Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

Μόνο ο @leo ίσως ξέρει.
Λεωνίδα τα φώτα σου αν ξέρεις.
Ευχαριστώ για την πάσα.

Η εμπειρία μου λέει ότι όποτε πιστεύουμε ότι έχουμε θέμα σε ένα συγκεκριμένο τομέα (πχ προσκοπευση) σχεδόν ποτέ δεν φταίει αυτό.

Η μονόφθαλμη σκόπευση σίγουρα δεν είναι τόσο τραγική όσο θέλουν κάποιοι να την παρουσιάζουν. Σε πολλές περιπτώσεις ίσως είναι και προτιμότερη, όπως σε θέμα αντίθετης κυριαρχίας για παράδειγμα.

Είναι πολύ πιθανότερο να φταίει η κινησιολογία, η βιασύνη, το σταμάτημα του όπλου, το λάθος κοντάκι κλπ παρά η προσκοπευση.
 
Η μονόφθαλμη σκόπευση σίγουρα δεν είναι τόσο τραγική όσο θέλουν κάποιοι να την παρουσιάζουν. Σε πολλές περιπτώσεις ίσως είναι και προτιμότερη, όπως σε θέμα αντίθετης κυριαρχίας για παράδειγμα.
θυμάμαι όταν συνειδητοποίησα για πρώτη φορά ότι ένας σκοπευτής της εθνικής έριχνε κλείνοντας το μάτι είχα μείνει άγαλμα. ;)
μετά έμαθα ότι υπάρχουν πάρα πολλοί σοβαροί σκοπευτές που ρίχνουν μονόφθαλμα , όπως επίσης πολλοί σκοπευτές που ενώ ρίχνουν διόφθαλμα , σε συγκεκριμένα πιάτα , κλείνουν ματάκι ........... .yel..yel.

εγώ πάντως άμα κλείσω μάτι χάνω όχι την μπάλα , αλλά το γήπεδο ολόκληρο .........:eek:
 
Όλα μου τα χρόνια (και είναι πολλά...) σκόπευα μονόφθαλμα, κατάλοιπο των πολύ νιάτων που έκανα κατάχρηση των αεροβόλων. Μετά τα 18, που πήρα το πρώτο μου κυνηγετικό, σκόπευα με τον ίδιο τρόπο για πολλά, πολλά χρόνια. Που δάσκαλοι τότε. Πριν από καμιά 10αριά χρόνια έμαθα και άρχισα να εξασκούμαι στη διόφθαλμη. Αλλά κακά τα ψέματα, μετά από 40 χρόνια και καμιά 30αριά χιλιάδες ντουφεκιές, είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις. Πάντως καλά τα πάω ακόμα, έστω και με λάθος σκόπευση.
 
30 χρονια που κυνηγαω παντα εριχνα και ριχνω με μονοφθαλμη σκοπευση...εξαλλου ειμαι δεξιοεπωμιζομενος με κυριαρχο ματι το αριστερο...Ισως επρεπε οταν ξεκινησα να τουφεκαω απο αριστερα,να μην ακουγα το μακαριτη το πατερα μου που μου πε..."καλα αναποδα τουφεκάς?απο αριστερά?"...και το γυρισα στο δεξι....ακομη και τωρα μπορω να χαζοριξω και με το αριστερο....
 
30 χρονια που κυνηγαω παντα εριχνα και ριχνω με μονοφθαλμη σκοπευση...εξαλλου ειμαι δεξιοεπωμιζομενος με κυριαρχο ματι το αριστερο...Ισως επρεπε οταν ξεκινησα να τουφεκαω απο αριστερα,να μην ακουγα το μακαριτη το πατερα μου που μου πε..."καλα αναποδα τουφεκάς?απο αριστερά?"...και το γυρισα στο δεξι....ακομη και τωρα μπορω να χαζοριξω και με το αριστερο....
Να ρίχνεις αριστερά κ διοφθαλμα, ξεκινα χθες
 
Να ρίχνεις αριστερά κ διοφθαλμα, ξεκινα χθες
Παει αυτο τωρα....εξαλλου τοτε ειχα superpose,τωρα με τη powerbore και να θελα,δε γινεται....ουτε τρελαινομαι,σιγα...αρκετα ικανοποιημενος νοιωθω και μονοφθαλμα.Και κατι αλλο...η δυναμη της συνηθειας ειναι πάρααα πολυ ισχυρη,ιδιως μετα απο τοσα χρονια...
 
Παει αυτο τωρα....εξαλλου τοτε ειχα superpose,τωρα με τη powerbore και να θελα,δε γινεται....ουτε τρελαινομαι,σιγα...αρκετα ικανοποιημενος νοιωθω και μονοφθαλμα.Και κατι αλλο...η δυναμη της συνηθειας ειναι πάρααα πολυ ισχυρη,ιδιως μετα απο τοσα χρονια...
Αν μου επιτρέπεις κανεις μεγα λάθος, είναι σαν να ριχνεις με ένα χέρι, με τα χρόνια συνηθίζεις όπως λες αλλά δεν είναι καλυτερα με τα δυο ;;;; παρε αριστερό όπλο, άλλαξε πλευρα επωμισης, φτιάξε κοντακι στα μέτρα σου, κ μετα θα λες εκείνος ο παντογνωστης στο φορουμ με έσωσε
 
Όλα μου τα χρόνια (και είναι πολλά...) σκόπευα μονόφθαλμα, κατάλοιπο των πολύ νιάτων που έκανα κατάχρηση των αεροβόλων. Μετά τα 18, που πήρα το πρώτο μου κυνηγετικό, σκόπευα με τον ίδιο τρόπο για πολλά, πολλά χρόνια. Που δάσκαλοι τότε. Πριν από καμιά 10αριά χρόνια έμαθα και άρχισα να εξασκούμαι στη διόφθαλμη. Αλλά κακά τα ψέματα, μετά από 40 χρόνια και καμιά 30αριά χιλιάδες ντουφεκιές, είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις. Πάντως καλά τα πάω ακόμα, έστω και με λάθος σκόπευση.
ΔΕΝ είναι απαραίτητα λάθος η μονόφθαλμη όταν ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση λόγω πολύ κυρίαρχου αντίθετου ματιού .
 
ΔΕΝ είναι απαραίτητα λάθος η μονόφθαλμη όταν ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση λόγω πολύ κυρίαρχου αντίθετου ματιού .
Δεν είναι αντίθετο το κυρίαρχο μάτι. Είναι το δεξί και επωμίζω δεξιά. Αλλά είναι μία συνήθεια άνω των 40 ετών. Πως να κοπεί; Προσπάθησα, προσπαθώ, αλλά δεν...
 
Δεν είναι αντίθετο το κυρίαρχο μάτι. Είναι το δεξί και επωμίζω δεξιά. Αλλά είναι μία συνήθεια άνω των 40 ετών. Πως να κοπεί; Προσπάθησα, προσπαθώ, αλλά δεν...
Αν προσπαθείς στο κυνήγι ΔΕΚ ΚΟΒΕΤΑΙ ή είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Όταν χάνεις πουλί θα σκέφτεσαι ότι φταίει αυτό.
Μόνο σκοπευτήριο όπου το χαμένο πιάτο δεν κοστίζει ψυχικά και δεν τραυματίζεται.
Αν μπορείς και έχεις χρόνο να διαθέσεις κάντο.
Αν από την άλλη είσαι ικανοποιημένος, όλα καλά.
 
Δεν είναι μόνο η αντίθετη κυριαρχία εμπόδιο στην διοφθαλμη σκόπευση. Είναι ένα από τα εμπόδια.
Δεν είναι αντίθετο το κυρίαρχο μάτι. Είναι το δεξί και επωμίζω δεξιά. Αλλά είναι μία συνήθεια άνω των 40 ετών. Πως να κοπεί; Προσπάθησα, προσπαθώ, αλλά δεν...
 
30 χρονια που κυνηγαω παντα εριχνα και ριχνω με μονοφθαλμη σκοπευση...εξαλλου ειμαι δεξιοεπωμιζομενος με κυριαρχο ματι το αριστερο...Ισως επρεπε οταν ξεκινησα να τουφεκαω απο αριστερα,να μην ακουγα το μακαριτη το πατερα μου που μου πε..."καλα αναποδα τουφεκάς?απο αριστερά?"...και το γυρισα στο δεξι....ακομη και τωρα μπορω να χαζοριξω και με το αριστερο....
Εγω παντος ριχνω και με τα δυο μονοφθαλμα και με πολυ καλα αποτελεσματα δεν νωμιζω οτι ειναι μονοδρομος η δυοφθαλμη σκοπευση ολλα ειναι θεμα εξασκησης στην σκοπευση αν ριχνεις και στο κυνηγι 1500-2000 φυσιγγια το χρονο ολλα "φτιαχνουν"
 
Πως μπορούμε να υπολογίσουμε τον μέσο όρο του σκοπευτικού σφάλματος που κάνουμε σε κινούμενο στόχο ;;;;
Το έχει προσπαθήσει κανένας ;
Έχει βγάλει νούμερα πχ 40cm στα 30m
Πολλές υποπεριπτώσεις και πολύ γενική ερώτηση, το ξέρω ... αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.
Δεν συμπεριλαμβάνω τα λάθη προσκόπευσης κτλ.
 
Πως μπορούμε να υπολογίσουμε τον μέσο όρο του σκοπευτικού σφάλματος που κάνουμε σε κινούμενο στόχο ;;;;
Το έχει προσπαθήσει κανένας ;
Έχει βγάλει νούμερα πχ 40cm στα 30m
Πολλές υποπεριπτώσεις και πολύ γενική ερώτηση, το ξέρω ... αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.
Δεν συμπεριλαμβάνω τα λάθη προσκόπευσης κτλ.
Αν δεν συνυπολογίσουμε την προσκοπευση στον ποσοτικό υπολογισμό του σκοπευτικού λάθους τότε μάλλον δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση!
 
Αν δεν συνυπολογίσουμε την προσκοπευση στον ποσοτικό υπολογισμό του σκοπευτικού λάθους τότε μάλλον δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση!
Με κουράζεις δάσκαλε :)

1. Μέση σκοπευτική απόκλιση σε σταθερό στόχο στα πχ 30μ
Ρίχνουμε 10 φυσίγγια με full σε πίνακα στα 30μ. Ο πίνακας στο κέντρο του έχει ένα σημάδι.
Μετράμε μόνο την απόκλιση των κέντρων των τουφεκιών από το κέντρο του πίνακα.
Υπολογίζουμε τον μέσο όρο των αποκλίσεων για τις 10 τουφεκιές και αυτό είναι το μέσο σκοπευτικό μας σφάλμα.
Είναι σωστή η μεθοδολογία ;
Θα μπορούσαμε πχ να ρίξουμε στα 15 και με τριγωνομετρία να ανάγουμε τις αποκλίσεις στα 30 ;
Εφαρμόζεται αυτό ; Εφαρμόζεται κάτι άλλο ;

2. Μέση σκοπευτική απόκλιση σε κινούμενο στόχο στα πχ 30μ
Κινούμενος στόχος (δισκάκι) ο οποίος περνά μπροστά από έναν τεράστιο πίνακα.
Κάμερα πίσω από το όπλο ή πάνω σε αυτό.
10 τουφεκιές.
Ο στόχος προβάλλεται στον πίνακα και η τουφεκιά επίσης (δεν έχει καμία σημασία αν το δισκάκι έσπασε ή όχι).
Μετράς τις προσκοπεύσεις και βγάζεις τον μέσο όρο.
Μετράς τώρα τις αποκλίσεις από το σημείο που αντιστοιχεί στον μέσο όρο των προσκοπεύσεων.
Βρίσκεις τον μέσο όρο των αποκλίσεων.
Θεωρείς ότι αυτός ο μέσος όρος (των αποκλίσεων σε κινούμενο στόχο) θα συμπίπτει με τον μέσο όρο των αποκλίσεων σε σταθερό στόχο.
Με shotkam γίνεται εύκολα.

Τα παραπάνω έχουν ένα και μόνο σκοπό.
Να χρησιμοποιήσεις φυσίγγι και τσοκ με τέτοιο εύρος ωφέλιμου ανοίγματος ώστε να έχεις περισσότερες επιτυχίες.
Και αυτό να είναι ποσοτικοποιημένο, όσο το δυνατόν γίνεται.
 
Σε λίγο που θα πάρω ένα ιαπωνέζικο ρομποτακι και θα του μάθω να κυνηγάει θα του περάσεις Βασίλη μέσα τα δεδομένα και δε θα αστοχεί πουθενά αλλά και αν αστοχεί θα μας βγάζει την απόκλιση ντουφέκιας στα ακριβή μέτρα με ταχ ντουφέκιας ταχ αέρα ταχ στόχου και εγώ θα του κάνω το σκύλο θα απορταρω.
 
Back
Top