Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Σήμερα πέρασα από το paco art και πήρα λαδάκι γιατί μου είχε τελειώσει

 
  • Like
Reactions: jnp
ασε τα art και τα paco rabane και φτιακε μου τα ξύλα του citori νίγκερ... .love.
Είπαμε στην γριά να χέσει και ξεκολιάστηκε ... :rolleyes:
Τόσους μήνες γιατί δεν το λες; Να δροσίσει πρώτα φίλε και μετά ... :)
 
φταίω που δε σαγαπήσα μικρό.....goodboy.
πλάκα κάνω Ζώρζ μια χαρά είναι τα ξυλέτα
 
πλάκα κάνω Ζώρζ μια χαρά είναι τα ξυλέτα
Δεν είναι μια χαρά, θα τα φτιάξουμε, κάτσε να το ρίξεις πρώτα να σου κάνει ο Γιώργος τις διορθώσεις και θα το φτιάξουμε. Σαν λονδρέζος που είσαι δεν μπορεί να έχεις όπλο χωρίς oil finish ... .yel.
 
Να κανω μια περιεργη ερωτηση, μου επιτρεπετε.
Πριν κανα δυο βδομαδες βγαλαμε μια ριζα απο καρυδια στο χωριο.
Κανει το ξυλο της για να κατασκευαστει κοντακι και παπια για οπλο;;;
 
Ένας μπάρμπας εδώ που πιάνουν τα χερια φτιάχνει κοντακια από ξύλο καρυδιάς που υπάρχουν στο χωριό του(Έτσι λέει).Εχει τύχει να δω τέτοιο κοντακι κ ηταν πολυ όμορφο.Τωρα για αντοχές του ξύλου δεν γνωρίζω.
 
Να κανω μια περιεργη ερωτηση, μου επιτρεπετε.
Πριν κανα δυο βδομαδες βγαλαμε μια ριζα απο καρυδια στο χωριο.
Κανει το ξυλο της για να κατασκευαστει κοντακι και παπια για οπλο;;;
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να μην κάνει, αν βγάζει έναν επαρκή τάκο για αυτή την δουλειά. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μείνει το λιγότερο κάνα 3άρι χρόνια να στεγνώσει σε σκιερό μέρος που να αερίζεται.
 
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να μην κάνει, αν βγάζει έναν επαρκή τάκο για αυτή την δουλειά. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μείνει το λιγότερο κάνα 3άρι χρόνια να στεγνώσει σε σκιερό μέρος που να αερίζεται.

Δεν ηξερα αν χρειαζεται να ειναι απο καποια συγκεκριμενη ρατσα δεντρου. Για το οτι θελει τοοοσο πολυ για να στεγνωσει δεν το περιμενα. Θα περιμενω οπως το καλο κρασι να περασει ο χρονος για να γινει καλυτερο.
 
Καλησπέρα φίλοι κυνηγοί και σκοπευτές. Εδώ και κάποια χρόνια έχω στην κατοχή μου αγορασμένο μία καραμπίνα Mp153 . είναι με τα ξύλα. Την αγόρασα καινούργια και από τότε θαύμαζα το πόσο στιβαρό όπλο είναι.
Αλλά.... τα ξύλα τις είναι ένα τίποτα... όμορφα μεν όμως δεν είναι σαν αυτά μίας ακριβής μπερέτα ή ενός δίκαννου μέρκελ..... Και θέλω να κάνω το εξής... να κάτσω και να τα επεξεργαστώ και να τα κάνω να γυαλίζουν .... όπως αυτών των ακριβών γουστόζικων ιταλικών όπλων....
Έχω τον χρόνο, έχω την όρεξη.... Άλλα δεν έχω τις γνώσεις.... Δεν έχω ιδέα από ξυλουργικές εργασίες... και επίσης δεν θέλω να πάω να δώσω κάνα τριψήφιο νούμερο σε κάποιον επαγγελματία.... γιατί πιστεύω τριψήφιος θα είναι....
Τα ξύλα του εν λόγο όπλου είναι καρυδιά με απλή επεξεργασία με λινέλαιο ούτε λούστρο ούτε τίποτα....

Θέλω να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω τι χρειάζομαι και πώς θα το κάνω για να μοιάζουν τα ξύλα μου κάπως έτσι

image share


τώρα είναι έτσι






το κοντάκι γυαλίζει γιατί πέφτουν φώτα πάνω να βγει καλή η φώτο αλλά πιστέψτε με δεν γυαλίζουν διόλου
image hosting services
 
Καλησπερα παιδες σημερα ειδα ενα ραγισμα στην παπια απο την benelli μου γυρο στους 5-6 ποντους μηκος στην κορυφη τις παπιας στο σημειο που βιδωνη η βιδα της αποθηκης.μηπως εχει κολληση κανεις ξυλο με εποξικη κολλα και εχει να προτηνει καμια καλη κολλα.το ραγισμα ειναι κατα μηκος της παπιας
 
Καλησπερα παιδες σημερα ειδα ενα ραγισμα στην παπια απο την benelli μου γυρο στους 5-6 ποντους μηκος στην κορυφη τις παπιας στο σημειο που βιδωνη η βιδα της αποθηκης.μηπως εχει κολληση κανεις ξυλο με εποξικη κολλα και εχει να προτηνει καμια καλη κολλα.το ραγισμα ειναι κατα μηκος της παπιας
Έχω κολλήσει δύο φορές πάπιες φίλων με ραγισματα χρησιμοποιώντας κυανοακρυλικη κολλα σε σταγονιτσες.Δεν ξανανοιξαν.Βασικη προϋπόθεση να είναι καθαρό το ξύλο από λαδια.
Ανοίγουμε λίγο τη σχισμη με μια λεπτη λαμα, βάζουμε ελάχιστη ποσότητα κολλας μέσα -εξω και σφιγγουμε το ξύλο με κάποιο τρόπο(μεγγενη, σφιγκτηρες ή λάστιχο) . Σκουπιζουμε αμέσως την κολλα που ξεχειλιζει.Αφηνουμε ένα 24ωρο.
 
Last edited:
Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν. Έχω κολλήσει σπασμένη πάπια, ξύλο σε ξύλο, πλαστικό κτλ. Την χρησιμοποιώ και για κάθε είδους συγκόλληση στην καθημερινότητα και έχει βγει παλικάρι. Πρέπει να είσαι έτοιμος όμως και να έχεις κάνει όλη την προεργασία από πριν γιατί με το που θα ανακατέψεις τα δύο στοιχεία, αρχίζει να σφίγγει και δεν σου δίνει πολύ χρόνο. Είναι τόσο δυνατή που δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει στο σημείο της κόλλησης.


 
Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν. Έχω κολλήσει σπασμένη πάπια, ξύλο σε ξύλο, πλαστικό κτλ. Την χρησιμοποιώ και για κάθε είδους συγκόλληση στην καθημερινότητα και έχει βγει παλικάρι. Πρέπει να είσαι έτοιμος όμως και να έχεις κάνει όλη την προεργασία από πριν γιατί με το που θα ανακατέψεις τα δύο στοιχεία, αρχίζει να σφίγγει και δεν σου δίνει πολύ χρόνο. Είναι τόσο δυνατή που δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει στο σημείο της κόλλησης.


Αυτές οι κολλες δύο συστατικων είναι οι καλύτερες όταν το άνοιγμα του υλικού δεν είναι τριχοειδες και πρέπει και να το γεμίσουμε λίγο ή πιο πολύ. Ακόμα καλύτερες είναι αυτές που αρχίζουν και πηζουν σε 2 ώρες και περισσότερο. Εγώ χρησιμοποιω της Bison αλλά οι περισσότερες είναι εξαιρετικές για επισκευές.
 
Last edited:
Ευχαριστω παιδια, alter η κολλα αυτη ειναι λεπτορευτη σαν τη loggo στιγμης; γιατι προσπαθησα σημερα να ανοιξω λιγο το ραγισμα και δεν ανοιγη παραπανω απο ενα χιλιοστο.σκεφτηκα να τη καθαρισω με ασετον να βαλω στιγμης στο ραγισμα και εσωτερικα της παπιας υαλοηφασμα δουλεμενο με στιγμης αντι ρητινη πολυαστερα για ενισχυση
 
Ευχαριστω παιδια, alter η κολλα αυτη ειναι λεπτορευτη σαν τη loggo στιγμης; γιατι προσπαθησα σημερα να ανοιξω λιγο το ραγισμα και δεν ανοιγη παραπανω απο ενα χιλιοστο.σκεφτηκα να τη καθαρισω με ασετον να βαλω στιγμης στο ραγισμα και εσωτερικα της παπιας υαλοηφασμα δουλεμενο με στιγμης αντι ρητινη πολυαστερα για ενισχυση
Αν ανοιξε εως 1 χιλ βαλε κυανοακρυλικη κολλα που ισχωρει και σε τριχοειδεις ρωγμες.
Δεν χρειαζεται υαλουφασμα εκτος αν σου ξανανοιξει.
 
Ευχαριστω παιδια, alter η κολλα αυτη ειναι λεπτορευτη σαν τη loggo στιγμης; γιατι προσπαθησα σημερα να ανοιξω λιγο το ραγισμα και δεν ανοιγη παραπανω απο ενα χιλιοστο.σκεφτηκα να τη καθαρισω με ασετον να βαλω στιγμης στο ραγισμα και εσωτερικα της παπιας υαλοηφασμα δουλεμενο με στιγμης αντι ρητινη πολυαστερα για ενισχυση

Χρησιμοποίησε σύριγγα με την βελόνα της μαζί. Ρίχνεις μέσα στη σύριγγα τα δυο συστατικά και τα ανακατεύεις μέσα σ΄αυτήν. Βάζεις τη βελόνα στη σχισμή και ρίχνεις όσο χρειάζεται.
 
Back
Top