Τουφεκιές στα όρια...

Γιωργο παπι δεν εχω κυνηγησει γιατι δεν εχει στην περιοχη μου, οτι εγραψα για το παπι μου τα εχουν πει αλλοι...αλλα φασσα που παω συνεχεια ειναι στανταρ αυτα που εγραψα για το νο6, τσεκαρισμενες οι αποστασεις και μετρημενες πολλες φορες, τωρα αν σου φαινεται παραλογο ειναι δικαιωμα σου φιλε.
Και του χρονου παντως με νο6 θα τις κυνηγησω οπως καθε χρονο, στα 30 μετρα που λες και 10ρακια να βαλω δεν θα εχω προβλημα...αν δεν μπορει καποιος να κατεβασει φασσα στα 60 μετρα με νο6 δεν φταινε τα σκαγια αλλα κατι αλλο...οπλο τσοκ φυσιγγι η προσκοπευση... ;)
Το ειπα εγω ..η μπενελλι φτεει.που βα σκοτωσει με 6αρι εκει.
 
Τα 60 -65 μετρα ειναι παραααα πολλαααα για Ν6 σκαγι. Εγω δεν τα ''εχω'' ουτε στον υπνο μου.....ποσο
μαλλον να κρατησω φασσα. Με Ν5 εχω κρατησει φασσα στα 50 - 55 μετρα. Λεω παντα για φουλ τσοκ μαμα...
Τα πολλα μετρα θελουν χοντρο σκαγι και καλης ποιοτητος....Ο φιλος Alex76 δουλευει εξτρα φουλ και ειδικα
τσοκ για αυτες τις αποστασεις....σε δικες μου δοκιμες διατρησης στα 65 μετρα και σε λαμαρινα και βρεγμενο
περιοδικο τα 6ρια ατυχησαν....παντα με τσοκ μαμα. Μεχρι τα 40 μετρα....κατι κανουν.
 

  • Γιωργο παπι δεν εχω κυνηγησει γιατι δεν εχει στην περιοχη μου, οτι εγραψα για το παπι μου τα εχουν πει αλλοι...αλλα φασσα που παω συνεχεια ειναι στανταρ αυτα που εγραψα για το νο6, τσεκαρισμενες οι αποστασεις και μετρημενες πολλες φορες, τωρα αν σου φαινεται παραλογο ειναι δικαιωμα σου φιλε.
    Και του χρονου παντως με νο6 θα τις κυνηγησω οπως καθε χρονο, στα 30 μετρα που λες και 10ρακια να βαλω δεν θα εχω προβλημα...αν δεν μπορει καποιος να κατεβασει φασσα στα 60 μετρα με νο6 δεν φταινε τα σκαγια αλλα κατι αλλο...οπλο τσοκ φυσιγγι η προσκοπευση... ;)
    Το παπί ...πράσινο...απαιτεί ενέργεια καταβολής ίση με 0.380 χιλιόγραμμο μέτρα...η φασα 0.250 κ ο φασιανός 0.480...αν κρατήσεις κατανομή ...με 3 εξαρια είσαι σούπερ όσον αφορά την ενέργεια που απαιτείται στα 60 μέτρα!για τη φασα
 

Attachments

  • Screenshot_2020-02-24-11-00-46-246_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-02-24-11-00-46-246_com.android.chrome.jpg
    198,7 KB · Προβολές: 24


  • Το παπί ...πράσινο...απαιτεί ενέργεια καταβολής ίση με 0.380 χιλιόγραμμο μέτρα...η φασα 0.250 κ ο φασιανός 0.480...αν κρατήσεις κατανομή ...με 3 εξαρια είσαι σούπερ όσον αφορά την ενέργεια που απαιτείται στα 60 μέτρα!για τη φασα
Κι ομος τα φαινομαινα απατουν γιατι μπορει να εισαι μεχρι την μεση στο νερο κοκαλιασμενος απο τοκρυο λασπομενος μεχρι το σοβρακο πεσμενος χαμο ενα νε το μπατακι.Εσι με τον υπολογηστη νομιζεις οτι εισαι στον βατηρα και σου ερχονται επανω σου ψωφια μαλον παιζεις πολα βιντεοπαιχνιδια με κυνηγι φιλε.
 
Ν3 στα 80 του κάνεις αέρα στο πράσινο εκτός αν πάρει κεφάλι

Ο βαλλιστικός υπολογιστής δίνει 2.7 ποδόλιβρες ανα 3αρι σκάγι στις 75 γιάρδες (68.5 μέτρα) φυσιγγίου αρχικής ταχύτητας 412 m/sec και μολύβδινα σκάγια. Για το πρασινοκέφαλο θέλουμε τουλάχιστον 6 ποδόλιβρες για να επιφέρουμε τραυματικό σοκ. Με 1 σκάγι ή και με 2 δεν θα πέσει (εξαιρεση το τραύμα σε κεφάλι) στα 80 μέτρα. Οι άσσοι (σκάγια Νο 1) κρατούν 3 ποδόλιβρες ανά σκάγι στα 91 μέτρα (100 γιάρδες).

ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ και 2 ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ:

1. Το τραυματικό σοκ επιφέρεται με "ταυτόχρονα" κτυπήματα (μεταφορά ενέργειας) και όχι με διαδοχικά ...

2. Ο βαλλιστικός (βλητικός) υπολογιστής ΔΕΝ υπολογίζει τη κίνηση του στόχου που αυξάνει (αλγεβρικά) τα αποτελέσματα της κρούσης
 


  • Το παπί ...πράσινο...απαιτεί ενέργεια καταβολής ίση με 0.380 χιλιόγραμμο μέτρα...η φασα 0.250 κ ο φασιανός 0.480...αν κρατήσεις κατανομή ...με 3 εξαρια είσαι σούπερ όσον αφορά την ενέργεια που απαιτείται στα 60 μέτρα!για τη φασα
τον αυγουστο και τον σεμπτεμβριο ναι ,μετα μολις χειμωνιαση καλα αλλαζει το εργο.
 
Κι ομος τα φαινομαινα απατουν γιατι μπορει να εισαι μεχρι την μεση στο νερο κοκαλιασμενος απο τοκρυο λασπομενος μεχρι το σοβρακο πεσμενος χαμο ενα νε το μπατακι.Εσι με τον υπολογηστη νομιζεις οτι εισαι στον βατηρα και σου ερχονται επανω σου ψωφια μαλον παιζεις πολα βιντεοπαιχνιδια με κυνηγι φιλε.
Φιλαράκι...πίστευε ότι θέλεις ...αλλά προς τι η ειρωνία σου???
 
Πες μας την άποψη σου αλεξ,ειδικά άμα είναι βιωματική ακόμα καλύτερα!Στα 60-70 μετρα(για όσους πιστεύουν ότι σκοτώνει εκεί το λειοκανο)τι νούμερο σκαγιού θέλει το πράσινο και τι το αγριογούρουνο;
 
Αμα τα παπια θελουν πανω απο τα 60 μετρα ΒΒ......
Τοτε τα γουρουνια θελουν πυροβολικο με 8ιντσα??
Ένας φίλος ...σκότωσε μια φορά πράσινο στα 100 μετ'...με 27βολο...από τότε έτσι τα κυνηγά...ζωδιακό είναι το θέμα?who knows...όταν βγαίνει για παπί...καθόμαστε σπίτι!
 
Άλλο τα δράμια άλλο τα ΒΒ πιστεύω. Να ρίχνεις προς κάθε κατεύθυνση του ορίζοντα δράμια είναι επικίνδυνο.
Ένα ΒΒ των 4.5χιλ διάμετρο δεν ξέρω εάν πέφτοντας με το βάρος του μπορεί να κάνει ζημιά...;; Σε οριζόντια βολή σίγουρα θα κάνει...
 
Άλλο τα δράμια άλλο τα ΒΒ πιστεύω. Να ρίχνεις προς κάθε κατεύθυνση του ορίζοντα δράμια είναι επικίνδυνο.
Ένα ΒΒ των 4.5χιλ διάμετρο δεν ξέρω εάν πέφτοντας με το βάρος του μπορεί να κάνει ζημιά...;; Σε οριζόντια βολή σίγουρα θα κάνει...
Θεωρητικα στο παπι είσαι safe......μπορεί και όχι βεβαια .yel.
 
Πες μας την άποψη σου αλεξ,ειδικά άμα είναι βιωματική ακόμα καλύτερα!Στα 60-70 μετρα(για όσους πιστεύουν ότι σκοτώνει εκεί το λειοκανο)τι νούμερο σκαγιού θέλει το πράσινο και τι το αγριογούρουνο;
Προσωπικά φίλε μου πάνω από 60 μέτρα αν καταφέρεις να στείλεις τα κεντρικά σκάγια πάνω στον πράσινο θες από νούμερο 4 και κάτω τα άλλα απλά ούτε θα το συγκινήσουν ρίξε και σε καθιστό σε αυτά τα μέτρα να δεις ότι δεν του κάνει τίποτα ειδικά για 80 μέτρα η και παραπάνω τα ΒΒ είναι τα μόνα που μπορούν να το κρατήσουν!!!
 
Προσωπικά φίλε μου πάνω από 60 μέτρα αν καταφέρεις να στείλεις τα κεντρικά σκάγια πάνω στον πράσινο θες από νούμερο 4 και κάτω τα άλλα απλά ούτε θα το συγκινήσουν ρίξε και σε καθιστό σε αυτά τα μέτρα να δεις ότι δεν του κάνει τίποτα ειδικά για 80 μέτρα η και παραπάνω τα ΒΒ είναι τα μόνα που μπορούν να το κρατήσουν!!!
Σε ένα ανοιχτό passing εγώ είδα πως θες 3αρια σε αποστάσεις πάνω των 50 μέτρων....τα καθιστά είναι πιο δύσκολη περίπτωση νομίζω γιατί σου δίνουν πολύ λιγότερο στόχο για να ριξεις....άμα δεν ειανι σωστο το στήσιμο άνετα περνάει μετά από την κατανομή ανάλογα και την γωνια βέβαια....Τώρα άο τα 60 και πάνω όσο χονδρότερο τόσο καλύτερο νομίζω!
 
Σε ένα ανοιχτό passing εγώ είδα πως θες 3αρια σε αποστάσεις πάνω των 50 μέτρων....τα καθιστά είναι πιο δύσκολη περίπτωση νομίζω γιατί σου δίνουν πολύ λιγότερο στόχο για να ριξεις....άμα δεν ειανι σωστο το στήσιμο άνετα περνάει μετά από την κατανομή ανάλογα και την γωνια βέβαια....Τώρα άο τα 60 και πάνω όσο χονδρότερο τόσο καλύτερο νομίζω!
Εγώ γενικά αν ξέρω ότι έχει πράσινα το τελευταίο μπαίνει 3αρι σίγουρα ίσως και το δεύτερο φυσίγγι αναλόγως την τοποθεσία.....
 
Σε ένα ανοιχτό passing εγώ είδα πως θες 3αρια σε αποστάσεις πάνω των 50 μέτρων....τα καθιστά είναι πιο δύσκολη περίπτωση νομίζω γιατί σου δίνουν πολύ λιγότερο στόχο για να ριξεις....άμα δεν ειανι σωστο το στήσιμο άνετα περνάει μετά από την κατανομή ανάλογα και την γωνια βέβαια....Τώρα άο τα 60 και πάνω όσο χονδρότερο τόσο καλύτερο νομίζω!
μαθαινεις μικρε σιγα σιγα!
 
Πες μας την άποψη σου αλεξ,ειδικά άμα είναι βιωματική ακόμα καλύτερα!
Δεν ειναι θεμα θεωριτικης αποψης αλλα πρακτικης Ηλια.Στην Ελλαδα οι ευκαιριες στα υδροβια
ειναι μετρημενες αλλα ειχα τον χρονο να την ανεση να κανω τις δοκιμες μου στην Λετονια οπου
τα παπια ειναι χιλιαδες.Στα 60 μετρα ενα "φυσιγγι" στα 36γρ Ν4 ειναι ικανο να καταβαλει αμεσα
ενα παπι ΑΡΚΕΙ να εχει συγκεντρωση τετοια που να το πληξει με 7 σκαγια.Εαν πεσουμε κατω απο
αυτο το ποσοστο τοτε παμε σε τυχερα ζωτικα σημεια.Σε αυτα τα μετρα ξεχναμε τελειως τα απλα
ημισκληρα σκαγια και μιλαμε ΜΟΝΟ για επιμεταλλωμενα.Οταν δεν εχουμε αυτες τις συγκεντρωσεις
τοτε αρχιζει ο μυθος του χοντρου σκαγιου.Καλυτερα 1-2 σκαγια ΒΒ για να το κατεβασουμε δηλαδη.
Ειναι πολυ λιγα τα φυσιγγια εμποριου που μπορουν σε αυτα τα μετρα να δωσουν τετοια αποτελεσματα
γιατι απλα οι εταιριες δεν ασχολουνται με αυτα!Ενα τοσο συγκεντρωτικο φυσιγγι στα 60 ειναι ενα
πολυ δυσκολο φυσιγγι στα 35 μετρα.Δεν κανουν ομως για ενα γενικο κυνηγι υδροβιων που οι αποστασεις
διαφερουν.Πολλες φορες αλλαξα φυσιγγια για να βγω σε καστανιες στα 60.Τα καλυτερα αποτελεσματα
τα εχουμε με διπλοκαρτερα.Ο ενας μεχρι τα 45 και ο αλλος απο εκει και περα και οι δυο με τα αναλογα
φυσιγγια και τσοκ.Οσο αφορα τον αγριοχοιρο που με ρωτησες θα σου πω το μονοβολο και μονο.Βολη
με κορδελα στα 80 μετρα με Sauvestre αμεση καταβολη 10 ποντους πισω απο το ριζαυτι.Μιλαω μονο
και μονο για το ποσο κοβει το μονοβολο μιας και σε αυτα τα μετρα χρησιμοποιω RED DOT και παντα
σε στασιμα γουρουνια στην βοσκη,απο αυτα τα μετρα και κατω βγαινω εν κινησει.
 
Back
Top