Φτιάξ' το μόνος σου

Τι υλικό χρησιμοποιήσες; εγω έβαλα φελό αλλα ειναι σκληρός και την σηκωνει λιγο την βενζινόκολλα
Είναι ξύλο οξιάς βαμμένο με χρώμα για μοντελιστές. Εκοψα μια φετα και την έφαγα απ' έξω - απο πάνω - στον ταινειολειαντήρα και από μέσα - από κάτω - με dremler.
 
Ρε παίδες μια ερώτηση (απευθύνεται σε όποιον γνωρίζει αλλά συνήθως απαντάνε ο Γιάννης ή ο Χρήστος):

Εβαψα με Outers Gun Blue τον μοχλό ανοίγματος του ΤΟΖ. Μαζί με τον μοχλό έβαψα και την βίδα που έχει στην κεφαλή του καθώς επίσης και το μπουτόν της ασφάλειας. Το μπουτόν το έβαψα χωρίς να το βγάλω ενώ τον μοχλό και την βίδα τα έβγαλα. Το αποτέλεσμα ήταν πράγματι πολύ καλό. Οταν τελειώσω θα ανεβάσω φωτογραφίες .

Οταν τελείωσε η βαφή και προσπάθησα να ξανασυναρμολογήσω τα παραπάνω εξαρτήματα διαπίστωσα οτι η συναρμολόγηση ήταν πολύ δύσκολη. Δεδομένου ότι η όλη βαφή είναι μία ελεγχόμενη οξείδωση το παραπάνω ήταν αναμενόμενο. Για την βίδα της κεφαλής του μοχλού , ιδιαίτερα στα πάσα συνάντησα δυσκολίες που τις περίμενα. Με λαδάκι και επιμονή μπόρεσα και την έσφιξα. Αλλά μετά διαπίστωσα ότι και όλος ο μοχλός άλλαξε διάσταση. Συγκεκριμένα η επάνω επιφάνειά του, εκεί που ήταν πρόσωπο με την υπόλοιπη κεφαλή, τώρα προεξέχει λίγο. Τον χτύπησα με την παρεμβολή ενός τάκου να έρθει στην προηγούμενη θέση του και δεν πήγαινε με τίποτα, μέχρι που διαπίστωσα οτι έχει τερματίσει και πατάει κανονικά πάνω στην επιφάνεια της βάσης. Επίσης στην στρογγυλή τρύπα της βάσης, όπου κάθεται ο μοχλός και πρίν περιστρεφόταν άνετα, τώρα βλέπω να δυσκολεύεται στην περιστροφή, με αποτέλεσμα, όταν το ανοίγω για να οπλίσει και μετά το κλείνω, ο μοχλός να παραμένει δεξιά που συνεπάγεται ότι το συρτάρι δεν βγαίνει ολόκληρο άρα το όπλο δεν κλείνει καλά. Αν το πιέσω με το χέρι προς τα αριστερά, έρχεται εκεί που πρέπει, αλλά βέβαια αυτό πρέπει να γίνεται αυτόματα με την δύναμη του ελατηρίου και όχι χειροκίνητα.

Θεωρώ ότι με κάποιο λιμάρισμα ή γυαλοχαρτάρισμα θα το φέρω εκεί που πρέπει αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός και γι αυτό ρωτάω:
Υπάρχει περίπτωση η βαφή με το Outers Gun Blue να έχει επιφέρει αυτήν την μικρή αλλαγή στις διαστάσεις; έχει κανένας ανάλογη εμπειρία;
 
Απο την βαφη,ουτε μια στο εκατομμύριο !!
Η "βαφη"αυτη,ποτιζει στο μεταλλο δεν κανει φιλμ για ν'αλλαξουν οι διαστασεις!
Λυσε το οπλο,και δοκιμασε χωρις να του φορεσεις το κοντακι.
Ισως μετακινηθηκε κατα τι η πεταλουδα του οπλου.
Βεβαιωσου πως το ελλατηριο επαναφορας της πεταλουδας,εχει κατσει καλα στη "φωλια"του.
Υποθετω πως μιλας για το ΤΟΖ....
Εχουν ιδιαιτεροτητα τα οπλα με εγκαρσιες βιδες.
Θελει προσοχη στο μονταρισμα,επειδη οι βιδες ειναι και αποστατες.
Πρεπει να βιδωνουν"προσωπο",για να μην αλλαζει η γεωμετρια του μηχανισμου.
Προσεξε και στην πλακα της σκανδαλης,εχει ενα δοντάκι που πιανει σε εσοχη του ξυλου στην κατω μερια.
 
Ρε παίδες μια ερώτηση (απευθύνεται σε όποιον γνωρίζει αλλά συνήθως απαντάνε ο Γιάννης ή ο Χρήστος):
Γιατί ... προλαβαίνει κανείς άλλος ;;;;;;; .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.

Απο την βαφη,ουτε μια στο εκατομμύριο !!
Η "βαφη"αυτη,ποτιζει στο μεταλλο δεν κανει φιλμ για ν'αλλαξουν οι διαστασεις!
.shake hands. .shake hands.
Απεναντίας, μείωση των διαστάσεων - χαλάρωμα των εφαρμογών, μπορεί να συμβεί ... Από την προετοιμασία των επιφανειών πριν τη βαφή (τρίψιμο, γυαλοχαρτάρισμα - αν χρειάστεί - και αν το παρακάνουμε !!! ) ... ;)
 
Γιατί ... προλαβαίνει κανείς άλλος ;;;;;;; .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.



.shake hands. .shake hands.
Απεναντίας, μείωση των διαστάσεων - χαλάρωμα των εφαρμογών, μπορεί να συμβεί ... Από την προετοιμασία των επιφανειών πριν τη βαφή (τρίψιμο, γυαλοχαρτάρισμα - αν χρειάστεί) ... ;)
Σωστος,σωστος!!!
Στην προκειμενη,αν ετριψε κατι ο Δημήτρης,πρεπει να ηταν εξωτερικα του μηχανισμου...
Που σημαινει οτι δεν αλλαξαν διαστασεις ετσι που να δικαιολογείται το προβλημα.
 
Απο την βαφη,ουτε μια στο εκατομμύριο !!
Η "βαφη"αυτη,ποτιζει στο μεταλλο δεν κανει φιλμ για ν'αλλαξουν οι διαστασεις!
Λυσε το οπλο,και δοκιμασε χωρις να του φορεσεις το κοντακι.
Ισως μετακινηθηκε κατα τι η πεταλουδα του οπλου.
Βεβαιωσου πως το ελλατηριο επαναφορας της πεταλουδας,εχει κατσει καλα στη "φωλια"του.
Υποθετω πως μιλας για το ΤΟΖ....
Εχουν ιδιαιτεροτητα τα οπλα με εγκαρσιες βιδες.
Θελει προσοχη στο μονταρισμα,επειδη οι βιδες ειναι και αποστατες.
Πρεπει να βιδωνουν"προσωπο",για να μην αλλαζει η γεωμετρια του μηχανισμου.
Προσεξε και στην πλακα της σκανδαλης,εχει ενα δοντάκι που πιανει σε εσοχη του ξυλου στην κατω μερια.
Γιάννη όλα αυτά που γράφεις κατανοητά. Εχω ξανακάνει την δουλειά και τα περί σφιξίματος των εγκάρσιων βιδών τα πρόσεξα. Το πρόβλημα παρουσιάζεται και με λυμένο το όπλο και χωρίς κοντάκι. Δεν ήμουν σίγουρος για την δράση της βαφής παρά το ότι κι εγώ φανταζόμουν ότι είναι έτσι όπως τα γράφετε. Πάντως η βίδα της κεφαλής μετά την βαφή μπήκε πολύ δύσκολα. Βλέπεις την έβαψα όλη την βίδα και την κεφαλή και το σπείρωμα. Είναι μικρό το στέλεχος του σπειρώματος και ήταν δύσκολο να την κρατάω από το σπείρωμα και να βάφω την κεφαλή, χωρίς να πειράξω το σπείρωμα. Παρ' όλα αυτά τώρα, μετά από 3-4 φορές μπαίνει και με το χέρι μέχρι κάποιο σημείο . Επίσης χωρίς την πεταλούδα μπαίνει μέχρι το τέλος άνετα χωρίς δυσκολία. Τελικά εντοπίζω το πρόβλημα στο ελατήριο επαναφοράς της πεταλούδας . Αν και όταν βάζω την πεταλούδα είναι μέσα στην εσοχή, όταν σφίγγω την βίδα της κεφαλής φεύγει προς τα κάτω και δεν ωθεί την πεταλούδα προς τα αριστερά. Κάτι δεν κάνω σωστά στο μοντάρισμα πεταλούδας - ελατηρίου , αλλά ρε φίλε δεν μπορεί να γίνει λάθος γιατί έχει ένα μεγάλο στέλεχος και ένα μικρό που μπαίνει ακριβώς στην εσοχή της πεταλούδας .
Ασε που έχω αγχωθεί τρομερά όταν σφίγγω την βίδα της κεφαλής γιατί αν σπάσει ή κλωτσήξει χαλάει όλο το όπλο.
Τριψίματα έκανα μόνο εξωτερικά στην πεταλούδα, στην κεφαλή της βίδας και στην ασφάλεια . Επίσης χωρίς το ελατήριο η πεταλούδα γυρνάει άνετα , πράγμα που σημαίνει ότι όντως δεν άλλαξε κάτι στην διάσταση της πεταλούδας. Οπως λέει και ο Στέλιος μόνο μείωση των διαστάσεων δικαιολογείται. Στέλιο πες την γνώμη σου κι ας είναι μετά από του Γιάννη και του Χρήστου. Κάθε άποψη σεβαστή και κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ .

ΥΓ: λες η βαφή να επηρεάζεται από το δυναμωτικό μου; γιατί κατανάλωσα 3-4 πράσινα κουτιά κατά την διαδικασία beer beer
 
Last edited:
Δημητρη,να προσεχεις το κατσαβιδι που χρησιμοποιεις να μπαινει εφαρμοστα στην χαραγη της βιδας και σε ολο της το μηκος!!
Εχει σημασια!
Αν δεν εχεις ακριβως στο μηκος της χαραγης,παρε ενα μεγαλυτερο και τροχισε το,να ερθει ισα ισα.
Βασικο ειναι,οι πλευρες του κατσαβιδιου,να ειναι παραλληλες μεταξυ των!
Αν ειναι ετσι,το κατσαβιδι δεν θα "καβαλησει" και δεν θα σου καταστρεψει τη βιδα!
Και στην εσχατη περιπτωση που γινει κατι τετοιο,μπορεις να κατασκευασεις αλλη σε τορνο και να την βαψεις.
Το σπειρωμα της ειναι μετρικο,ευκολο!
Αφου μπηκες στη διαδικασια του λυσε- δεσε,ξανακαντο!
Παρτο με τη σειρα,με υπομονη,με υπομονη ομως και χωρις να νευριασεις!!
Αν συμβει,παρατατο και χτυπα 2-3 πρασινες!:)
Ξαναπιαστο ηρεμος και παρατηρησε την συνδεσμολογια των απαρτιων.
Η λυση του προβληματος ειναι μπροστα σου,μενει να την δεις.;)
Απο τη στιγμη που είσαι σιγουρος,πως δεν εκανες καμιά ζημια σε κομματι,ειναι θεμα μονταρισματος!
Κατι δεν εχει μπει καλα στη θεση του....
Ισως δεν εχεις σφιξει τερμα,την βιδα της πεταλουδας ή δεν εχει κατσει σωστα το ελλατηριο....
Θα το βρεις!!
 
Δημητρη,να προσεχεις το κατσαβιδι που χρησιμοποιεις να μπαινει εφαρμοστα στην χαραγη της βιδας και σε ολο της το μηκος!!
Εχει σημασια!
Αν δεν εχεις ακριβως στο μηκος της χαραγης,παρε ενα μεγαλυτερο και τροχισε το,να ερθει ισα ισα.
Βασικο ειναι,οι πλευρες του κατσαβιδιου,να ειναι παραλληλες μεταξυ των!
Γιάννη ευχαριστώ για τις συμβουλές και την υποστήριξη.
Οντως το κατσαβίδι που χρησιμοποιώ το έχω φτιάξει όπως ακριβώς λες. Απλά το κλώτσημα γίνεται εύκολα γιατί η κεφαλή της βίδας έχει κλίση κι εκεί που νομίζεις οτι είσαι κάθετα σε μισή περιστροφή είσαι πλάγια, το κατσαβίδι δεν πατάει πλέον καλά, βγαίνει εύκολα από την χαραγματιά και .... να το σημάδι.
Το κακό είναι ότι πάει και τζάμπα η βαφή , γιατί με τόση ταλαιπωρία γίνανε μικρογρατζουνίες τόσο στην πεταλούδα όσο και στην βίδα.
Σκέφτομαι να τα ξαναβάψω και μετά να ξαναπροσπαθήσω.
Δουλειά δεν είχε ο διάολος ....hair.
 
Ναι μεν αλλά...
λοιπόν παίδες στην απελπισία μου έβγαλα την κάτω πλάκα από το ΤΟΖ για να μπορώ να βλέπω το κάτω μέρος του μοχλού της πεταλούδας και άρχισα να δοκιμάζω να βάλω το ελατήριο μαζί με την πεταλούδα στην σωστή θέση, πειράζοντας και πάνω και κάτω . Δεν είδα και καμία πρόοδο , απελπίστηκα και είπα να δροσιστώ λίγο beer. Πολύ λίγο (μία μικρή κόκκινη) . Οταν ξανάπιασα το όπλο, με την πρώτη, βλέπω να κάθεται το ελατήριο σε μία θεση που δεν είχε ξανακάτσει. Βάζω πάνω την πεταλούδα και βλέπω χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια να κάθεται στην τετράγωνη εσοχή στο πάνω μέρος του άξονα απλά πιέζοντας λίγο προς τα δεξιά το ελατήριο. Βιδώνω και την βίδα και... όλα τέλεια. Ανοίγω οπλίζω , τα πάντα τέλεια.

Ουφ ανακούφιση . Αλλά ...
Το θετικό της υπόθεσης είναι οτι το πρόβλημα λύθηκε με τον καλύτερο τρόπο.
Το αρνητικό; δεν κατάλαβα τι έκανα και μπήκε το ελατήριο στην θέση του. Και τώρα θέλω να ξαναβάψω την βίδα και δεν τολμώ ούτε να σκεφτώ οτι θα τραβήξω τα ίδια για να το ξαναφτιάξω. Aσε που δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω να το ξαναφτιάξω (μάλλον είμαι σίγουρος οτι δεν θα μπορέσω να το επαναλάβω).

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι η βίδα μπορεί να βγεί χωρίς να επηρεαστεί το υπόλοιπο σύστημα της πεταλούδας γιατί η πεταλούδα είναι σφηνωμένη στην τετράγωνη κατάληξη της κεφαλής του άξονα. Ερώτηση: την βγάζω να την ξαναβάψω ή αν την ξαναβγάλω την έβαψα;
 
Συμπερασμα...
Οι πρασινες σε αποσυντονιζουν!!:D
Να την βαψεις Δημητρη!
Οπως ταιριαξε τωρα,θα ξαναταιριαξει!
Σωστός. Πάντως ευχαριστώ για την υποστήριξη. Ειλικρινά είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έκανα καμία ανεπανόρθωτη ζημιά και σ' αυτήν την φάση βοήθησες πολύ..shake hands.
 
Ναι μεν αλλά...
λοιπόν παίδες στην απελπισία μου έβγαλα την κάτω πλάκα από το ΤΟΖ για να μπορώ να βλέπω το κάτω μέρος του μοχλού της πεταλούδας και άρχισα να δοκιμάζω να βάλω το ελατήριο μαζί με την πεταλούδα στην σωστή θέση, πειράζοντας και πάνω και κάτω . Δεν είδα και καμία πρόοδο , απελπίστηκα και είπα να δροσιστώ λίγο beer. Πολύ λίγο (μία μικρή κόκκινη) . Οταν ξανάπιασα το όπλο, με την πρώτη, βλέπω να κάθεται το ελατήριο σε μία θεση που δεν είχε ξανακάτσει. Βάζω πάνω την πεταλούδα και βλέπω χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια να κάθεται στην τετράγωνη εσοχή στο πάνω μέρος του άξονα απλά πιέζοντας λίγο προς τα δεξιά το ελατήριο. Βιδώνω και την βίδα και... όλα τέλεια. Ανοίγω οπλίζω , τα πάντα τέλεια.

Ουφ ανακούφιση . Αλλά ...
Το θετικό της υπόθεσης είναι οτι το πρόβλημα λύθηκε με τον καλύτερο τρόπο.
Το αρνητικό; δεν κατάλαβα τι έκανα και μπήκε το ελατήριο στην θέση του. Και τώρα θέλω να ξαναβάψω την βίδα και δεν τολμώ ούτε να σκεφτώ οτι θα τραβήξω τα ίδια για να το ξαναφτιάξω. Aσε που δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω να το ξαναφτιάξω (μάλλον είμαι σίγουρος οτι δεν θα μπορέσω να το επαναλάβω).

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι η βίδα μπορεί να βγεί χωρίς να επηρεαστεί το υπόλοιπο σύστημα της πεταλούδας γιατί η πεταλούδα είναι σφηνωμένη στην τετράγωνη κατάληξη της κεφαλής του άξονα. Ερώτηση: την βγάζω να την ξαναβάψω ή αν την ξαναβγάλω την έβαψα;
Τώρα διάβασα την περιπέτεια με το ελατήριο Δημήτρη !
Χαίρομαι που ειχε αίσιο τέλος και πως να μην ειχε αφού οι συμβουλές του Γιαννη και των άλλων παιδιών βοηθάνε πολύ ! ;)

Γενικά πάτος μην ζορίζεις σε καμια περίπτωση τα εξαρτήματα .. πρέπει όλα να κουμπώνουν σφιχτά και φυσιολογικά, αν δεν συμβαίνει αυτό κάτι εχει μπει λάθος σίγουρα ..
επίσης βγάλε πολλές φωτό πριν βγάλεις κάτι απο τον μηχανισμό.. όσο απλό και να είναι, το μυαλό κολλάει εύκολα ;)

Στα ρώσικα υπάρχουν πολλά βίντεο γαι το ΤΟΖ που βγάζει αρκετή πληροφορία ..
**αναζήτησε γραμμένο έτσι " ТОЗ-34 "

Δες εδώ .. τροφή για σκέψη :)
*αν και η αίσθηση της σκανδάλης είναι υπέροχη με τα U ελατήρια .. άλλα λέμε τώρα
 
Τώρα διάβασα την περιπέτεια με το ελατήριο Δημήτρη !
Χαίρομαι που ειχε αίσιο τέλος και πως να μην ειχε αφού οι συμβουλές του Γιαννη και των άλλων παιδιών βοηθάνε πολύ ! ;)

Γενικά πάτος μην ζορίζεις σε καμια περίπτωση τα εξαρτήματα .. πρέπει όλα να κουμπώνουν σφιχτά και φυσιολογικά, αν δεν συμβαίνει αυτό κάτι εχει μπει λάθος σίγουρα ..
επίσης βγάλε πολλές φωτό πριν βγάλεις κάτι απο τον μηχανισμό.. όσο απλό και να είναι, το μυαλό κολλάει εύκολα ;)

Στα ρώσικα υπάρχουν πολλά βίντεο γαι το ΤΟΖ που βγάζει αρκετή πληροφορία ..
**αναζήτησε γραμμένο έτσι " ТОЗ-34 "

Δες εδώ .. τροφή για σκέψη :)
*αν και η αίσθηση της σκανδάλης είναι υπέροχη με τα U ελατήρια .. άλλα λέμε τώρα
Χρήστο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λοιπόν ενώ έψαξα πολύ για βιντεάκια σαν τα παραπάνω το πρώτο το είχα βρει το δεύτερο όμως όχι. Και είναι ότι ακριβώς χρειαζόμουν γιατί δείχνει πως βγαίνει η ασφάλεια την οποία για να βάψω έκανα του κόσμου τις πατέντες (τελικά έντυσα με ναύλον όλη την υπόλοιπη βάση- και με κομμάτια που πάνε κάτω από το μπουτόν - και άφησα μόνο απ' έξω μόνο το μπουτόν . Ετσι το "απομόνωσα" για να το βάψω). Τελικά το κατάφερα χωρίς να πειραχτεί η υπόλοιπη βάση, αλλά αν είχα δει το βιντεάκι αυτό θα το είχα κάνει πιό εύκολα. Εν τω μεταξύ βρήκα 3 βιντεάκια που αφορούν την βελτίωση του μπουτόν της ασφάλειας που είναι πολύ σκληρό, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πρόβλημα του όπλου γενικά και όχι μόνο του συγκεκριμένου. Το γαμώτο με τα βιντεάκια είναι ότι σε όσα βρήκα , κάνουν φύλλο και φτερό όλο το όπλο , αλλά τον μοχλό της πεταλούδας με το ελατήριο δεν βρήκα πουθενά πως το μοντάρουν. Βρήκα ένα ( αυτό εδώ :
) μόνο για το πως το ξεμοντάρουν.Εν τω μεταξύ πέρσι που έκανα το άλλο τοζ , είμαι σίγουρος ότι είχα δει ένα τέτοιο βιντεάκι το οποίο τώρα που το χρειάστηκα στάθηκε αδύνατο να το ξαναβρώ.

Οσο για τα pdf αρχεία με τα σχέδια , ούτε που το σκέφτηκα αλλά και πάλι αν δεν δεις πως μοντάρεται το εξάρτημα δεν βοηθάει και πολύ το σχέδιο.

Επίσης από το ότι ζόρισα την βίδα για να βιδωθεί ( αν και χρησιμοποίησα μπόλικο λάδι), ξεκίνησε όλο το άγχος μου για το ότι έκανα ζημιά. Είχα την εντύπωση ότι επειδή για να βγει η πεταλούδα χτυπάς τον άξονα με έναν ζουμπά προς τα κάτω , του έκανα ζημία στην αρχή από τα πάσα. Τελικά την ξαναβίδωσα και την ξεβίδωσα τόσες πολλές φορές - κάθε φορά και ευκολότερα - που αν είχε γίνει ζημιά θα είχε ήδη φανεί. Γενικά όμως , σέβομαι πάντα και τηρώ αυτό που μας έλεγαν στον στρατό " όχι βία στα όπλα" .

Επίσης κατάλαβα πόσο καλά είναι τα μέταλλα της βάσης. Πολλές φορές μου ξέφυγε το κατσαβίδι , που έτσι όπως το τρόχισα για να ταιριάζει στις εγκοπές τις βίδας είναι ιδιαίτερα αιχμηρό και είπα πάει το γ@μησ@ το οπλάκι, αλλά μετά διαπίστωσα ότι δεν έμεινε το παραμικρό σημάδι.

Που θα πάει θα μάθουμε Χρήστο. Προς το παρόν θα ξαναβάψω την βίδα που την ψιλογρατζούνισα και αφήνω πολλές δουλειές που θέλω να κάνω στο όπλο για μετά την κυνηγετική περίοδο γιατί έτσι όπως πάει ασχολούμαι μ' αυτό και δεν κυνηγάω.
 
Back
Top