Τουφεκιές στα όρια...

Καμια ειρωνια Johnny Εισος ειναι ογραπτος λογος.Φαντασου σαν να ειμαστε σε ενα τραπεζι και να πινουμε καφε σου μηλαω .Μονο που ειμαστε λιγο μακρια για βα δεις αυτα που σου λεω στην πραξη.Αλλοι κανουν ομερτα εγω μου αρεσει να μηραζωμαι πραγματα που ανακαληψα και δεν μου εδηξε κανενας.
Ρε φίλε μου ...όλο το φόρουμ αυτό κάνει... μοιράζεται κ παίρνει!!!anyway περασμένα ξεχασμένα!
 
Εγώ έχω ξαναγράψει ότι ρίχνω μέχρι 35 και πολύ σπάνια 40 μέτρα . Από εκεί κι πέρα όχι δεν σηκώνω όπλο . Τώρα για 60 & 70 μέτρα δεν ξέρω Κώστα . Εγώ είμαι από χωριό . Άλλωστε ο κάθε ένας από εμάς έχει τα γούστα του .
Δύσκολο να υπολογίσεις τα μέτρα στο μεγάλο θηραμα
 
Ποιο ειναι το σωστο νουμερο και σε ποσα γραμμαρια για βολη σε πρασινοκεφαλο στα 60-65 μετρα?
Remington nitro magnum 42 gr νo 4. Σε 63 μέτρα μετρημένα με αποστασιόμετρο πρασινοκέφαλο τελείως νεκρό. Με 1* κάνη 71 cm και μάλιστα benelli. Όχι μία φορά.
 
Μα δε γίνεται να βαρέσουμε πάνω από τα 50μετρα με σκάγια μικρότερα από 0 τη γράφεται;;; Η φασσα θέλει 5/0 το πράσινο 7/0 και το γουρούνι 17/0 .big smile.
Λαγός με martignoni lepre no3 browning auto5 σε γνωστό καρτέρι σφαγείο 97 μέτρα...από ενα τρομερό φιλο λαγα ...δυο φορές ακριβώς στο ίδιο σημείο... οι άπιστοι θωμαδες ας συνεχίσουν τις αερολογίες.. .big smile.
 
Τα περί βλητικης των λειοκανων κυνηγετικών όπλων όπως βεληνεκές , διάτρηση κ.α , υπάρχουν σε άρθρα από μεγάλους αρθρογράφους και οπλουργους στο διαδύκτιο και σε άρθρα στον τύπο . Ούτε ξέρωλες ούτε στάσιμοι βλητικα ούτε αερολογίες . Μετά από αυτό ο κάθε ένας ρίχνει όπου γουστάρει . Και στο φεγγάρι μέχρι να πέσει κάτω ...
 
Remington nitro magnum 42 gr νo 4. Σε 63 μέτρα μετρημένα με αποστασιόμετρο πρασινοκέφαλο τελείως νεκρό. Με 1* κάνη 71 cm και μάλιστα benelli. Όχι μία φορά.
Εδω να πω πως αυτο γινετε με τα ιδια φυσιγγια στα ιδια μετρα τα πρασινα ξερα benelli
 
Εγώ τις φασσες στο χωριό μου με 5/6αρια τις βαράω αλλά δεν βαράω πάνω από 40 μέτρα....ότι τσοκ και να βάλω το πράσινο σε βολές πάνω των 50 μέτρων ούτε θα καταλάβει σκαγια,όχι να το τρυπήσουν κιολας!Τα υπερσυγκετρωτικα τσοκ θέλουν και τα κατάλληλα χέρια....τα οποία δεν τα διαθέτω...στο κυνηγι δεν πάω να το παίξω digweed πάω όσο πιο σωστά στημένος για να παρω θηραματα...σκοπευτική δεξιότητα την αφηνω για το σκοπευτήριο!ufo ή kicks xf κατά την άποψη μου στα κυνήγια μου είναι τελείως λάθος επιλογές!
Δηλαδη εγω φιλαρακι μου παω στο κυνηγι με το Κικς για να το παιξω digweed?
Αν στα καρτερια σου δηλαδη αλλαξουν οι φασσες και σου περνανε στα 50 και στα 60 μετρα δεν θα ριξεις? Η να το διατυπωσω καλυτερα, δεν θα θελεις να ξερεις οτι μπορεις να παρεις τα πουλια σε τετοιες αποστασεις με τον Α η Β συνδιασμο τσοκ φυσιγγιου?
Το Κικς για μενα ειναι ενα παρα πολυ καλο φουλ τσοκ φρενου που κραταει κεντρα παρα πολυ μακρια, αν ριξω στα 36 μετρα με μαμα φουλ εχω πιο στενη τουφεκια απ το Κικς, πιστευω πως τα κλειστα τσοκ σε κανουν πολυ καλυτερο σκοπευτικα γιατι πρεπει να εισαι κεντρο για να παρεις το θηραμα.
Αν κυνηγησεις φασσα στον καμπο που το 90% των τουφεκιων ειναι μακρινες εως πολυ μακρινες...πως θα πας στημενος; οπως πας για τα 40 μετρα?
Για το πρασινο τωρα και τα 50 μετρα μην εισαι τοσο απολυτος φιλε. ;)
Και μη ξεχασω οτι φυσιγγι με φυσιγγι εχει διαφορα!!! Δεν βαζω μεσα τα ειδικα φυσιγγια με αλευρι που ανεβαζουν κατα πολυ διατρηση και συγκεντρωση, μιλαω για εμποριου και μερικα απο δικους μας βιοτεχνες.
 
Last edited:
Φίλε Tolis SBE1 2 άτομα. Ένας μετράει, ένας ρίχνει. Στο μπαμ παίρνει μέτρηση.
Αυτο φιλε ειναι λιγο δυσκολο στην εφαρμογη το μονο που γινετε ειναι ο ενας στο αποστασιομετρο και ο αλλος να ριχνει ναι αλλα σιγα πρεπει να εχει τα θυραματα
 
Αυτο φιλε ειναι λιγο δυσκολο στην εφαρμογη το μονο που γινετε ειναι ο ενας στο αποστασιομετρο και ο αλλος να ριχνει ναι αλλα σιγα πρεπει να εχει τα θυραματα
Ε, ναι. Όπως ακριβώς τα λες. Ξέρεις φίλε Τόλη είναι κάτι μέρες που κόβουν ρότα και αζιμούθιο όλα μα όλα ψηλωμένα. Δεν περνάει κανένα κοπάδι φυσιολογικά. Για αυτές τις φορές μιλάω. Τώρα άμα περνούν παπιά στο καρτέρι καλά σιγά μην κάτσεις να κάνεις αλχημείες.
 
Η διαμετρος του σκαγιου δεν ειναι πανακεια.
Ρολο παιζει και η ισορροπια στο σετ απ.
Καθε στησιμο με μια συγκεκριμενη διαμετρο σκαγιου πιανει την τελειοτητα.
Οσο αυξανεται η αποσταση και δυσκολευει ο καιρος, σφιγγει το τσοκ, χοντραινει το σκαγιο και ενισχυεται το σετ απ.
Το αν χρειαζονται πολλα γρ ... πιστευω οτι με μεσαιες γομωσει παιρνεις καλυτερα βλητικα αποτελεσματα - καταβολες.Ισως μελλοντικα αναθεωρησω.
Για μενα χρειαζεται ντουφεκι στα μετρα, σετ απ σοβαρο και σφιχτη ντουφεκια.
Δε θεωρω υπερβολη σε ανοιχτο πεδιο φασσας να ριξω 4αρια με ενα καλο 3αρι τσοκ η ακομη και φουλ.
Το σωστα στημενο 4αρι πατσαβουριαζει τη φασσα ανετα στα 60 μ. Την βλεπεις να σβηνει .
 
FORENSICS REPORT

Καθαρίστηκαν με γδάρσιμο αφού ξεπάγωσαν από χθες, 2 πράσινα, 1 καστανιά, 1 ψαλίδα, 2 σφυριχτάρια (βιστώνια) και 2 σαρσέλες.

Διατρήσεις παρατηρήθηκαν στις σαρσέλες, σε 1 πράσινο κάτω από τη φτερούγα, στη καστανιά που βλήθηκε στη πλάτη και στο 1 σφυριχτάρι. Το 1 σαρσέλι φέρει σκίσιμο στο στήθος, διότι πέφτοντας καρφώθηκε σε κλαρί από αρμυρίκι !! Η διάτρηση στο σφυριχτάρι που φαίνεται στη 4η εικόνα, μάλλον προήλθε από τουφεκιά στο έδαφος, διότι έτρεχε πλατσουρίζοντας στα νερά προσπαθώντας να σηκωθεί και πάλι...

Πολλά σκάγια Νο 5 πέρασαν το πτέρωμα, διάτρησαν τη πέτσα και σταμάτησαν στους μύες του στήθους προκαλώντας απλούς μώλωπες (ωστόσο θανατηφόρους διότι σε συνδυασμό όλοι μαζί επέφεραν τραυματικο σοκ).

Τα πράσινα είχαν βληθεί με Νο 5 και Νο 4 σκάγια. Η ψαλίδα βλήθηκε στα 25-30 μέτρα με ατσάλινα Νο 4 (3.2 mm) (Lambro steel classic, 30 gr), ισχύος μεταξύ No 5-No 6 σε σύγκριση με μολύβδινα, με γύρω στα 150 σκάγια ανά φυσίγγι.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ: Συνεχίζει να αποδεικνύεται πως το τραυματικό σοκ είναι σε θέση να επιφέρει τον θάνατο, χωρίς να χρειασθεί η πλήξη ζωτικού οργάνου. Τα παπιά - όπως όλα τα πτηνά - είναι ευάλωτα όταν απομακρύνονται. Διάτρηση σε στήθος πρασινοκέφαλου μετά τα 35 μετρα είναι αρκετά δύσκολη, ωστόσο η διάτρηση της πέτσας σημαίνει πλήρη εναπόθεση της ενέργειας, διότι η πέτσα έχει νευρώνες. Σε αποστάσεις που ο αριθμός σκαγιών δεν επαρκεί, θα απαιτηθεί πλήξη ζωτικού οργάνου και εκεί το κεφάλι είναι το κυριότερο, οπότε ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΣΤΟΧΗΣΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ από το θήραμα.
 

Attachments

  • P2230002.JPG
    P2230002.JPG
    262,8 KB · Προβολές: 17
  • P2240004.JPG
    P2240004.JPG
    215,9 KB · Προβολές: 17
  • P2240002.JPG
    P2240002.JPG
    180,3 KB · Προβολές: 19
  • P2190001.JPG
    P2190001.JPG
    216 KB · Προβολές: 21
  • 86932605_792950871215077_2895343677364764672_o.jpg
    86932605_792950871215077_2895343677364764672_o.jpg
    16,3 KB · Προβολές: 17
Η διαμετρος του σκαγιου δεν ειναι πανακεια.
Ρολο παιζει και η ισορροπια στο σετ απ.
Καθε στησιμο με μια συγκεκριμενη διαμετρο σκαγιου πιανει την τελειοτητα.
Οσο αυξανεται η αποσταση και δυσκολευει ο καιρος, σφιγγει το τσοκ, χοντραινει το σκαγιο και ενισχυεται το σετ απ.
Το αν χρειαζονται πολλα γρ ... πιστευω οτι με μεσαιες γομωσει παιρνεις καλυτερα βλητικα αποτελεσματα - καταβολες.Ισως μελλοντικα αναθεωρησω.
Για μενα χρειαζεται ντουφεκι στα μετρα, σετ απ σοβαρο και σφιχτη ντουφεκια.
Δε θεωρω υπερβολη σε ανοιχτο πεδιο φασσας να ριξω 4αρια με ενα καλο 3αρι τσοκ η ακομη και φουλ.
Το σωστα στημενο 4αρι πατσαβουριαζει τη φασσα ανετα στα 60 μ. Την βλεπεις να σβηνει .
Εχω παρει καλυτερα αποτελεσματα με τριαρι μαμα παρα με ασσο μαμα
 
Όταν το καθαρισμένο θήραμα δέν έχει καθόλου ίχνη από σκάγια πουθενά ,τί έχει συμβεί ;Δέν κάνω πλάκα .
Μια φορα που λες ειμαι διπλο καρτερο ερχετε ενα πρασινο και τουφεκαμε ταυτοχρονα εγω το χτυπησα οχι ο αλλος το χτυπησε εγω τριαρια αυτος πενταρια λεμε παμε σπιτι το καθαριζουμε και βλεπουμε τι εχει ε δεν ειχε ουτε μελανια
 
Όταν το καθαρισμένο θήραμα δέν έχει καθόλου ίχνη από σκάγια πουθενά ,τί έχει συμβεί ;Δέν κάνω πλάκα .

Έχει δεχθεί κτυπήματα από σκάγια που σταμάτησαν στη πέτσα και έτσι συνολικά επέφεραν τραυματικό σοκ. Ορισμένες φορές έχουν σπάσει φτερούγες, είτε δέχθηκαν σκάγι σε κεφάλι/λαιμό.

Πάντως στο στιφάδο είναι εξίσου εξαίσια :)
 

Attachments

  • P2180005.JPG
    P2180005.JPG
    241 KB · Προβολές: 15
  • PA130001.JPG
    PA130001.JPG
    162,2 KB · Προβολές: 14
Μια φορα που λες ειμαι διπλο καρτερο ερχετε ενα πρασινο και τουφεκαμε ταυτοχρονα εγω το χτυπησα οχι ο αλλος το χτυπησε εγω τριαρια αυτος πενταρια λεμε παμε σπιτι το καθαριζουμε και βλεπουμε τι εχει ε δεν ειχε ουτε μελανια
Λυποθημησε απο τον κροτο και πεφτοντας εσπασε το κεφαλι του .yel.
 
Back
Top