Τουφεκιές στα όρια...

βρες τις διαφορες... .cofee.

View attachment 4075View attachment 4076View attachment 4077
Εγω βλητικος δεν ειμαι αλλα πυροβολικο ημουν...ποιος ο λογος να εχουν μεγαλυτερες κανες ετουτα εδω;
Για σκοπευτικη γραμμη;
Καμιά σχέση οι μπαρούτες των κυνηγετικών φυσιγγίων με τα πολεμικά βλήματα... Υπάρχουν και υπερπροοδευτικες μπαρούτες για μάγκνουμ φυσίγγια αλλά δε θέλουν και 2 μέτρα κάννη...
 
Δεν είναι μόνο οι αυξημένες σε ένα ποσοστό αρχικές ταχύτητες που δίνουν οι μακριές κανες. Δίνουν μεγαλύτερα ποσοστά συγκέντρωσης κ πιο πολλά σκάγια στον δραστικό κύκλο. Εξαλείφουν το φαινόμενο της έκρηξης στόμιου. Όσο μεγαλώνει η προοδευτικοτητα της πυρίτιδας τοσο πιο αναγκαίο είναι να μεγαλώνει το μήκος της κάνης. Επίσης είναι πιο ήσυχες. Όσο πιο κοντή η κανη τόσο μεγαλύτερο θόρυβο παράγει η τουφεκια. Επίσης δίνουν μεγάλο σκοπευτικο κέρδος μειωνοντας την αίσθηση της προσκοπευσης. Αυξάνουν την ακριβή καταδειξη. Θέλετε και άλλα η να γράψω που υπερέχουν οι κοντές;;;;;
 
Οι μεγάλες σε μήκος κανες επίσης επειδή μεταφέρουν το κέντρο βάρους μπροστά δύσκολα σταματάνε στην κίνηση, βοηθωντας να μην σταματά το όπλο στον πυροβολισμό. Έχουν πολύ μεγάλη ακρίβεια στην τροχιά του στόχου κ βοηθάνε στο λεγόμενο κ barell awareness
 
Οι μεγάλες σε μήκος κανες επίσης επειδή μεταφέρουν το κέντρο βάρους μπροστά δύσκολα σταματάνε στην κίνηση, βοηθωντας να μην σταματά το όπλο στον πυροβολισμό. Έχουν πολύ μεγάλη ακρίβεια στην τροχιά του στόχου κ βοηθάνε στο λεγόμενο κ barell awareness

Γνώμη μου είναι ότι και η πρόσθετη αποθήκη (με μειωτήρα φυσιγγίων φυσικά) λειτουργεί και βοηθάει με παρόμοιο τρόπο (κέντρο βάρους μπροστά). Εσείς τι λέτε ?
 
Κ
Γνώμη μου είναι ότι και η πρόσθετη αποθήκη (με μειωτήρα φυσιγγίων φυσικά) λειτουργεί και βοηθάει με παρόμοιο τρόπο (κέντρο βάρους μπροστά). Εσείς τι λέτε ?
Κώστα έχεις δίκιο κατά κάποιο τρόπο. Αν δεις σε βίντεο Αμερικανούς να ρίχνουν σπορτιγκ η σκητ, σχεδόν όλοι βάζουν βίδα βάρος στην αποθήκη. Το θέμα όμως ότι τα σκοπευτικα οπλα ζυγιζονται ακριβώς εκεί που θέλει ο σκοπευτής. Καραμπίνες εργοστασιακες, οι οποίες ειδικά οι πλαστικές, είναι μπροστοβαρες τελείως, με προέκταση
γίνονται τρομερά μπροστοβαρες αζυγιστες
 
Last edited:
Κώστα έχεις δίκιο κατά κάποιο τρόπο. Αν δεις σε βίντεο Αμερικανούς να ρίχνουν σπορτιγκ η σκητ, σχεδόν όλοι βάζουν βίδα βάρος στην αποθήκη. Το θέμα όμως ότι τα σκοπευτικα οπλα ζυγιζονται ακριβώς εκεί που θέλει ο σκοπευτής. Καραμπίνες εργοστασιακες οι οποίες ειδικά οι πλαστικές είναι μπροστοβαρες τελείως, με προέκταση
γίνονται τρομερά μπροστοβαρες αζυγιστες
Δημήτρη , ανέφερα τη γνώμη-προβληματισμό γιατί έχω παρόμοια καραμπίνα με πρόσθετη αποθήκη και όταν κάποια στιγμή έβγαλα την πρόσθετη, είδα αρκετή διαφορά στην παρακολούθηση του στόχου ...οπότε την ξαναέβαλα.
Πάντως εμένα, αν και όντως είναι αρκετά μπροστόβαρη, με βολεύει (ίσως και λόγω συνήθειας) στη σκόπευση.
 
Δημήτρη , ανέφερα τη γνώμη-προβληματισμό γιατί έχω παρόμοια καραμπίνα με πρόσθετη αποθήκη και όταν κάποια στιγμή έβγαλα την πρόσθετη, είδα αρκετή διαφορά στην παρακολούθηση του στόχου ...οπότε την ξαναέβαλα.
Πάντως εμένα, αν και όντως είναι αρκετά μπροστόβαρη, με βολεύει (ίσως και λόγω συνήθειας) στη σκόπευση.
Το θέμα με το πολύ βάρος μπροστά είναι το εξής. Οδηγεί τον μη γυμνασμένο κυνηγο να κάνει την κίνηση του ψαλιδιου, όπως λένε οι Άγγλοι προπονητές σκοποβολής. Δηλαδή με το δεξί χέρι το κοντάκι στο μάγουλο κ μετά με το αριστερό οι κάνες στην τροχιά. Εντελώς αντίθετη δηλαδή κίνηση από την σωστή
 
Ποιοι πιστευεται οτι ειναι οι σημαντικοτεροι παραγοντες για επαναλμβανομενες επιτυχιες σε οριακες αποστασεις?
Θεωρω πως μια πολυ σηαμντικη παραμετρος είναι το να αντιληφθουμε το χρονο που κανουν τα σκαγια να φτασουν στο στοχο, συνηθεια που επιτυγχανεται με εξοικιωση με ενα οπλο και εναν τυπο φυσιγγιου με συγκεκριμενο νουμερο σκαγιων... Ισως αυτο αποτελει εναν τροπο να πιστεψουμε ποσο μπορστα απο το θηραμα πρεπει να τραβηξουμε το οπλο... Αλλος ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που πολλε ςφορες περνα στα ψιλα γραμματα ειναι να καταφερουμε να ταιριαξουμε τη γραμμη της κινησης του οπλου μας με αυτη της πορεις του θηραματος πραγμα αρκετα πιο δυσκολο απο οσο φανταζεται κανεις στις μεγαλες αποστασεις... Ακομα κ μια μικρη αποκλιση εχει μεγαλες επιπτωσεις στην μετατοπιση της δεσμης των σκαγιων μας εκτος στοχου...
Νομίζω η πιο μεγάλη λεπτομέρεια για την επιτυχία βρίσκεται στο ποτέ θα πατήσεις τη σκανδάλη.
Διότι σε όλη την κίνηση κάποια στιγμή θα βρεθούμε στο σωστό σημείο όμως πατάμε λίγο πριν ή λίγο μετά.
Αυτό θεωρώ εγώ μέγα μυστικό.
Και έχει να κάνει αρκετά αυτό με την δική σου ανάλυση.
 
Δεν εχω σκοπο να θιξω κανεναν ουτε να ερθω σε αντηπαραθεση και συγνωμη αν τα γραφομεβα μου ηταν λιγω υπερβολικα .Αλλα δεν μπορω να ακουω σκαγια νο6 και 5 και 60 70 80 + Νομιζω οτι με κοροηδεβουν.
Τα 5/6αρια μόνο από καρδιά θα σκοτώσουν θηραμα εκεί!
 
Ε σίγουρα όχι πράσινα και χήνες
Με τις δικές μου λίγες εμπειρίες,μέχρι τρυγονι πιστευω....σε χειμώνα αναφέρομαι...τώρα στην έναρξη ίσως και να κρατάει ζωντανή μεν ανυμπορη να πετάξει δε(σε φασσα αναφέρομαι)!Τωρα στο τερέν οι αποστάσεις μας ξεγελάνε,είτε προς τα πάνω συνήθως είτε προς τα κατω αν δεν έχουμε εμπειρία από το μέγεθος του εν λόγω θηράματος!
 
Back
Top