Τουφεκιές στα όρια...

Ολα τα θηραματα που κυνηγαμε στην Ελλαδα πεφτουν στα 50 μετρα με την προυποθεση σωστο φυσιγγι κ προπονημενος χρηστης.
Κ οταν λεω πεφτουν εννοω 9 στις 10 φορες.
Φίλε οποίος ρίχνει σε καθαρά 50 μ σε όλες τις τροχιές ειδικά σε παπι κ έχει 9 στα 10 , απλά είναι τουφέκι παγκοσμιου επιπέδου κ έχει όπλο κ φυσιγγι διαστημικου επιπέδου
 
Φίλε οποίος ρίχνει σε καθαρά 50 μ σε όλες τις τροχιές ειδικά σε παπι κ έχει 9 στα 10 , απλά είναι τουφέκι παγκοσμιου επιπέδου κ έχει όπλο κ φυσιγγι διαστημικου επιπέδου
9 στα 10 δεν υπαρχει ουτε στη κυχλα στα 20 μετρα ..τι λεμε τωρα
 
Ναι ρε αγορίνα σε ποιον κυνηγοτοπο όμως θα ρίξεις 50 εύκολες ρουαγιαλ βολές? Σε κανέναν, θα κάτσεις στο καρτέρι και κάποια πουλιά θα έρθουν και έτσι, το θεμα ειναι να μιλάμε με ρεαλισμό και να τοποθετούμε θέματα κάτω από ένα ρεαλιστικό πραγματικό κυνηγετικό πρίσμα, υπάρχει καρτέρι που θα πας με δύο κουτιά φυσίγγια και θα τα ρίξεις μόνο ρουαγιαλ βολές? Νομίζω πως όχι, οπότε αμέσως το 1 στα 3 θα γίνει 1 στα 6 7, ε υπάρχει λογική σε αυτό? Υπάρχει μια, το γουστάρω και μου αρέσει να τουφεκαω μακρινά πουλιά και αυτό ναι το δέχομαι απόλυτα, αλλά δεν μπορώ εύκολα να πιστέψω ότι σε αυτά τα μέτρα οι επιτυχίες εύκολα υποστηρίζουν αυτήν την απόφαση μας τουλάχιστον ως προς την καρπωση, υπάρχει και ένα θετικό σε αυτά τα μέτρα ότι δύσκολα τραυματίζεται μια τσίχλα, της περισσότερες φορές το κλαμπανισμα πάει σύννεφο. Μιλάω για τον μέσο Έλληνα κυνηγό, σαφέστατα και θα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, όμως είναι εξαιρέσεις

Ολα τα θηραματα που κυνηγαμε στην Ελλαδα πεφτουν στα 50 μετρα με την προυποθεση σωστο φυσιγγι κ προπονημενος χρηστης.
Κ οταν λεω πεφτουν εννοω 9 στις 10 φορες.
Ξέρεις κάποιον τέτοιον χρήστη; εγώ θεωρώ σε αυτά τα μέτρα ένας εξαιρετικός σκοπευτής και που ασχολείται πολύ με αυτά τα μέτρα με δυσκολία θα έχει ποσοστά επιτυχίας πάνω απο 60%, ίσως να λέω και πολύ, προσοχή δεν λέω ότι δεν φτάνουν τα σκάγια σε αυτά τα μέτρα με την συγκέντρωση και την διάτρηση που χρειάζεται, λέω ότι είναι τρομερά δύσκολο ένας κυνηγός να τα στείλει επάνω στο θήραμα. Εδώ ρε παιδιά ένα τεράστιο ποσοστό ρίχνει με τσοκ 1* 36 gr φυσίγγια νούμερο 9 σκάγια και εμείς μιλάμε για καταβολές θηραμάτων στα 50 και 60 μέτρα,μην παρεξηγηθώ καλά κάνουμε και συζητάμε και γράφουμε της απόψεις μας, απλά νομίζω ότι στην χώρα μας δεν έχουμε εντρυφήσει σε τέτοιου είδους τουφεκιες, έχουμε μάθει λίγο διαφορετικά.
 
Η φυση εχει δωσει στον ανθρωπο,(νομιζω και στα υπολοιπα πλασματα) μια αμυνα...
Να υποβαθμιζει τα κακα και να δινει ιδιαιτερη βαρυτητα στα καλα!
Ωστε να μπορει να συνεχισει την προσπαθεια,την πορεια στην ζωη.
Ετσι λοιπον,ξεχναμε-υποβαθμιζουμε την χυλοπιτα που φαγαμε απο την ¨ταδε¨γκομενα και προσπαθουμε να ριξουμε την επομενη!
Το ιδιο και ο γατος...ξεχνα τι επαθε την προηγουμενη φορα που διεκδικησε μια γατα απο δυνατοτερο του,και προσπαθει ξανα!
Ετσι και ο κυνηγος,ξεχνα την μερα που εκανε 1 στα 10!
Δεν βγαζει απο το μυαλο του ομως,οτι καποτε εκανε 9 στα 10!
Αυτο του δινει δυναμη να συνεχιζει...
Δεν ειναι κακο... ;)
 
Και τα ποσοστά αυξάνονται εντυπωσιακά, όταν υπάρχει κυνήγι γιατί μπορείς να διαλέγεις. Αν περπατας 1Km και πετάγονται 2 πουλιά, λίγοι είναι εκείνοι που θα συγκρατηθούνε και δε θα ρίξουνε, όπως και να τους βγούνε!
 
Φίλε οποίος ρίχνει σε καθαρά 50 μ σε όλες τις τροχιές ειδικά σε παπι κ έχει 9 στα 10 , απλά είναι τουφέκι παγκοσμιου επιπέδου κ έχει όπλο κ φυσιγγι διαστημικου επιπέδου
Κ ομως φιλε καποιος που εχει μαθει να ριχνει το κανει κ με αρκετα απο τα γνωστα εμπορικα φυσιγγια.
Δεν χρειαζομαστε φυσιγγια απο τη NASA για τα 50 μετρα κ αν εισαι γνωστης το ξερεις πολυ καλα.
 
Κ ομως φιλε καποιος που εχει μαθει να ριχνει το κανει κ με αρκετα απο τα γνωστα εμπορικα φυσιγγια.
Δεν χρειαζομαστε φυσιγγια απο τη NASA για τα 50 μετρα κ αν εισαι γνωστης το ξερεις πολυ καλα.
Μίλησα για παπι, χειμώνας λοιπόν με πολυ κρυο κ πολυ υγρασία, τις πιο πολλες μέρες αέρας δυνατός, παγος κ μεγάλα πουλια σε πραγματικα 50 μ , το πιο αντιξοο κ δυσκολο κυνήγι στα παντα , τα εμπορικά εκεί κλάνουν μέντες φίλε
 
Φίλε Βασίλη εγώ κάνω 0 στα 10
Μη με παρεξηγείς απλά θεωρώ ότι δεν είναι εύκολο αυτό που έγραψες ή αλλιώς δεν είναι άνετο. ότι μπορεί να υπάρξει μέρα που να βρεθεί ένας κυνηγός σε καλό φεγγάρι και να του περνάνε στρωτά τα πουλιά ναι αλλά και πάλι 10 στα 10 το θεωρώ δύσκολο.
 
Μη με παρεξηγείς απλά θεωρώ ότι δεν είναι εύκολο αυτό που έγραψες ή αλλιώς δεν είναι άνετο. ότι μπορεί να υπάρξει μέρα που να βρεθεί ένας κυνηγός σε καλό φεγγάρι και να του περνάνε στρωτά τα πουλιά ναι αλλά και πάλι 10 στα 10 το θεωρώ δύσκολο.
Ξέρω άτομα που συστηματικά σε καρτέρι τσίχλας έχουν αυτά τα σκορ
 
Ειρωνευεσαι φίλε χωρίς λόγο, είσαι επιστημονας κ δεν σε τιμαει αυτό, δεν μίλησα για μένα
Δημήτρη θύμησε μου τελευταία φορά που σε ειρωνεύτηκα...
Γιατί να το αρχίσω τώρα;
Μια πλάκα έκανα για ένα πρώην μέλος, ίσως το θυμάσαι κι εσύ αυτό το γεγονός, μας είχε πρήξει ότι είναι αχαστος στην τσίχλα.
Εδώ 25/25 κάνει ένας κυνηγός στο σκοπευτήριο και έχει να το λέει για χρόνια, που το δισκάκι με την τουφεκιά ούτε τσαλιμια κάνει ούτε τπτ. Ο άλλος το έκανε κάθε φορά σε ζωντανό θήραμα....
Απ' όσα ακούω δεν πιστεύω τίποτα, κι απ' όσα βλέπω τα μισά :)
 
Λόγω του ότι υπάρχουν άρρωστοι τσίχλαδες και εγώ πιστεύω ότι κάποιοι λίγοι ρίχνουν εξαιρετικά και ειδικά στην μέρα τους και σε εύκολο καρτέρι θεωρώ ότι μπορούν να έχουν σχεδόν το απόλυτο. Πόσοι είναι αυτοί δεν το ξέρω, εγώ είχα φίλο που πραγματικα στην τσίχλα ήταν μαγευτικος, χάθηκε νέος δυστυχώς, Άμφισσα πρωινό καρτέρι στης μαύρες μάζευε όσα πουλιά έκαναν οι άλλοι στο δυωρο περπατητο, στο skeet εποχή 96 97 έριξε πρώτη φορά στην ζωή του και έκανε 3 πουλες 24 24 25, ταλέντο τεράστιο. Μου λύπη πολύ το φιλαράκι μου..Συγνώμη για την ιστορία αλλά του αξίζει μια αναφορά.
 
Δημήτρη θύμησε μου τελευταία φορά που σε ειρωνεύτηκα...
Γιατί να το αρχίσω τώρα;
Μια πλάκα έκανα για ένα πρώην μέλος, ίσως το θυμάσαι κι εσύ αυτό το γεγονός, μας είχε πρήξει ότι είναι αχαστος στην τσίχλα.
Εδώ 25/25 κάνει ένας κυνηγός στο σκοπευτήριο και έχει να το λέει για χρόνια, που το δισκάκι με την τουφεκιά ούτε τσαλιμια κάνει ούτε τπτ. Ο άλλος το έκανε κάθε φορά σε ζωντανό θήραμα....
Απ' όσα ακούω δεν πιστεύω τίποτα, κι απ' όσα βλέπω τα μισά :)
Εγώ πρόπερσι έκανα το απόλυτο ρεκόρ στις φασσες
Πήγα δύο φορές έριξα δύο φυσίγγια και πήρα δύο φασσες
Θα σέβεστε λέμε..... .big smile.
 
Είμαι φάν των μακρινών βολών γνωρίζοντας τα όρια του όπλου μου (full -full trap mirocu )και του φυσιγγιού μου .
Σε καμιά περίπτωση όμως αυτό που λέμε βαράμε όπου βλέπουμε .
Έχω πάρει αρκετό θήραμα μ'αυτό το όπλο στα 45-50 μ με 33 γρ το πολύ φυσίγγι .Όχι παραπάνω .
Υ.Γ Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν ναί βολές ρουαγιάλ ....
Λαμπη κυνηγας κανινικα με στημενο οπλο για τραπ η το εχεις φερει σε πιο κυνηγετικα μετρα?
 
Back
Top