Φερ' το στα μέτρα σου...

Δεν υπάρχει το συνήθισα, να πας να το φτιάξεις σε έναν κοντακα, πολυ απλή μετατροπή, μετά θα δεις τρομερή διαφορά στο κυνήγι σου, με δυο αριστερά παπουτσια μπορείς να περπατησεις ;;;
Το θέμα είναι ότι κάνω και μερικά κυνήγια φασσας πέρδικας. Άρα εκεί είναι ιδανικό. Το σωστό είναι είτε να χουμε 2 και 3 όπλα με διαφορετικά πιτς για κάθε κυνήγι είτε να χουμε ουδέτερο πιτς για όλα τα κυνήγια γνωρίζωντας ότι θα τρώμε λίγο ξύλο απ το κοντάκι μας είτε Τρίτη επιλογή να προσαρμοζομαστε εμείς στο πιτς του κοντακίου αναλόγως το κυνήγι που κάνουμε κι αυτό το είχε πει κ ένας πασίγνωστος δάσκαλος σκοποβολής..
 
Ακριβώς αυτό έχει το όπλο μου. Αρνητικό όπως στη τελευταία φώτο. Με ουδέτερο πιτς μου είχε κάνει το ζυγωματικο μπλε. Τώρα βέβαια γνωρίζω ότι δεν είναι κατάλληλο για τα γουρούνια το αρνητικό πιτς αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..
Φίλε μου ή έχεις μπερδευτεί ή το πέλμα στην επώμισή σου δεν κάθεται σωστ΄ά στον δελτοειδή ή το σωματότυπό σου σηκώνει το αρνητικό πιτσ στις χαμηλές τουφεκιές.
Αλλά όταν λές ότι έχεις αναπήδηση κάννης που αυτό συνεπάγεται με αναπήδηση ράχης και χτύπημα ζυγωματικού,και αυτό σε βολεύει πάω πάσο.
Ενα αρνητικό πιτς σε χαμηλή βολή αφήνει το πάνω μέρος του πέλματος στον αέρα με συνέπεια την αναπήδηση - φλιπάρισμα του όπλου με όποιες συνέπειες.
Ενα θετικό πιτς σε ψηλές βολές αφήνει το κάτω μέρος του πέλματος στον αέρα με συνεπεια το κοντ΄ακι νά έχει την τάση να γλυστράει προς τα κάτω .Δεν επηρεάζει σε αυτό που ισχυρίζεσαι.(χτύπημα)
Πρέπει να το δέίς λίγο ποιό προσεκτικά.
Μήπως δίνοντας θετικό πιτς βλέπεις πολύ ρίγα και αναγκάζεσαι να σφίγγεις πολύ το όπλο πάνω σου και σε δέρνει?
 
Το θέμα είναι ότι κάνω και μερικά κυνήγια φασσας πέρδικας. Άρα εκεί είναι ιδανικό. Το σωστό είναι είτε να χουμε 2 και 3 όπλα με διαφορετικά πιτς για κάθε κυνήγι είτε να χουμε ουδέτερο πιτς για όλα τα κυνήγια γνωρίζωντας ότι θα τρώμε λίγο ξύλο απ το κοντάκι μας είτε Τρίτη επιλογή να προσαρμοζομαστε εμείς στο πιτς του κοντακίου αναλόγως το κυνήγι που κάνουμε κι αυτό το είχε πει κ ένας πασίγνωστος δάσκαλος σκοποβολής..
Το ιδανικό είναι όταν πάμε γαμπροι κουστουμι κυριλέ κ όταν παμε οικοδομή φόρμα εργασίας, μπορουμε να πάμε γαμπροι με αρβυλα κ φόρμα ;;;αυτο με την προσαρμογη στο πιτς από τον χειριστή σε όλες τις γωνίες, κατά την ταπεινή μου γνώμη λάθος, ακόμα κ τρομερά εμπειρος σκοπευτής που κλειδώνει μπροστά τον ώμο θα κάνει λάθος σε κάποια γωνία, το τέλειο για μένα είναι ανάλογα το κυνήγι ανάλογο κοντακι
 
Το ιδανικό είναι όταν πάμε γαμπροι κουστουμι κυριλέ κ όταν παμε οικοδομή φόρμα εργασίας, μπορουμε να πάμε γαμπροι με αρβυλα κ φόρμα ;;;
Άρα αν κατάλαβα σωστά την παρομοίωση καλά είναι να χουμε δύο όπλα η δύο κοντακια και να τα αλλάζουμε. Δεκτών.
 
Αν βαλο πιο κοντο πελμα.η ραχη σηκονετε η χαμηλονη?????
Αν βαλεις κοντυτερο πελμα το drop (η μεγαλη κλιση του κοντακιοτ) μικραινει, θα βλεπεις περισσοτερο ριγα κ θα ψηλοτουφεκαει σε σχεση με πριν. Αν το τωρινο μηκος ειναι ενταξει ειναι λαθος να το αλλαξεις για να"σηκωσεις" το κοντακι.
Βαλε ενα beartooth με το σωστο αριθμο χαρτονιων μεσα και τελειωσες.
 
Παληκάρια εσεις που γνωρίζετε εχω 2 ερωτήσεις:
1) Το σημείο που πατάει το πελμα ειναι σωστό; IMG_20201017_234056.jpg

Και 2ον) το πελμα απο πάνω δεν παταει περιπου ενα εκατοστό (ως την πανω βιδα περιπου) αλλα πατάει το υπολοιπο πελμα περιπου 12,5 εκατοστα. Είναι αρκετό; Το πιτς θα το ξανακοιτάξω παντως.
 
Παληκάρια εσεις που γνωρίζετε εχω 2 ερωτήσεις:
1) Το σημείο που πατάει το πελμα ειναι σωστό; View attachment 17549

Και 2ον) το πελμα απο πάνω δεν παταει περιπου ενα εκατοστό (ως την πανω βιδα περιπου) αλλα πατάει το υπολοιπο πελμα περιπου 12,5 εκατοστα. Είναι αρκετό; Το πιτς θα το ξανακοιτάξω παντως.
Βγαλε το παπιγιον θα σε πνηξη
 
την Παρασκευή πήρα μια μπενελλι μοντεφελτρο
Μετά από 3 κουτιά φυσίγγια και κάποιες δοκιμές σε πίνακα.. κατάλαβα 2 πράγματα
1ον Η καραμπίνα ψηλοτουφεκαει με την υπάρχον "μαμα" φλάντζα.. έχει την C επάνω
2ον η απόσταση από την σκανδάλη μέχρι το κέντρο του πέλματος για τις δικές μου διαστάσεις είναι πάνα δυο πόντους μεγαλύτερη
Δηλαδή όσο είναι το πέλμα.. με δοκιμή χωρίς το πέλμα η καραμπίνα πέφτει καλύτερα σαν επωμιση!
Θα ήθελα την βοήθεια σας για να την φέρω όσο καλύτερα μπορώ στα μέτρα μου.. έχω ύψος 1.70.
Βάλε την D φλάντζα, όσο για το μήκος έχει πέλμα η Μπενέλι που το πάει από 36,5 στο 35,5 το κοντάκι. Αλλά είναι ακριβό... Πήγαινε αύριο στο κατάστημα που την αγόρασες αν δέχεται τραμπα το τωρινό καινούριο πρακτικά πέλμα με το μικρότερο
 
Καλημέρα.
Έχω το b525 κ δεν μου κάθεται το κοντάκι. Ψηλοντουφεκαω, ιδίως σε γρήγορες επωμισεις. Δοκίμασα να το μακρύνω, καθώς κ μερικές ροδελες στο πάνω μέρος του πέλματος χωρίς αποτέλεσμα.
Η λύση του φτιαχτου κοντακιου δεν με βολεύει λόγω απόστασης κ χρόνου, έχει κ τα αρνητικά της η επαρχία...
Κ φτάνουμε στην ερώτηση.
Επειδή δεν έχω την εμπειρία, πόσο μπορείς να φέρεις στα μέτρα σου ένα όπλο με ρυθμιζόμενο χτένι (τόσο σε ύψος όσο κ πλάγια); Να δώσω το δικό μου κ να πάρω το b525 SL..
Υπ' όψιν ότι είμαι κ 1,96...
 
Καλημέρα.
Έχω το b525 κ δεν μου κάθεται το κοντάκι. Ψηλοντουφεκαω, ιδίως σε γρήγορες επωμισεις. Δοκίμασα να το μακρύνω, καθώς κ μερικές ροδελες στο πάνω μέρος του πέλματος χωρίς αποτέλεσμα.
Η λύση του φτιαχτου κοντακιου δεν με βολεύει λόγω απόστασης κ χρόνου, έχει κ τα αρνητικά της η επαρχία...
Κ φτάνουμε στην ερώτηση.
Επειδή δεν έχω την εμπειρία, πόσο μπορείς να φέρεις στα μέτρα σου ένα όπλο με ρυθμιζόμενο χτένι (τόσο σε ύψος όσο κ πλάγια); Να δώσω το δικό μου κ να πάρω το b525 SL..
Υπ' όψιν ότι είμαι κ 1,96...
Επειδή ψηλοτουφεκάς,υπάρχει περίπτωση και με το ρυθμιζόμενο να μην κάνεις δουλειά. Δηλαδή να έχεις ρυθμίσει το χτένι τέρμα κάτω και να βλέπεις ρίγα.
Πρέπει να μετρηθεί το δικό σου(σωστά) και κάποιο ρυθμιζόμενο για να δείς αν σου αφήνει τα περιθώρια.
Στο c off είσαι ok?
 
Επειδή ψηλοτουφεκάς,υπάρχει περίπτωση και με το ρυθμιζόμενο να μην κάνεις δουλειά. Δηλαδή να έχεις ρυθμίσει το χτένι τέρμα κάτω και να βλέπεις ρίγα.
Πρέπει να μετρηθεί το δικό σου(σωστά) και κάποιο ρυθμιζόμενο για να δείς αν σου αφήνει τα περιθώρια.
Στο c off είσαι ok?

Εσύ θα μου πεις Άρη.
Σε Τσώρτσιλ είμαι σχετικά στην ευθεία του κέντρου.
Αλλά κατά την επωμιση διορθώνω.
Πρώτα το φέρνω στον ώμο κ ύστερα κατεβάζω κεφάλι για να ακουμπήσει το μάγουλο. Αλλιώς βλέπω τη ριγα αεροδιάδρομο.
 
Back
Top