Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

Σε λίγο που θα πάρω ένα ιαπωνέζικο ρομποτακι και θα του μάθω να κυνηγάει θα του περάσεις Βασίλη μέσα τα δεδομένα και δε θα αστοχεί πουθενά αλλά και αν αστοχεί θα μας βγάζει την απόκλιση ντουφέκιας στα ακριβή μέτρα με ταχ ντουφέκιας ταχ αέρα ταχ στόχου και εγώ θα του κάνω το σκύλο θα απορταρω.
Τα ηλεκτρονικά βοηθήματα απαγορεύονται στο κυνήγι ,,.,. θα σε δώσω στεγνά :)
 
Σε λίγο που θα πάρω ένα ιαπωνέζικο ρομποτακι και θα του μάθω να κυνηγάει θα του περάσεις Βασίλη μέσα τα δεδομένα και δε θα αστοχεί πουθενά αλλά και αν αστοχεί θα μας βγάζει την απόκλιση ντουφέκιας στα ακριβή μέτρα με ταχ ντουφέκιας ταχ αέρα ταχ στόχου και εγώ θα του κάνω το σκύλο θα απορταρω.
O Βill ξέρει τι ρωτάει ...





Γεννηθήκαμε σε λάθος χώρα (σε αυτά τα θέματα) φίλε.
 
Με κουράζεις δάσκαλε :)

1. Μέση σκοπευτική απόκλιση σε σταθερό στόχο στα πχ 30μ
Ρίχνουμε 10 φυσίγγια με full σε πίνακα στα 30μ. Ο πίνακας στο κέντρο του έχει ένα σημάδι.
Μετράμε μόνο την απόκλιση των κέντρων των τουφεκιών από το κέντρο του πίνακα.
Υπολογίζουμε τον μέσο όρο των αποκλίσεων για τις 10 τουφεκιές και αυτό είναι το μέσο σκοπευτικό μας σφάλμα.
Είναι σωστή η μεθοδολογία ;
Θα μπορούσαμε πχ να ρίξουμε στα 15 και με τριγωνομετρία να ανάγουμε τις αποκλίσεις στα 30 ;
Εφαρμόζεται αυτό ; Εφαρμόζεται κάτι άλλο ;

2. Μέση σκοπευτική απόκλιση σε κινούμενο στόχο στα πχ 30μ
Κινούμενος στόχος (δισκάκι) ο οποίος περνά μπροστά από έναν τεράστιο πίνακα.
Κάμερα πίσω από το όπλο ή πάνω σε αυτό.
10 τουφεκιές.
Ο στόχος προβάλλεται στον πίνακα και η τουφεκιά επίσης (δεν έχει καμία σημασία αν το δισκάκι έσπασε ή όχι).
Μετράς τις προσκοπεύσεις και βγάζεις τον μέσο όρο.
Μετράς τώρα τις αποκλίσεις από το σημείο που αντιστοιχεί στον μέσο όρο των προσκοπεύσεων.
Βρίσκεις τον μέσο όρο των αποκλίσεων.
Θεωρείς ότι αυτός ο μέσος όρος (των αποκλίσεων σε κινούμενο στόχο) θα συμπίπτει με τον μέσο όρο των αποκλίσεων σε σταθερό στόχο.
Με shotkam γίνεται εύκολα.

Τα παραπάνω έχουν ένα και μόνο σκοπό.
Να χρησιμοποιήσεις φυσίγγι και τσοκ με τέτοιο εύρος ωφέλιμου ανοίγματος ώστε να έχεις περισσότερες επιτυχίες.
Και αυτό να είναι ποσοτικοποιημένο, όσο το δυνατόν γίνεται.
Η σύγκριση σταθερού και κινητού στόχου είναι ατυχής, δεν υπάρχει κανένα κοινό πεδίο.

Παρόλαυτα υπάρχουν ηλεκτρονικά βοηθήματα που παρέχουν πληροφορίες για την κίνηση της κάννης σε σχέση με τον στόχο, τόσο στον σταθερό όσο και στον πήλινο. Είχα δει παλιά ένα βίντεο από αγώνα skeet στην Ρωσία όπου είχαν χρησιμοποιήσει τέτοιο μηχάνημα και είχαν προβάλει τα γραφικά. Μου διαφεύγει το όνομα του μηχανήματος.

Προσωπικά δεν με έχει απασχολήσει διότι ο Θεός μου έχει δώσει το χάρισμα να βλέπω τα σκάγια κάθε ντουφεκιας, ανεξαρτήτως απόστασης και φόντου. Το μειονέκτημα είναι ότι τα βλέπω με συχνότητα 95%+ όταν ρίχνουν άλλοι και λιγότερο από 20% όταν ρίχνω εγώ.

Αλλά και πάλι, παρόλο που γνωρίζω ακριβώς πού καταλήγει κάθε ντουφεκιά κάθε μαθητή μου, η αναφορά της προσκοπευσης στις συμβουλές μου είναι μάλλον σπάνια. Βλέπεις είναι πολύ σημαντικότερο να γνωρίζει γιατί δεν πήγαν τα σκάγια στο στόχο παρά πού αστόχησε. Διορθώνοντας μία λανθασμένη εικόνα χρησιμοποιώντας την ίδια μέθοδο, ουσιαστικά θα τους μάθαινα να ρίχνουν μόνο με συνοδεία υποβολέα. Αντιθέτως μαθαίνοντάς τους πώς να στέλνουν τα σκάγια εκεί που πρέπει, και ειδικότερα τις τεχνικές που παράγουν τις σωστές προσκοπευσεις, έχω την εντύπωση ότι βοηθάω απείρως περισσότερο.
 
Η σύγκριση σταθερού και κινητού στόχου είναι ατυχής, δεν υπάρχει κανένα κοινό πεδίο.

Παρόλαυτα υπάρχουν ηλεκτρονικά βοηθήματα που παρέχουν πληροφορίες για την κίνηση της κάννης σε σχέση με τον στόχο, τόσο στον σταθερό όσο και στον πήλινο. Είχα δει παλιά ένα βίντεο από αγώνα skeet στην Ρωσία όπου είχαν χρησιμοποιήσει τέτοιο μηχάνημα και είχαν προβάλει τα γραφικά. Μου διαφεύγει το όνομα του μηχανήματος.

Προσωπικά δεν με έχει απασχολήσει διότι ο Θεός μου έχει δώσει το χάρισμα να βλέπω τα σκάγια κάθε ντουφεκιας, ανεξαρτήτως απόστασης και φόντου. Το μειονέκτημα είναι ότι τα βλέπω με συχνότητα 95%+ όταν ρίχνουν άλλοι και λιγότερο από 20% όταν ρίχνω εγώ.

Αλλά και πάλι, παρόλο που γνωρίζω ακριβώς πού καταλήγει κάθε ντουφεκιά κάθε μαθητή μου, η αναφορά της προσκοπευσης στις συμβουλές μου είναι μάλλον σπάνια. Βλέπεις είναι πολύ σημαντικότερο να γνωρίζει γιατί δεν πήγαν τα σκάγια στο στόχο παρά πού αστόχησε. Διορθώνοντας μία λανθασμένη εικόνα χρησιμοποιώντας την ίδια μέθοδο, ουσιαστικά θα τους μάθαινα να ρίχνουν μόνο με συνοδεία υποβολέα. Αντιθέτως μαθαίνοντάς τους πώς να στέλνουν τα σκάγια εκεί που πρέπει, και ειδικότερα τις τεχνικές που παράγουν τις σωστές προσκοπευσεις, έχω την εντύπωση ότι βοηθάω απείρως περισσότερο.
Λεωνίδα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

ps
Μόλις είδα ότι είμαστε και συνομήλικοι ...
 
Μείνε δίπλα από την κάνη όταν ρίχνει ο άλλος ... θα τα δεις και εσύ όταν το φόντο βολεύει.
Αν το κάνεις χιλιάδες φορές θα τα βλέπεις πιο εύκολα. ;)
Σωστό. Μόνο που εγώ τα βλέπω από το πάρκινγκ! ;)

Τελείως τυχαίο εντωμεταξυ, δεν το προσπάθησα ποτέ. Απλά συμβαίνει.
 
Εγω πάλι ενώ βλέπω τις 9αρες σφαίρες ,όταν ρίχνω εγώ ,σκάγια ποτέ δεν είδα
Είσαι σίγουρος ότι έχουν σκάγια μέσα ;;; ... για "κλουκούτα τα" λίγο βρε πατρίδα .yelling.

Δεν τα βλέπουμε γιατί το μάτι είναι καρφωμένο στο θήραμα νομίζω.
Αν έχεις το μυαλό σου να δεις τα σκάγια, τα βλέπεις, όταν είσαι δίπλα σε αυτόν που ρίχνει.
Τον Λεωνίδα άστον ... "ειδική" περίπτωση ...
 
Είσαι σίγουρος ότι έχουν σκάγια μέσα ;;; ... για "κλουκούτα τα" λίγο βρε πατρίδα .yelling.

Δεν τα βλέπουμε γιατί το μάτι είναι καρφωμένο στο θήραμα νομίζω.
Αν έχεις το μυαλό σου να δεις τα σκάγια, τα βλέπεις, όταν είσαι δίπλα σε αυτόν που ρίχνει.
Τον Λεωνίδα άστον ... "ειδική" περίπτωση ...
Εγώ όταν για πρώτη φορά έριξα με 9αρη κ έβλεπα τις σφαίρες να περνάνε ξυστά ,ποτέ πάνω, ποτέ αριστερά δεξιά απ' το πιατακι....λέω από μέσα μου τι στο Ντικ ρε με αεροβόλο ρίχνω❓μετά το είπα κ απ' έξω κ μου λέει ο εκπεδευτης αποκλείεται....ξέρεις μου λέει πόσο τρέχει η σφαίρα ❓ρε το ξέρω λέω ,αλλά μήπως αυτές είναι μαπε❓εισέπραξα μειδίαμα...
 
Back
Top