Τσοκακι ραβδωτο vs bell

Ρίξε και μία πόντα με την ηλεκτροκόλληση.....
Πλάκα πλάκα στο περπάτητο δεν πρέπει να βγαίνει..


Σε μια φάση ρίχνω 3/3 σε μια καλή σχοινιά με βλέπει ένας πιτσιρικάς της παρέας μου λέει τι φυσίγγια ρίχνεις του λέω σκασε κια ψάχνε να τις βρούμε 😂😂

Μέτα από 5-6 κυνήγια ξαναπερνω το 20αρι

Έχασα 2 που ήθελαν να πεθάνουν μπροστά μου μέχρι να τα ξαναβρώ με την μικρή ροζετα
 
Καλημέρα συνάδελφοι!

Έκανα μερικές δοκιμές σήμερα ανάμεσα στα τσοκ Seminole Spreader και Carlsons ραβδωτό στα 10,15,20,25 μέτρα, βασικά για κυνήγι μπεκάτσας .

Το φυσίγγι της δοκιμής ήταν BP MB Classic 32 No10 και το όπλο Franchi Falconet 66cm 18,4. Ο πίνακας είναι 1x1.

10 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


10 μετρα SPREADER


15 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ
keyboardchecker

15 μετρα SPREADER


15 μετρα 5* ΜΑΜΑ


20 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


20 μετρα SPREADER


25 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


25 μετρα SPREADER


Εμπειρία από δοκιμές δεν έχω ώστε να πιάνει το μάτι μου εύκολα διαφορές. Αυτό που εγώ είδα με τα δικά μου μάτια είναι ότι μεχρι τα 15μ τα τσοκ συμπεριφέρονται σχεδόν το ίδιο (ούτε σε σχέση με το μαμα βλέπω κάποια μεγάλη διαφορά). Στα 20μ το ραβδωτό ανοίγει περισσότερο και νομίζω ότι κρατάει παρόμοια αποτύπωση και μέχρι τα 25μ. Το spreader στα 20μ είναι πιο σφιχτό αλλά στα 25 έχει ανοίξει και αυτό παρόμοια με το ραβδωτό.

Δυστυχώς ξέχασα τα πάρω μαζί μου κάτι feltro34 9αρια που είχα... Ενδεχομένως η τάπα με το spreader να ανοίγει γρηγορότερα μέχρι τα 15μ.

Ευχαριστώ
 
Καλημέρα συνάδελφοι!

Έκανα μερικές δοκιμές σήμερα ανάμεσα στα τσοκ Seminole Spreader και Carlsons ραβδωτό στα 10,15,20,25 μέτρα, βασικά για κυνήγι μπεκάτσας .

Το φυσίγγι της δοκιμής ήταν BP MB Classic 32 No10 και το όπλο Franchi Falconet 66cm 18,4. Ο πίνακας είναι 1x1.

10 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


10 μετρα SPREADER


15 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ
keyboardchecker

15 μετρα SPREADER


15 μετρα 5* ΜΑΜΑ


20 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


20 μετρα SPREADER


25 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


25 μετρα SPREADER


Εμπειρία από δοκιμές δεν έχω ώστε να πιάνει το μάτι μου εύκολα διαφορές. Αυτό που εγώ είδα με τα δικά μου μάτια είναι ότι μεχρι τα 15μ τα τσοκ συμπεριφέρονται σχεδόν το ίδιο (ούτε σε σχέση με το μαμα βλέπω κάποια μεγάλη διαφορά). Στα 20μ το ραβδωτό ανοίγει περισσότερο και νομίζω ότι κρατάει παρόμοια αποτύπωση και μέχρι τα 25μ. Το spreader στα 20μ είναι πιο σφιχτό αλλά στα 25 έχει ανοίξει και αυτό παρόμοια με το ραβδωτό.

Δυστυχώς ξέχασα τα πάρω μαζί μου κάτι feltro34 9αρια που είχα... Ενδεχομένως η τάπα με το spreader να ανοίγει γρηγορότερα μέχρι τα 15μ.

Ευχαριστώ
Καλημέρα, εγώ έχω το Seminole Spreader και το ραβδωτό Briley timber n teal (TNT). Σε πίνακα δεν τα έχω συγκρίνει αλλά στο κυνήγι που τα έχω χρησιμοποιήσει έχω δει ότι το ραβδωτό έχει καλύτερη διασπορά.
 
Καλημέρα συνάδελφοι!

Έκανα μερικές δοκιμές σήμερα ανάμεσα στα τσοκ Seminole Spreader και Carlsons ραβδωτό στα 10,15,20,25 μέτρα, βασικά για κυνήγι μπεκάτσας .

Το φυσίγγι της δοκιμής ήταν BP MB Classic 32 No10 και το όπλο Franchi Falconet 66cm 18,4. Ο πίνακας είναι 1x1.

10 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


10 μετρα SPREADER


15 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ
keyboardchecker

15 μετρα SPREADER


15 μετρα 5* ΜΑΜΑ


20 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


20 μετρα SPREADER


25 μετρα ΡΑΒΔΩΤΟ


25 μετρα SPREADER


Εμπειρία από δοκιμές δεν έχω ώστε να πιάνει το μάτι μου εύκολα διαφορές. Αυτό που εγώ είδα με τα δικά μου μάτια είναι ότι μεχρι τα 15μ τα τσοκ συμπεριφέρονται σχεδόν το ίδιο (ούτε σε σχέση με το μαμα βλέπω κάποια μεγάλη διαφορά). Στα 20μ το ραβδωτό ανοίγει περισσότερο και νομίζω ότι κρατάει παρόμοια αποτύπωση και μέχρι τα 25μ. Το spreader στα 20μ είναι πιο σφιχτό αλλά στα 25 έχει ανοίξει και αυτό παρόμοια με το ραβδωτό.

Δυστυχώς ξέχασα τα πάρω μαζί μου κάτι feltro34 9αρια που είχα... Ενδεχομένως η τάπα με το spreader να ανοίγει γρηγορότερα μέχρι τα 15μ.

Ευχαριστώ
Στο spreader Seminole θα πας.
 
Καλημέρα, εγώ έχω το Seminole Spreader και το ραβδωτό Briley timber n teal (TNT). Σε πίνακα δεν τα έχω συγκρίνει αλλά στο κυνήγι που τα έχω χρησιμοποιήσει έχω δει ότι το ραβδωτό έχει καλύτερη διασπορά.
Το θέμα είναι πιο έχει καλύτερη απόδοση Στο κυνήγι χωρίς ζωντανά και έχει υπερεχη το Seminole.
 
Το θέμα είναι πιο έχει καλύτερη απόδοση Στο κυνήγι χωρίς ζωντανά και έχει υπερεχη το Seminole.
Συμφωνώ , ανάμεσα στα δύο το Spreader υπερέχει και αυτό χρησιμοποιώ. Το θέμα είναι ότι, ίσως για το φίλο που κυνηγάει μπεκάτσα, η λίγο μεγαλύτερη διασπορά του ραβδωτού τον διευκολύνει καλύτερα στο κυνήγι του.
 
Στα ραβδωτά τσόκ η μεγαλύτερη διασπορά επιτυγχάνεται με βυσματα που έχουν κυαθιο, όχι με μισοταπα ή μαλλινόταπες.
Για αυτό χρησιμοποίησα φυσιγγι με κυαθιο. Τό θέμα είναι ότι ξέχασα να πάρω φυσιγγι με ταπα να το δοκιμάσω στο spreader. Μπορεί να δούλευε καλύτερα από όλα αυτος ο συνδυασμός όσον αφορά τη γρήγορη διασπορά
 
Για αυτό χρησιμοποίησα φυσιγγι με κυαθιο. Τό θέμα είναι ότι ξέχασα να πάρω φυσιγγι με ταπα να το δοκιμάσω στο spreader. Μπορεί να δούλευε καλύτερα από όλα αυτος ο συνδυασμός όσον αφορά τη γρήγορη διασπορά
Spreader με μαλινοταπο είναι θάνατος.
 
Για αυτό χρησιμοποίησα φυσιγγι με κυαθιο. Τό θέμα είναι ότι ξέχασα να πάρω φυσιγγι με ταπα να το δοκιμάσω στο spreader. Μπορεί να δούλευε καλύτερα από όλα αυτος ο συνδυασμός όσον αφορά τη γρήγορη διασπορά
Γιάννη καταρχήν καλορίζικο το ραβδωτό τσοκ...... εύχομαι να σου χαρίσει πολλές μπεκάτσες Εγώ στο Beretta με 18,4 αυλό έχω το ραβδωτό της briley. Με 30 γραμμαρια μισοταπο 10 ρακι και τα πουλιά πέφτουν σχεδόν όλα μονοντουφεκιες.....η απόσταση που τουφεκαω συνήθως είναι τα 15-20 για πρώτη τουφεκιά.... ψάξε λίγο τι φυσίγγια του ταιριάζουν..... ο συγκυνηγος μου με το ραβδωτό της fabarm και feltro νούμερο 10 στα 18 μέτρα γέμισε το χαρτί 1χ1 που είχαμε....
 
Μια γρήγορη δοκιμή μεταξύ brain bell και Gemini skeet 2.
Όπλο franchi falconet titanium sl, μήκος κάνης 66 και απόσταση 12 μέτρα.
Brain bell, Ζαραλη prince 33γρ νο 12
IMG_20240119_170426.jpg
Gemini sk2, Ζαραλης prince νο12
IMG_20240119_164818.jpg

Λάμπρο διασποράς 34 γρ νο 9 ( 12 μέτρα)
Brain bell
IMG_20240119_165823.jpg
Gemini sk2
IMG_20240119_164445.jpg
 
Μια γρήγορη δοκιμή μεταξύ brain bell και Gemini skeet 2.
Όπλο franchi falconet titanium sl, μήκος κάνης 66 και απόσταση 12 μέτρα.
Brain bell, Ζαραλη prince 33γρ νο 12
View attachment 84925
Gemini sk2, Ζαραλης prince νο12
View attachment 84926

Λάμπρο διασποράς 34 γρ νο 9 ( 12 μέτρα)
Brain bell
View attachment 84927
Gemini sk2
View attachment 84928
Το gemini sk2 τι σύσφιξη σου δίνει;
 
Μια γρήγορη δοκιμή μεταξύ brain bell και Gemini skeet 2.
Όπλο franchi falconet titanium sl, μήκος κάνης 66 και απόσταση 12 μέτρα.
Brain bell, Ζαραλη prince 33γρ νο 12
View attachment 84925
Gemini sk2, Ζαραλης prince νο12
View attachment 84926

Λάμπρο διασποράς 34 γρ νο 9 ( 12 μέτρα)
Brain bell
View attachment 84927
Gemini sk2
View attachment 84928
Δεν βλέπω διαφορές, μια χαρά και τα 2 για αυτά τα μέτρα.
 
Back
Top