Τουφεκιές στα όρια...

Στην τσίχλα γίνεται άνετα Ηλία, ξέρω άτομα που είναι κ 10 στα 10 στα μέτρα που γράφεις
Μιτσο εδω εχουμε φανατικους τσιχλικηνιγους καθ μερικους τρομερα ντουφεκια 9 στα 10 δεν κανη κανενας σηνεχομενες μερες μπορι να το κανη 1/2 φορες το μηνα με καθημερινο κυνηγι
 
Μην πατε στ ακρα
Ας αφησουμε το 9 στα δεκα

Ας πουμε ομως τι θεωρουμε καλο κυνηγετικα σε επιτυχια

Σε ενα καρτερι που περιλαμβανει μαυρες αλλα και αργοτερα που στρωνουν τα πουλια
Σε μια μερα με μικρη αλλα σταθερη κινηση σε κυνηγι 3 ωρων

Δηλαδη εχει ολες τις βολες και ταχυτητες

Ας αφησουμε τις αποστασεις στα 5-40 μετρα για να ελεξουμε μονο την παραμετρο της σκοπευτικης δεινοτητας του μεσου κυνηγου

δηλαδη με καθολου η με αραιη και κυριως για σκοπους ψυχαγωγιας παρουσια στονσκοπευτηριο

ας βαλουμε τα 20 πουλια σαν το θηραμα που περασε
Μποσα νομιζεται οτι κανει ενας μεσος κυνηγος;

η δικη μου αποψη ειναι 8-15
στην καλυτερη χωρις να χει χαμενα

δεν μιλαμε για γενημενα ταλεντα

μεσο κυνηγο
 
Εγώ πρόπερσι έκανα το απόλυτο ρεκόρ στις φασσες
Πήγα δύο φορές έριξα δύο φυσίγγια και πήρα δύο φασσες
Θα σέβεστε λέμε..... .big smile.
Καο λόγω covid με χάλια ψυχολογία, που να ήσουν και καλά, με δύο φυσίγγια μην έκανες και 4,χαχαχα!!!!!!!!!!!!!/
 
Μην πατε στ ακρα
Ας αφησουμε το 9 στα δεκα

Ας πουμε ομως τι θεωρουμε καλο κυνηγετικα σε επιτυχια

Σε ενα καρτερι που περιλαμβανει μαυρες αλλα και αργοτερα που στρωνουν τα πουλια
Σε μια μερα με μικρη αλλα σταθερη κινηση σε κυνηγι 3 ωρων

Δηλαδη εχει ολες τις βολες και ταχυτητες

Ας αφησουμε τις αποστασεις στα 5-40 μετρα για να ελεξουμε μονο την παραμετρο της σκοπευτικης δεινοτητας του μεσου κυνηγου

δηλαδη με καθολου η με αραιη και κυριως για σκοπους ψυχαγωγιας παρουσια στονσκοπευτηριο

ας βαλουμε τα 20 πουλια σαν το θηραμα που περασε
Μποσα νομιζεται οτι κανει ενας μεσος κυνηγος;

η δικη μου αποψη ειναι 8-15
στην καλυτερη χωρις να χει χαμενα

δεν μιλαμε για γενημενα ταλεντα

μεσο κυνηγο
Όλοι θα σου απαντήσουμε με βάση της εμπειρίες μας, της παρέες μας, νομίζω ότι ο αριθμός που είπες όμως αντικατροπτιζει τον μέσο και βάλε μέσα και τον καλό.
 
Εδω ρε παιδια μας φευγουνε και καθιστα πουλια ποτε ποτε εσεις για 100% μιλατε αψαχαχαχα
Ποιά πουλιά βρε Τόλη.
Γουρούνι που κοιμόταν, τουφεκιά από τα 4μ και έφυγε :)

Ευτυχώς δεν ήμουν εγώ αυτός που την έριξε ...

Πόρισμα: Έφταιγε το φυσίγγι !!!!

Ακόμα και τώρα, 3 χρόνια μετά, τρώει δούλεμα ο τύπος.

Για τις τσίχλες τώρα ... Σε καρτέρι με ρουαγιάλ ή πλάγιες εισερχόμενες βολές, νορμάλ αποστάσεις, τα πουλιά να μην παιρνάνε σφαίρα και πολλές τσίχλες ώστε να διαλέγω τουφεκιές μπορώ (πιστεύω) να κάνω 90%.

Περπατητό κυμαίνομαι από 0% μέχρι υπολογίζω 60% όταν έχει πολλά πουλιά και ηρεμεί το νευρικό μου σύστημα ;)
 
Last edited:
Ολα ειναι συναρτηση. Του μερους που τουφεκας, του αν εχεις σκυλο να τις βρισκει ευκολα, του ποσο στρωτα περνανε τα πουλια, του ποσο καλα εισαι με το τουφεκι και το φυσιγγι σου.

Το εχω δει να γινεται, το εχω κανει και γω καποιες φορες. Το να μην το δοκιμαζω συχνα ειναι κυριως λογω ενος απο τους παραπανω παραγοντες
 
Σύνοψη ...
Τουφεκιές στα όρια (>50μ με μολύβι)
Αυτά που δουλεύουν σίγουρα είναι
1. Δοκιμές συγκέντρωσης διάτρησης με το όπλο μας με διαφορετικά τσοκ και φυσίγγια μέχρι να βρούμε τον καλύτερο συνδυασμό. Οι δοκιμές να γίνουν στις συνήθεις συνθήκες κυνηγιού (θερμοκρασία, υγρασία)
2. Φυσίγγια με buffer στα σκάγια
3. Σκληρά σκάγια
4. Σφαιρικά σκάγια
5. Μεγάλες ταχύτητες (όχι όμως υπερβολικές)
6. Χοντρύτερα σκάγια
7. Περισσότερα σκάγια
8. Κάνες >=75cm επιθυμητές
9. Μυστικά ιδιογωμοτών :)

Αυλοί υπό διερεύνηση.
Κώνοι (μην πέσετε να με φάτε) δεν κάνουν διαφορά.

Αν απαντήσετε μην πιαστείτε από τους κώνους. Δεν θα βγεί άκρη.
 
Λαμπη κυνηγας κανινικα με στημενο οπλο για τραπ η το εχεις φερει σε πιο κυνηγετικα μετρα?
Τ'άφησα όπως βγήκε απο την μάνα . Τόλη όταν μάθει κάποιος να ρίχνει με ψηλό κοντάκι
είναι πιστεύω πλεονέκτημα .
 
Μην πατε στ ακρα
Ας αφησουμε το 9 στα δεκα

Ας πουμε ομως τι θεωρουμε καλο κυνηγετικα σε επιτυχια

Σε ενα καρτερι που περιλαμβανει μαυρες αλλα και αργοτερα που στρωνουν τα πουλια
Σε μια μερα με μικρη αλλα σταθερη κινηση σε κυνηγι 3 ωρων

Δηλαδη εχει ολες τις βολες και ταχυτητες

Ας αφησουμε τις αποστασεις στα 5-40 μετρα για να ελεξουμε μονο την παραμετρο της σκοπευτικης δεινοτητας του μεσου κυνηγου

δηλαδη με καθολου η με αραιη και κυριως για σκοπους ψυχαγωγιας παρουσια στονσκοπευτηριο

ας βαλουμε τα 20 πουλια σαν το θηραμα που περασε
Μποσα νομιζεται οτι κανει ενας μεσος κυνηγος;

η δικη μου αποψη ειναι 8-15
στην καλυτερη χωρις να χει χαμενα

δεν μιλαμε για γενημενα ταλεντα

μεσο κυνηγο
Όλα είναι σχετικά .Αν την συγκεκριμένη μέρα ξύπνησες καλά ,νάχεις καθαρό μυαλό και αυτοπεποίθηση στην
κίνηση σου .
Έχω 27/28 τσίχλες με fiocchi bior 31 n.9 ανοικτό πράσινο αν το θυμάστε και 2/9 φάσσες καπέλο /ρουαγιάλ -λουκούμια με 7 διαφορετικά φυσίγγια διότι τάριχνα στα φυσίγγια ........
 
Σύνοψη ...
Τουφεκιές στα όρια (>50μ με μολύβι)
Αυτά που δουλεύουν σίγουρα είναι
1. Δοκιμές συγκέντρωσης διάτρησης με το όπλο μας με διαφορετικά τσοκ και φυσίγγια μέχρι να βρούμε τον καλύτερο συνδυασμό. Οι δοκιμές να γίνουν στις συνήθεις συνθήκες κυνηγιού (θερμοκρασία, υγρασία)
2. Φυσίγγια με buffer στα σκάγια
3. Σκληρά σκάγια
4. Σφαιρικά σκάγια
5. Μεγάλες ταχύτητες (όχι όμως υπερβολικές)
6. Χοντρύτερα σκάγια
7. Περισσότερα σκάγια
8. Κάνες >=75cm επιθυμητές
9. Μυστικά ιδιογωμοτών :)

Αυλοί υπό διερεύνηση.
Κώνοι (μην πέσετε να με φάτε) δεν κάνουν διαφορά.

Αν απαντήσετε μην πιαστείτε από τους κώνους. Δεν θα βγεί
 
Οι δοκιμές να γίνουν στις συνθήκες κυνηγιού.για μένα το δυσκολότερο κομμάτι αλλά συνάμα το κλείδι της επιτυχίας.εχω κάποια αποτελέσματα συνηθηζωντας μετά από καιρό ένα φυσυγγι στημένο για εκεί με ένα συγκεκριμένο νούμερο σκάγια
 
Κώστα αυτό είναι το ιδανικό ... υπάρχει και η λύση του καταψύκτη όμως ...
Βγάζεις το φυσίγγι από τον καταψύκτη (όπου έχει μείνει 1-2 ώρες) και το ρίχνεις το μόνο που αλλάζει λίγο είναι η διάτρηση (με κρύο θα έχεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ μικρότερη μιας και η ταχύτητα στομίου όσο είναι να μειωθεί θα μειωθεί από την χαμηλή θερμοκρασία).
Νομίζω είναι πολύ καλή προσέγγιση.
Φίλε Βασίλη διαφωνώ .ο καταψύκτης αν βοηθήσει που το θεωρώ δύσκολο είναι μόνο στην επιλογή καψυλιου και αυτό με επιφύλαξη το λέω τα σκάγια και γενικά το όλο στήσιμο μόνο στο τερέν βλέπεις αν τελικά δουλεύει.πολλες φορές πας για παπί με 3αρι ας πούμε και οι συνθήκες που επικρατούν θέλουν 2/0.
 
Φίλε Βασίλη διαφωνώ .ο καταψύκτης αν βοηθήσει που το θεωρώ δύσκολο είναι μόνο στην επιλογή καψυλιου και αυτό με επιφύλαξη το λέω τα σκάγια και γενικά το όλο στήσιμο μόνο στο τερέν βλέπεις αν τελικά δουλεύει.πολλες φορές πας για παπί με 3αρι ας πούμε και οι συνθήκες που επικρατούν θέλουν 2/0.
Το έσβησα αυτό το πόστ μου ...
Οπότε γράψε σβου.

Μόνο την μείωση της αρχικής ταχύτητας εμπιστεύεσαι με φυσίγγι από καταψύκτη.
 
Back
Top