Τουφεκιές στα όρια...

Σε ένα ανοιχτό passing εγώ είδα πως θες 3αρια σε αποστάσεις πάνω των 50 μέτρων....τα καθιστά είναι πιο δύσκολη περίπτωση νομίζω γιατί σου δίνουν πολύ λιγότερο στόχο για να ριξεις....άμα δεν ειανι σωστο το στήσιμο άνετα περνάει μετά από την κατανομή ανάλογα και την γωνια βέβαια....Τώρα άο τα 60 και πάνω όσο χονδρότερο τόσο καλύτερο νομίζω!
Βαλε κανενα τσοκ της προκοπης Ηλια πανω να ριχνεις 5αρια στα 50 μετρα... .yelling.
 
Βαλε κανενα τσοκ της προκοπης Ηλια πανω να ριχνεις 5αρια στα 50 μετρα... .yelling.
Εγώ τις φασσες στο χωριό μου με 5/6αρια τις βαράω αλλά δεν βαράω πάνω από 40 μέτρα....ότι τσοκ και να βάλω το πράσινο σε βολές πάνω των 50 μέτρων ούτε θα καταλάβει σκαγια,όχι να το τρυπήσουν κιολας!Τα υπερσυγκετρωτικα τσοκ θέλουν και τα κατάλληλα χέρια....τα οποία δεν τα διαθέτω...στο κυνηγι δεν πάω να το παίξω digweed πάω όσο πιο σωστά στημένος για να παρω θηραματα...σκοπευτική δεξιότητα την αφηνω για το σκοπευτήριο!ufo ή kicks xf κατά την άποψη μου στα κυνήγια μου είναι τελείως λάθος επιλογές!
 
Καλο ειναι αντι για ντενεκεδες λαδιου,καταλογους ΟΤΕ και βρεγμενα περιοδικα να παρουμε
ενα μπλοκ τζελ 4 κιλων και να κανουμε δοκιμες στα 60 μετρα για να δουμε αν η οχι τρυπανε
τα σκαγια.Μιλαω για οσους ασχολουνται με ιδιογομωση και μη,θελοντας να βγαινουν σε αυτα
τα μετρα.Εκει που κυνηγαω υδροβια οι χηνες περνανε πανω απο τα 50 μετρα οποτε για να εχεις
αποτελεσματα πρεπει και να ψαχτεις και να εκπαιδευτεις .Εκτος και αν εχει καμια τασεις αυτοκτονιας
και μου κανει την χαρη στα 25 μετρα.
 
Οταν λεω εγω Τεο οτι εχουν.κανει τα μετρα ποντους γινομαι κακος μετα.Η αποσταση θελει χοντρο σκαγι για να καβει χρηση κυριοι παρτε το χαμπαρι.ερχετε πχ ελεφαντας πανω σας και αντι να του ριξεις με 30ρι του ριχνεις με 9mm
Όπως τα λες και πολλά σκάγια γι'αυτό θέλει στα 70+ μτ και 45 με 50 γρ αλιος δεν
 
Φιλαράκι...πίστευε ότι θέλεις ...αλλά προς τι η ειρωνία σου???
Καμια ειρωνια Johnny Εισος ειναι ογραπτος λογος.Φαντασου σαν να ειμαστε σε ενα τραπεζι και να πινουμε καφε σου μηλαω .Μονο που ειμαστε λιγο μακρια για βα δεις αυτα που σου λεω στην πραξη.Αλλοι κανουν ομερτα εγω μου αρεσει να μηραζωμαι πραγματα που ανακαληψα και δεν μου εδηξε κανενας.
 
Ποιστευω οτι ειναι ελαχιστοι απο αυτους που κουβεντιαζουνε τωρα που εχουν ριξει 0νικα 1σους ββ και 6/0.Και μηλανε οιποθετικα.Το κακο ειναι οτι τσινανε λες και τους τσιμπησε κατι.αντι να ανηξουν τα αυτια και να παρουν πληρωφοριες Δεν ποιραζει.Οτι δεν μας βολευει το ακηρονουμε για αυτο μενουμε παντα βλητηκα στασημοι.
 
Ποιστευω οτι ειναι ελαχιστοι απο αυτους που κουβεντιαζουνε τωρα που εχουν ριξει 0νικα 1σους ββ και 6/0.Και μηλανε οιποθετικα.Το κακο ειναι οτι τσινανε λες και τους τσιμπησε κατι.αντι να ανηξουν τα αυτια και να παρουν πληρωφοριες Δεν ποιραζει.Οτι δεν μας βολευει το ακηρονουμε για αυτο μενουμε παντα βλητηκα στασημοι.
Χαχαχα ..... .sarcastic.
Εγώ έχω ρίξει αρκετά 4/0 5/0 και 1/0 φίλε μου
Και κάνουν ζημιά τα ατιμα στα παπιά στο 70-80+ μέτρα που μερικοί ίσως δεν το πιστέψουν.....
 
Αν σου περνάνε πάνω από το καβακι τι θα κανείς δεν τις ρίχνεις;;
Εγώ έχω ξαναγράψει ότι ρίχνω μέχρι 35 και πολύ σπάνια 40 μέτρα . Από εκεί κι πέρα όχι δεν σηκώνω όπλο . Τώρα για 60 & 70 μέτρα δεν ξέρω Κώστα . Εγώ είμαι από χωριό . Άλλωστε ο κάθε ένας από εμάς έχει τα γούστα του .
 
Εγώ έχω ξαναγράψει ότι ρίχνω μέχρι 35 και πολύ σπάνια 40 μέτρα . Από εκεί κι πέρα όχι δεν σηκώνω όπλο . Τώρα για 60 & 70 μέτρα δεν ξέρω Κώστα . Εγώ είμαι από χωριό . Άλλωστε ο κάθε ένας από εμάς έχει τα γούστα του .
Και εγώ από χωριό είμαι από δυτική Ελλάδα είναι η καταγωγή μου Νικόλα κυνηγούσα σε παρόμοια μέρη σαν τα δικά σου,όταν ήρθα εδώ πάνω αναγκάστηκα να αλλάξω τον τρόπο κυνηγιού μου και τις αποστάσεις που έριχνα!!
 
Έχω ρίχνει σε παπί στα 70 περίπου με 3 άκουγες τα σκάγια και το πουλί χερεταγε

Αν η τουφεκιά έμεινε πίσω και 2-3 σκάγια (ανεμόσκαγα) βρήκαν σε πτέρωμα, έτσι ακούγονται.

Παπί που συνεχίζει τη πορεία του, δεν βλήθηκε.

Βολή που το κέντρο της είναι πάνω στο παπί, το εξαναγκάζει σε αλλαγή πορειας λες και είναι φάσσα, αν φυσικά δεν πατσαβουριασθεί...
 
Σε βολές μετά τα 40 μέτρα, η δυσκολία έγκειται στην απόσταση (timing αφιξης ατράκτου σκαγιών και συνάντησης με το θήραμα), παρά στην ικανότητα διάτρησης/κινητικής ενέργειας των σκαγιών.

Πολλές φορές αυτό γίνεται ΟΡΑΤΟ (όχι όμως εύκολα αντιληπτό) σε βολή στην επιφάνεια ύδατος, είτε σε χώμα. Εκεί δηλαδή που σηκώνεται νερό/σκόνη πίσω από το θήραμα και αυτό συνεχίζει λες και δεν βλήθηκε ... (που ΔΕΝ ΒΛΗΘΗΚΕ πράγματι), διότι αυτό το κλάσμα δευτερολέπτου έφθανε να αποφύγει το θήραμα το μέτωπο της ατράκτου των σκαγιών
 
Back
Top