Τσιγάρα - κάπνισμα

Εφτασε ο καιρός και σε λιγες ημέρες θα προσπαθήσω να κόψω το κάπνισμα μετά απο σχεδόν 10 χρόνια..
Ειχα καταφέρει να κάνω 6-7 τσιγάρα/μερα,ωστόσο ο μέσος όρος ανέβηκε στα 10 το πολυ τσιγάρα/ημέρα όσο ήμουν στο στρατό!!
Εδώ και χρόνια είχα βάλει στον ευατό μου το χρονικό περιθώριο του ενός μήνα μετά την απόλυσή μου για να το σταματήσω οριστικά.Οι ημέρες λοιπόν ηρθαν και το σκηνικό στριφτό τσιγαράκι,καφεδάκι και δίκαννο στο καρτέρι θα αποτελεί πλέον ανάμνηση...
Το θέμα είναι πως σκέφτομαι να κόψω και τον καφέ,γιατί χωρις τσιγάρο δεν μου λέει και πολλά,σε αντίθεση με το τσίπουρο βεβαία!!;)
 
Εμένα το κυνήγι με βοήθησε σημαντικά να το κόψω. 3 - 4 ώρες περπάτημα δεν κάπνιζα. Σιγά σιγά άρχισα να μην τα κουβαλάω καθόλου μαζί μου και να τα αφήνω στο αμάξι. Στο δε καρτέρι ίσχυε ο νόμος του Μέρφυ.
Απο τον Δεκέμβρη έχω δεί μεγάλη διαφορά. Απλά δε λαχανιάζω.
 
Το καλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει κάποιος στον εαυτό του (εφόσον καπνίζει) είναι να κόψει το κάπνισμα.
Χρήστο κοφτο το ρημάδι , ζητα βοήθεια απο τους φίλους σου να σε στηριξουν το πρωτο διάστημα , τα δύσκολα ειναι για κανα μήνα , μετά είναι εύκολο
 
Εγω εχω σχεδον 6 μηνες που το εκοψα μαχαιρι,ουτε τα καφεδακια μου εχω στερηθει,ουτε τα τσιπουρακια.
Η αποφαση διακοπης του καπνισματος ειναι καθαρα στο μυαλο του καθενος,ποση πραγματικη θεληση εχει να το κοψει!
 
Δεν υπαρχει δικαιολογια, δεν πρεπει να το αρχισει καποιος.Εμφραγμα απο αθηρωσκληρωση τον Οκτωμβριο.Την γλιτωσα με 2 μπαλονακια αλλα τερμα το κυνηγι για αυτη τη σαιζον.
Περαστικά ρε φίλε! !!
 
Δεν υπαρχει δικαιολογια, δεν πρεπει να το αρχισει καποιος.Εμφραγμα απο αθηρωσκληρωση τον Οκτωμβριο.Την γλιτωσα με 2 μπαλονακια αλλα τερμα το κυνηγι για αυτη τη σαιζον.
Είσαι πολύ τυχερός. Στην ηλικία σου πολλοί ταξιδεψαν γιατί όλοι πιστεύουμε ότι στα σαράντα είναι νωρίς για σοβαρα προβληματα. Κόψιμο το τσιγαρο και το αλκοόλ και σωστή δίαιτα γιατί προφανώς έχεις τάση για χοληστερίνη. Περπάτημα καθημερινά και του χρόνου θα είσαι ετοιμοπολεμος.
 
Last edited:
Δεν υπαρχει δικαιολογια, δεν πρεπει να το αρχισει καποιος.Εμφραγμα απο αθηρωσκληρωση τον Οκτωμβριο.Την γλιτωσα με 2 μπαλονακια αλλα τερμα το κυνηγι για αυτη τη σαιζον.

Σου εύχομαι περαστικά. Δώσε προσοχή και του χρόνου πάλι στους κυνηγότοπους
 
Δεν υπαρχει δικαιολογια, δεν πρεπει να το αρχισει καποιος.Εμφραγμα απο αθηρωσκληρωση τον Οκτωμβριο.Την γλιτωσα με 2 μπαλονακια αλλα τερμα το κυνηγι για αυτη τη σαιζον.
περαστικα και πολυ προσοχη ωστε του χρονου να βγαλεις το αχτι σου και να εχεις την υγεια σου
 
Να πω και εγώ δυο λόγια για το κανονικό τσιγάρο και δυο λόγια για το ηλεκτρονικό.

Ως μαθητής τρίτης λυκείου πριν από 6 χρόνια κατά την διάρκεια των πανελληνίων και πάνω σε μεγάλο άγχος άρχισα το κάπνισμα. Όταν τέλειωσαν οι πανελλήνιες το έκοψα. Μετά πάλι ως φοιτητής μια το άρχιζα μια το σταματούσα, και ξανά τα ίδια. Από ένα σημείο και μετά είπα να βάλω ένα πρόγραμμα. Να κάνω πχ 2 το πρωί και 2 τσιγάρα το βράδυ. Μετά όμως κατά την διάρκεια της μέρας σκεφτόμουν πότε θα φτάσει πρωί και βράδυ. Τα 2 έγιναν 3 τα 3 έγιναν 5 τα 5 έγιναν ξανά πακέτο. Το Νοεμβρίου του 2014 έπεσα πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο με λίγες λέξεις είναι ένας εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης της νικοτίνης χωρίς τις πολλές βλαβερές ουσίες του κανονικού τσιγάρου. Βέβαια πολλά ακούγονται για υγρό στους πνεύμονες κλπ αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχει αποδεδειγμένη μελέτη ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνει ζημιά. Μελέτες έχουν δείξει ότι είναι ως και 97% καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο.
Εγώ το χρησιμοποιώ από το Νοεμβρίου του 2014 μέχρι σήμερα με μεγάλη επιτυχία. Δεν έχω ξαναβάλει τσιγάρο από τότε στο στόμα μου. Μόνο θετικά έχω δει και κανένα αρνητικό. Έχει φύγει το λαχάνιασμα, τρέχω ασταμάτητα χωρίς να κουράζομαι, δεν έχω βήχα, δεν έχω φλέματα, δεν βρωμάει το στόμα ούτε ο χώρος που ατμίζω. Σκεφτείτε ότι έχω γνωστό που ο γιατρός του είπε αν δεν κόψεις το τσιγάρο θα σε κόψει αυτό. Πλέον ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το ηλεκτρονικό και είναι μια χαρά. Πχ και ο Σπύρος Παπαδόπουλος που έχει καρκίνο αν τον δείτε ηλεκτρονικό χρησιμοποιεί.
Με λίγα λόγια εγώ έχω σωθεί. Οι συσκευές πλέον είναι πολύ προχωρημένες μέχρι και έλεγχο θερμοκρασίας έχουν ώστε να μην φτάνουν τα σύρματα που πυρώνονται πάνω από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία όπου προκαλούνται οξείδια.

Αν μου επιτρέπει η διαχείριση να βάλω και ένα site που έχει πολλές πληροφορίες για όποιον θέλει να ενημερωθεί.

http://e-kapnisma.gr/index.php?PHPSESSID=hq064jhiv8qap5gp7i95gmj803&action=forum

Εγώ προσωπικά με τα θετικά που είδα πάνω μου ελπίζω να βλέπω στον δρόμο όλο και περισσότερους με ηλεκτρονικό τσιγάρο. Σώζει ζωές, δοκιμάστε το!

 
Γιαννη (giaxxo) περαστηκά σου,με υπομονη,προσοχή και γυμναστική σύντομα έτοιμος για κυνηγι και όχι μόνο!!

Είμαι της αντίληψης πως το κάπνισμα όπως και το αλκοόλ αλλά και πολλές ακόμη συνήθειες,είτε καλές είτε κακές για την υγεία μας,καλό είναι να τις σταματάμε όταν φτάνουν να γίνουν πάθη...Αυτό βέβαια δεν μπορεί να γίνει εφόσων δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε(ακόμα) την αχρηστία αυτών των συνηθειών!

Κώστα το άτμισμα φαίνεται πως είναι πιο ασφαλής τρόπος πρόσληψης νικοτίνης!
Συμφωνώ με τις απόψεις που λένε πως μπόρει να βοηθήσει κάποιους στο να μειώσουν το κάπνισμα ή και να το κόψουν.Αλλά και πάλι όπως βλεπω από γνωστούς μου και όχι μονο συνεχίζει να είναι μια συνήθεια.Αχρείαστη για μένα!
Με αφορμή αυτά να πω πως αύριο κλείνω 2 μήνες όχι μόνο χωρίς τσιγάρο αλλά ούτε τζούρα...2-3 φορές μου ήρθε έντονα η επιθυμία αλλά το ξεχνούσα μετά από 1 λεπτάκι!
Με βοήθησε πολύ βέβαια και η κοπέλα μου,καθώς σχεδόν σε καθημερινή βάση πηγαίναμε για περπάτημα και τρέξιμο σιγά σιγά αλλά και με "απειλούσε" όποτε υποτροπίαζα...hunter.
 
Ευχαριστω πολυ.Αλκοολ ελαχιστο-χοληστερινη 130-ζαχαρο 65 κιλα 98 με υψος 182--Ακομη δεν μπορω να χωνεψω ποσο μ____ας πιαστηκα.Απλα δεν υπαρχει δικαιολογια.
 
Να πω και εγώ δυο λόγια για το κανονικό τσιγάρο και δυο λόγια για το ηλεκτρονικό.

Ως μαθητής τρίτης λυκείου πριν από 6 χρόνια κατά την διάρκεια των πανελληνίων και πάνω σε μεγάλο άγχος άρχισα το κάπνισμα. Όταν τέλειωσαν οι πανελλήνιες το έκοψα. Μετά πάλι ως φοιτητής μια το άρχιζα μια το σταματούσα, και ξανά τα ίδια. Από ένα σημείο και μετά είπα να βάλω ένα πρόγραμμα. Να κάνω πχ 2 το πρωί και 2 τσιγάρα το βράδυ. Μετά όμως κατά την διάρκεια της μέρας σκεφτόμουν πότε θα φτάσει πρωί και βράδυ. Τα 2 έγιναν 3 τα 3 έγιναν 5 τα 5 έγιναν ξανά πακέτο. Το Νοεμβρίου του 2014 έπεσα πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο με λίγες λέξεις είναι ένας εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης της νικοτίνης χωρίς τις πολλές βλαβερές ουσίες του κανονικού τσιγάρου. Βέβαια πολλά ακούγονται για υγρό στους πνεύμονες κλπ αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχει αποδεδειγμένη μελέτη ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνει ζημιά. Μελέτες έχουν δείξει ότι είναι ως και 97% καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο.
Εγώ το χρησιμοποιώ από το Νοεμβρίου του 2014 μέχρι σήμερα με μεγάλη επιτυχία. Δεν έχω ξαναβάλει τσιγάρο από τότε στο στόμα μου. Μόνο θετικά έχω δει και κανένα αρνητικό. Έχει φύγει το λαχάνιασμα, τρέχω ασταμάτητα χωρίς να κουράζομαι, δεν έχω βήχα, δεν έχω φλέματα, δεν βρωμάει το στόμα ούτε ο χώρος που ατμίζω. Σκεφτείτε ότι έχω γνωστό που ο γιατρός του είπε αν δεν κόψεις το τσιγάρο θα σε κόψει αυτό. Πλέον ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το ηλεκτρονικό και είναι μια χαρά. Πχ και ο Σπύρος Παπαδόπουλος που έχει καρκίνο αν τον δείτε ηλεκτρονικό χρησιμοποιεί.
Με λίγα λόγια εγώ έχω σωθεί. Οι συσκευές πλέον είναι πολύ προχωρημένες μέχρι και έλεγχο θερμοκρασίας έχουν ώστε να μην φτάνουν τα σύρματα που πυρώνονται πάνω από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία όπου προκαλούνται οξείδια.

Αν μου επιτρέπει η διαχείριση να βάλω και ένα site που έχει πολλές πληροφορίες για όποιον θέλει να ενημερωθεί.

http://e-kapnisma.gr/index.php?PHPSESSID=hq064jhiv8qap5gp7i95gmj803&action=forum

Εγώ προσωπικά με τα θετικά που είδα πάνω μου ελπίζω να βλέπω στον δρόμο όλο και περισσότερους με ηλεκτρονικό τσιγάρο. Σώζει ζωές, δοκιμάστε το!

Παρόλο που δεν συμφωνώ με τα υποκαταστατα, ίσως είναι μια λύση πριν το οριστικό κόψιμο του τσιγαρου:
http://blog.alterego.gr/10-alhtheies-gia-to-hlektroniko-tsigaro
 
Back
Top