Φτιάξ' το μόνος σου

Χάζευα χθες στο ίντερνετ τις ξύλινες βάσεις που τοποθετούν τα φυσίγγια στην ιδιογόμωση . Τα εργαλεία για την κατασκευή τα είχα αλλά δεν είχα κάποιο κομμάτι ξύλου στις κατάλληλες διαστάσεις , τελικά θυμήθηκα οτι σε μια γωνιά είχα κατι ξεχασμένα καδρονάκια. Πήρα ένα και άρχισα να μετράω 50x7 cm αρχικές διαστάσεις , χωρίς ιδιαίτερη μελέτη μου έβγαζε 2 σειρές ,συνολικά 32 θέσεις.
Μετά πήρα άλλο ένα , και μετά άλλο ένα.... και είπα να σταματήσω. Η αρχική σκέψη ήταν η δουλεια να γίνει σπίτι με το δράπανο πάγκου....Ευτυχώς ήμουν ανυπόμονος και ξεκίνησα στο μαγαζί, γιατί τελικά έβγαλε μια σακούλα πριονίδι.
Φυσικά ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα να κάνω περίπου 100 θέσεις και σήμερα πονάω απο τον ώμο μέχρι τα δάχτυλα. Έβαλα και μερικές καβίλιες μεταξύ τους και τα ένωσα σε μια μονοκόμματη βάση 96 θέσεων. Της έριξα και ένα βερνικάκι και έτοιμη με μηδενικό κόστος (όλα τα υλικά τα είχα) .
image hosting over 5mb
upload pic
upload picture
 
Επρόκειτο πλέον για ένα οικογενειακό κειμήλιο με πολλούς υποψήφιους κληρονόμους.......Ο 45 ημερων γιος μου και εγγόνι της ιδιοκτήτριας είναι ο πιο ισχυρός εξ αυτών.
.sarcastic.
Βασίλη να σου ζήσει ο γιός!!!
Γερός και δυνατός να' ναι!!!
 
Χάζευα χθες στο ίντερνετ τις ξύλινες βάσεις που τοποθετούν τα φυσίγγια στην ιδιογόμωση . Τα εργαλεία για την κατασκευή τα είχα αλλά δεν είχα κάποιο κομμάτι ξύλου στις κατάλληλες διαστάσεις , τελικά θυμήθηκα οτι σε μια γωνιά είχα κατι ξεχασμένα καδρονάκια. Πήρα ένα και άρχισα να μετράω 50x7 cm αρχικές διαστάσεις , χωρίς ιδιαίτερη μελέτη μου έβγαζε 2 σειρές ,συνολικά 32 θέσεις.
Μετά πήρα άλλο ένα , και μετά άλλο ένα.... και είπα να σταματήσω. Η αρχική σκέψη ήταν η δουλεια να γίνει σπίτι με το δράπανο πάγκου....Ευτυχώς ήμουν ανυπόμονος και ξεκίνησα στο μαγαζί, γιατί τελικά έβγαλε μια σακούλα πριονίδι.
Φυσικά ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα να κάνω περίπου 100 θέσεις και σήμερα πονάω απο τον ώμο μέχρι τα δάχτυλα. Έβαλα και μερικές καβίλιες μεταξύ τους και τα ένωσα σε μια μονοκόμματη βάση 96 θέσεων. Της έριξα και ένα βερνικάκι και έτοιμη με μηδενικό κόστος (όλα τα υλικά τα είχα) .
image hosting over 5mb
upload pic
upload picture
Πολύ ωραίο Βαγγέλη!
Χρήσιμο πολύ...το καταλαβαίνεις, αν σου πέσει κανα φυσίγγι ανοιχτό και χυθούν τα σκάγια μέσα σπίτι και για κανα μήνα ακούς την γκρίνια της γυναίκας καθε φορά που σκουπίζει...η ηλεκτρική δεν τα ''πιάνει'' με τίποτα....sarcastic.
 
Πολύ ωραίο Βαγγέλη!
Χρήσιμο πολύ...το καταλαβαίνεις, αν σου πέσει κανα φυσίγγι ανοιχτό και χυθούν τα σκάγια μέσα σπίτι και για κανα μήνα ακούς την γκρίνια της γυναίκας καθε φορά που σκουπίζει...η ηλεκτρική δεν τα ''πιάνει'' με τίποτα....sarcastic.
ΔΕΝ κάνουμε τέτοιες δουλειές στο σπίτι και δη με γυναίκα παρθένο.....και τρελή με την καθαριότητα.... Αυτά ΜΟΝΟ στην αποθήκη . Αλλά τα φυσίγγια ανοιχτά πέφτουν για πλάκα και όντως άντε μάζευε σκάγια....μεγάλη μανούρα.
 
ΔΕΝ κάνουμε τέτοιες δουλειές στο σπίτι και δη με γυναίκα παρθένο.....και τρελή με την καθαριότητα.... Αυτά ΜΟΝΟ στην αποθήκη . Αλλά τα φυσίγγια ανοιχτά πέφτουν για πλάκα και όντως άντε μάζευε σκάγια....μεγάλη μανούρα.
Ποιο φτερο χρησιμοποιησες Βαγγελη?
 
ΔΕΝ κάνουμε τέτοιες δουλειές στο σπίτι και δη με γυναίκα παρθένο.....και τρελή με την καθαριότητα.... Αυτά ΜΟΝΟ στην αποθήκη . Αλλά τα φυσίγγια ανοιχτά πέφτουν για πλάκα και όντως άντε μάζευε σκάγια....μεγάλη μανούρα.
Και ομως κανουμε....ενα χαλακι χνουδωτο μπανιου στα ποδια μας και οτι πεση καθεται στο χαλακι.δεν μιλαω για παραγωγη αλλα 15-20 τα κανουμε με προσοχη φυσικα,μετα βουρ στην αποθηκη για κλεισημο.
 
25mm είχα και με αυτό δούλεψα .Η βάση του φυσιγγιού είναι περίπου 23mm . Δεν είναι σφιχτά αλλά δεν τα μεταφέρεις κιόλας για να σε πειράζει .
Μια καλη λυση ειναι να παρεις το 22αρι φτερο και χτυπωντας το λιγο με το σφυρι να το φτασεις 23 και λιγο.
Εκ των υστερων αφου ειχα φτιαξει την βαση μου ειδα οτι υπαρχουν και ρυθμιζομενα φτερακια.
 
Μια καλη λυση ειναι να παρεις το 22αρι φτερο και χτυπωντας το λιγο με το σφυρι να το φτασεις 23 και λιγο.
Εκ των υστερων αφου ειχα φτιαξει την βαση μου ειδα οτι υπαρχουν και ρυθμιζομενα φτερακια.
δεν ψάχτηκα καθόλου είχα πάρει απο τα lidl μια πεντάδα φρεζάκια για 5 ευρώ και αυτό ήταν .Ασε που έχουν πολύ χοντρή κεφαλή και δεν αλλάζουν διαστάσεις όσο και να τα χτυπάς
 
Eιχε βαλει ο Καββαδιας στο παλιο site το τροπο που "ανοιγεις" λιγο το φτερακι, και ειχα φτιαξει και γω ενα τετοιο. Χρησιμοτατο εργαλειο.
 
Μπραβο για την κατασκευη!
Χρησιμοποιω μια αντιστοιχη,με διαφορες ως προς τη διασταση.Καλο ειναι να "αγκαλιαζει"τον καλυκα,τουλαχιστον,στο μισο του υψους του.Σκεφτητε το μισο....ταβλι.
Τρυπαμε ενα,αντιστοιχο στη διασταση,κομματι απο mtf η κοντρα πλακε θαλασσης,παχους 6mm.Το βιδωνουμε η καρφωνουμε,πανω στο αλλο και ....ετοιμοι.Βαφη της προτιμησης μας.Ειναι πολυ σιγουρο και σταθερο!Ειναι,βεβαια και πιο συνθετο στην κατασκευη του.Τρυπημα με φτερου 24mm.
 
Χάζευα χθες στο ίντερνετ τις ξύλινες βάσεις που τοποθετούν τα φυσίγγια στην ιδιογόμωση . Τα εργαλεία για την κατασκευή τα είχα αλλά δεν είχα κάποιο κομμάτι ξύλου στις κατάλληλες διαστάσεις , τελικά θυμήθηκα οτι σε μια γωνιά είχα κατι ξεχασμένα καδρονάκια. Πήρα ένα και άρχισα να μετράω 50x7 cm αρχικές διαστάσεις , χωρίς ιδιαίτερη μελέτη μου έβγαζε 2 σειρές ,συνολικά 32 θέσεις.
Μετά πήρα άλλο ένα , και μετά άλλο ένα.... και είπα να σταματήσω. Η αρχική σκέψη ήταν η δουλεια να γίνει σπίτι με το δράπανο πάγκου....Ευτυχώς ήμουν ανυπόμονος και ξεκίνησα στο μαγαζί, γιατί τελικά έβγαλε μια σακούλα πριονίδι.
Φυσικά ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα να κάνω περίπου 100 θέσεις και σήμερα πονάω απο τον ώμο μέχρι τα δάχτυλα. Έβαλα και μερικές καβίλιες μεταξύ τους και τα ένωσα σε μια μονοκόμματη βάση 96 θέσεων. Της έριξα και ένα βερνικάκι και έτοιμη με μηδενικό κόστος (όλα τα υλικά τα είχα) .
image hosting over 5mb
upload pic
upload picture
Μπράβο Βαγγέλη !! πρακτικότατη μου φαίνεται η ιδέα του διαχωρισμού στα 3 τεμ .shake hands.
 
Last edited:
Back
Top