Φτιάξ' το μόνος σου

Νέα εμφάνιση για την maxus μου από τα χερακια μου και με την βοηθεια του καλού μου φίλου Κωστα(Grieko 13)....
3CdMvVc.jpg

JxciTO2.jpg

RUEEU1v.jpg
 
Μιας και ο καιρός έφτασε ξεκινήσαμε να κάνουμε κάποιες εργασίες βελτίωσης εμφάνισης και προστασίας.....μένει ακόμα να ξυθουν και να περαστεί το φιλμ στα ξύλα της Αμερικανας.....
4yHeh1Z.jpg

6XCqOma.jpg

szU0seS.jpg

yAY8F4s.jpg
Νέα εμφάνιση για την maxus μου από τα χερακια μου και με την βοηθεια του καλού μου φίλου Κωστα(Grieko 13)....
3CdMvVc.jpg

JxciTO2.jpg

RUEEU1v.jpg
Μπράβο ρε πατριώτες, πολύ καλό αποτέλεσμα !!
κούκλες έγιναν!!
Κωστα αν και δεν ειμαι οπαδός του πλαστικού , πρέπει να σου πω οτι ειναι μακράν το καλύτερο αποτέλεσμα απο όσα έχεις πειραματιστεί . και πάλι μπράβο

Τώρα που φοράνε τα akrapovic ποιος σας πιάνει !
 
Μιας και ο καιρός έφτασε ξεκινήσαμε να κάνουμε κάποιες εργασίες βελτίωσης εμφάνισης και προστασίας.....μένει ακόμα να ξυθουν και να περαστεί το φιλμ στα ξύλα της Αμερικανας.....
4yHeh1Z.jpg

6XCqOma.jpg

szU0seS.jpg

yAY8F4s.jpg
.shake hands. αναμενουμε την τελιοποιηση
 
. Θα ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε εσύ ή ο Γιάννης να μου δώσετε λίγη λεπτομέρεια για την πατέντα που κάνατε της τζαβέτας. Εχω κάτι στο μυαλό μου αλλά μπορεί εσείς να το ψάξατε καλύτερα. Και κατι ακόμα. Γράφεις οτι ξεκίνησες μ' αυτά που μπορείς να κάνεις μόνος σου. Δηλαδή κάνεις μόνος βγάλσιμο ριγών ;;; μπράβο ρε φίλε εγώ μόνο με τα ξύλινα ασχολούμαι . Τα μέταλλα τα αφήνω σε άλλους.
Δημητρη,αν εχεις καποιον τορναδορο,ειναι πανευκολο να σου φτιαξει την τζαβετα.
Μια σιδερενια ραβδο διαμορφωνει.
Εγκαρσια τρυπα (5mm αν θυμαμαι)στη μια ακρη και σπειρωμα Μ8 μηκους 2.5-3cm,στην αλλη.
Το μηκος το βλεπεις....
Για το κλωτσημα,ευθυνονται τα μετρα και κατ'ελαχιστο το ξυλο.
Το μαγουλο στο κοντακι,εχει χρησιμότητα οταν επιβάλλεται εντονο toe out.
Για να υπαρχει επαφη του κοντακιου με το προσωπο.
Απορια....:)
Μετα το "φαγωμα"που εχεις κανει στη λαβη,σου ταιριαζει?
Πρεπει να ειναι γυρω στα 10-11cm αποσταση απο σκανδαλη...
Εκτός κι εχεις μεγαλη παλαμη.
Μιας που μιλάμε για κατασκευές , βάζω την μετατροπή μου για τζαβέτα σε αυτό το θέμα
Διαβάζοντας το post τού Γιάννη η λύση που περιγράφει είναι ιδανική και στιβαρή .
Εγώ πήγα σε μια ποιο απλή κατασκευή μια που δεν διαθέτω τόρνο άλλα ούτε και ηλεκτροκόλληση .
χρησιμοποίησα ενα μακρύ παξιμάδι m6 (μιας που δεν είχα m8 ντίζα) ,
λίμαρα το παξιμάδι για να χωράει στην τρύπα που ειχε το κοντάκι για την τζαβέτα .
έκανα μια τρύπα στο παξιμάδι με μικρή κλίση μου είχα υπολογίσει για να περάσει μέσα η εγκάρσια , η οποία είναι m6
στην σύνδεση πρόσθεσα ενα παξιμάδι στην εγκάρσια για να κλείδωση στο σωστό σημείο σφιξίματος του μηχανισμού


αφού ταίριαξαν όλα καλά έβαψα με θέρμανση και λάδι το παξιμάδι !


Μήτσο τις ρίγες τις αφαίρεσα μόνος μου , επίσης έκανα και την κόλληση στην σύνδεση των καννων.
θα επανέλθω όταν βρω λίγο χρόνο με λεπτομέρειες των εργασιών αυτών ;)
 
Μιας που μιλάμε για κατασκευές , βάζω την μετατροπή μου για τζαβέτα σε αυτό το θέμα
Διαβάζοντας το post τού Γιάννη η λύση που περιγράφει είναι ιδανική και στιβαρή .
Εγώ πήγα σε μια ποιο απλή κατασκευή μια που δεν διαθέτω τόρνο άλλα ούτε και ηλεκτροκόλληση .
χρησιμοποίησα ενα μακρύ παξιμάδι m6 (μιας που δεν είχα m8 ντίζα) ,
λίμαρα το παξιμάδι για να χωράει στην τρύπα που ειχε το κοντάκι για την τζαβέτα .
έκανα μια τρύπα στο παξιμάδι με μικρή κλίση μου είχα υπολογίσει για να περάσει μέσα η εγκάρσια , η οποία είναι m6
στην σύνδεση πρόσθεσα ενα παξιμάδι στην εγκάρσια για να κλείδωση στο σωστό σημείο σφιξίματος του μηχανισμού


αφού ταίριαξαν όλα καλά έβαψα με θέρμανση και λάδι το παξιμάδι !


Μήτσο τις ρίγες τις αφαίρεσα μόνος μου , επίσης έκανα και την κόλληση στην σύνδεση των καννων.
θα επανέλθω όταν βρω λίγο χρόνο με λεπτομέρειες των εργασιών αυτών ;)
Μπράβο ρε Χρηστάρα αυτό ακριβώς έψαχνα . Ευχαριστώ πολύ νάσαι καλά.
 
Ρε παιδιά τώρα που ο Χρήστος ανέβασε αυτές τις πολύ κατατοπιστικές φωτο αποφάσισα να τρέξω όλο το τοπικ από την αρχή. Βλέπεις δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό και με ενδιαφέρει πολύ. Βλέπω όμως αυτό που είδα και σε άλλα τοπικ με τις παλιές αναρτήσεις . Οι φωτογραφίες δεν ανεβαίνουν. Εν τω μεταξύ σ' αυτό το τοπικ οι φωτογραφίες είναι περισσότερο αναγκαίες απο άλλα. Υπάρχει κανένας τρόπος να τις βλέπω;

ΥΓ Χρηστάρα ήδη πήρα μακρυά τρυπάνια και ντίζα με μακρυά μπουλόνια. Θα το κάνω μόνος...τους Ρώσους τους έχω γραμμένους :D. Μόνο ρε φίλε μία απορία. Με δεδομένο οτι πλέον όλο το κοντάκι στηρίζεται στο μπουλόνι που με την τρύπα του σφίγγει στην εγκάρσια βίδα αλλά και την "τραβάει" προς τα πίσω προς το πέλμα , δεν υπάρχει κίνδυνος να στραβώσει η βίδα και μετά , αν χρειαστεί να μην βγαίνει; Μήπως να βάζαμε κάτι σαν σωληνάκι γύρω από την βίδα ; ετσι και θα την προστατεύαμε από στράβωμα και θα κρατούσαμε τις δύο ουρές της βάσης σε σωστή απόσταση. Απ' την άλλη αν μπεί σωληνάκι τα πλαϊνά της τρύπας στο μπουλόνι θα αδυνατίσουν . Δεν ξέρω . I' m working on it που λέγανε και οι αρχαίοι Ελληνες
 
Last edited:
Λοιπόν μόλις τελείωσα το διάβασμα από αυτό το πάααααρα πολύ ενδιαφέρον τόπικ και εντυπωσιάστηκα με τις πατέντες σας. Και μιάς και βρήκα πατεντάδες να βάλω και λίγο υλικό για προβληματισμό. Πως να κάνω την τρύπα για την τζαβέτα που ετοιμάζω στο ΤΟΖ;
Υπάρχει επιτραπέζιο δράπανο, βιδολόγοι με καλώδιο και μπαταρία , μεγάλα τρυπάνια των 400mm φ6 και φ8, μόρσες, πάγκος εργασίας της blach & decker που είναι και μόρσα και πολλά άλλα που ίσως βοηθήσουν .
Εγώ σκέφτομαι να βάλω το τρυπανι των 400mm φ6 στο επιτραπέζιο δράπανο ,που θα είναι στηριγμένο με βίδες στον πάγκο - μορσα της black & decker, με το πλάϊ και ανάποδα , δηλαδή με την βάση πίσω ( αριστερά στον πάγκο) και το suport μπροστά (δεξιά στον μπάγκο). Ετσι με το άνοιγμα του πάγκου - ανοιγοκλείνει σαν μόρσα - έχω όλον τον χώρο που χρειάζεται για να χωρέσει το κοντάκι όρθιο. Μέχρις εδώ τόχω.

Σ' αυτό το σημείο θα πρέπει να σταθεροποιήσω το κοντάκι αφού φιξάρω και δοκιμάσω την διαδρομή του για το ξετρύπημα . Αυτό το τελευταίο στάδιο το έχω θολό στο μυαλό μου και θα αυτοσχεδιάσω . Υπάρχει καμιά ιδέα; το να το κάνω με το χέρι το βλέπω λίγο πρόχειρο και ρίσκο . Tο τελικό ξετρύπημα δεν θα είναι πολύ μεγάλο δεδομένου οτι θα κάνω κοίλωμα στο κοντάκι και το ξετρύπημα θα είναι από την πίσω μεριά της βάσης έως τον πάτο του κοιλώματος ( όχι στο πέλμα) σύνολο τρύπας περίπου 20 - 22cm το πολύ υπολογίζω. Το δράπανο δεν ξέρω αν κατεβαίνει 22 εκ. και δεν νομίζω να μπορώ να κάνω σταθερή τρύπα 22εκ με το χέρι. Υπάρχει καμιά ιδέα;

Σας έπρηξα αυτές τις μέρες αλλά πιστεύω έχει ενδιαφέρον το τόλμημα. Απάνω του ωρέ παλληκάρια.
 
Δημητρη,κολλας χαρτοταινια στο πλαι του κοντακιου και τραβας μολυβιά για να σε κατευθυνει στο υψος της τρύπας.
Ξεκινα να τρυπας με τρυπανι μεταλλου.
Οχι με αριδι!
"Λαστιχαρει"και η τρυπα θα βγει....οπου θελει!!!
Μην αγχωνεσαι,χαμηλες στροφες,οχι πιεση στο δραπανο και υπομονη!
Εννοειται,ξεκινας απο εκει που λες,προς το πελμα!
Και λιιιγο πιο μεγαλη να ειναι η τρυπα απο την ντιζα,δεν τρεχει τιποτα!!
Καλο,για την δουλεια που θα κανεις,ειναι τρυπανι καλουπατζη.
Βγαινει σε μεγαλα μηκη....
Αν ειναι υπερβολικα μακρυ,το κοβεις!
Σε οτι αφορα προηγουμενη απορια σου,δεν στραβωνει ΤΙΠΟΤΑ!
Ειναι μια ντιζα,αναμεσα σε δυο ΣΤΑΘΕΡΆ σημεια!
Ολα καλα!
Σφιγγεις κανονικα,οχι υπερμετρα....
 
Back
Top