Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

Νομίζω ότι με τις προσκοπεύσεις έχουμε ξεφύγει τελείως εκτός θέματος.
Ας τα μετακινήσει κάποιος διαχειριστής σε άλλο θέμα.
Έχει πολύ ψωμί ακόμα η υπόθεση.
Ο @Pain έγραψε σωστά πράγματα.
Κάνω report στο δικό μου post για να μετακινηθούν τα άσχετα με τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη.
 
Η τελευταία πρόταση πιο σωστά είναι άλλο τη προσκοπευση δίνει ο εγκεφαλικός ,άλλο τη προσκοπευση νομίζουμε ότι βάζουμε ,και άλλο τι τελικά βάζουμε πραγματικά ,το σπάω λίγο ακόμα ο εγκέφαλος δίνει το σωστό ,λάθος μετροληψια και εκεί που το μάτι σωστά είναι ένα μέτρο μπροστά οι κάννες είναι μισό μέτρο μπροστά συν σταμάτημα με το πάτημα και νομίζουμε ότι είμαστε μπροστά ,τελικά είμαστε ένα μέτρο πίσω Μην κολλήσετε στα μέτρα που γράφω ,τα γράφω έτσι για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που θέλω να εκφράσω μιας και ο γραπτός λόγος είναι πολύ όμορφος αλλά πολλές φορές δύσκολος να διατυπώσουμε αυτό που σκεφτόμαστε .
σωστες σκεψεις οπως και να εκφραζονται.
εδω συζηταμε για την προσκοπευση που ΠΡΕΠΕΙ να μπει, αλλο αν καταφερνει να τη "βαλει" ο καθενας.
 
Κώστα δες
#4 με #8 (σφαιρικά σκάγια)
400m/s
36m
50km/h
0 μποφόρ
Διαφορά στην προσκόπευση 18 εκατοστά στα 185 περίπου.
(Όταν λέω προσκόπευση είναι η απόσταση μπροστά από το πουλί που πρέπει να δείχνει η κάνη όταν η γόμωση βγαίνει από αυτή).

#9
400m/s
25m
50km/h
0 μποφόρ
124cm

ενώ

#9
400m/s
45m
50km/h
0 μποφόρ
279cm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Διαφορά στην προσκόπευση 1,5μ περίπου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μ άρεσει να τα βλεπω με νουμερα !!!!!
συμπερασμα : Δεν μετραει η αρχικη -δεν μετραει το ....μεγεθος .yel. - αλλα μετραει η αποσταση
 
36m
375m/s
#9
Άνεμος 0 μποφόρ
Ταχύτητα θηράματος 50km/h
Προσκόπευση 210cm

36m
450m/s
#9
Άνεμος 0 μποφόρ
Ταχύτητα θηράματος 50km/h
Προσκόπευση 188cm

Διαφορά 22cm στα 200cm.

====================
Πάμε τώρα

36m
450m/s
#9
Άνεμος 0 μποφόρ
Ταχύτητα θηράματος 50km/h
Προσκόπευση 188cm

36m
450m/s
#9
Άνεμος 3 μποφόρ
Ταχύτητα θηράματος 50km/h
Προσκόπευση 164-212cm άνεμος προς και αντίθετα στην κατεύθυνση κίνησης

Διαφορά 24cm στα 190cm.

====================

Στα παραπάνω άνεμος και ταχύτητα θηράματος κάθετα στην κάνη.
Θέλεις να βάλουμε και γωνίες ;;;
Τα γρήγορα και αργά φυσίγγια έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία στο σκοπευτήριο και σε αθλητές παρά στο πραγματικό κυνήγι.
Δεν λέω ότι δεν έχουν καμία ... έχουν όπως βλέπεις την παραπάνω, αν μπορείς να την υποστηρίξεις.
Κόλλησες με το "ταχύτητα" που έγραψα....αντε πες .... από κεκτημένη ταχύτητα! Κάποιοι που κατάλαβαν το ζητούμενο απάντησαν αναλόγως.
Τα περί προσκοπευσεων κλπ δεν αναιρούν τον παράγοντα αίσθηση της τουφεκιας που δίνει ένα φυσίγγι, που σε κάποιους ταιριάζει κ σε άλλους όχι. Ότι και να μου λένε για προσκοπευσεις, έχω ένα τύπο ιδανικού φυσιγγιου περασμένο στο λογισμικό που η αίσθηση ειναι οικεία κ η εικόνα δίνει συχνά αποτέλεσμα. Ότι ταυτιζεται ή τείνει να του μοιάσει γίνεται αποδεκτό. Ότι διαφερει δυστυχώς απορρίπτεται
 
Καλησπέρα σας φίλοι μου!! Ελπίζω να είστε όλοι καλα... Όποιος μπορεί παιδιά και έχει τον χρόνο ας με βοηθησει... Θέλω να μου πείτε την προσκοπευση που βάζετε στην τσίχλα γιατί παλεύω εδώ και καιρό και δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει... Θα το εκτιμούσα πολυ αν μρε βοηθούσατε
 
Καλησπέρα σας φίλοι μου!! Ελπίζω να είστε όλοι καλα... Όποιος μπορεί παιδιά και έχει τον χρόνο ας με βοηθησει... Θέλω να μου πείτε την προσκοπευση που βάζετε στην τσίχλα γιατί παλεύω εδώ και καιρό και δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει... Θα το εκτιμούσα πολυ αν μρε βοηθούσατε
Δες στο youtube βιντεο "κυνηγι τσιχλας με shotkam"....θα σε βοηθησει.
 
Καλησπέρα σας φίλοι μου!! Ελπίζω να είστε όλοι καλα... Όποιος μπορεί παιδιά και έχει τον χρόνο ας με βοηθησει... Θέλω να μου πείτε την προσκοπευση που βάζετε στην τσίχλα γιατί παλεύω εδώ και καιρό και δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει... Θα το εκτιμούσα πολυ αν μρε βοηθούσατε
Καλέ μου φίλε, δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος απο δω για την προσκόπευση, καθώς είναι εμπειρικό κι εξαρταται κυρίως κι απο την απόσταση. Πρωτα απ ολα θα πρέπει να χεις ενα σωστό όπλο επάνω σου, να επωμίζεις σταθερά και σωστά και μετά βολές... Αν μπορείς δες το με εναν δασκαλο σκοποβολής που θα σε καθοδηγήσει σε όλα αυτά για να έχεις και γρήγορα αποτελέσματα. Διαφορετικά ένας εμπειρος κυνηγός και πολλές βολές σε σκοπευτήριο ειναι μια καλή αρχή. Μπορείς να κάνεις και στο κυνήγι βολές αλλα για να μην απογοητευτείς καλύτερα σκοπευτήριο. Δεν μπορεί κανείς πάντως να σου πεί βαλε τοση προσκόπευση. Ο κανόνας πάντως λέει καλύτερα να τουφεκάς πιο μπροστά παρά να μένεις πίσω, γιατί έτσι πιο ευκολα θα καταλάβεις το λάθος σου.
 
Καλέ μου φίλε, δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος απο δω για την προσκόπευση, καθώς είναι εμπειρικό κι εξαρταται κυρίως κι απο την απόσταση. Πρωτα απ ολα θα πρέπει να χεις ενα σωστό όπλο επάνω σου, να επωμίζεις σταθερά και σωστά και μετά βολές... Αν μπορείς δες το με εναν δασκαλο σκοποβολής που θα σε καθοδηγήσει σε όλα αυτά για να έχεις και γρήγορα αποτελέσματα. Διαφορετικά ένας εμπειρος κυνηγός και πολλές βολές σε σκοπευτήριο ειναι μια καλή αρχή. Μπορείς να κάνεις και στο κυνήγι βολές αλλα για να μην απογοητευτείς καλύτερα σκοπευτήριο. Δεν μπορεί κανείς πάντως να σου πεί βαλε τοση προσκόπευση. Ο κανόνας πάντως λέει καλύτερα να τουφεκάς πιο μπροστά παρά να μένεις πίσω, γιατί έτσι πιο ευκολα θα καταλάβεις το λάθος σου.
Με βοηθήσεις αρκετά φίλε... Απλά έχω απογοητευτεί όπως το λες γιατί δεν βλέπω αποτελέσματα... Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube με shotcam αλλά και παλι με αυτό δεν βλέπω διαφορά...
 
Με βοηθήσεις αρκετά φίλε... Απλά έχω απογοητευτεί όπως το λες γιατί δεν βλέπω αποτελέσματα... Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube με shotcam αλλά και παλι με αυτό δεν βλέπω διαφορά...
Καλησπέρα Μάριε, πριν από όλα βεβαιώσου ποιό είναι το κυρίαρχο μάτι σου, έπειτα δες πόσο καλά σου έρχεται το όπλο και τέλος σκοπευτήριο.
 
Με βοηθήσεις αρκετά φίλε... Απλά έχω απογοητευτεί όπως το λες γιατί δεν βλέπω αποτελέσματα... Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube με shotcam αλλά και παλι με αυτό δεν βλέπω διαφορά...
Μην απογοητευεσαι, αν κάνεις σωστη προπόνηση, θα δείς οτι θα τουφεκάς με την ευκολία που βάζεις το κλειδί στην κλειδαριά του σπιτιού σου, κι ετσι θα ρθουν και οι επιτυχίες. Σου ευχομαι να το χαρείς!
 
Με βοηθήσεις αρκετά φίλε... Απλά έχω απογοητευτεί όπως το λες γιατί δεν βλέπω αποτελέσματα... Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube με shotcam αλλά και παλι με αυτό δεν βλέπω διαφορά...

Μην απογοητευεσαι φίλε μου και μην χάνεις τον χρόνο σου. Πήγαινε σε ένα δάσκαλο σκοποβολής και θα εκπλαγείς πόσο γρήγορα θα σε βάλει στο νόημα
 
Καλησπέρα σας φίλοι μου!! Ελπίζω να είστε όλοι καλα... Όποιος μπορεί παιδιά και έχει τον χρόνο ας με βοηθησει... Θέλω να μου πείτε την προσκοπευση που βάζετε στην τσίχλα γιατί παλεύω εδώ και καιρό και δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει... Θα το εκτιμούσα πολυ αν μρε βοηθούσατε
Μάριε μην απογοητεύεται,όλοι ξεκινήσαμε σιγά σιγά,όπως σου είπε και ο Τάσος(birdy)
Το θέμα προσκοπευση είναι εμπειρικό και αποκτιέται με πολύ εξάσκηση και με το χρόνο..
Το βασικότερο όλων είναι την ώρα που προπορευεσαι από το θήραμα και την στιγμή που πατάς την σκανδαλη να μην σταματάς την κίνηση του.οπλου...
Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να σε δει κάποιος σκοπευτής η οπλουργος να είναι το κοντάκι στα μέτρα σου γιατί αυτό είναι η αρχή του σωστού αποτελέσματος και όλα τα άλλα μετά...
 
Με βοηθήσεις αρκετά φίλε... Απλά έχω απογοητευτεί όπως το λες γιατί δεν βλέπω αποτελέσματα... Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube με shotcam αλλά και παλι με αυτό δεν βλέπω διαφορά...

Μαριε μονος σου θα το βρεις φιλε.....Δεν σε σωνουν ουτε τα βιντεο ουτε οι ''συμβουλες'' και γνωμες...
Διαλεξε ΕΝΑ φυσιγγιο....και μονο αυτο θα ριχνεις....Εαν αλλαζεις φυσιγγια δεν θα βρεις ακρη ποτε...
Σημαδευε και ριχνε μπροστα.....το ποσο μπροστα ....τοσο που να βλεπεις το πουλι να ''φρεναρει'' η
να στριβει.....στον αερα... και μετα θα καταλαβεις τι προσκοπευση θελει...
Το ποιο βασικο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι κυνηγοι....ειναι οτι σταματουν την κινηση του οπλου
κατα την πυροδοτηση.....εκει χανουν το παιχνιδι φιλε μου!!!!
Το θεμα προσκοπευσης ειναι θεμα εμπειριας....ποτέ το θηραμα δεν εχει την ιδια ταχυτητα και τα ιδια
μετρα της αποστασης,,,,
 
Last edited:
Μαριε μονος σου θα το βρεις φιλε.....Δεν σε σωνουν ουτε τα βιντεο ουτε οι ''συμβουλες'' και γνωμες...
Διαλεξε ΕΝΑ φυσιγγιο....και μονο αυτο θα ριχνεις....Εαν αλλαζεις φυσιγγια δεν θα βρεις ακρη ποτε...
Σημαδευε και ριχνε μπροστα.....το ποσο μπροστα ....τοσο που να βλεπεις το πουλι να ''φρεναρει'' η
να στριβει.....στον αερα... και μετα θα καταλαβεις τι προσκοπευση θελει...
Το ποιο βασικο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι κυνηγοι....ειναι οτι σταματουν την κινηση του οπλου
κατα την πυροδοτηση.....εκει χανουν το παιχνιδι φιλε μου!!!!
Το θεμα προσκοπευσης ειναι θεμα εμπειριας....ποτέ το θηραμα δεν εχει την ιδια ταχυτητα και τα ιδια
μετραμ της αποστασης,,,,
Φίλε μου πιστευεις πως μπορεί να συμβαίνει αυτό με την αστοχία επειδή έχω μονόφθαλμη σκοπευση;;
 
Μάριε μην απογοητεύεται,όλοι ξεκινήσαμε σιγά σιγά,όπως σου είπε και ο Τάσος(birdy)
Το θέμα προσκοπευση είναι εμπειρικό και αποκτιέται με πολύ εξάσκηση και με το χρόνο..
Το βασικότερο όλων είναι την ώρα που προπορευεσαι από το θήραμα και την στιγμή που πατάς την σκανδαλη να μην σταματάς την κίνηση του.οπλου...
Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να σε δει κάποιος σκοπευτής η οπλουργος να είναι το κοντάκι στα μέτρα σου γιατί αυτό είναι η αρχή του σωστού αποτελέσματος και όλα τα άλλα μετά...
Πολυ χρήσιμη πληροφορία... Σε ευχαριστώ πολυυ
 
Back
Top