Τουρκικά όπλα

Ηρακλή λογικά θα παίζει σημασία και η δύναμη,η αντοχή και ο σωματοτυπο του καθενός.

Αυτό που σίγουρα είναι καλό σε ένα πιο βαρύ όπλο είναι ότι δεν κλωτσάει.

Νομίζω διαιρώντας το βάρος του όπλου ÷ 96 βρίσκουμε μέχρι τι βάρος γομωση πρέπει να ρίχνει το κάθε όπλο.

Για παράδειγμα μέχρι 35 γραμμάρια φυσίγγια για το δικό μου sp. Screenshot_20200122-143652_Gallery.jpg
 
Ανάμεσα σε AKKAR CHURCHILL 812και ATA ARMS Sp τι επιλέγει κάποιος σε 12αρι πάντα ακούω γνώμες....
Να σου πω τι γνώμη μου εγώ που πήρα το ata.

Το churchill είναι πιο όμορφο αλλά το ata είναι και 170 ευρώ φθηνότερο.
Τώρα για το πιο είναι καλύτερο σε αντοχή αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
Όσο αναφορά τη βλητικη λογικά θα είναι παρομοια.
 
Ανάμεσα σε AKKAR CHURCHILL 812και ATA ARMS Sp τι επιλέγει κάποιος σε 12αρι πάντα ακούω γνώμες....
Φιλε μου γνωμες για δυο οπλα καινουργια στην αγορα και με λιγες πωλησεις ακομα δεν μπορει να εκφραστει .......επειτα η σωστη γνωση απαιτει και αλλα πραγματα εκτος της εξωτερικης εμφανησης ενος οπλου....πρεπει ενα οπλο να δουλεψει αρκετα....να γινουν πολλες δοκιμες σε πινακα.....να ληθει το κοντακι για να φανει ο μιχανησμος του οπλου και εκει θα φανερωθουν πολλες ''αληθειες'' που δεν φαινωνται απο εξω.
Στην εμφανηση καλα ειναι και μαλιστα ορισμενα εχουν φοβερα ξυλα!!!!
Ομως η εμφανηση δεν κανει ενα οπλο καλο και αξιοπιστο ......μονο ομορφο.
 
Φιλε μου γνωμες για δυο οπλα καινουργια στην αγορα και με λιγες πωλησεις ακομα δεν μπορει να εκφραστει .......επειτα η σωστη γνωση απαιτει και αλλα πραγματα εκτος της εξωτερικης εμφανησης ενος οπλου....πρεπει ενα οπλο να δουλεψει αρκετα....να γινουν πολλες δοκιμες σε πινακα.....να ληθει το κοντακι για να φανει ο μιχανησμος του οπλου και εκει θα φανερωθουν πολλες ''αληθειες'' που δεν φαινωνται απο εξω.
Στην εμφανηση καλα ειναι και μαλιστα ορισμενα εχουν φοβερα ξυλα!!!!
Ομως η εμφανηση δεν κανει ενα οπλο καλο και αξιοπιστο ......μονο ομορφο.
Για το ata υπάρχει βιντεάκι με αναλυτική παρουσίαση. Για τα πάντα....βέβαια το συγκρίνει με το 686 Όχι με το churchill αλλά θα το ανεβάσω.
 
Ηρακλή λογικά θα παίζει σημασία και η δύναμη,η αντοχή και ο σωματοτυπο του καθενός.

Αυτό που σίγουρα είναι καλό σε ένα πιο βαρύ όπλο είναι ότι δεν κλωτσάει.

Νομίζω διαιρώντας το βάρος του όπλου ÷ 96 βρίσκουμε μέχρι τι βάρος γομωση πρέπει να ρίχνει το κάθε όπλο.

Για παράδειγμα μέχρι 35 γραμμάρια φυσίγγια για το δικό μου sp. View attachment 8654
Στελιο...μην μασας με αυτην την διαιρεση....
Ναι μεν αλλα.....τα 34 γρ με αρχηκη 380 m/s ειναι ενα γλυκητατο φυσιγγη....
Τα 34 γρ με αρχηκη 430 m/s θα βουιζουν τα αυτια σου ( χαρητολογοντας).......
 
Στελιο...μην μασας με αυτην την διαιρεση....
Ναι μεν αλλα.....τα 34 γρ με αρχηκη 380 m/s ειναι ενα γλυκητατο φυσιγγη....
Τα 34 γρ με αρχηκη 430 m/s θα βουιζουν τα αυτια σου ( χαρητολογοντας).......
Ναι σωστά.

Έτσι κι αλλιώς εγώ με το δικαννακι κυνηγώ με 30 γραμμ και γενικά Αφού κάτι δεν με ενοχλεί δεν κοιτάζω αρχικές κτλ.
Κοιτάζω να μένω ευχαριστημένος και να μην με ενοχλεί κάτι.
 
Μου αρεσει το πλαγιοκαννο churchill σε20 cal.. εαν ηταν δισκανδαλο θα το σκεφτομουν σοβαρα, αλλα να σας πω την <αμαρτια> μου, με αυτα που γινονται (και ανέκαθεν γινόταν) με τους τουρκαλάδες, δεν θελω να αγορασω τουρκικο οπλο...δεν ειμαι <Πατριώτης> απλά ετσι αισθανομαι....
Παντως τους <ζηλευω> που εχουν προοδευσει και στο θεμα των κυνηγετικων οπλων....σε αντιθεση με εμας που οτι καλο ειχαμε (και εχουμε) το...κλεινουμε...:(
 
Last edited:
Μου αρεσει το πλαγιοκαννο churchill σε20 cal.. εαν ηταν δισκανδαλο θα το σκεφτομουν σοβαρα, αλλα να σας πω την <αμαρτια> μου, με αυτα που γινονται (και ανέκαθεν γινόταν) με τους τουρκαλάδες, δεν θελω να αγορασω τουρκικο οπλο...δεν ειμαι <Πατριώτης> απλά ετσι αισθανομαι....
Παντως τους <ζηλευω> που εχουν προοδευσει και στο θεμα των κυνηγετικων οπλων....σε αντιθεση με εμας που οτι καλο ειχαμε (και εχουμε) το...κλεινουμε...:(
Είναι φανταστικό το 520.
Κάποια στιγμή θα το βάλω στα χερια μου!
 
Να σου πω τι γνώμη μου εγώ που πήρα το ata.

Το churchill είναι πιο όμορφο αλλά το ata είναι και 170 ευρώ φθηνότερο.
Τώρα για το πιο είναι καλύτερο σε αντοχή αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
Όσο αναφορά τη βλητικη λογικά θα είναι παρομοια.
Για τι τιμές μιλάμε? Το Ata Sp πόσο στοίχισε και από που? εάν θέλεις λες φυσικά... με αριστερό κοντακι εάν θέλει κάποιος το φέρνουν?
 
20200115_222739.jpg
Για τι τιμές μιλάμε? Το Ata Sp πόσο στοίχισε και από που? εάν θέλεις λες φυσικά... με αριστερό κοντακι εάν θέλει κάποιος το φέρνουν?
Φίλε μου 700€ το πήρα από τον περβολαρακη στο Ηράκλειο Κρήτης.
Δεν ξέρω αν βγάνει με αριστερό κοντακι.
Το δικό μου πάντως είναι σίγουρα δεξί διότι από τη δεξιά μεριά έχει το λεγόμενο παλμ σουελ.
 
View attachment 8756
Φίλε μου 700€ το πήρα από τον περβολαρακη στο Ηράκλειο Κρήτης.
Δεν ξέρω αν βγάνει με αριστερό κοντακι.
Το δικό μου πάντως είναι σίγουρα δεξί διότι από τη δεξιά μεριά έχει το λεγόμενο παλμ σουελ.
Ευχαριστώ φίλε για την άμεση απάντηση... και για τις πληροφορίες... Άλλες φωτογραφίες έτσι κοντινές.. από το όπλο έχεις να ανεβάσεις από το μηχανισμό, από τους εξωλκεις, από τα κλειδιά, έτσι να πάρουμε μια εικόνα ποιο σφαιρική
 
Ευχαριστώ φίλε για την άμεση απάντηση... και για τις πληροφορίες... Άλλες φωτογραφίες έτσι κοντινές.. από το όπλο έχεις να ανεβάσεις από το μηχανισμό, από τους εξωλκεις, από τα κλειδιά, έτσι να πάρουμε μια εικόνα ποιο σφαιρική
Ναι φίλε πήγαινε 7 σελίδες πίσω και προχωρά προς τα δω και θα δεις και φωτο και βιντεάκια και διάφορες πληροφορίες.
 
View attachment 8756
Φίλε μου 700€ το πήρα από τον περβολαρακη στο Ηράκλειο Κρήτης.
Δεν ξέρω αν βγάνει με αριστερό κοντακι.
Το δικό μου πάντως είναι σίγουρα δεξί διότι από τη δεξιά μεριά έχει το λεγόμενο παλμ σουελ.
Ωραιο ξυλο φαινεται να εχει το κοντακι....
 
Ωραιο ξυλο φαινεται να εχει το κοντακι....
Το είχα αναφέρει ξανά πως τη μέρα που πήγα να το πάρω το βάλαμε δίπλα,διπλα με ένα 686 και το ata είχε καλύτερα ξύλα.

4-5 ατομα είχε το μαγαζί μέσα και το παραδεχτηκαν όλοι.
 
Back
Top