Φτιάξ' το μόνος σου

Καθότι δεν έχει εκδοθεί ακόμη η άδεια κατοχής και το νέο μου όπλο δεν το έχω βγάλει για κυνήγι, είπα να το δώσω στον πατέρα μου για να του κάνει μερικές μικροεπεμβάσεις ώστε να το χαμηλώσω λίγο και να μακρύνω το κοντάκι. Θέλω να κάνω και μια επίσκεψη σε οπλουργό να μου πει τη γνώμη του αλλά προς το παρόν το αποτέλεσμα έχει ως εξής:

1. Για να κατέβει καθότι είχε ήδη την τελευταία σύσφιξη χρησιμοποίησε μισή κλίση από τις κλίσεις της franchi οι οποίες κάθονται καθότι το συγκεκριμένο όπλο έχει έρθει στα μέτρα του κατόχου του.
IMG_3865.jpg


2. Για την επιμήκυνση δεν ξέρω ακριβώς τι υλικό χρησιμοποιήθηκε, πάντως το έκοψε στο χέρι για να ταιριάξει όσο το δυνατό καλύτερα.
IMG_3866.jpg


3. Για το αισθητικό κομμάτι βάφτηκε με σπρέι και η βίδα της πάπιας (ματ όπως το γούσταρα)
IMG_3867.jpg

Το αποτέλεσμα είναι μεγάλη βελτίωση στην αίσθηση, το νιώθω πολύ καλύτερα στον ώμο μου και οι 71 πόντοι μου δίνουν καλύτερη σκοπευτική αίσθηση! Σημείωση, ο βακελίτης θα αλλαχθεί στο μέλλον με κάτι καλύτερο. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να μπορέσω να το δοκιμάσω ώστε να βρω και τα αγαπημένα της φυσίγγια :)
Ωραίος ο πατέρας!!!
Δοκίμασε το στον πινάκα και στο κυνήγι έτσι, και μόλις βρείς και την κατάλληλη κλίση pits που σου ταιριάζει και βγαζει και την ντουφεκιά εκεί που θες, μετά του βάζεις και ένα καλό πέλμα...
 
Ωραίος ο πατέρας!!!
Δοκίμασε το στον πινάκα και στο κυνήγι έτσι, και μόλις βρείς και την κατάλληλη κλίση pits που σου ταιριάζει και βγαζει και την ντουφεκιά εκεί που θες, μετά του βάζεις και ένα καλό πέλμα...

Το πιτς που έχει μου αρέσει η αλήθεια είναι. Εν τω μεταξύ νομίζω ότι δεν με αφήνει το όπλο να επωμίσω λάθος. Όλα θα φανούν στο κυνήγι και στον πίνακα.
 
Μετα απο μελέτη της αγοράς για οπλοκυβωτια-οπλοβαστους, αποφάσισα να φτιάξω μόνος μου ενα μιας και το ζητούμενο ήταν να φυλάξω τα όπλα κυρίως σε βαλίτσες αλλα και όρθια. Τελικά με κόστος 150 ευρώ (και προσωπική εργασία τα απογεύματα της εβδομαδας )επιτέλους τακτοποιησα τα καλούδια μου
bilder hochladen kostenlos
bilder hochladen kostenlos
 
Μετα απο μελέτη της αγοράς για οπλοκυβωτια-οπλοβαστους, αποφάσισα να φτιάξω μόνος μου ενα μιας και το ζητούμενο ήταν να φυλάξω τα όπλα κυρίως σε βαλίτσες αλλα και όρθια. Τελικά με κόστος 150 ευρώ (και προσωπική εργασία τα απογεύματα της εβδομαδας )επιτέλους τακτοποιησα τα καλούδια μου
bilder hochladen kostenlos
bilder hochladen kostenlos
Αριστα. Βαζεις τσοχα οτι χρωμα θες κοκκινο πρασινο και βασικα βγαζει τα μωρα απ την βαλιτσα να αεριζονται;)
 
Διονύση γεια στα χέρια σου! .shake hands.
Αν θέλεις δώσε και διαστάσεις μήπως είναι χρήσιμες για κάποιον συνάδελφο που θα θελήσει να φτιάξει κι αυτός έναν οπλοβαστό.
Είναι εξωτερικά 1,5 μέτρο ύψος με πλάτος-βάθος περίπου 45 Χ 40. Οποίος φίλος θέλει μπορώ να πω και κάποιες λεπτομέρειες-ευκολίες για την κατασκευή.
 
Μετα απο μελέτη της αγοράς για οπλοκυβωτια-οπλοβαστους, αποφάσισα να φτιάξω μόνος μου ενα μιας και το ζητούμενο ήταν να φυλάξω τα όπλα κυρίως σε βαλίτσες αλλα και όρθια. Τελικά με κόστος 150 ευρώ (και προσωπική εργασία τα απογεύματα της εβδομαδας )επιτέλους τακτοποιησα τα καλούδια μου
bilder hochladen kostenlos
bilder hochladen kostenlos
μπράβο μαστροΔιονύση !! άξιος !!αντιπυραυλική προστασία βλέπω..
εχει χώρο και για άλλα καλούδια.. κατι θα έχεις στο μυαλό σου εσύ...
 
Αν σου πω ότι πέρασε απο το μυαλό μου να το κάνω στεγανό και πυραντοχο........,,,,,,,,,,,
Μπράβο Διονύση πολύ ωραία δουλειά, τι σκέφτεσαι να το επενδύσεις με γυψοσανιδα θα σου φάει λίγο χώρο και θα αυξηθεί το βάρος.
 
Μπράβο Διονύση πολύ ωραία δουλειά, τι σκέφτεσαι να το επενδύσεις με γυψοσανιδα θα σου φάει λίγο χώρο και θα αυξηθεί το βάρος.
Άστο, τρογοντας έρχεται και η όρεξη, αυτό το πράγμα δεν έχει τέλος, όσο δουλεύεις τόσο έρχονται οι ιδέες. Προς το παρόν το αφήνω οπως είναι, ε το πολύ πολύ να το επενδύσω με κάποιο μαλακό υλικό απο μέσα.
 
Bravo ρε Διονύση πολύ ωραία δουλειά, οικονομήσαμε και καραμπίνα βλέπω ε; Πολλές προσθήκες στο arsenal..shake hands.
Θέο η καραμπίνα είναι του πατέρα μου, αυτή την στιγμή έχει να ρίξει 25 χρόνια, την εχω και δεν την εχω (με πιάνεις έτσι ?) και ακόμα δεν εχω αποφασίσει τι να την κάνω
 
Back
Top