Φτιάξ' το μόνος σου

Εννοώ πως αν και οι τρεις δεν βιδωθουν και σφιξουν ταυτοχρονα-παραλληλα όλες τις δυνάμεις θα τις πάρει αυτή που θα βιδωθει πρώτη, ενώ οι άλλες δύο μετά τις τουφεκιές θα ξεβιδωθουν. Γι αυτό και αν δείτε και στη φώτο που βάλατε εργοστασιακα οι βίδες είναι παράλληλες! Και μοιράζονται τις δυνάμεις
Για δείτε το λίγο πως θα επιτευχθεί αυτό, γτ εγώ κυνηγάω με κατσαβίδι παρέα για την πάπια χαχαχα
 
Εννοώ πως αν και οι τρεις δεν βιδωθουν και σφιξουν ταυτοχρονα-παραλληλα όλες τις δυνάμεις θα τις πάρει αυτή που θα βιδωθει πρώτη, ενώ οι άλλες δύο μετά τις τουφεκιές θα ξεβιδωθουν. Γι αυτό και αν δείτε και στη φώτο που βάλατε εργοστασιακα οι βίδες είναι παράλληλες! Και μοιράζονται τις δυνάμεις
Για δείτε το λίγο πως θα επιτευχθεί αυτό, γτ εγώ κυνηγάω με κατσαβίδι παρέα για την πάπια χαχαχα
Τώρα κατάλαβα, εννοείται γιατρέ μου, τεχνικοί είμαστε....:)
 
Εννοώ πως αν και οι τρεις δεν βιδωθουν και σφιξουν ταυτοχρονα-παραλληλα όλες τις δυνάμεις θα τις πάρει αυτή που θα βιδωθει πρώτη, ενώ οι άλλες δύο μετά τις τουφεκιές θα ξεβιδωθουν. Γι αυτό και αν δείτε και στη φώτο που βάλατε εργοστασιακα οι βίδες είναι παράλληλες! Και μοιράζονται τις δυνάμεις
Για δείτε το λίγο πως θα επιτευχθεί αυτό, γτ εγώ κυνηγάω με κατσαβίδι παρέα για την πάπια χαχαχα
Γιατι κατσαβιδι Μπιλ?
Ξεσφιγγουν οι βιδες?
Ειναι μηχανοβιδες η ξυλοβιδες?
 
Γιατι κατσαβιδι Μπιλ?
Ξεσφιγγουν οι βιδες?
Ειναι μηχανοβιδες η ξυλοβιδες?
Μακροχρόνιο αποτέλεσμα από την επέμβαση ντόπιου "μάστορα" η μία είναι σφιγμένη τέρμα και η άλλη φέτος που το κυνήγησα πολύ ξελάσκαρε συνέχεια
Δεν την έχω ξεσφίξει για να δω τι είναι, φαντάζονται ξυλόβιδα όπως και στο πέλμα ( ?? )
 
Κάπου παλαιότερα είχα αναφέρει ότι οι βελόνες του browning 525 μου, είχαν μικροσκοπικά σπασίματα στην μύτη,
Kάθε φορά που ε πέστε το μάτι μου εκεί μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Δυστυχώς ειδα και σε άλλα browning να εχουν το ίδιο χάλια βελόνες , επίσης και σε wingester
Αν και μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα θέμα με φυσίγγια , τελευταία μου προέκυψε με φυσίγγια που είχανε καψούλι 616 , λογικά λόγο του φλατ κεφαλιού τούς , αυτό το ελάχιστο ήταν ικανό να μην το φτάνει καλά η βελόνα μου. (περίπου 3 στα 10 φυσίγγια)
Έτσι 'ήταν μια ακόμα αφορμή και αποφάσισα να τις αλλάξω.
Έψαξα εδώ για ανταλλακτικά Αλλά δεν ήταν διαθέσιμα. Το κόστος του ανταλλακτικού εδώ στην Ελλάδα από ότι μου είπε ο Καλκατζακος ήταν 25 € η μία.
Τελικά μεσολάβησε o φίλος thod και μου τις έστειλε από Αμερική ένας καλός του φίλος με 8,5 δολάρια η μία!!


η διαδικασία αλλαγής είναι απρόσμενα εύκολη και απλή ..
οπλίζουμε τισ σφύρες και με ενα ζουμπαδάκι σπρώχνουμε τον πύρο .. δεν χρειάζεται να βγει τίποτα άλλο!:)


λίγο προσοχή στην κάτω γιατί πετάγεται λόγο του ελατηρίου επαναφοράς της βελόνας
*δείτε σε τι κατάσταση είναι η βελόνα και πιστέψτε με εχω δει πολύ χειρότερες
russian photo sharing

η τοποθέτηση των νέων επίσης εύκολη με τον αντίστροφο τρόπο και χωρίς εκπλήξεις!
*εγώ πάντως μιας που ειχω πάρει δύο κάτω βελόνες την μία που τοποθέτησα της έκανα μια σκλήρυνση στην μύτη και θα δούμε αν αντέξει περισσότερο .

Πριν μου έρθουν οι καινούριες και με την σιγουριά οτι είχα βρει , έκανα επέμβαση στης παλιές.... σιγά μην τις άφηνα έτσι χαχαχα:D
τις έβαλα στον αυτοσχέδιο τόρνο , ένα δράπανο και κούρεψα με μία λίμα ελάχιστα το "στοπ" της στο σημείο που βλέπετε .. στις συνέχεια με ψηλό γυαλόχαρτο λείανα και την μύτη της βελόνας .
τέλος έκανα σκλήρυνση ΜΟΝΟ στην μύτη με λάδι ..
το αποτέλεσμα ήταν να ελαχιστοποιήσω το πρόβλημα περίπου στο μισό και ποιο κάτω (σε μια πούλα 2 φυσίγγια)
 
Last edited:
Κάπου παλαιότερα είχα αναφέρει ότι οι βελόνες του browning 525 μου, είχαν μικροσκοπικά σπασίματα στην μύτη,
Kάθε φορά που ε πέστε το μάτι μου εκεί μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Δυστυχώς ειδα και σε άλλα browning να εχουν το ίδιο χάλια βελόνες , επίσης και σε wingester
Αν και μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα θέμα με φυσίγγια , τελευταία μου προέκυψε με φυσίγγια που είχανε καψούλι 616 , λογικά λόγο του φλατ κεφαλιού τούς , αυτό το ελάχιστο ήταν ικανό να μην το φτάνει καλά η βελόνα μου. (περίπου 3 στα 10 φυσίγγια)
Έτσι 'ήταν μια ακόμα αφορμή και αποφάσισα να τις αλλάξω.
Έψαξα εδώ για ανταλλακτικά Αλλά δεν ήταν διαθέσιμα. Το κόστος του ανταλλακτικού εδώ στην Ελλάδα από ότι μου είπε ο Καλκατζακος ήταν 25 € η μία.
Τελικά μεσολάβησε o φίλος thod και μου τις έστειλε από Αμερική ένας καλός του φίλος με 8,5 δολάρια η μία!!


η διαδικασία αλλαγής είναι απρόσμενα εύκολη και απλή ..
οπλίζουμε τισ σφύρες και με ενα ζουμπαδάκι σπρώχνουμε τον πύρο .. δεν χρειάζεται να βγει τίποτα άλλο!:)


λίγο προσοχή στην κάτω γιατί πετάγεται λόγο του ελατηρίου επαναφοράς της βελόνας
*δείτε σε τι κατάσταση είναι η βελόνα και πιστέψτε με εχω δει πολύ χειρότερες
russian photo sharing

η τοποθέτηση των νέων επίσης εύκολη με τον αντίστροφο τρόπο και χωρίς εκπλήξεις!
*εγώ πάντως μιας που ειχω πάρει δύο κάτω βελόνες την μία που τοποθέτησα της έκανα μια σκλήρυνση στην μύτη και θα δούμε αν αντέξει περισσότερο .

Πριν μου έρθουν οι καινούριες και με την σιγουριά οτι είχα βρει , έκανα επέμβαση στης παλιές.... σιγά μην τις άφηνα έτσι χαχαχα:D
τις έβαλα στον αυτοσχέδιο τόρνο , ένα δράπανο και κούρεψα με μία λίμα ελάχιστα το "στοπ" της στο σημείο που βλέπετε .. στις συνέχεια με ψηλό γυαλόχαρτο λείανα και την μύτη της βελόνας .
τέλος έκανα σκλήρυνση ΜΟΝΟ στην μύτη με λάδι ..
το αποτέλεσμα ήταν να ελαχιστοποιήσω το πρόβλημα περίπου στο μισό και ποιο κάτω (σε μια πούλα 2 φυσίγγια)

Ωραίος ο μαστροχρηστος ;)
 
Ωραιος ο Χρησταρας!!:)
Οι παλιές βελονες εχουν σημαδια σπασιματος?
Λειπουν κομματακια?
Η είναι χτυπημενες κι εχει υποχωρησει το μεταλλο αλλοιώνοντας την επιφανεια?
Στην πρωτη περιπτωση,ειναι παραπανω σκληρο απο οτι επιβάλλεται,το μεταλλο,με αποτέλεσμα να χανει κομματακια απο την επιφανεια του.
Οταν κανει το πρωτο ραγισμα-σπάσιμο,αρχιζει γρηγορα η αποδομηση του υλικου!
Στη δευτερη,απλα ειναι μαλακο το μεταλλο και παρουσιαζει έντονα το φαινομενο της θλιψης.
Και στις δυο περιπτωσεις,θεμα βαψιματος-σκληρυνσης....
 
Ωραιος ο Χρησταρας!!:)
Οι παλιές βελονες εχουν σημαδια σπασιματος?
Λειπουν κομματακια?

Η είναι χτυπημενες κι εχει υποχωρησει το μεταλλο αλλοιώνοντας την επιφανεια?
Στην πρωτη περιπτωση,ειναι παραπανω σκληρο απο οτι επιβάλλεται,το μεταλλο,με αποτέλεσμα να χανει κομματακια απο την επιφανεια του.
Οταν κανει το πρωτο ραγισμα-σπάσιμο,αρχιζει γρηγορα η αποδομηση του υλικου!
Στη δευτερη,απλα ειναι μαλακο το μεταλλο και παρουσιαζει έντονα το φαινομενο της θλιψης.
Και στις δυο περιπτωσεις,θεμα βαψιματος-σκληρυνσης....
Γιάννη είναι φανερό οτι είναι η πρώτη περίπτωση που περιγράφεις ..
Λείπουν μικρά κομματάκια ..
Πριν κανένα χρόνο φαινόντουσαν σαν ρωγμές αλλά τελευταία είχε προχωρήσει το κακό...
στις ποιό κάτω φωτό έβαλα ζουμ , ίσως φαίνεται καλύτερα τώρα.

imageupload
 
Last edited:
Χαίρετε,
Πρόσφατα ξεβιδώνοντας την πάπια σε Benelli Centro πρόσεξα μία ροδέλα που έφυγε. Εκτίμησή μου είναι ότι μπαινει εσωτερικά στο κομμάτι που βιδώνει μπροστά στην πάπια στη βάση του αορτηριούχου και φαντάζομαι ότι προστατεύει το κομμάτι αυτό αφού ο ο αορτηριούχος περιστρέφεται.
Στη φωτογραφία φαίνονται τα 2 κομμάτια. https://ibb.co/eECetz
Έχει κάποιος καμία παρόμοια εμπειρία; Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου; Από τότε που έφυγε δεν ξαναχρησιμοποίησα αορτήρα αλλά για τη νέα χρονιά θέλω να το φτιάξω είτε εγώ είτε σε επαγγελματία είτε με αντικατάσταση (ό,τι συμφέρει).
 
Μήπως έχει να κάνει με την ασφάλεια του μειωτήρα. Το λέω γιατί την είχα πατήσει κάποτε και στην προσπάθεια μου να ξεβιδωσω την βίδα της αποθήκης, άκουσα ένα κρακ....έπεσε κάτι παρόμοιο και από τότε πρέπει να έχω το νου μου οποτε λύνω το όπλο, μην μου φύγει ο μειωτηρας και δεν το πάρω χαμπάρι και μπλέξω χωρίς να φταίω καμιά ώρα.
 
Αντρεα,αυτη η ροδέλα δεν υπαρχει μεσα στην ταπα της Centro.
Γιάννη έχεις αντίστοιχο μοντέλο; Έχει κ εσένα τέτοιο περιθώριο ο λαιμός του αορτηριούχου (στο σημείο που στενεύει για να χωρέσει στην τρύπα) όπως το δικό μου στη φώτο; Δε θυμάμαι πως ήταν πριν το δικό μου αλλά σε φώτο στο διαδίκτυο δε μου φαίνεται να φεύγουν τόσο μπροστά.
 
Back
Top