Τουφεκιές στα όρια...

Δεν εχω σκοπο να θιξω κανεναν ουτε να ερθω σε αντηπαραθεση και συγνωμη αν τα γραφομεβα μου ηταν λιγω υπερβολικα .Αλλα δεν μπορω να ακουω σκαγια νο6 και 5 και 60 70 80 + Νομιζω οτι με κοροηδεβουν.
Με 4αρια μολύβδινα, στα 70 μέτρα έχεις 1.9 ποδόλιβρες ΑΝΑ ΣΚΑΓΙ . Αν ήταν 5αρια θα είχες 1.3 ποδόλιβρες και στα 6αρια 0.8 ποδόλιβρες. Το παπί θέλει 6 ποδόλιβρες για να επιτύχεις τραυματικό σοκ. Λοιποί υπολογισμοί στον βλητικό υπολογιστή ... http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shot-ballistics.html

When the app starts, there is a list of all the variables you can change:


  • Muzzle Velocity - The muzzle velocity in feet per second.
  • Shot size - Choose from a list of all available sizes.
  • Shot type - What the shot is made from.
  • Shot Weight - The weight of a single in grains.
  • Altitude - Your altitude in feet.
  • Temperature - The air temperature in Fahrenheit.
  • Cross Wind - Cross wind speed in mph (assumes wind at right angle).
 
Last edited by a moderator:
Παρά όμως τις εξισώσεις του βλητικού υπολογιστή, έχουμε και τη προσβολή καίριων σημείων. Μια βολή στη πλάτη ενός παπιού/φάσσας που θα "καρφώσει" 1 και μοναδικό σκάγι στο σβέρκο ενός πτηνού, πολλές φορές επαρκεί.
 
Κυριε Δια εσυ κιτα τον υπολογηστη .Εγω σ τα 70+ θα κουμπωσω 2 0νικα και ενα ΒΒ σε 3.5.inc.Και ελα να μου πεις μετα.
Έχω μεγαλώσει με τους υπολογιστές και με έμαθαν πως να πλησιάζω τα θηράματα πιο κοντά, από τα να επιδιώκω βολές σε αποστάσεις λίαν μεμακρυσμένες. Τέτοιες βολές έκανα πιτσιρικάς, μετά έμαθα ευτυχώς γρήγορα και πλέον με τις 70αρες θαλάμες μου αισθάνομαι λίαν ισχυρός. Μακάρι να είχα 16αρι στα χέρια μου, ίσως αργότερα που δεν θα βαστούν όπως σήμερα.
 
Το νο6 την εχει φασσα στα 60 και 65 μετρα και ξερη οχι αστεια! Το νο5 ακομα πιο μακρια, τσεκαρισμενο μεχρι -3 βαθμους, πολλες φορες ομως και οχι μια τυχαια τουφεκιά.
Αποστασεις μετρημενες σε τραβερσες που ειναι ευκολο να μετρησεις, πρασινα εχουν πεσει παρα πολλα στον Εβρο αλλα και αλλου με βαρβατο χειμωνα σε αποστασεις ανω των 50 μετρων απο παρα πολυ κοσμο με νο5, το νο3 παιζει στα 80 μετρα.
Καποιοι υπολογιζουν σε ενα τραυμα απο χοντρο νουμερο και καποιοι αλλοι σε 3 η 4 απο 6αρια η 5αρια,περι ορεξεως...
 
Δεν εχω σκοπο να θιξω κανεναν ουτε να ερθω σε αντηπαραθεση και συγνωμη αν τα γραφομεβα μου ηταν λιγω υπερβολικα .Αλλα δεν μπορω να ακουω σκαγια νο6 και 5 και 60 70 80 + Νομιζω οτι με κοροηδεβουν.
Πεστα ρε φίλε συμφωνώ απόλυτα
 
Το νο6 την εχει φασσα στα 60 και 65 μετρα και ξερη οχι αστεια! Το νο5 ακομα πιο μακρια, τσεκαρισμενο μεχρι -3 βαθμους, πολλες φορες ομως και οχι μια τυχαια τουφεκιά.
Αποστασεις μετρημενες σε τραβερσες που ειναι ευκολο να μετρησεις, πρασινα εχουν πεσει παρα πολλα στον Εβρο αλλα και αλλου με βαρβατο χειμωνα σε αποστασεις ανω των 50 μετρων απο παρα πολυ κοσμο με νο5, το νο3 παιζει στα 80 μετρα.
Καποιοι υπολογιζουν σε ενα τραυμα απο χοντρο νουμερο και καποιοι αλλοι σε 3 η 4 απο 6αρια η 5αρια,περι ορεξεως...
Ν3 στα 80 του κάνεις αέρα στο πράσινο εκτός αν πάρει κεφάλι
 
Οταν λεω εγω Τεο οτι εχουν.κανει τα μετρα ποντους γινομαι κακος μετα.Η αποσταση θελει χοντρο σκαγι για να καβει χρηση κυριοι παρτε το χαμπαρι.ερχετε πχ ελεφαντας πανω σας και αντι να του ριξεις με 30ρι του ριχνεις με 9mm
 
Το νο6 την εχει φασσα στα 60 και 65 μετρα και ξερη οχι αστεια! Το νο5 ακομα πιο μακρια, τσεκαρισμενο μεχρι -3 βαθμους, πολλες φορες ομως και οχι μια τυχαια τουφεκιά.
Αποστασεις μετρημενες σε τραβερσες που ειναι ευκολο να μετρησεις, πρασινα εχουν πεσει παρα πολλα στον Εβρο αλλα και αλλου με βαρβατο χειμωνα σε αποστασεις ανω των 50 μετρων απο παρα πολυ κοσμο με νο5, το νο3 παιζει στα 80 μετρα.
Καποιοι υπολογιζουν σε ενα τραυμα απο χοντρο νουμερο και καποιοι αλλοι σε 3 η 4 απο 6αρια η 5αρια,περι ορεξεως...
Σε καμια κουρνια που περνανε βια 30.μ μια χαρα θα κανεις δουλιτσα Αλεξ. Αν βγεις στα ανηχτα θα κρεμασεις οπος το χταποδι στο σιρμα φιλαρακι δεν ειπαρχει περι ωρεξεως στην βλητηκη.Το τερεν σε αφηνει οταν ερθει η ωρα απλα να κιτας τον δυπλανο σου να ξεκρεμαει τα πουλια απο τα μετρα που λες και ακομα παραπανω μισοανηγοντας καπου καπου το κληστρο σου και κιτοντας με ληπη τα πενταροεξαρια σου ψαχνοντας απεγνοσνενα τις τσεπες σου για ....κατι αλλο.
 
Σε καμια κουρνια που περνανε βια 30.μ μια χαρα θα κανεις δουλιτσα Αλεξ. Αν βγεις στα ανηχτα θα κρεμασεις οπος το χταποδι στο σιρμα φιλαρακι δεν ειπαρχει περι ωρεξεως στην βλητηκη.Το τερεν σε αφηνει οταν ερθει η ωρα απλα να κιτας τον δυπλανο σου να ξεκρεμαει τα πουλια απο τα μετρα που λες και ακομα παραπανω μισοανηγοντας καπου καπου το κληστρο σου και κιτοντας με ληπη τα πενταροεξαρια σου ψαχνοντας απεγνοσνενα τις τσεπες σου για ....κατι αλλο.
Γιωργο παπι δεν εχω κυνηγησει γιατι δεν εχει στην περιοχη μου, οτι εγραψα για το παπι μου τα εχουν πει αλλοι...αλλα φασσα που παω συνεχεια ειναι στανταρ αυτα που εγραψα για το νο6, τσεκαρισμενες οι αποστασεις και μετρημενες πολλες φορες, τωρα αν σου φαινεται παραλογο ειναι δικαιωμα σου φιλε.
Και του χρονου παντως με νο6 θα τις κυνηγησω οπως καθε χρονο, στα 30 μετρα που λες και 10ρακια να βαλω δεν θα εχω προβλημα...αν δεν μπορει καποιος να κατεβασει φασσα στα 60 μετρα με νο6 δεν φταινε τα σκαγια αλλα κατι αλλο...οπλο τσοκ φυσιγγι η προσκοπευση... ;)
 
Back
Top