάκι όσο χρειάζεται, και να βρεις ένα κομμάτι πλαστικό μαύρο ανάλογου πάχους να φτιάξεις μια παρόμοια πατούρα ;;;
 
Εχει κανένας καμιά ιδέα πως να βγάλω την πατούρα χωρίς να την καταστρέψω;

Γιατί δεν κόβεις το κοντάκι όσο χρειάζεται, και να βρεις ένα κομμάτι πλαστικό μαύρο ανάλογου πάχους να φτιάξεις μια παρόμοια πατούρα ;;;
Να συμπληρώσω ότι, εξάλλου και την ίδια πατούρα να ξαναβάλεις, θα θέλει φάγωμα γύρω-γύρω (αφού θα κοντύνει το κοντάκι), όπως και το πέλμα επίσης !!
 
Η πατούρα πόσο πάχος έχει; Από τη φωτό μου φαίνεται να έχει αρκετό πάχος. Μήπως αν φύγει εντελώς, σε καλύπτει και για το 1,2 που θέλεις να αφαιρέσεις αποφεύγοντας να κόψεις ξύλο;
Χρήστο το σκέφτηκα αλλά δυστυχώς , η πατούρα είναι 3-4 mm ενώ εγώ χρειάζομαι να κόψω 1,5 cm. Ξέρω οτι αυτό που ψάχνω είναι πολύ δύσκολο και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο . Θα πρέπει αφ' ενός να βγει ανέπαφη η πατούρα , πράγμα δύσκολο , και εφ' ετέρου , για να την ξαναβάλω, να φάω γύρω - γύρω το κοντάκι τόσο όσο είναι το πάχος της και να την "χωνέψω" ξανά μέσα στο ξύλο, πράγμα επίσης πολύ δύσκολο.

Ενώ μπορώ να κάνω το αυγό του Κολόμβου: βάζω χαρτοταινία , κόβω το κοντάκι 1,5cm - οπότε by by πατούρα - και μετά βάζω το πέλμα το φέρνω πρόσωπο με το ξύλο - με ταινειολειαντήρα και dremler - και τέλος. Ούτε βγάλε - βάλε πατούρα ούτε τίποτα.
Απλά είναι όμορφη η πατούρα και είπα να το παλέψω να την κρατήσω.
ΥΓ: Οσο έγραφα την απάντησή μου μου είπατε ακριβώς αυτά που σκεφτόμουν.
 
Back
Top