Τσοκακι ραβδωτο vs bell

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα τσοκακι διασποράς για το bettinsoli μου. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιο τσοκ. Μπορούν όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν να μου πουν τις διαφορές μεταξύ ραβδωτου και Bell τσοκ?
 
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα τσοκακι διασποράς για το bettinsoli μου. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιο τσοκ. Μπορούν όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν να μου πουν τις διαφορές μεταξύ ραβδωτου και Bell τσοκ?
Δεν έχω δοκιμάσει το bell.... έχω το briley diffusion στο Beretta ultralight και παλιότερα στη benelli Rafaello special lusso και στο franchi falconet που έδωσα.... στο Beretta με αυλό 18,4 και φυσίγγια 30 γραμμάρια μισοταπο νούμερο 10 στα 15 μέτρα το άνοιγμα είναι 1 μέτρο. Αυτό που μου άρεσε ακόμη περισσότερο είναι ότι έχω αντίστοιχο άνοιγμα με φυσίγγια διασποράς (ελικοειδή διασπορεα) αλλά δεν έχω καθόλου κατάλοιπα μολύβδου και πλαστικού
 
Last edited:
Δεν έχω δοκιμάσει το bell.... έχω το briley diffusion στο Beretta ultralight και παλιότερα στη benelli Rafaello special lusso και στο franchi falconet που έδωσα.... στο Beretta με αυλό 18,4 και φυσίγγια 30 γραμμάρια μισοταπο νούμερο 10 στα 15 μέτρα το άνοιγμα είναι 1 μέτρο
Το diffusion είναι ραβδωτο?
 
Δεν έχω δοκιμάσει το bell.... έχω το briley diffusion στο Beretta ultralight και παλιότερα στη benelli Rafaello special lusso και στο franchi falconet που έδωσα.... στο Beretta με αυλό 18,4 και φυσίγγια 30 γραμμάρια μισοταπο νούμερο 10 στα 15 μέτρα το άνοιγμα είναι 1 μέτρο. Αυτό που μου άρεσε ακόμη περισσότερο είναι ότι έχω αντίστοιχο άνοιγμα με φυσίγγια διασποράς (ελικοειδή διασποράς) αλλά δεν έχω καθόλου κατάλοιπα μολύβδου και πλαστικού
Δηλαδή έχεις δοκιμάσει ραβδωτο τσοκ με ελικοειδή διασπορεα και είδες καλά αποτελέσματα? Δεν χάνονται εντελώς τα σκάγια?
 
Δηλαδή έχεις δοκιμάσει ραβδωτο τσοκ με ελικοειδή διασπορεα και είδες καλά αποτελέσματα? Δεν χάνονται εντελώς τα σκάγια?
Όχι δεν είπα αυτό.... είπα ότι έχουν αντίστοιχο άνοιγμα τουφεκιας..... στο briley ρίχνω μισοταπα ή μάλλινη
 
Έχω το Briley και το Carlsons σε ραβδωτα για μομπιλ σπείρωμα. Το δεύτερο δίνει λίγο πιο ανοιχτή κατανομή. Το πρώτο είναι καλύτερο από εμφάνιση.
Δίνουν λίγο καλύτερο άνοιγμα με συγκεντρωτηρα σε σχέση με την μισοταπα. Είναι για απόσταση 10-20μ,μετα αραιώνει πολύ.
Ειναι ιδανικά για δίκαννο σε συνδυασμό με ένα δεύτερο τσοκ από κύλινδρο έως LM.
 
Ο συγκυνηγος μου πήρε και κυνήγησε όλη τη σεζόν που μας πέρασε το αντίστοιχο τσοκ διασποράς για το fabarm elos 18,7 αυλό που έχει....στα 15 μέτρα με 10αρι 34 γραμμάρια labro feltro το άνοιγμα της τουφεκιας είναι 1χ1 με πολύ καλή κατανομή.....IMG-15e8b9c50ccf9d76a0e99f2c44b6baaa-V.jpg
 
Last edited:
Έχω το Briley και το Carlsons σε ραβδωτα για μομπιλ σπείρωμα. Το δεύτερο δίνει λίγο πιο ανοιχτή κατανομή. Το πρώτο είναι καλύτερο από εμφάνιση.
Δίνουν λίγο καλύτερο άνοιγμα με συγκεντρωτηρα σε σχέση με την μισοταπα. Είναι για απόσταση 10-20μ,μετα αραιώνει πολύ.
Ειναι ιδανικά για δίκαννο σε συνδυασμό με ένα δεύτερο τσοκ από κύλινδρο έως LM.
Αυτό πάλι με το μομπιλ είναι μεγάλη κουβέντα. Δεν μπορώ να βρω πουθενά στο διαδίκτυο τον τύπο του τσοκ που φοράει το μπετινσολι. Δεν είναι μομπιλ. Ξέρει κανείς τι φοράει?
 
Αυτό πάλι με το μομπιλ είναι μεγάλη κουβέντα. Δεν μπορώ να βρω πουθενά στο διαδίκτυο τον τύπο του τσοκ που φοράει το μπετινσολι. Δεν είναι μομπιλ. Ξέρει κανείς τι φοράει?

Νομίζω μομπιλ είναι

http://pshqeurope.com/bettinsolishotgunchokes.aspx


http://pshqeurope.com/Briley-Mobil-Choke-Extended-Black-Oxide-Choke.aspx

Εδώ είσαι διάλεξε diffiuson
 
Αυτό πάλι με το μομπιλ είναι μεγάλη κουβέντα. Δεν μπορώ να βρω πουθενά στο διαδίκτυο τον τύπο του τσοκ που φοράει το μπετινσολι. Δεν είναι μομπιλ. Ξέρει κανείς τι φοράει?
βρες ενα μομπιλ και δοκιμασε το για να εισαι σιγουρος.[εγω θα πηγαινα στο bell]
 
Είχε και το μπερετα στορ στα 30 ευρώ αλλά τώρα δεν το βλέπω

Βεβεια και το μπελ καλό είναι

Το ποιο φθηνό θα έπαιρνα αν έβρισκα ευκαιρία όλα κάνουν δουλίτσα αυτά
 
Εντωμεταξύ το ραβδωτο τσοκ έχει κατασκευαστεί για μονοβολα σαμποτ ...
Η briley βγάζει δύο τύπους, ένα διασποράς και ένα για μονοβολα.... έχουν διαφορετική διαμόρφωση.... αυτό για τα μονοπώλια έχει άλλο βήμα..... σχεδόν μηδενικό.....
 
Οι δοκιμές που έχω κάνει με μισοταπα, μαλλινοταπα και συγκεντρωτηρα έδωσαν καλύτερα αποτελέσματα με τον συγκεντρωτηρα. Ίσως γιατί τον αρπάζουν οι ραβδώσεις πιο καλά και επιπλέον δεν έχω μολυβδωσεις στις κάννες. Γενικά θέλει λίγες δοκιμές στα μέτρα που θες για να δεις τι ταιριάζει καλύτερα στο όπλο σου.
Εμένα οι δοκιμές και η χρήση είναι σε κάννες 18,4 και νορμάλ κώνους.
 
Back
Top