Τσιγάρα - κάπνισμα

Όχι σε κατάδυση Διονύση, να εξηγουμαστε.
Γιάννη άκου δυο περιστατικά που μου έχουν τύχει .
Πριν χρόνια ήμουν με ένα φίλο στην λαδόξερα , έξω από την Σαμοθράκη και είχαμε ρίξει ένα 100άρι παραγάδι για συναγρίδεςσ .Το ρίχναμε πάντα μέρα γιατί πάντα μέρα χτύπαγαν οι ρουφιάνες.
Το βυθόμετρο έλεγε 35 με 40 μέτρα.
Αφου έχει περάσει κανα τετράωρο , γυρνάμε στο πρώτο καλαδούρι να ξεκινήσουμε το μάζεμα.Ξαφνικά σκαει ένας τυπάκος κοκαλιάρης και κοντούλης απο το πουθενά με ένα συμβατικό και έρχεται δίπλα μας.
Τι έγινε ρε παιδιά όλα καλά;;;;; Θα ξεκινήσετε το μάζεμα;;;;;
Ναι του απαντήσαμε ....
Θέλετε να βουτήξω να τσεκάρω αν έχει κανα ψάρι το παραγάδι;;;;;Αν δεν έχει μην το μαζεύετε άδικα , να το αφήσετε να ψαρέψει λιγάκι ακόμα.
Κοιτάω τον κολλητό μου και του λέω , τι λέει ρε ο τύπος τρελός είναι;;;;;;.fff..fff..fff.
Ναι του λέμε , αν μπορείς ρίξε μια ματιά να μην το μαζεύουμε άδικα.
Η άπνοια του τύπου ήταν απίστευτη .fff..fff..fff.Με τρεις βουτιές τσέκαρε όλο το παραγάδι.Στο βυθόμετρο τον βλέπαμε να πλανάρει στα 30 μέτρα.fff.

....και το άλλο περιστατικό ήμουν για κατάδυση στον Πάτροκλο στα 35 μέτρα .Ξαφνικά έρχεται πάλι ένας τυπάκος μόνο με μαγιό , μάσκα και μακρυπτέρυγα βατραχοπέδιλα , μας χαιρέτησε και κατέβηκε άλλα 5 μέτρα πιο κάτω .Έκανε μια βολτίτσα σε κάτι μονόπετρα και έφυγε αργά αργά για την επιφάνεια.
 
Γιάννη άκου δυο περιστατικά που μου έχουν τύχει .
Πριν χρόνια ήμουν με ένα φίλο στην λαδόξερα , έξω από την Σαμοθράκη και είχαμε ρίξει ένα 100άρι παραγάδι για συναγρίδεςσ .Το ρίχναμε πάντα μέρα γιατί πάντα μέρα χτύπαγαν οι ρουφιάνες.
Το βυθόμετρο έλεγε 35 με 40 μέτρα.
Αφου έχει περάσει κανα τετράωρο , γυρνάμε στο πρώτο καλαδούρι να ξεκινήσουμε το μάζεμα.Ξαφνικά σκαει ένας τυπάκος κοκαλιάρης και κοντούλης απο το πουθενά με ένα συμβατικό και έρχεται δίπλα μας.
Τι έγινε ρε παιδιά όλα καλά;;;;; Θα ξεκινήσετε το μάζεμα;;;;;
Ναι του απαντήσαμε ....
Θέλετε να βουτήξω να τσεκάρω αν έχει κανα ψάρι το παραγάδι;;;;;Αν δεν έχει μην το μαζεύετε άδικα , να το αφήσετε να ψαρέψει λιγάκι ακόμα.
Κοιτάω τον κολλητό μου και του λέω , τι λέει ρε ο τύπος τρελός είναι;;;;;;.fff..fff..fff.
Ναι του λέμε , αν μπορείς ρίξε μια ματιά να μην το μαζεύουμε άδικα.
Η άπνοια του τύπου ήταν απίστευτη .fff..fff..fff.Με τρεις βουτιές τσέκαρε όλο το παραγάδι.Στο βυθόμετρο τον βλέπαμε να πλανάρει στα 30 μέτρα.fff.

....και το άλλο περιστατικό ήμουν για κατάδυση στον Πάτροκλο στα 35 μέτρα .Ξαφνικά έρχεται πάλι ένας τυπάκος μόνο με μαγιό , μάσκα και μακρυπτέρυγα βατραχοπέδιλα , μας χαιρέτησε και κατέβηκε άλλα 5 μέτρα πιο κάτω .Έκανε μια βολτίτσα σε κάτι μονόπετρα και έφυγε αργά αργά για την επιφάνεια.
Ασφαλώς δεν θα ξέρεις ότι τη δεκαετία του εξηντα πρωταθλητής Ελλάδος που πήρε μέρος στους πανευρωπαικους στην Πορτογαλία ήταν ένας Βιδαλης από τον όμιλο της Βουλας. Από τότε ψαρευε τα σαράντα μέτρα. Είδα ψαρια του από μαύρα περίπου 100-150 κιλά με ελεύθερο. Στο Σαρωνικό δεν δούλευε ψαροντουφεκο αλλά μια βεργα τριμετρη με δελφινιερα. Κατέβαινε στην πλακα έβρισκε τη σφηνωμενη στηρα ψαχτα και την καρφωνε εξ επαφής. Φακοί δεν υπήρχαν.Και το καλύτερο τελευταίο :είχε ένα μόνο πόδι!!!
Σαράντα μέτρα με ενα πεδιλο τότε της πλακας.Είπες τίποτα;
 
κυριοι καλημερα σας.επειδη κι εγω καπνιζω πολυ και μεχρι τωρα εχω προσπαθησει 3 φορες να το κοψω τη μια μαλιστα με χαπια χωρις να τα καταφερω θα ηθελα απ αυτους που καπνιζαν και το εκοψαν να μου δωσουν καμμια συμβουλη γιατι εφτασε η ωρα μετα απο 30 χρονια να το στειλω στον οξω απο δω κι ακομα παρα περα
 
κυριοι καλημερα σας.επειδη κι εγω καπνιζω πολυ και μεχρι τωρα εχω προσπαθησει 3 φορες να το κοψω τη μια μαλιστα με χαπια χωρις να τα καταφερω θα ηθελα απ αυτους που καπνιζαν και το εκοψαν να μου δωσουν καμμια συμβουλη γιατι εφτασε η ωρα μετα απο 30 χρονια να το στειλω στον οξω απο δω κι ακομα παρα περα

Ευριπίδη εγω δεν κάπνισα ποτέ αλλά νομίζω πως το θέμα είναι πρώτα εγκεφαλικό.
Πρώτα πρέπει να πιστέψεις σ αυτό που αποφάσισες και μετά να αρχίσεις να το κάνεις πράξη.
 
Είσαι στην κατάλληλη ηλικία.
Το φχαριστηθηκες τόσα χρόνια.
Αν θέλεις καλύτερη και ποιοτικοτερη ζωή το συζητας με τον εαυτό σου
και το κοβεις μαχαιρι συνειδητά.
Το πακέτο και τον αναπτήρα να τα έχεις κοντά σου και να μην παίρνεις.
Ετσι το έκοψα μετά και εγώ από τρεις προσπάθειες, τσίχλες και βλακειες.
Είναι καθαρά προσωπική απόφαση.
 
εγώ πάντως "ξεγελάω" τον εαυτό μου λέγοντας νταξ μωρέ όποτε θες καπνίζεις απλά όχι αυτή τι φορά και έχουν πάει κάπως έτσι 4 μήνες. Βοηθάει βέβαια οτι και στο γραφείο δεν καπνίζεις μέσα και για να καπνίσεις πρέπει να ξενιτευτείς. Βέβαια ήμουν που ήμουν αλλά καμιά 5ρια+ κιλάκια τα έχω τσιμπήσει από τοτε.....
 
εγώ πάντως "ξεγελάω" τον εαυτό μου λέγοντας νταξ μωρέ όποτε θες καπνίζεις απλά όχι αυτή τι φορά και έχουν πάει κάπως έτσι 4 μήνες. Βοηθάει βέβαια οτι και στο γραφείο δεν καπνίζεις μέσα και για να καπνίσεις πρέπει να ξενιτευτείς. Βέβαια ήμουν που ήμουν αλλά καμιά 5ρια+ κιλάκια τα έχω τσιμπήσει από τοτε.....
Και εγω πήρα παραπάνω κιλά αλλά σε δύο χρόνια τα έχασα.
Αυτός δεν είναι λόγος βέβαια να μην το κόψουμε.
 
Ευριπίδη εγω δεν κάπνισα ποτέ αλλά νομίζω πως το θέμα είναι πρώτα εγκεφαλικό.
Πρώτα πρέπει να πιστέψεις σ αυτό που αποφάσισες και μετά να αρχίσεις να το κάνεις πράξη.
Τυχεροί όσοι δεν το έβαλαν ποτέ στο στόμα τους! Μακάρι να μην το 'χα δοκιμάσει κι εγώ ποτέ! Δυστυχώς καπνίζω κι εγώ κάπου 30 χρόνια. Και δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να το κόψω! Προσπαθώ να μην ξεπερνώ το 1 πακέτο την ημέρα, αλλά δεν το καταφέρνω πάντα.
Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό που λέει ο Δημήτρης, απλά δεν έχω νιώσει μέχρι τώρα "έτοιμος" να το αποφασίσω. Μου φαίνεται ότι θα κορόιδευα τον εαυτό μου, αν έλεγα "αποφασίζω να το κόψω", αφού δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να κρατήσω την απόφαση μου, και δεν θα το ξαναρχίσω σε λίγες μέρες. Τέλος πάντων, θα δούμε ... κάτι πρέπει να κάνω πάντως ... :(
 
κυριοι καλημερα σας.επειδη κι εγω καπνιζω πολυ και μεχρι τωρα εχω προσπαθησει 3 φορες να το κοψω τη μια μαλιστα με χαπια χωρις να τα καταφερω θα ηθελα απ αυτους που καπνιζαν και το εκοψαν να μου δωσουν καμμια συμβουλη γιατι εφτασε η ωρα μετα απο 30 χρονια να το στειλω στον οξω απο δω κι ακομα παρα περα

Ευριπίδη θα σου πω τι έκανα και εγώ που το έχω κόψει εδώ και 1,5 χρόνο. Μαχαίρι φίλε! Το σκεφτόμουν καιρό. Κάποιο βράδυ είδα ότι έχω 2 τσιγάρα και είπα "αύριο με τον πρωινό καφέ κάνεις τα 2 τσιγάρα και τέρμα". Βασικό ρόλο έπαιξε και το ότι έβαλα στόχο να κάνω κάτι για μένα, βάζοντας στην άκρη, κάθε μήνα τα χρήματα που θα ξόδευα για τσιγάρα. Το πρώτο που είχα κάνει ήταν καινούριο κοντάκι και πάπια για το όπλο, μετά πήγα σε ποιοτικότερη τροφή για τα σκυλιά μου, αγορά εξοπλισμού για το κυνήγι, δωράκια στα παιδιά και στη γυναίκα κ.τ.λ.
 
Βλέπω πολλούς να προσπαθούν να το κόψουν με το ηλεκτρονικό τσιγάρο..Όμως και εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα..Ακούω ότι δεν είναι τόσο αθώο οσο φαίνεται...Καλύτερα να το παλεύουμε με το μυαλό μας κ όχι με διάφορα σκευασματα...που ίσως να μην προσφέρουν τίποτα στην τελική..
 
Βλέπω πολλούς να προσπαθούν να το κόψουν με το ηλεκτρονικό τσιγάρο..Όμως και εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα..Ακούω ότι δεν είναι τόσο αθώο οσο φαίνεται...Καλύτερα να το παλεύουμε με το μυαλό μας κ όχι με διάφορα σκευασματα...που ίσως να μην προσφέρουν τίποτα στην τελική..
Έχεις δίκιο Τάσο τους βλέπω κάθε μερα, χημικά έχουν και αυτά μέσα άσε που παρατας το τσιγάρο και εθιζεσαι σαυτα τα σκατα μετα. Μπιζνες είναι αντί να τα σκας στην Phillip Morris τα τρώνε αυτοί με τις διάφορες πατεντες , όπως λένε τα παιδιά είναι μέσα στο μυαλό και στη θέληση του ατόμου να το σταματησει.
 
Καλησπέρα και από εμενα.Μιας και εγινε αναφορα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο θα ηθελα να σας διευκρηνισω ότι δεν είναι μέθοδος διακοπης του καπνισματος.Ειναι απλα ενας πολύ πιο υγειηνος τροπος πρόσληψης νικοτίνης από το κανονικο τσιγαρο.
 
Το ατμισμα εμενα με βοηθησε.Για μερικους μηνες στην αρχη ξεγελουσα λιγο τον εαυτο μου με το ηλεκτρονικο χωρις ομως νικοτινη.Συντομα τα εκοψα ολα.Αρκει να μην κανεις το λαθος και μαζι με το ηλεκτρονικο αναβεις και κανενα κανονικο.Με μαθηματικη ακριβεια θα κοψεις το .. ηλεκτρονικο!
Το καλυτερο ειναι να το κοψεις μαχαιρι οπως λεει και ο Χρηστος.Τιποτα απ'αυτα δεν ειναι αθωο.Παντως παιδια οσοι καπνιζετε μην μασατε και καντε την προσπαθεια να το κοψετε.Θα εκπλαγειτε απο το πως το καταφερατε και θα νιωσετε εξαιρετικα ωραια!!!!!
 
Ας γραψω και εγω την επειρια μου με το τσιγαρο...το εχω κοψει εδω και 2 χρονια και η αφορμη ηταν μια μπεκατσα στο καρπενησι που κοροδευε ....σηκωνωταν ...ξανασηκωνοταν ...ο ...δασκαλα....δασκαλευε και τους σκυλους ομως .....οταν δεχτηκε .....αλλα στην απενατι ειληκρινα απο την κουραση και απο την ενταση να προλαβω νομιζα οτι θα ξεκολησουν τα πνευμονια μου...το πουλι το πηρα αλλα για να συνελθω περασε αρκετη ωρα, νομιζα οτι ηρθε το τελος μου. Ποτε δεν ειχα φανταστει το εαυτο μου να κοβει το τσιγαρο...ποτε δεν θεωρουσα τον εαυτο μου τοσο σκληρο που να το κοψει ....το ΠΑΘΟΣ μου για το κυνηγι....με εκανε να το κοψω ....Η διαφορα πιστεψτε με ειναι μεγαλη σαν το λεει ενας πρωην παθητικος καπνιστης..μανιωδης θα ελεγα... εμενα απο τσιγαρα στο βουνο και αναρωτιωμουν μηπως τα φυλλα των δεντρων καπνιζονται.....!!!!
 
Back
Top