Φτιάξ' το μόνος σου

Με αφορμή την "ανακαίνιση" της Α302 του Θοδωρή #77 να μοιραστώ έναν εύκολο τρόπο για την ανακαίνιση των γνήσιων βιδών του πέλματος και του διακοσμητικού της λαβής
η βίδες έμοιαζαν για πέταμα από την σκουριά σε προχωρημένο στάδιο !
πολύ καλό καθάρισμα λοιπών και γυάλισμα το κεφάλι που θα φαίνεται .. έχει σημασία η επιφάνεια να είναι λεία !
**σε αυτην την φωτό ειναι πριν γυαλίσω το κεφάλι


πύρωμα με φλόγιστρο .. στην συνέχεια ακαριαία βουτιά σε λάδι απο δίχρονο μηχανάκι .. (στο ΜΕΤΑΛΛΙΚΌ τασάκι που φαίνεται στην φωτό)
προσοχή !!!! οι θερμοκρασία του λαδιού ειναι πάνω απο 150 βαθμούς με 3 βίδες που μπήκαν κ ας μην φαίνεται !



το αποτέλεσμα δικαιώνει !
 
Χρηστάρα πες την γνώμη σου, προσπαθώ να ξεβιδώσω τις βίδες του μηχανισμού της πάπιας και δεν μπορώ. Τροχίζω κατσαβίδια ώστε να μπαίνει η μύτη όλη μέσα μέχρι κάτω αλλά μετά στην προσπάθεια.....οι μύτες λυγίζουν, χωρίς να "παίρνει" η βίδα. Δεν έχουν αρκετό "ψωμί", όσο και να προσπαθώ να τις κάνω κάθετες και όχι με κλίση.
Τι να κάνω......xm.
 
Θελει δραπανο κολωνατο.
Να σφιχτει η παπια στη μεγενη και να κατέβει η κεφαλη του δραπανου ΚΑΘΕΤΑ με αναλογη μυτη.
Πιεζεις καθετα για να μην" καβαλησει"και στριβεις με το χερι.
Χρειαζεται βοηθος....:)
 
Γέροντα με την λέξη....ανάλογη μύτη, μου έδωσες την ιδέα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Έχω μια τεράστια συλλογή από μύτες που είναι πακέτο με ένα επαναφορτιζόμενο, όλο και κάποια μπορεί να ταιριάζει :)
Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου :)
 
Γέροντα με την λέξη....ανάλογη μύτη, μου έδωσες την ιδέα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Έχω μια τεράστια συλλογή από μύτες που είναι πακέτο με ένα επαναφορτιζόμενο, όλο και κάποια μπορεί να ταιριάζει :)
Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου :)
Τα κατσαβιδια,για την ακριβεια οι μυτες των κατσαβιδιων,πρεπει να εφαρμοζουν απολυτα στις βιδες για τις οποιες τα προοριζουμε!
Στο μεγεθος της χαρακιας της βιδας.
Οι πλευρες που σχηματιζουν τη μυτη,πρεπει να ειναι ΠΑΡΆΛΛΗΛΕΣ μεταξυ των,να μην φτανουν να σμιγουν μπροστα!
Αν παμε με απλο κατσαβιδι εμποριου να ξεσφιξουμε μια σφιχτη βιδα,θα την κανουμε...οπως τις εκανες!:D
Αν δεν έχουμε κατσαβιδι το φτιαχνουμε!;)
Με μικρο τροχακι τυπου ντρεμελ,γινεται για πλακα.
Προσοχη!
Οταν τροχιζουμε,βουταμε τη μυτη του κατσαβιδιου σε νερο και ....ξανατροχιζουμε!
Αν.... μας παρει η χαρα και το πσμε με τη μια,θα "ξεβαψουμε"τη μυτη, λογω θερμοκρασίας και μετα θα λυγίζει!!
 
Βρέθηκε η μύτη, λιμαριστηκε για να μπει μέχρι μέσα και βγήκαν εύκολα. Δεν ήταν τίποτα τελικά.....mornin cof


Από ότι είδα Γιώργο τέλος καλό όλα καλά.Όντως αυτό που σου είπε ο Γιάννης με τις μύτες Το χρησιμοποιώ και εγώ αλλά .... δεν πέρασε από το μυαλό μου εκείνη την ώρα !!!.hit.
Μάλιστα τώρα που το θυμάμαι σου είχα δώσει και μία με το πλάγιο για αυτή τη δουλειά η θυμάμαι λάθος;

Πάντως για ακόμη πιο δύσκολες περιπτώσεις Κράτα το μυαλό σου το ζέσταμα και το χτύπημα με ένα σφυράκι, βοηθάει!
Με την ευκαιρία θα σου πρότεινα να επαναφέρει στο αυλάκι της βίδας και το βάθος μέ ενα λυμάκι
Θα ξαναγίνει όμορφο και για το επόμενο βίδωμά ξεβίδωμά απλά θα βάλεις λίγο πιο χοντρή μυτούλα.;)
 
Από ότι είδα Γιώργο τέλος καλό όλα καλά.Όντως αυτό που σου είπε ο Γιάννης με τις μύτες Το χρησιμοποιώ και εγώ αλλά .... δεν πέρασε από το μυαλό μου εκείνη την ώρα !!!.hit.
Μάλιστα τώρα που το θυμάμαι σου είχα δώσει και μία με το πλάγιο για αυτή τη δουλειά η θυμάμαι λάθος;

Πάντως για ακόμη πιο δύσκολες περιπτώσεις Κράτα το μυαλό σου το ζέσταμα και το χτύπημα με ένα σφυράκι, βοηθάει!
Με την ευκαιρία θα σου πρότεινα να επαναφέρει στο αυλάκι της βίδας και το βάθος μέ ενα λυμάκι
Θα ξαναγίνει όμορφο και για το επόμενο βίδωμά ξεβίδωμά απλά θα βάλεις λίγο πιο χοντρή μυτούλα.;)
Καλά θυμάσαι Χρήστο, για το Baikal μου είχες δώσει μύτη.
Όπως τα λες θα γίνει και με αυτές !
 
Το γέμισες μπαλώματα
Η δουλειά να γινεται Φιλε ;)
Μην ρίχνεις ψιλά σκάγια γιατί θα περνάνε ανάμεσα από τις ενώσεις κ μετά θα μας λες ότι από τις τουφεκιες σου περνάει κ στρουθοκάμηλος
.sarcastic.
 
Back
Top