Φτιάξ' το μόνος σου

Δημήτρη για την διαδικασία της τρύπας στα είπε ο ΓΙΑΝΝΗΣ που ξέρει .
το μόνο που θα έλεγα εγώ είναι να κάνεις μια δοκιμή όλης τισ διαδικασίας που λέει ο Γιάννης σε ενα άσχετο καδρόνι παρόμοιων διαστάσεων .. για να δεις πωσ πάει ;)

σχετικά με παλαιότερα post , πολλές φωτογραφίες χάθηκαν μετά απο πρόβλημα που προέκυψε μετ ο postimage.
Απο τα δικά μου post στο θέμα εχω κρατήσει φωτογραφικό υλικό , οπότε αν υπάρχει κάτι που σε ενδιαφέρει ρίξε μου μια ερώτηση στο θέμα και μπορώ να της ξανά βάλω .
Φυσικά ισχύσει για όποιων άλλον θέλει φώτο που εχω κρατήσει απο κατασκευές μου
 
Δημήτρη για την διαδικασία της τρύπας στα είπε ο ΓΙΑΝΝΗΣ που ξέρει .
το μόνο που θα έλεγα εγώ είναι να κάνεις μια δοκιμή όλης τισ διαδικασίας που λέει ο Γιάννης σε ενα άσχετο καδρόνι παρόμοιων διαστάσεων .. για να δεις πωσ πάει ;)

σχετικά με παλαιότερα post , πολλές φωτογραφίες χάθηκαν μετά απο πρόβλημα που προέκυψε μετ ο postimage.
Απο τα δικά μου post στο θέμα εχω κρατήσει φωτογραφικό υλικό , οπότε αν υπάρχει κάτι που σε ενδιαφέρει ρίξε μου μια ερώτηση στο θέμα και μπορώ να της ξανά βάλω .
Φυσικά ισχύσει για όποιων άλλον θέλει φώτο που εχω κρατήσει απο κατασκευές μου
Αν το τρυπανι μετάλλου είναι για αρχή οκ. Αλλιώς το χάσαμε. Το μακρύτερο που βρήκα είναι 190 mm. Tα άλλα δύο τρυπάνια που έχω 400mm είναι αρίδες καλουπατζή. Αυτό που είπες με το καδρόνι είναι όλα τα λεφτά. Και αυτό με την χαρτοταινία επίσης. ΠΟΛΥ καλές ιδέες. Θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ.
 
Λοιπόν πήρα τηλέφωνο στου ΤΟΥΡΗ την περασμένη εβδομάδα και μίλησα με κάποιον από το τεχνικό τμήμα, του εξήγησα τι θέλω, του είπα και τον κωδικό, και μου είπε ότι τα έχει, αλλά πρέπει να τα παραγγείλω μέσω μαγαζιού γιατί δεν πουλάνε σε ιδιώτες. Πήγα στο μαγαζί που είχα πάρει το όπλο, και τα παρήγγειλε. Μάλιστα του είπα να παραγγείλει 4 κομμάτια (2 ζευγάρια) για να έχω και εφεδρικά. Χθες με πήρε τηλέφωνο ότι ήρθαν και πέρασα σήμερα και τα πήρα ...
20161018_165929.jpg
20161018_170356.jpg

Το απόγευμα έλυσα το όπλο, έβγαλα τον πίρο, που βγήκε πολύ εύκολα και έβγαλα τα σπασμένα ελατηριάκια, ότι είχε απομείνει δηλαδή:
20161018_172657.jpg
20161018_172741.jpg

Πήγα να βάλω τα καινούργια ... αλλά τζίφος !!! Δεν ταίριαζαν, δεν χωρούσαν! Έχουν 3 σπείρες, και οι εγκοπές των οπλιστήρων, όπου έπρεπε να μπουν, είναι πιο στενές και δεν τα χωρούσαν. Δεν ξέρω, αλλά μάλλον τα παλιά είχαν 2 σπείρες. Τώρα τι να υποθέσω, ότι έγιναν κάποια στιγμή μικροαλλαγές στο μοντέλο, ή δεν είχε τα γνήσια και μου έστειλε ελατηριάκια από άλλη μάρκα όπλου (... Fabarm ισως;;; .xm.) ...
Σκέφτομαι, τι να κάνω τώρα ... 2 επιλογές είχα. Ή να το αφήσω χωρίς αυτά τα ελατήρια, όπως ήταν τόσο καιρό τώρα ... ή να κάμω "πατέντα"...
Σιγά-σιγά ξετύλιξα τη μια από τις 3 σπείρες και την ίσιωσα όσο μπορούσα, κι έκοψα το κομματάκι που περίσσευε. Πέρασα το ελατήριο στον οπλιστήρα και είδα ότι δούλευε, οπότε έκανα το ίδιο και στο δεύτερο. Καλά που πήρα 4 και είχα "ρεζέρβα" αν κάτι πήγαινε στραβά, αλλά ευτυχώς δεν είχα "ατύχημα" ... ;)
Δεν κατάφερα να βγάλω καλές φωτογραφίες, αλλά εδώ είναι το ένα περασμένο ήδη στον αριστερό οπλιστήρα, κι από κάτω ένα "αυθεντικό" και ένα "τροποποιημένο"...
20161018_182538.jpg

Και παρακάτω η δεξιά πλευρά, πάλι με ένα "αυθεντικό" (με 3 σπείρες) και το "τροποποιημένο" (με 2 σπείρες):
20161018_182957.jpg


20161018_183725.jpg

Προτού ξαναβάλω το κοντάκι, έβαλα τις κάννες και την πάπια και το ανοιγόκλεισα κάμποσες φορές και πάτησα τη σκανδάλη (σε φυσίγγια αδρανείας), και τσέκαρα ότι όλα δουλεύουν "ρολόι". Τώρα οι δυο ράβδοι (πίροι) όπλισης κατά μήκος της βάσης, έρχονται μπροστά πιεζόμενες από τους οπλιστήρες με τα ελατηριάκια, ακόμη και όταν οι σφύρες είναι οπλισμένες, ενώ πριν κινούνταν ελεύθερα κι αν κουνούσες το όπλο πήγαιναν μπρος - πίσω και ακουγόταν ένα "κουδούνισμα" ...
20161018_184027.jpg

Η εγχείριση φαίνεται να πέτυχε, θα το δούμε και στην πράξη πολύ σύντομα ... ;)
Δεν ξέρω μόνο πόσο θα κρατήσουν τα ελατήρια, μήπως το "πείραγμα" επηρεάσει την αντοχή τους, αλλά τώρα που πήρα το κολάι δε με νοιάζει τίποτα .....
.sarcastic. .my man.
Δυο χρόνια πέρασαν από τότε που έγραψα το παραπάνω μήνυμα (δυστυχώς έχουν χαθεί οι φωτογραφίες λόγω του γνωστού προβλήματος του postimage), και όλο αυτό το διάστημα, και γύρω στα 7.000 φυσίγγια, το SKB δεν παρουσίασε ξανά ούτε μια αφλογιστία ... Μέχρι την περασμένη Τετάρτη, στο σκοπευτήριο όταν σε ένα ντουμπλέ μετά την πρώτη τουφεκιά, δεν έριξε τη δεύτερη (η πάνω κάννη) ... Η ίδια παράξενη αίσθηση στο τράβηγμα της σκανδάλης, και το ελαφρό αποτύπωμα της βελόνας στο καψούλι, όπως τα είχα περιγράψει και παλιά. Αμέσως κατάλαβα (υποψιάστηκα) τι είχε συμβεί. Συνέχισα κι έριξα άλλη μια πούλα χωρίς να το ξανακάνει. Όταν γύρισα σπίτι έβγαλα τις κάννες και κοίταξα τη βάση και πράγματι, με οπλισμένες τις σφύρες η μια από τις ράβδους όπλισης (η αριστερή) κινούνταν ελεύθερα μπρος-πίσω ανάλογα την κλίση που έδινα στη βάση, ενώ η άλλη ήταν τέρμα μπροστά και μόνο αν την έσπρωχνα πήγαινε πίσω και ένιωθα την πίεση του ελατηρίου. Είχε σπάσει πάλι λοιπόν το ελατηριάκι του αριστερού οπλιστήρα !!!
Ευτυχώς είχα πάρει 4 την προηγούμενη φορά, οπότε είχα 2 ρεζέρβα. Απόψε μόλις γύρισα από το χωριό έπιασα κι έλυσα το όπλο, έβγαλα το κοντάκι, και επιβεβαιώθηκε αυτό που είχα φανταστεί.
Εδώ η αριστερή πλευρά :
IMG_20181007_203858.jpg

Και πάλι η ίδια πλευρά που δείχνει τον οπλιστήρα σε θέση που ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι (όταν είναι η σφύρα οπλισμένη) ...
IMG_20181007_203941.jpg

Κι εδώ η δεξιά πλευρά, όπου ο οπλιστήρας είναι στη φυσιολογική του θέση (κάτω), και φαίνεται λίγο και το ελατηριάκι του.
IMG_20181007_204150.jpg

Έπιασα και τροποποίησα πάλι το ένα ελατήριο, όπως παλιά ανοίγοντας τη μια από τις 3 σπείρες και το πέρασα στη θέση του στο οπλιστήρα ..
IMG_20181007_211004.jpg

IMG_20181007_211311.jpg

Και εδώ το σπασμένο ελατήριο που έβγαλα, και το τελευταίο από τα 4 που είχα πάρει, και έμεινε για άλλη φορά ... ελπίζω να αργήσει να χρειαστεί !
.pray to God. .sarcastic. .my man.
 
Δυο χρόνια πέρασαν από τότε που έγραψα το παραπάνω μήνυμα (δυστυχώς έχουν χαθεί οι φωτογραφίες λόγω του γνωστού προβλήματος του postimage), και όλο αυτό το διάστημα, και γύρω στα 7.000 φυσίγγια, το SKB δεν παρουσίασε ξανά ούτε μια αφλογιστία ... Μέχρι την περασμένη Τετάρτη, στο σκοπευτήριο όταν σε ένα ντουμπλέ μετά την πρώτη τουφεκιά, δεν έριξε τη δεύτερη (η πάνω κάννη) ... Η ίδια παράξενη αίσθηση στο τράβηγμα της σκανδάλης, και το ελαφρό αποτύπωμα της βελόνας στο καψούλι, όπως τα είχα περιγράψει και παλιά. Αμέσως κατάλαβα (υποψιάστηκα) τι είχε συμβεί. Συνέχισα κι έριξα άλλη μια πούλα χωρίς να το ξανακάνει. Όταν γύρισα σπίτι έβγαλα τις κάννες και κοίταξα τη βάση και πράγματι, με οπλισμένες τις σφύρες η μια από τις ράβδους όπλισης (η αριστερή) κινούνταν ελεύθερα μπρος-πίσω ανάλογα την κλίση που έδινα στη βάση, ενώ η άλλη ήταν τέρμα μπροστά και μόνο αν την έσπρωχνα πήγαινε πίσω και ένιωθα την πίεση του ελατηρίου. Είχε σπάσει πάλι λοιπόν το ελατηριάκι του αριστερού οπλιστήρα !!!
Ευτυχώς είχα πάρει 4 την προηγούμενη φορά, οπότε είχα 2 ρεζέρβα. Απόψε μόλις γύρισα από το χωριό έπιασα κι έλυσα το όπλο, έβγαλα το κοντάκι, και επιβεβαιώθηκε αυτό που είχα φανταστεί.
Εδώ η αριστερή πλευρά :
IMG_20181007_203858.jpg

Και πάλι η ίδια πλευρά που δείχνει τον οπλιστήρα σε θέση που ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι (όταν είναι η σφύρα οπλισμένη) ...
IMG_20181007_203941.jpg

Κι εδώ η δεξιά πλευρά, όπου ο οπλιστήρας είναι στη φυσιολογική του θέση (κάτω), και φαίνεται λίγο και το ελατηριάκι του.
IMG_20181007_204150.jpg

Έπιασα και τροποποίησα πάλι το ένα ελατήριο, όπως παλιά ανοίγοντας τη μια από τις 3 σπείρες και το πέρασα στη θέση του στο οπλιστήρα ..
IMG_20181007_211004.jpg

IMG_20181007_211311.jpg

Και εδώ το σπασμένο ελατήριο που έβγαλα, και το τελευταίο από τα 4 που είχα πάρει, και έμεινε για άλλη φορά ... ελπίζω να αργήσει να χρειαστεί !
.pray to God. .sarcastic. .my man.
Είσαι μάστορας Στέλιο! Μπράβο. Και εγώ ελπίζω να αργήσει πολύ να ξαναγίνει αλλά εσύ καλού κακού παρήγγειλε καμιά 20αριά να έχεις .sarcastic.
 
Καλημέρα
Χρησιμοποίησε κάποιος από σας το Outers Gun Blue? Θέλω να βάψω κάποια σημεία του όπλου μου και οι οδηγίες μιλάνε για καθαριστικά Metal Cleaner ή Crud Cutter που με μπερδεύουν. Με τι μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε; Αν έχετε την εμπειρία παρακαλώ για τις συμβουλές σας.
 
Καλημέρα
Χρησιμοποίησε κάποιος από σας το Outers Gun Blue? Θέλω να βάψω κάποια σημεία του όπλου μου και οι οδηγίες μιλάνε για καθαριστικά Metal Cleaner ή Crud Cutter που με μπερδεύουν. Με τι μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε; Αν έχετε την εμπειρία παρακαλώ για τις συμβουλές σας.
Καθαρη βενζινη.
 
Λοιπόν παίδες άρχισα την ανακαίνιση του ΤΟΖ 34 .

Πρώτη εργασία που έγινε ήταν το porting και η βαφή των κανών. Το porting το έκανα επειδή ήθελα μείωση της ανάκρουσης και για τον ίδιο λόγο κράτησα και τις μεσαίες ρίγες. Επίσης επειδή σε όλα τα Baikal ΙΖ27 που έχω ανασκευάσει έχω κάνει porting και τα όπλα απογειώθηκαν από άποψη συμπεριφοράς , το κάνω σε όλα τα όπλα που ανασκευάζω. Αλλωστε πουθενά δεν διάβασα κάτι κακό γι' αυτό. Η βαφή ήταν απαραίτητη γιατί είχε αρχίσει να τσιμπάει λίγη σκουριά αλλά και καλύπτει τυχόν ατέλειες - γρατζουνιές που γίνονται με την εργασία του porting. Το αποτέλεσμα με δικαίωσε. Το όπλο κλωτσάει ελάχιστα και μάλιστα με 34-36γρ. Με 32 και κάτω, που χρησιμοποιώ συνήθως, είναι απόλαυση.

Δεύτερη εργασία ήταν το ξάσπρισμα της βάσης. Τελικά έγινε με πολύ ντουκόχαρτο 800 και πάνω αν και έμειναν μερικές λεπτομέρειες.Εδώ το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό απ' ότι περίμενα . Οχι κατώτερο απ' ότι περίμενα αλλά διαφορετικό. Περίμενα μια βάση να λάμπει και μου βγήκε λίγο πιο διακριτική με μία όμορφη πατίνα , που γκριζάρει λίγο και που στο τέλος μου άρεσε. Εδώ προσπαθώντας να κάνω την σχεδιαστική μαγκιά των ιταλών, θέλησα να κρατήσω μαύρα τον μοχλό ανοίγματος και την ασφάλεια. Τα έτριψα και τα έβαψα με μαρκαδόρο Birchwood Casey super black (flat black) και το αποτέλεσμα είναι αυτό της φωτογραφίας. Μου φάνηκε χοντροκομμένο γι αυτό και ψάχνομαι με το Outers Gun Blue . Θα τα ξεβάψω και θα τα κάνω πάλι μ' αυτό. Εδώ Γιάννη θα ήθελα την άποψή σου μια που έχεις χρησιμοποιήσει το παραπάνω υλικό και ξέρεις το αποτέλεσμα.

Τρίτη δουλειά είναι η δημιουργία κοίλου στο εσωτερικό του κοντακιού. Και αυτό είναι δουλειά που κάνω σε όλα τα όπλα που ανασκευάζω. Πάντα βοηθάει στο ζύγισμα και στο συγκεκριμένο ΤΟΖ είναι και απαραίτητο γιατί θα βοηθήσει στο ξετρύπημα της τζαβέτας. Μου έφαγε ένα απόγευμα, έφυγαν περίπου 90 με 100 γραμμάρια ξύλου, αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν πολύ εντυπωσιακό , ιδιαίτερα στο ζύγισμα που έγινε ακόμα καλύτερο.

Τελικά σταμάτησα προς το παρόν εδώ γιατί όταν δοκίμασα το όπλο μετά τα παραπάνω , μου άρεσε τόσο πολύ, που αποφάσισα να κυνηγήσω μ' αυτό και να κάνω αργότερα τα ξύλινα, με την άνεσή μου επειδή θέλουν χρόνο. Φυσικά έπεται συνέχεια - τζαβέτα, διαμόρφωση κοντακιού, λινέλαιο κλπ - αλλά ας κυνηγήσουμε λίγο και θα επανέλθω.



 
Λοιπόν παίδες άρχισα την ανακαίνιση του ΤΟΖ 34 .

Πρώτη εργασία που έγινε ήταν το porting και η βαφή των κανών. Το porting το έκανα επειδή ήθελα μείωση της ανάκρουσης και για τον ίδιο λόγο κράτησα και τις μεσαίες ρίγες. Επίσης επειδή σε όλα τα Baikal ΙΖ27 που έχω ανασκευάσει έχω κάνει porting και τα όπλα απογειώθηκαν από άποψη συμπεριφοράς , το κάνω σε όλα τα όπλα που ανασκευάζω. Αλλωστε πουθενά δεν διάβασα κάτι κακό γι' αυτό. Η βαφή ήταν απαραίτητη γιατί είχε αρχίσει να τσιμπάει λίγη σκουριά αλλά και καλύπτει τυχόν ατέλειες - γρατζουνιές που γίνονται με την εργασία του porting. Το αποτέλεσμα με δικαίωσε. Το όπλο κλωτσάει ελάχιστα και μάλιστα με 34-36γρ. Με 32 και κάτω, που χρησιμοποιώ συνήθως, είναι απόλαυση.

Δεύτερη εργασία ήταν το ξάσπρισμα της βάσης. Τελικά έγινε με πολύ ντουκόχαρτο 800 και πάνω αν και έμειναν μερικές λεπτομέρειες.Εδώ το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό απ' ότι περίμενα . Οχι κατώτερο απ' ότι περίμενα αλλά διαφορετικό. Περίμενα μια βάση να λάμπει και μου βγήκε λίγο πιο διακριτική με μία όμορφη πατίνα , που γκριζάρει λίγο και που στο τέλος μου άρεσε. Εδώ προσπαθώντας να κάνω την σχεδιαστική μαγκιά των ιταλών, θέλησα να κρατήσω μαύρα τον μοχλό ανοίγματος και την ασφάλεια. Τα έτριψα και τα έβαψα με μαρκαδόρο Birchwood Casey super black (flat black) και το αποτέλεσμα είναι αυτό της φωτογραφίας. Μου φάνηκε χοντροκομμένο γι αυτό και ψάχνομαι με το Outers Gun Blue . Θα τα ξεβάψω και θα τα κάνω πάλι μ' αυτό. Εδώ Γιάννη θα ήθελα την άποψή σου μια που έχεις χρησιμοποιήσει το παραπάνω υλικό και ξέρεις το αποτέλεσμα.

Τρίτη δουλειά είναι η δημιουργία κοίλου στο εσωτερικό του κοντακιού. Και αυτό είναι δουλειά που κάνω σε όλα τα όπλα που ανασκευάζω. Πάντα βοηθάει στο ζύγισμα και στο συγκεκριμένο ΤΟΖ είναι και απαραίτητο γιατί θα βοηθήσει στο ξετρύπημα της τζαβέτας. Μου έφαγε ένα απόγευμα, έφυγαν περίπου 90 με 100 γραμμάρια ξύλου, αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν πολύ εντυπωσιακό , ιδιαίτερα στο ζύγισμα που έγινε ακόμα καλύτερο.

Τελικά σταμάτησα προς το παρόν εδώ γιατί όταν δοκίμασα το όπλο μετά τα παραπάνω , μου άρεσε τόσο πολύ, που αποφάσισα να κυνηγήσω μ' αυτό και να κάνω αργότερα τα ξύλινα, με την άνεσή μου επειδή θέλουν χρόνο. Φυσικά έπεται συνέχεια - τζαβέτα, διαμόρφωση κοντακιού, λινέλαιο κλπ - αλλά ας κυνηγήσουμε λίγο και θα επανέλθω.



Ωραίος!!!
Αν θέλεις να δώσεις μια παραπάνω λάμψη στη βάση, φτάσε το τρίψιμο μέχρι 2000 ντουκόχαρτο, πέρασε την με μια αλοιφή στίλβωσης (Glanol ή Flitz) και τρίψιμο με βαμβακερό πανί ή (προσεχτικά) με μάλλινη βούρτσα και δραπανο.
Τα ξύλα και ειδικά το λινέλαιο άστα για την άνοιξη...

Οι κάννες μου φαίνονται λίγο "μουντές" ή με "γελάει" η φώτο;
 
Ωραίος!!!
Αν θέλεις να δώσεις μια παραπάνω λάμψη στη βάση, φτάσε το τρίψιμο μέχρι 2000 ντουκόχαρτο, πέρασε την με μια αλοιφή στίλβωσης (Glanol ή Flitz) και τρίψιμο με βαμβακερό πανί ή (προσεχτικά) με μάλλινη βούρτσα και δραπανο.
Τα ξύλα και ειδικά το λινέλαιο άστα για την άνοιξη...

Οι κάννες μου φαίνονται λίγο "μουντές" ή με "γελάει" η φώτο;
Σωστός! θα δοκιμάσω με Flitz στην κάτω πλευρά της βάσης και θα δώ αν θα συνεχίσω γιατί δεν τρελαίνομαι κιόλας να αστράφτει.Μέχρι στιγμής είμαι στο 1200 στο ντουκόχαρτο. Καλή ιδέα μου έδωσες, ευχαριστώ.
Οσο για τα ξύλα. Ε άμα κάνω τώρα τα ξύλα τι θα κάνω όταν τελειώσει το κυνήγι;
Οι κάννες βάφτηκαν μαύρο ματ.
 
Παιδιά μια που αναφέρατε τις βαφές, εχει χρησιμοποιήσει κανεις την υγρή βαφή G96; Σε τρία οπλα που την δοκίμασα κανει νερά το χρώμα,εχει σημεία που δεν πιάνει πανω στο μεταλλο, παρότι ειναι εντελως καθαρό σαν καθρεφτης και περασμενο με καθαρη βενζίνη. Οσο υγρο κ να βαζω πάνω δεν μαυρίζει. Φανταζομαι πως δεν φταινε τα μεταλλα αλλα η βαφή. Ποια βαφη ειναι η καλύτερη;
 
Παίδες την άποψή σας. Η SX3 χαμηλοτουφεκάει ακόμα και θέλει ψήλωμα η ράχη.

Εβαλα την "κάλτσα" της Beartooth και πέρα από το αισθητικό του πράγματος, πέρα από το ότι νομίζω ότι θα φυλακιστεί υγρασία και θα μου χαλάσει τα ξύλα , με βγάζει και αριστερά στην τουφεκιά, επειδή το μαξιλαράκι που μπαίνει κάτω από την κάλτσα φουσκώνει και λίγο αριστερά. Πρέπει να κοπεί στην μέση και να τοποθετηθεί ακριβώς πάνω στην ράχη και καθόλου αριστερά δηλαδή... πατέντα στην πατέντα γ@μησέ τα.

Μία λύση είναι να κάνω τσόντα από ξύλο και να ανυψώσω την ράχη. Αλλά πέραν του ότι το χρώμα είναι ένα παράξενο γκρι - καφέ και δεν θα το πετύχω, δεν μ' αρέσει να φαίνεται η τσόντα.

Η επόμενη λύση που σκέφτομαι είναι να πειραματιστώ με φλάντζες. Αλλά φλάντζες δεν υπάρχουν παρά μόνο της συνθετικής και κάποιοι εδώ μέσα μου λένε ότι οι φλάντζες της συνθετικής sx3 δεν ταιριάζουν στην ξύλινη. Ερώτηση 1: ξέρει κάποιος αν ισχύει; Ερώτηση 2 : μπορώ να κατασκευάσω μόνος μου τέτοια φλάντζα;

Η άλλη λύση είναι να βάλω κάτι σαν αυτά:

https://graco-corp.com/product-category/adjustable-comb-hardware/ ή αυτά:
https://graco-corp.com/shop/

αυτή η λύση με τραβάει γιατί πέραν του ότι έχει καλύτερο αποτέλεσμα , έχει και κατασκευαστικό ενδιαφέρον και εμείς εδώ μέσα την ψάχνουμε με κάτι τέτοια. Το μειονέκτημα είναι οτι θέλει μεγάλη ακρίβεια στα κοψίματα και στα τρυπήματα και κατά συνέπεια έχει κατασκευαστική δυσκολία. Εδώ φαίνεται ένα κομμάτι της δουλειάς :

Εχετε άποψη ή καμιά καλύτερη ιδέα;
 
Δημητρη,αν το επιχειρησεις,εννοείται να παρεις τον μεταλλικο μηχανισμο.
Υποψη,θα "χρεωθεις"βαρος.
Τα κοψιματα πρεπει να γινουν με λεπτη κορδελα και να ντυσεις το κοντακι με ταινια για να μην σου πεταξει σκληθρες.
Θελει προσοχη στο κοψιμο για να μην κοπει στραβα.
Οπως και το τρυπημα,για να περαστουν ακριβως οι ακεφαλες βιδες.
Γενικοτερα,ο μηχανισμος ειναι ....φασαρια!
Αν εισαι λιγο νευρικος ή αναποφάσιστος ,μπορει να κυκλοφορεις.... με μια τσέπη βιδες και το αλλενοκλειδο στο χερι...:)
Προσωπικα,θα προτιμουσα την τσοντα στο κοντακι...
Κάνεις τη δουλεια οπως πρεπει,βάζεις τα μετρα σου,ξηλωνεις το εργοστασιακο "φινιρισμα" με το σκατουλι χρωμα:D και το ξαναφινιρεις.
Οπως και την παπια για ομοιομορφια.
Δεν θα υπαρχει εντονη χρωματικη διαφορα!
Τα ξυλα που βαζουν ειναι γνησια ...σανιδιά!
Μ'ενα απλο ισοβενο τακακι ξυλου και χρωστικο νερου,κανεις αριστα τη δουλεια σου!!
Ολα τα παραπανω,αν δε μπορεσεις να το "φερεις"απο φλατζες....
 
Δημητρη,αν το επιχειρησεις,εννοείται να παρεις τον μεταλλικο μηχανισμο.
Υποψη,θα "χρεωθεις"βαρος.
Τα κοψιματα πρεπει να γινουν με λεπτη κορδελα και να ντυσεις το κοντακι με ταινια για να μην σου πεταξει σκληθρες.
Θελει προσοχη στο κοψιμο για να μην κοπει στραβα.
Οπως και το τρυπημα,για να περαστουν ακριβως οι ακεφαλες βιδες.
Γενικοτερα,ο μηχανισμος ειναι ....φασαρια!
Αν εισαι λιγο νευρικος ή αναποφάσιστος ,μπορει να κυκλοφορεις.... με μια τσέπη βιδες και το αλλενοκλειδο στο χερι...:)
Προσωπικα,θα προτιμουσα την τσοντα στο κοντακι...
Κάνεις τη δουλεια οπως πρεπει,βάζεις τα μετρα σου,ξηλωνεις το εργοστασιακο "φινιρισμα" με το σκατουλι χρωμα:D και το ξαναφινιρεις.
Οπως και την παπια για ομοιομορφια.
Δεν θα υπαρχει εντονη χρωματικη διαφορα!
Τα ξυλα που βαζουν ειναι γνησια ...σανιδιά!
Μ'ενα απλο ισοβενο τακακι ξυλου και χρωστικο νερου,κανεις αριστα τη δουλεια σου!!
Ολα τα παραπανω,αν δε μπορεσεις να το "φερεις"απο φλατζες....
Γιάννη, νάσαι καλά ρε φίλε, που εκτός από πατέντες που μας προσφέρεις είσαι πάντα πρόθυμος να δώσεις συμβουλές βγαλμένες από την πείρα σου. Λοιπόν φίλε θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα το παλέψω με τις φλάντζες. Αν δεν μου κάτσει θα πάω για τσόντα στο κοντάκι , απλά θα περάσω την περίοδο αυτήν με το Beartooth και θα το κάνω το καλοκαίρι.
Γενικά ο μηχανισμός φαίνεται πολύ φασαρία. Αν και δεν είμαι ο τύπος που θα κυκλοφορώ με το αλλενόκλειδο στο χέρι , το βάρος που θα προστεθεί με αποτρέπει - δεν το είχα σκεφτεί -. Επίσης, τώρα που το κουβεντιάζουμε, σκέφτομαι ότι το κοντάκι έχει μεγάλη κοιλότητα και μπορεί αν κοπεί κομμάτι από πάνω να βγω στην τρύπα της κοιλότητας, οπότε κάνουμε ζημία.
Προχωράω με τις φλάντζες και βλέπουμε. Στο κάτω κάτω αν χρειαστεί να βάλω τσόντα και να ξανακάνω το φινίρισμα , είναι δουλειά που την έχω ξανακάνει και θα πηγαίνω σε γνωστά μονοπάτια.
Ευχαριστώ για την προθυμία σου.
 
Η επόμενη λύση που σκέφτομαι είναι να πειραματιστώ με φλάντζες. Αλλά φλάντζες δεν υπάρχουν παρά μόνο της συνθετικής και κάποιοι εδώ μέσα μου λένε ότι οι φλάντζες της συνθετικής sx3 δεν ταιριάζουν στην ξύλινη. Ερώτηση 1: ξέρει κάποιος αν ισχύει; Ερώτηση 2 : μπορώ να κατασκευάσω μόνος μου τέτοια φλάντζα;
κ Δημητρη λογικα θα εχει πιο χοντρη πατουρα στο κοντακι που μπαινει στι βαση του οπλου σε σχεση με το πλαστικο κοντακι οποτε η λιμαρεις τι φλατζα εσωτερικα για να κατση η φλατζα στην πατουρα
αν κ πιστευω οτι δε θα καταφερεις κατι με τις φλατζες στο να σηκωσεις το χτενη εσυ εχεις ο αντιθετο θα πρεπει να αυξησεις την αποσταση απο το κατω μερος απο τη μερια τις σκανδαλης
 
κ Δημητρη λογικα θα εχει πιο χοντρη πατουρα στο κοντακι που μπαινει στι βαση του οπλου σε σχεση με το πλαστικο κοντακι οποτε η λιμαρεις τι φλατζα εσωτερικα για να κατση η φλατζα στην πατουρα
αν κ πιστευω οτι δε θα καταφερεις κατι με τις φλατζες στο να σηκωσεις το χτενη εσυ εχεις ο αντιθετο θα πρεπει να αυξησεις την αποσταση απο το κατω μερος απο τη μερια τις σκανδαλης
Σωστά , έτσι όπως το φαντάζομαι, η φλάντζα που θέλω πρέπει να είναι στο απάνω μέρος της, πιο λεπτή απ' ότι στο κάτω. Φαντάζομαι θα έχει τέτοια φλάντζα. Είμαι στην φάση που το ψάχνω.
 
Back
Top