Τουφεκιές σε πολύ κοντινές-μακρινές αποστάσεις και προσκόπευση

Φίλε μου πιστευεις πως μπορεί να συμβαίνει αυτό με την αστοχία επειδή έχω μονόφθαλμη σκοπευση;;

Το καλυτερο ειναι διοφθαλμη σκοπευση....οκ...γνωστο....εμ' ελα που δεν την εχουμε ολοι...
Και εγω μονοφθαλμα σημαδευω....αλλα εχω τις καποιες επιτυχιες μου...
Τωρα ο δασκαλος και το σκοπευτηριο βοηθαει....αυτο ειναι σιγουρο...το ποσο θα βελτιωθεις δεν
μπορω να ξερω...
Αλλο σκοπευτηριο....και κυνηγετικο τερεν.....
Εχω δικο μου εκτοξευτη και κανω προπονηση,,,,,Υπαρχουν μερες που εχω 25 στα 25....ΠΟΤΕ δεν
επεσα κατω απο 19/25....Στο κυνηγι ομως το πεταλωμα παει συνεφο...
Στις καλες μου μερες 1 στα 3 ειμαι....... Πολυ σπανια 1 στα 2 .... και ακομα ποιο σπανια 10 στα 10!!! Και το χειροτερο δεν εχουμε δασκαλο εδω....να μου πει που κανω λαθος..
Γι΄' αυτο σου λεω....μονος σου θα το βρεις....Εαν βεβαια εχεις προσβαση σε δασκαλο....σωθηκες...με την
εννοια οτι ο χρονος που χρειαστεις θα ειναι λιγοτερος!!!
 
Το καλυτερο ειναι διοφθαλμη σκοπευση....οκ...γνωστο....εμ' ελα που δεν την εχουμε ολοι...
Και εγω μονοφθαλμα σημαδευω....αλλα εχω τις καποιες επιτυχιες μου...
Τωρα ο δασκαλος και το σκοπευτηριο βοηθαει....αυτο ειναι σιγουρο...το ποσο θα βελτιωθεις δεν
μπορω να ξερω...
Αλλο σκοπευτηριο....και κυνηγετικο τερεν.....
Εχω δικο μου εκτοξευτη και κανω προπονηση,,,,,Υπαρχουν μερες που εχω 25 στα 25....ΠΟΤΕ δεν
επεσα κατω απο 19/25....Στο κυνηγι ομως το πεταλωμα παει συνεφο...
Στις καλες μου μερες 1 στα 3 ειμαι....... Πολυ σπανια 1 στα 2 .... και ακομα ποιο σπανια 10 στα 10!!! Και το χειροτερο δεν εχουμε δασκαλο εδω....να μου πει που κανω λαθος..
Γι΄' αυτο σου λεω....μονος σου θα το βρεις....Εαν βεβαια εχεις προσβαση σε δασκαλο....σωθηκες...με την
εννοια οτι ο χρονος που χρειαστεις θα ειναι λιγοτερος!!!
Παντα επιτυχίες σου εύχομαι φίλε μου... Ούτε εγώ έχω κάποιον δάσκαλο εδώ κοντά γι αυτό παλευω μόνος μου. Τώρα θέλω να παρω πιατακια και εκτοξευτη να δω τι θα κανω... Ας πουμε σε μια τραβερσα στα 25m βάζω προσκοπευση 2 πουλιά μπροστά αλλά και παλι δεν
 
Παντα επιτυχίες σου εύχομαι φίλε μου... Ούτε εγώ έχω κάποιον δάσκαλο εδώ κοντά γι αυτό παλευω μόνος μου. Τώρα θέλω να παρω πιατακια και εκτοξευτη να δω τι θα κανω... Ας πουμε σε μια τραβερσα στα 25m βάζω προσκοπευση 2 πουλιά μπροστά αλλά και παλι δεν
Είναι πολύ λίγο.Βάλε μέτρο και θα δείς.
Κακώς μιλάμε έτσι γιατί είναι λανθασμένος τρόπος.
Αλλιώς βλέπει ο καθένας την προσκόπευση κ δεν υπολογίζεται.
Δασκαλο.
Οτι λ7 θα δώσεις θα τα γλυτώσεις τριπλά από τα φυσίγγια.
 
Ας πουμε σε μια τραβερσα στα 25m βάζω προσκοπευση 2 πουλιά μπροστά αλλά και παλι δεν
στα 25m η τσίχλα μπορεί να πηγαίνει με 200 μπορεί και με ρελαντί ; και στις δύο περιπτώσεις θα βάλεις 2 πουλιά ; δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα σου από κανέναν,,εμπειρικά και μόνο με τις εικόνες που θα αποκτήσεις !
 
στα 25m η τσίχλα μπορεί να πηγαίνει με 200 μπορεί και με ρελαντί ; και στις δύο περιπτώσεις θα βάλεις 2 πουλιά ; δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα σου από κανέναν,,εμπειρικά και μόνο με τις εικόνες που θα αποκτήσεις !
Φίλε εννοώ με μια κανονική ταχυτητα
 
Παντα επιτυχίες σου εύχομαι φίλε μου... Ούτε εγώ έχω κάποιον δάσκαλο εδώ κοντά γι αυτό παλευω μόνος μου. Τώρα θέλω να παρω πιατακια και εκτοξευτη να δω τι θα κανω... Ας πουμε σε μια τραβερσα στα 25m βάζω προσκοπευση 2 πουλιά μπροστά αλλά και παλι δεν

Να εισαι καλα...και σε ευχαριστω....
Μαριε....οτι και σου πω,,,,δλδ 2 πουλια μπροστα η 3 πουλια....Λαθος θα ειναι φιλε μου!!!
Εξαρταται απο την ταχυτητα του φυσιγγιου ( γι' αυτο και ειπα ΕΝΑ φυσιγγιο )....Εκτος αυτου...η τραβερσα
απο δεξια προς τα αριστερα διαφέρει απο την αριστερη προς τα δεξια...στην δευτερη ( εγω) κανω το
λαθος και κατεβαζω το οπλο ποιο χαμηλα.......ενω το ξερω...προσπαθω και ορισμενες φορες το διορθωνω.

Ξεκινα και βαζε προσκοπευση οπως σου ειπα....μεχρι να βλεπεις το πουλι να ''φρεναρει'' στον αερα
μπορει να εισαι 5 πουλια μπροστα....δεν πειραζει...την αλλη φορα θα εισαι 4....καποια στιγμη θα το
βρεις...το ποσο μπροστα πρεπει να εισαι...
Α' και κατι ακομα....ΕΑΝ κυνηγας μεχρι τα 30 μετρα 4* αστρα φιλε...
Στα δισκακια μου με 4* αστρα γαζωνω....στο κυνηγι με 3* αστρα....αστο...ειπα προηγουμενως...τα 4* αστρα
θα χασεις καποια μακρινα....αλλα θα εισαι ''σκουπα'' στα κοντινα και στα μετρια σε αποσταση...
Βασικα μην απογοητευεσαι....θεμα καθαρα εξασκησης ειναι....και ψυχολογιας...Με 4* αστρα θα εχεις
επιτυχιες....και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ θα φτιαξει η ψυχολογια σου!!!
Τωρα για εκτοξευτη εχω παρει εναν ''απλο''....ευκολο στην μετακινηση...και μεχρι τα 35 μετρα κανεις
δουλεια....και παντα αλαζοντας γωνιες σκοπευσης...
Ευχομαι να σε βοηθησα φιλε μου!!!

εικόνα_Viber_2021-06-15_20-08-09.jpg
 
στα 25m η τσίχλα μπορεί να πηγαίνει με 200 μπορεί και με ρελαντί ; και στις δύο περιπτώσεις θα βάλεις 2 πουλιά ; δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα σου από κανέναν,,εμπειρικά και μόνο με τις εικόνες που θα αποκτήσεις !

Σωστα....πολυ σωστα...
Παυλο εχεις ΠΜ φιλε!!! ;)
 
Καλησπέρα σας φίλοι μου!! Ελπίζω να είστε όλοι καλα... Όποιος μπορεί παιδιά και έχει τον χρόνο ας με βοηθησει... Θέλω να μου πείτε την προσκοπευση που βάζετε στην τσίχλα γιατί παλεύω εδώ και καιρό και δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει... Θα το εκτιμούσα πολυ αν μρε βοηθούσατε
θα ριχνεις 1 φυσιγγι παντα και θα παρακολουθεις που περιπου πηγε η τουφεκια απο την ευθεια του συγγεντρωτηρα , και αναλωγος πρατεις ,με αυτον τον τροπο εμαθα εγω ενω ειχα ξεκινησει απο μικρος με τον πατερα μου ο οποιος δεν μου ειχε πει ποτε τιποτα για προσκοπευσεις
 
θα ριχνεις 1 φυσιγγι παντα και θα παρακολουθεις που περιπου πηγε η τουφεκια απο την ευθεια του συγγεντρωτηρα , και αναλωγος πρατεις ,με αυτον τον τροπο εμαθα εγω ενω ειχα ξεκινησει απο μικρος με τον πατερα μου ο οποιος δεν μου ειχε πει ποτε τιποτα για προσκοπευσεις
Δεν έχει σχέση που πάει η τουφεκια με το που θα παει ο συγκεντρωτηρας φίλε, μένει παντα πολυ πισω ο συγκεντρωτηρας, ασε που δεν φαίνεται πολλες φορες , κ στρίβει κιόλας
 
Last edited:
Υπολογίστε ότι ένας μέσος άνθρωπος έχει μέσο χρόνο αντίδρασης 270msec
0,27 δευτερόλεπτα.
Στην σκόπευση, πάτημα σκανδάλης θεωρώ είναι μικρότερος.
Ξέρει κανένας πόσος είναι ;;;
Εγώ δεν ξέρω.

Κάντε το πείραμα
https://humanbenchmark.com/tests/reactiontime
 
Υπολογίστε ότι ένας μέσος άνθρωπος έχει μέσο χρόνο αντίδρασης 270msec
0,27 δευτερόλεπτα.
Στην σκόπευση, πάτημα σκανδάλης θεωρώ είναι μικρότερος.
Ξέρει κανένας πόσος είναι ;;;
Εγώ δεν ξέρω.

Κάντε το πείραμα
https://humanbenchmark.com/tests/reactiontime
Έχει στο Λονατο πινακα , που δείχνει την αντίδραση του σκοπευτή σε m/s στο τραπ
 
Έχει στο Λονατο πινακα , που δείχνει την αντίδραση του σκοπευτή σε m/s στο τραπ
Μιλάω για τον χρόνο που ο εγκέφαλος δίνει την εντολή να πατήσεις την σκανδάλη μέχρι την στιγμή που χτυπάει η βελόνα στο καψούλι.
Τον κόβω 100-150msec.
 
Last edited:
θα ριχνεις 1 φυσιγγι παντα και θα παρακολουθεις που περιπου πηγε η τουφεκια απο την ευθεια του συγγεντρωτηρα , και αναλωγος πρατεις ,με αυτον τον τροπο εμαθα εγω ενω ειχα ξεκινησει απο μικρος με τον πατερα μου ο οποιος δεν μου ειχε πει ποτε τιποτα για προσκοπευσεις
Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά νομίζω πως ισχύει αυτό που λέει ο Dimitris benelli
 
Να εισαι καλα...και σε ευχαριστω....
Μαριε....οτι και σου πω,,,,δλδ 2 πουλια μπροστα η 3 πουλια....Λαθος θα ειναι φιλε μου!!!
Εξαρταται απο την ταχυτητα του φυσιγγιου ( γι' αυτο και ειπα ΕΝΑ φυσιγγιο )....Εκτος αυτου...η τραβερσα
απο δεξια προς τα αριστερα διαφέρει απο την αριστερη προς τα δεξια...στην δευτερη ( εγω) κανω το
λαθος και κατεβαζω το οπλο ποιο χαμηλα.......ενω το ξερω...προσπαθω και ορισμενες φορες το διορθωνω.

Ξεκινα και βαζε προσκοπευση οπως σου ειπα....μεχρι να βλεπεις το πουλι να ''φρεναρει'' στον αερα
μπορει να εισαι 5 πουλια μπροστα....δεν πειραζει...την αλλη φορα θα εισαι 4....καποια στιγμη θα το
βρεις...το ποσο μπροστα πρεπει να εισαι...
Α' και κατι ακομα....ΕΑΝ κυνηγας μεχρι τα 30 μετρα 4* αστρα φιλε...
Στα δισκακια μου με 4* αστρα γαζωνω....στο κυνηγι με 3* αστρα....αστο...ειπα προηγουμενως...τα 4* αστρα
θα χασεις καποια μακρινα....αλλα θα εισαι ''σκουπα'' στα κοντινα και στα μετρια σε αποσταση...
Βασικα μην απογοητευεσαι....θεμα καθαρα εξασκησης ειναι....και ψυχολογιας...Με 4* αστρα θα εχεις
επιτυχιες....και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ θα φτιαξει η ψυχολογια σου!!!
Τωρα για εκτοξευτη εχω παρει εναν ''απλο''....ευκολο στην μετακινηση...και μεχρι τα 35 μετρα κανεις
δουλεια....και παντα αλαζοντας γωνιες σκοπευσης...
Ευχομαι να σε βοηθησα φιλε μου!!!

View attachment 36491
Με βοηθησες αρκετά έχω να πω φίλε μου... Σε ευχαριστώ παρα πολυ θα εφαρμόσω αυτά πουμου είπες αυριο κι όλας... Νομίζω πως θα τα καταφέρω. Ευχαριστώ πολυπολυ και παλιι!!!
 
Στις ντουφεκιες που έχεις χρόνο πρέπει να παρακολουθήσεις το πουλί πριν το προσπεράσεις για να ισοσταθμισεις την κίνηση των δύο κανη πουλί .Στις μπηχτες εννοείται ότι δεν γινεται.Η διοφθαλμη μπορεί να θεωρηθεί ως ιδανική σκόπευση αλλά αν δεν υπάρχει κυριαρχο μάτι θέλεις κουστομ κοντάκι οποιαδήποτε όσο για την μονόφθαλμη στις πολύ μακρινές ντουφεκιες επειδή υπάρχει μεγαλύτερη οφθαλμική εστίαση σε πολλούς εχει καλύτερα αποτελέσματα και εννοείται πως όπως ο κάθε ένας έχει μάθει εφόσον ικανοποιητε από τα αποτελέσματα.Η προσκοπευσης και ο υπολογισμός της είναι καθαρά προσωπικό θέμα που μόνο η εμπειρία το διδάσκει γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό το πώς υπολογίζεται από τον καθένα θυμάμαι ένα κυνήγι πολύ δυνατό ντουφέκι με μονόφθαλμη σκόπευση έκανε κάτι ντουφεκιες σε καρτερία εξωφρενικής απόστασης και άμα ρωταγες έλεγε έβαλα την κανη τρία μέτρα μπροστά άρα καταλάβαινες ότι το τρία μέτρα σε σχέση με το 5/6 πουλιά μπροστά που μπορεί να έριχνες εσύ έχεις μείνει 15 μέτρα πίσω από το πουλί σε κείνη την απόσταση και φυσικά φαινόταν περίεργο το τρία μέτρα .
 
Μιλάω για τον χρόνο που ο εγκέφαλος δίνει την εντολή να πατήσεις την σκανδάλη μέχρι την στιγμή που χτυπάει η βελόνα στο καψούλι.
Τον κόβω 100-150msec.
Αυτό δεν το γνωρίζω φιλε, παμε πλεον σε πολυ ψιλά γράμματα
 
Back
Top