Τσιγάρα - κάπνισμα

Να πω ένα τελευταιο αφού ανοίξαμε αυτή τη συζήτηση, δυό σκέψεις μου. Γίνονται έρευνες λέει γιατί ξεκινάει κάποιος το κάπνισμα. Για την παρέα, για να δείξει ότι μεγάλωσε και ένα σωρό τέτοια κοινότοπα. Δεν είδα πουθενά να κάνουν την εξής απλή ερώτηση. Όταν ξεκίνησες πίστευες ποτέ ότι θα 'ρχόταν ώρα που θα ήθελες να το σταματήσεις και δεν θα μπορούσες; Όχι βέβαια, γιατί έτσι θα παραδέχονταν ότι η νικοτίνη είναι ναρκωτική ουσία και το κράτος δε θα μπορούσε βέβαια να πουλάει ναρκωτικά! Από αυτή την άποψη οι πρεζάκηδες είναι περισσότερο υποψιασμένοι....
 
Να πω ένα τελευταιο αφού ανοίξαμε αυτή τη συζήτηση, δυό σκέψεις μου. Γίνονται έρευνες λέει γιατί ξεκινάει κάποιος το κάπνισμα. Για την παρέα, για να δείξει ότι μεγάλωσε και ένα σωρό τέτοια κοινότοπα. Δεν είδα πουθενά να κάνουν την εξής απλή ερώτηση. Όταν ξεκίνησες πίστευες ποτέ ότι θα 'ρχόταν ώρα που θα ήθελες να το σταματήσεις και δεν θα μπορούσες; Όχι βέβαια, γιατί έτσι θα παραδέχονταν ότι η νικοτίνη είναι ναρκωτική ουσία και το κράτος δε θα μπορούσε βέβαια να πουλάει ναρκωτικά! Από αυτή την άποψη οι πρεζάκηδες είναι περισσότερο υποψιασμένοι....
Ξέρεις πως ξεκινά κάποιος κ γίνεται ζακί❓παρότι υποψιασμένος κάργα❓
 
Ξέρεις πως ξεκινά κάποιος κ γίνεται ζακί❓παρότι υποψιασμένος κάργα❓
Δεν ξέρω Γιάννη, αλλά λέω ότι όποιος δεν έχει διαβάσει το συγκλονιστικό junky του Γουίλιαμ Μπάροουζ να το κάνει ανυπερθέτως. Πάει πολύ μακρύτερα από σκονάκια και βελόνες, μια βουτιά στα βάθη της ύπαρξης!
 
Δεν ξέρω Γιάννη, αλλά λέω ότι όποιος δεν έχει διαβάσει το συγκλονιστικό junky του Γουίλιαμ Μπάροουζ να το κάνει ανυπερθέτως. Πάει πολύ μακρύτερα από σκονάκια και βελόνες, μια βουτιά στα βάθη της ύπαρξης!
Γνωρίζουν ότι αν κάνουν χρήση 3 μέρες συνεχόμενες θα εθιστούν,(άλλες τρεις χρειάζονται για σωματικη απεξαρτηση-η ψυχική εξαρτηση είναι το μανίκι)έτσι λοιπον,το αποφεύγουν....ώσπου χάνεται η μπάλα....κ επίσης δεν αρχίζουν τη χρήση ενδοφλέβια αλλά από την μύτη....για λόγους οικονομίας το γυρίζουν φλεβα
 
Να πω ένα τελευταιο αφού ανοίξαμε αυτή τη συζήτηση, δυό σκέψεις μου. Γίνονται έρευνες λέει γιατί ξεκινάει κάποιος το κάπνισμα. Για την παρέα, για να δείξει ότι μεγάλωσε και ένα σωρό τέτοια κοινότοπα. Δεν είδα πουθενά να κάνουν την εξής απλή ερώτηση. Όταν ξεκίνησες πίστευες ποτέ ότι θα 'ρχόταν ώρα που θα ήθελες να το σταματήσεις και δεν θα μπορούσες; Όχι βέβαια, γιατί έτσι θα παραδέχονταν ότι η νικοτίνη είναι ναρκωτική ουσία και το κράτος δε θα μπορούσε βέβαια να πουλάει ναρκωτικά! Από αυτή την άποψη οι πρεζάκηδες είναι περισσότερο υποψιασμένοι....
Αν το καλοσκεφτουμε κ η καφεΐνη ένα ειδος ναρκωτικου είναι....

Όσο για την διακοπή του καπνίσματος δεν το θεωρω τόσο δυσκολο όσο ακουγεται...
Στον στρατό καπνιζα ένα πακετο την ημέρα κ αργότερα κ εξω, κ επειδη τα τσιγάρα τα είχα σαν τα φυσίγγια δοκίμαζα όλες τις μάρκες(!!) από κασετινα λευκή Καρέλια μέχρι
milde sorte και prince.....
και ότι καπνός υπήρχε εκτός golden νirginia κ craven που με αηδιαζαν...
Και κάποτε ήρθε η στιγμή που κρυωσα κ άρχισε το γνωστό "βρασιμο" στο στήθος, τα δε φλέματα μου εβγαζα είχαν γευση νικοτίνης(σας αηδιασα λίγο αλλά δεν πειραζει)...
Έτσι είσαι λέω?? Στα 40 μου θα σέρνομαι, και το εκοψα με μεγάλη ευκολία.......
Βέβαια καμια φορα κάνω τράκα απο κανα φίλο καπνιστη η μου προσφερει αυτος, αλλά μέχρι εκεί..........

Και ένα περιστατικο που συνέβει πριν καμια δεκαετία, εργολάβος οικοδόμων γυρω στα 65χρ κάπνιζε τέσσερα πακετα marboro light την ημέρα, θυμάμαι ότι καθόταν μέσα στην κλουβα κ παρακολουθουσε τους εργατες, κ κάτω από το αμάξι υπήρχαν στρώση τα αποτσίγαρα....
Ώσπου επαθε έμφραγμα κ τον προλαβαν στο τσακ, το έκοψε μαχαίρι.....
Άρα λοιπόν όταν μπει στον εγκέφαλο ο φόβος μπορεί να νικήσει την επιθυμία για νικοτίνη...
Το θέμα όμως είναι να μην φτάσουμε έως εκεί γιατί τότε θα είναι αργά έως παρα πολυ αργά..........
 
Πέρα από την πλακα όλοι θα κόψουμε κάτι από κάπου αλλού για να τα ακουμπήσουμε στην τρέλα μας. Εγώ εχω μειωσει το τσιγάρο από τα 5 στα 3 την εβδομάδα. 32€/μήνα επί 6 μηνες (Μαρτη εως Αυγουστο) παίρνεις αρκετά φυσίγγια.
 
Πέρα από την πλακα όλοι θα κόψουμε κάτι από κάπου αλλού για να τα ακουμπήσουμε στην τρέλα μας. Εγώ εχω μειωσει το τσιγάρο από τα 5 στα 3 την εβδομάδα. 32€/μήνα επί 6 μηνες (Μαρτη εως Αυγουστο) παίρνεις αρκετά φυσίγγια.
Κόψτο τελείως μπορείς!!!
 
Αυτός είναι ο μεγάλος στοχος.
Φίλε Δημήτρη και λοιποί φίλοι, η λύση λέγεται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ τσιγαρο. Ξεκινάς με νικοτίνη και την μειώνεις σταδιακά μέχρι να την μηδενίσεις. Μετά το αφήνεις κι αυτό.... Και στο ηλεκτρονικό να μείνεις η ζημιά που παθαίνεις είναι ελάχιστη σε σχέση με αυτήν του τσιγάρου.....
 
Φίλε Δημήτρη και λοιποί φίλοι, η λύση λέγεται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ τσιγαρο. Ξεκινάς με νικοτίνη και την μειώνεις σταδιακά μέχρι να την μηδενίσεις. Μετά το αφήνεις κι αυτό.... Και στο ηλεκτρονικό να μείνεις η ζημιά που παθαίνεις είναι ελάχιστη σε σχέση με αυτήν του τσιγάρου.....
Η λύση είναι μαχαίρι.Θα φύγεις από τη μια εξάρτηση και θα πας στην άλλη.Εκτος από υγεία να δεις τη μπορείς να κάνεις με τα λεφτά που γλιτώνεις.
 
Φίλε Δημήτρη και λοιποί φίλοι, η λύση λέγεται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ τσιγαρο. Ξεκινάς με νικοτίνη και την μειώνεις σταδιακά μέχρι να την μηδενίσεις. Μετά το αφήνεις κι αυτό.... Και στο ηλεκτρονικό να μείνεις η ζημιά που παθαίνεις είναι ελάχιστη σε σχέση με αυτήν του τσιγάρου.....
Η Πνευμονολογος μου Μάριε έχει αντίθετη άποψη‼️καλύτερα μου λέει να μείνεις στο τσιγάρο που ξέρουμε τι κάνει ,παρά να πας σε ηλεκτρονικό η αικος‼️για ένα εξάμηνο το είχα κόψει με τσίχλες νικοτίνης,μετά δε μπορούσα να κόψω τις τσίχλες ,άστα να πάνε‼️
Μια φορά που έκανα ηλεκτρονικό...νόμιζα θα ρεύτω κ θα βγάλω τσιχλοφουσκα....
 
Η Πνευμονολογος μου Μάριε έχει αντίθετη άποψη‼️καλύτερα μου λέει να μείνεις στο τσιγάρο που ξέρουμε τι κάνει ,παρά να πας σε ηλεκτρονικό η αικος‼️για ένα εξάμηνο το είχα κόψει με τσίχλες νικοτίνης,μετά δε μπορούσα να κόψω τις τσίχλες ,άστα να πάνε‼️
Μια φορά που έκανα ηλεκτρονικό...νόμιζα θα ρεύτω κ θα βγάλω τσιχλοφουσκα....
Το ηλεκτρονικο δημιουργει μεγαλυτερο προβλημα στους πνευμονες, χιλιες φορες μου ειπε ο γιατρος να κανεις κανονικο τσιγαρο με οτι αυτο συνεπαγεται παρα ηλεκτρονικο.
Κανε κανονικο απλα μειωσε το μου ειπε, καπνισε οσο μπορεις λιγοτερα.
 
Αυτός είναι ο μεγάλος στοχος.
Το δυσκολο δεν είναι να καταφέρεις να το κόψεις, αλλά να το κρατήσεις μια για παντα μακριά σου....
Ξέρω φανατικους καπνιστές που το είχαν κόψει για 1-2 χρόνια κ το ξανάρχισαν παλι....
Αυτό κ αν λέγεται μαλακία.......... topic.
 
Το δυσκολο δεν είναι να καταφέρεις να το κόψεις, αλλά να το κρατήσεις μια για παντα μακριά σου....
Ξέρω φανατικους καπνιστές που το είχαν κόψει για 1-2 χρόνια κ το ξανάρχισαν παλι....
Αυτό κ αν λέγεται μαλακία.......... topic.
Πάντα θα υπάρχει κινδυνος να (ξανακυλησεις).19 χρόνια και το βλέπω ακόμα στον ύπνο μου.
 
Το δυσκολο δεν είναι να καταφέρεις να το κόψεις, αλλά να το κρατήσεις μια για παντα μακριά σου....
Ξέρω φανατικους καπνιστές που το είχαν κόψει για 1-2 χρόνια κ το ξανάρχισαν παλι....
Αυτό κ αν λέγεται μαλακία.......... topic.
Εγώ 2 ,ο ένας για 8 κ ο άλλος για 12‼️ άστα....μέρα με τη μέρα ζεις....είμαστε τζανκια‼️
 
Back
Top