Τσοκακι ραβδωτο vs bell

το μοναδικό τσοκ διασποράς που εχω δοκιμάσει ήταν της σεμινολ και ήταν πολύ καλό
Το ραβδωτό ανοίγει πιο πολύ την τουφεκιά σε σχέση με τα μπελ.
Με ωραία κατανομή.
Δουλεύει καλύτερα με πλαστικό κυαθιο παρά με μισοταπο η μαλλινοταπο.
Έχει,βαριά βαριά,τα 25 μέτρα.
Ότι βάλεις σε τουφεκιά(όχι απαραίτητα κέντρο) μέχρι εκεί,το ξεραίνει!
Από κει και πάνω,ίσως το πάρεις ίσως τσιμπήσει κανα σκάγι...
Ανοίγει πολύ η τουφεκιά πλέον...
Μέχρι εκεί όμως είναι σκούπα!
 
Το ραβδωτό ανοίγει πιο πολύ την τουφεκιά σε σχέση με τα μπελ.
Με ωραία κατανομή.
Δουλεύει καλύτερα με πλαστικό κυαθιο παρά με μισοταπο η μαλλινοταπο.
Έχει,βαριά βαριά,τα 25 μέτρα.
Ότι βάλεις σε τουφεκιά(όχι απαραίτητα κέντρο) μέχρι εκεί,το ξεραίνει!
Από κει και πάνω,ίσως το πάρεις ίσως τσιμπήσει κανα σκάγι...
Ανοίγει πολύ η τουφεκιά πλέον...
Μέχρι εκεί όμως είναι σκούπα!

οπότε για μπεκατσαδες θα είναι μανούλα
 
εμενα το briley το ραβδωτο δεν μου αρεσε καθολου ,δεν μου εκατσε ,πολλα ζωντανα ,αντιθετα το seminole παντου,κοντα μακρια και καθαρα σκοτωματα.
Το ραβδωτό έχει οροφή τα μέτρα που λέμε.
Θέλει και ανάλογο σκάγι,για να γεμίζεις την ροζέτα.
Αν πηγές με 8αρια για τσίχλες κι έριχνες λίγο ξεμακρα,επόμενο είναι να έχεις φτερουγατες.
Βάζεις 9-9,5-10 και τα πας κοπιδι.

Το spreader είναι άλλο φαϊ!
Το βιδωνεις και δεν το βγάζεις όλη τη μέρα!
Και τα 35μ είναι στις δυνατότητες του!
 
Το ραβδωτό έχει οροφή τα μέτρα που λέμε.
Θέλει και ανάλογο σκάγι,για να γεμίζεις την ροζέτα.
Αν πηγές με 8αρια για τσίχλες κι έριχνες λίγο ξεμακρα,επόμενο είναι να έχεις φτερουγατες.
Βάζεις 9-9,5-10 και τα πας κοπιδι.

Το spreader είναι άλλο φαϊ!
Το βιδωνεις και δεν το βγάζεις όλη τη μέρα!
Και τα 35μ είναι στις δυνατότητες του!
 
εμενα το briley το ραβδωτο δεν μου αρεσε καθολου ,δεν μου εκατσε ,πολλα ζωντανα ,αντιθετα το seminole παντου,κοντα μακρια και καθαρα σκοτωματα.

εγώ το σπρίντερ το είχα δουλέψει πολύ σε περπατητο τσίχλας. πολύ καλό τσοκ. σκούπα πραγματική.
 
Κάπου εδώ έχω διαβάσει ότι το ραβδωτό θέλει καλή λίπανση και προσοχή, γιατί μετά από κάποιες τουφεκιές μπορεί να σφίξει πολύ (λογικό αν το σκεφτείς).
Το δικό μου δεν έσφιξε ποτέ....ο συγκυνηγος μου που πήρε το paradox της fabarm του είπαν μετά από 5-6 τουφεκιές να το τσεκαρει επειδή σφίγγει.
 
Κάπου εδώ έχω διαβάσει ότι το ραβδωτό θέλει καλή λίπανση και προσοχή, γιατί μετά από κάποιες τουφεκιές μπορεί να σφίξει πολύ (λογικό αν το σκεφτείς).
Σφίγγει!
Είναι αριστερόστροφες η γραμμές του και σε κάθε τουφεκιά σφίγγει!
Αν δεν έρχεται ακριβώς "πρόσωπο"στο τελείωμα της κάνης και στην εσωτερική πατούρα της,εκεί που πατάει το τσοκ,είναι ζόρι!
 
Το spreader είναι άλλο φαϊ!
Το βιδωνεις και δεν το βγάζεις όλη τη μέρα!
Και τα 35μ είναι στις δυνατότητες του!
Όταν πρωτοπήρα το Seminole Spreader, ήταν η εποχή που ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με το Bell, έτσι άργησα πολύ να το δοκιμάσω... Μετά με ενθουσίασε κι αυτό και νομίζω ότι ίσως έχει όντως κάποια παραπάνω μέτρα.
Τώρα προβληματίζομαι κάθε φορά ποιό από τα δύο να βιδώσω...
Α μπε μπα μπλομ.......

Edit: Επειδή το βλέπω να έρχεται "Αφού είχες το Bell και ήσουν ενθουσιασμένος, γιατί πήρες το Spreader ;;;''
Απάντηση : 'Ελα μου ντε! :cool:
 
Το ραβδωτό ανοίγει πιο πολύ την τουφεκιά σε σχέση με τα μπελ.
Με ωραία κατανομή.
Δουλεύει καλύτερα με πλαστικό κυαθιο παρά με μισοταπο η μαλλινοταπο.
Έχει,βαριά βαριά,τα 25 μέτρα.
Ότι βάλεις σε τουφεκιά(όχι απαραίτητα κέντρο) μέχρι εκεί,το ξεραίνει!
Από κει και πάνω,ίσως το πάρεις ίσως τσιμπήσει κανα σκάγι...
Ανοίγει πολύ η τουφεκιά πλέον...
Μέχρι εκεί όμως είναι σκούπα!
Εγώ από τις δοκιμές που έχω κάνει το προτιμώ με μισοταπο ή μαλλινη......αλλά ίσως να δοκιμάσω ξανά....με συγκεντρωτηρα. Αλλά σε κυνήγια τσίχλας με συγκεντρωτηρα και μισοταπα έχω κάνει απίστευτες τουφεκιές και μέχρι τα 30-35 μέτρα..... αλλά το έχω ξαναπεί θεωρώ ότι αυτά τα τσοκ (ραβδωτό,bell, spreader) ταιριάζουν περισσότερο σε δίκανο παρά σε αυτογεμες.....το δίκανο σου αφήνει την επιλογή να ρίξεις έστω μία τουφεκιά με αξιώσεις..... αλλιώς αν έχεις καραμπίνα και ραβδωτό τσοκ ή καμπάνα, αν το πουλί βγει στα 25-30 μέτρα θα είναι αρσενικό...... Αν δεν μπορείς να φτάσεις στη φερμα επιλέγεις την κάνη με το κλειστό τσοκ και το συγκεντρωτηρα ή τη μάλλινη... για μένα προσωπικά η επιλογή τσοκ για το δίκανο είναι ραβδωτό και 3αστρα ή 5 και 3 άστρα..... είτε σε μπεκάτσα είτε σε ορτύκια.... ακόμη και σε πέρδικα.....
 
Όταν πρωτοπήρα το Seminole Spreader, ήταν η εποχή που ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με το Bell, έτσι άργησα πολύ να το δοκιμάσω... Μετά με ενθουσίασε κι αυτό και νομίζω ότι ίσως έχει όντως κάποια παραπάνω μέτρα.
Τώρα προβληματίζομαι κάθε φορά ποιό από τα δύο να βιδώσω...
Α μπε μπα μπλομ.......
Το ραβδωτό το έβαζα στις μαύρες...
Μιλάμε ότι ήταν σα να κλέβεις τυφλό!
Ένα τι καλά να ήσουν πάνω στο πουλί,έπεφτε!
Τώρα ρίχνω με το spreader η με κύλινδρο...
 
Back
Top