Τουφεκιές στα όρια...

Επειδή μου έχει συμβεί με 4 συνεχόμενες οριακές ρουαγιάλ σε τσίχλες και δε βρήκα καμία, λόγω της απόστασης που έπεφταν πίσω μου σε καθαρό ελαιώνα, λέω ότι ο Γρηγόρης έχει απόλυτο δίκιο και το θήραμα έχει λιγοστέψει....
 
Και για να μη θεωρηθεί ότι παρουσιάζομαι ως καλός σκοπευτής, να πω ότι εκείνη την ημέρα είχαν πιάσει τα υψώματα και αναγκάστηκα να καθίσω χαμηλότερα πίσω τους και οι τσίχλες που ούτως ή άλλως πέρναγαν ψηλά εκείνη την ημέρα , έπαιρναν και άλλο ύψος από τις τουφεκιές γι αυτό και οι οριακές βολές, για τις οποίες αν σου βγει σωστά η πρώτη προσκόπευση, οι άλλες είναι καρμπόν!
 
Και για να μη θεωρηθεί ότι παρουσιάζομαι ως καλός σκοπευτής, να πω ότι εκείνη την ημέρα είχαν πιάσει τα υψώματα και αναγκάστηκα να καθίσω χαμηλότερα πίσω τους και οι τσίχλες που ούτως ή άλλως πέρναγαν ψηλά εκείνη την ημέρα , έπαιρναν και άλλο ύψος από τις τουφεκιές γι αυτό και οι οριακές βολές, για τις οποίες αν σου βγει σωστά η πρώτη προσκόπευση, οι άλλες είναι καρμπόν!
Kαί φυσίγγι όμως με δυνατότητες Σπύρο .
 
Με ένα αξιόλογο φυσιγγι ,με ένα όπλο στημένο για μακρινές βολές με ένα σφιχτό τσοκ τα 50 μέτρα δεν είναι εξωπραγματικα.Αν πάνε τα χέρια και τα μάτια είναι εκμεταλλεύσιμα τα μέτρα αυτά.Αν μπεις και στα μονοπάτια της ιδιογομωσης κάνεις παπάδες ...
Υ.Γ.δεν είμαι φαν των μακρινών βολών αλλά μερικές φορές είναι αναγκαίο κακό ειδικά στο πολυπόθητο υδρόβιο...
 
Με ένα αξιόλογο φυσιγγι ,με ένα όπλο στημένο για μακρινές βολές με ένα σφιχτό τσοκ τα 50 μέτρα δεν είναι εξωπραγματικα.Αν πάνε τα χέρια και τα μάτια είναι εκμεταλλεύσιμα τα μέτρα αυτά.Αν μπεις και στα μονοπάτια της ιδιογομωσης κάνεις παπάδες ...
Υ.Γ.δεν είμαι φαν των μακρινών βολών αλλά μερικές φορές είναι αναγκαίο κακό ειδικά στο πολυπόθητο υδρόβιο...
Είμαι φάν των μακρινών βολών γνωρίζοντας τα όρια του όπλου μου (full -full trap mirocu )και του φυσιγγιού μου .
Σε καμιά περίπτωση όμως αυτό που λέμε βαράμε όπου βλέπουμε .
Έχω πάρει αρκετό θήραμα μ'αυτό το όπλο στα 45-50 μ με 33 γρ το πολύ φυσίγγι .Όχι παραπάνω .
Υ.Γ Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν ναί βολές ρουαγιάλ ....
 
Λευτέρη πιστεύω ότι ένας καλός σκοπευτής στα 50 μέτρα σε "εύκολες" ρουαγιάλ βολές μπορεί να έχει πολύ ικανοποιητικό ποσοστό ευστοχίας, ίσως πάνω και από 1 στα 3.
Ναι ρε αγορίνα σε ποιον κυνηγοτοπο όμως θα ρίξεις 50 εύκολες ρουαγιαλ βολές? Σε κανέναν, θα κάτσεις στο καρτέρι και κάποια πουλιά θα έρθουν και έτσι, το θεμα ειναι να μιλάμε με ρεαλισμό και να τοποθετούμε θέματα κάτω από ένα ρεαλιστικό πραγματικό κυνηγετικό πρίσμα, υπάρχει καρτέρι που θα πας με δύο κουτιά φυσίγγια και θα τα ρίξεις μόνο ρουαγιαλ βολές? Νομίζω πως όχι, οπότε αμέσως το 1 στα 3 θα γίνει 1 στα 6 7, ε υπάρχει λογική σε αυτό? Υπάρχει μια, το γουστάρω και μου αρέσει να τουφεκαω μακρινά πουλιά και αυτό ναι το δέχομαι απόλυτα, αλλά δεν μπορώ εύκολα να πιστέψω ότι σε αυτά τα μέτρα οι επιτυχίες εύκολα υποστηρίζουν αυτήν την απόφαση μας τουλάχιστον ως προς την καρπωση, υπάρχει και ένα θετικό σε αυτά τα μέτρα ότι δύσκολα τραυματίζεται μια τσίχλα, της περισσότερες φορές το κλαμπανισμα πάει σύννεφο. Μιλάω για τον μέσο Έλληνα κυνηγό, σαφέστατα και θα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, όμως είναι εξαιρέσεις.
 
Είμαι φάν των μακρινών βολών γνωρίζοντας τα όρια του όπλου μου (full -full trap mirocu )και του φυσιγγιού μου .
Σε καμιά περίπτωση όμως αυτό που λέμε βαράμε όπου βλέπουμε .
Έχω πάρει αρκετό θήραμα μ'αυτό το όπλο στα 45-50 μ με 33 γρ το πολύ φυσίγγι .Όχι παραπάνω .
Υ.Γ Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν ναί βολές ρουαγιάλ ....
Ποια τεχνική χρησιμοποιείς σε αυτές τις τουφεκιές ; κ σε ποιο θήραμα ;
 
Είμαι φάν των μακρινών βολών γνωρίζοντας τα όρια του όπλου μου (full -full trap mirocu )και του φυσιγγιού μου .
Σε καμιά περίπτωση όμως αυτό που λέμε βαράμε όπου βλέπουμε .
Έχω πάρει αρκετό θήραμα μ'αυτό το όπλο στα 45-50 μ με 33 γρ το πολύ φυσίγγι .Όχι παραπάνω .
Υ.Γ Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν ναί βολές ρουαγιάλ ....
Ολα τα θηραματα που κυνηγαμε στην Ελλαδα πεφτουν στα 50 μετρα με την προυποθεση σωστο φυσιγγι κ προπονημενος χρηστης.
Κ οταν λεω πεφτουν εννοω 9 στις 10 φορες.
 
Είμαι φάν των μακρινών βολών γνωρίζοντας τα όρια του όπλου μου (full -full trap mirocu )και του φυσιγγιού μου .
Σε καμιά περίπτωση όμως αυτό που λέμε βαράμε όπου βλέπουμε .
Έχω πάρει αρκετό θήραμα μ'αυτό το όπλο στα 45-50 μ με 33 γρ το πολύ φυσίγγι .Όχι παραπάνω .
Υ.Γ Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν ναί βολές ρουαγιάλ ....
Το μότο βαραμε όπου βλέπουμε μάλλον παραπέμπει σε απερισκεψία...παρόλα αυτά τα σκάγια σκοτώνουν μακρύτερα από ότι μπορεί να τα εκμεταλλευτεί ο μέσος κυνηγος- σκοπευτής ...
 
Λάμπη τι σημαίνει αυτό; Σκούπισμα , pull away ή κάτι άλλο;
Ούτε σκούπισμα ούτε pull away .Αυτά τα 2 είναι σχεδόν ίδια πράγματα που παραπέμπουν σε ενστικτώδη κι'όχι
ελεγχόμενη κίνηση προσκόπευσης .
Κοινή αφετηρία πίσω απο τον στόχο όμως το follow through έχει ελεγχόμενη κίνηση με λίγο περισσότερη διάρκεια
απο τα άλλα .
 
Last edited:
Back
Top