Φερ' το στα μέτρα σου...

την Παρασκευή πήρα μια μπενελλι μοντεφελτρο
Μετά από 3 κουτιά φυσίγγια και κάποιες δοκιμές σε πίνακα.. κατάλαβα 2 πράγματα
1ον Η καραμπίνα ψηλοτουφεκαει με την υπάρχον "μαμα" φλάντζα.. έχει την C επάνω
2ον η απόσταση από την σκανδάλη μέχρι το κέντρο του πέλματος για τις δικές μου διαστάσεις είναι πάνα δυο πόντους μεγαλύτερη
Δηλαδή όσο είναι το πέλμα.. με δοκιμή χωρίς το πέλμα η καραμπίνα πέφτει καλύτερα σαν επωμιση!
Θα ήθελα την βοήθεια σας για να την φέρω όσο καλύτερα μπορώ στα μέτρα μου.. έχω ύψος 1.70.
Ξύλινη η πλαστική? Πριν την αγοράσεις την είχες επομισει?
 
Τότε έχουν σύγκλιση πριν τα 15 μέτρα, στα 40 μέτρα που είναι τα κέντρα βολής κάθε κάννης;

Ειλικρινα....δεν καταλαβαινω....απο αυτα που διαβαζω ....ουτε λιγο ουτε πολυ....το δικανα ειναι οπλα
''μερικης'' σκοπευσης ?? Τι σημαινει....η κατω κανει ριχνει ποιο ψηλα ?? Δλδ στα 40 μετρα σε σταθερο
στοχο....που σημαδευεις .....5 -10 εκατοστα κατω απο το κεντρο.....για βρεις το κεντρο ??
Αδιανοητο το βρισκω!!!!!
ΥΓ. απ'οτι ξερω....σε ολα τα οπλα και τα δικανα...οι καννες ειναι ρυθμισμενες να ριχνουν στο κεντρο
ΑΛΛΙΩΣ....θα σημαδευαμε τον γαιδαρο....και επεφτε ο μπακαλης...
 
Στα 15 μέτρα τσεκάρουμε τα μέτρα μας, σε όλα σχεδόν τα ποζε με πολυ ελάχιστες εξαιρέσεις η κάτω κανη ρίχνει πιο ψηλά , κ η πανω κέντρο η πιο χαμηλά , κ φυσικά οφείλεται στην συγκλιση που δίνεται στις κάνες από το εργοστασιο
Απο κατασκευης τα δικαννα εχουν ριθμηση συγκλισης στις βολες τα 35μ συνηθως....εκτος των οπλων εκεινων που προοριζονται για βολες με μονοβολα.
 
Ειλικρινα....δεν καταλαβαινω....απο αυτα που διαβαζω ....ουτε λιγο ουτε πολυ....το δικανα ειναι οπλα
''μερικης'' σκοπευσης ?? Τι σημαινει....η κατω κανει ριχνει ποιο ψηλα ?? Δλδ στα 40 μετρα σε σταθερο
στοχο....που σημαδευεις .....5 -10 εκατοστα κατω απο το κεντρο.....για βρεις το κεντρο ??
Αδιανοητο το βρισκω!!!!!
ΥΓ. απ'οτι ξερω....σε ολα τα οπλα και τα δικανα...οι καννες ειναι ρυθμισμενες να ριχνουν στο κεντρο
ΑΛΛΙΩΣ....θα σημαδευαμε τον γαιδαρο....και επεφτε ο μπακαλης...
Ρε συ νικο ρε συ νικο εδω υπαρχουν και οι συναφει σφραγιδες οπου εχει περασει ελενχο συγκλισης κανων λες να λενε μπαρουφες τα παιδια παραπανω
 
Ειλικρινα....δεν καταλαβαινω....απο αυτα που διαβαζω ....ουτε λιγο ουτε πολυ....το δικανα ειναι οπλα
''μερικης'' σκοπευσης ?? Τι σημαινει....η κατω κανει ριχνει ποιο ψηλα ?? Δλδ στα 40 μετρα σε σταθερο
στοχο....που σημαδευεις .....5 -10 εκατοστα κατω απο το κεντρο.....για βρεις το κεντρο ??
Αδιανοητο το βρισκω!!!!!
ΥΓ. απ'οτι ξερω....σε ολα τα οπλα και τα δικανα...οι καννες ειναι ρυθμισμενες να ριχνουν στο κεντρο
ΑΛΛΙΩΣ....θα σημαδευαμε τον γαιδαρο....και επεφτε ο μπακαλης...
Και σε ποια αποσταση βρισκεται το κεντρο?????μηπως οι βολες μας εχουν παντα την ιδια αποσταση????
 
Ρε συ νικο ρε συ νικο εδω υπαρχουν και οι συναφει σφραγιδες οπου εχει περασει ελενχο συγκλισης κανων λες να λενε μπαρουφες τα παιδια παραπανω

Οχι βρε φιλε....δεν ειπα οτι λενε μπαρουφες....αλλα ξερω οτι στα δικανα δινουν μεγαλη σημασια στη
συγκλιση καννων....ειναι δυνατον μια καννη απο τις δυο να ''χανει'' ?? Αυτο λεω,,,,,,το θεωρω αδιανοητο!!!
 
Και σε ποια αποσταση βρισκεται το κεντρο?????μηπως οι βολες μας εχουν παντα την ιδια αποσταση????
ΟΧΙ οι βολες μας δεν εχουν την ιδια αποσταση....αλλα οταν αγοραζεις ενα οπλο εχεις την απαιτηση στο
δραστικο βελινεκες του οπλου και οι δυο καννες να βρισκουν κεντρο...
 
Απο κατασκευης τα δικαννα εχουν ριθμηση συγκλισης στις βολες τα 35μ συνηθως....εκτος των οπλων εκεινων που προοριζονται για βολες με μονοβολα.
Οχι φίλε αυτό δεν ισχυει , εχω όπλο που ρίχνει κέντρο τις δυο κάνες στα 15 μέτρα, αλλά αυτό ανήκει στα πολυ κορυφαία, μεγάλη εντυπωση όμως μου κάνει που τόσο απλά θέματα τα γνωρίζουν τόσο λίγοι , δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά, γενικά μιλάω
 
ΟΧΙ οι βολες μας δεν εχουν την ιδια αποσταση....αλλα οταν αγοραζεις ενα οπλο εχεις την απαιτηση στο
δραστικο βελινεκες του οπλου και οι δυο καννες να βρισκουν κεντρο...
Οι αποκλίσεις καλύπτονται από την διασπορά των σκαγιων
 
Δλδ Παναγιωτη....αυτοι που ριχνουν μονοβολα στο γουρουνι....εχουν ειδικα δικανα....για να βρισκουν
κεντρο ??
Δεν ξερω....γι'αυτο ρωταω.
Το λειοκαννο δεν είναι όπλο ακριβείας , γι'αυτό στα γουρούνια χρησιμοποιούν καραμπίνες .Μια κάννη πιο εύκολο να ρυθμιστεί.Το δίκανο πρέπει να είναι ρυθμισμένο για μεγάλα τριχωτά αλλιώς τρέχα γυρευε
 
Το λειοκαννο δεν είναι όπλο ακριβείας , γι'αυτό στα γουρούνια χρησιμοποιούν καραμπίνες .Μια κάννη πιο εύκολο να ρυθμιστεί.Το δίκανο πρέπει να είναι ρυθμισμένο για μεγάλα τριχωτά αλλιώς τρέχα γυρευε

ΟΚ. Σε ευχαριστω για την απαντηση Παναγο!!!! :)
 
Πλαστική.. είχα επωμισει μια με 66εκ κάννη
Δεν έδωσα σημασία ιδιαίτερα γιατί σκέφτηκα θα την φέρω με τις φλάντζες
Μπορούσες να το πάρεις με το πέλμα που σού ταιριάζει.Αν μειωθεί το μήκος με λεπτότερο πέλμα ίσως να μην ψηλοτουφεκαει γιατί το ζυγοματικο θα κάτσει μπροστά και πιο χαμηλά
 
Μπορούσες να το πάρεις με το πέλμα που σού ταιριάζει.Αν μειωθεί το μήκος με λεπτότερο πέλμα ίσως να μην ψηλοτουφεκαει γιατί το ζυγοματικο θα κάτσει μπροστά και πιο χαμηλά
Με λεπτότερο πέλμα θα κάτσει πιο μπροστά και πιο ψηλά, άρα θα αυξηθεί το ψηλοτουφέκισμα
 
Πολυ απλα βαζεις τα οπλα διπλα διπλα στο τραπεζι αναποδα και βλεπεις τις διαφορες σε υψος ραχης μπροστα πισω...... το cast on-cast of και το pitch που εχουν....απο εκει θα παρεις μια εικονα τι διαφορα εχουν μεταξυ τους για να μπορεσεις να καταλαβεις που πρεπει να επεμβεις.
Θα το δω Ηρακλή, ευχαριστώ.
Αν τα καταφέρω να τα στήσω να τα βγάλω κ φώτο, θα την ανεβάσω να μου πεις τη γνώμη σου...
Η m2 έχει υπέρυψωμένη ρίγα. Τη να βάζω να πατάει στη ρίγα, όχι στη βάση, σωστά;
 
Δ
Να έχεις παντα στο μυαλό σου κ να γνωρίζεις ότι η κατω κανη θα ρίχνει πιο ψηλά, παντα
Δεν το ήξερα..
Δεν είναι μόνο η κάτω κανη όμως. Ακόμα κ η εικόνα που έχω κατά την επωμιση μου δείχνει ότι θα πάει ψηλά.
 
Χωρίς πέλμα που το δοκίμασα είναι χειρότερα.. αν ακουμπήσει πιο χαμηλα το ζυγωματικό θα γίνω καμπούρης σκύβω που σκύβω για να προσαρμοστώ
Ζωή το κοντάκι πρέπει να φτιαχτεί έτσι ώστε η επωμιση να γίνεται αβίαστη , φυσική και σωστή
 
Οχι φίλε αυτό δεν ισχυει , εχω όπλο που ρίχνει κέντρο τις δυο κάνες στα 15 μέτρα, αλλά αυτό ανήκει στα πολυ κορυφαία, μεγάλη εντυπωση όμως μου κάνει που τόσο απλά θέματα τα γνωρίζουν τόσο λίγοι , δεν αναφέρομαι σε εσένα φυσικά, γενικά μιλάω
Αρθρο απο την κυνηγεσια .....
Στα λειόκανα δίκαννα, λόγω της σύγκλισης των καννών, οι κατασκευαστές ρυθμίζουν τις κάννες να κεντράρουν τον στόχο συνήθως στην απόσταση των 35 μέτρων, ενώ στα ραβδωτά δίκαννα η αντίστοιχη ρύθμιση γίνεται στα 100 μέτρα.
 
Back
Top