Τουρκικά όπλα

Ευχαριστω! Καλοτουφεκη να 'ναι!
Να σαι καλά!!!

Μέχρι τώρα σε σύγκριση με τη μοντεφελτρο βλέπω ότι μπουκάρω πιο γρήγορα με το δικανο με τις 66αρες κανες.
Η καραμπινα είναι 71 καννη συν τη βάση έχει διαφορα.
Ως αναφορά τις μακρινες τουφεκιές υπερευχαριστημενος και με τις κοντες κανες.
 
Να σαι καλά!!!

Μέχρι τώρα σε σύγκριση με τη μοντεφελτρο βλέπω ότι μπουκάρω πιο γρήγορα με το δικανο με τις 66αρες κανες.
Η καραμπινα είναι 71 καννη συν τη βάση έχει διαφορα.
Ως αναφορά τις μακρινες τουφεκιές υπερευχαριστημενος και με τις κοντες κανες.
Ισως ειναι και το καλυτερο ζυγισμα που βολευει!
 
Μια καραμπινα με 71 πόντους κανη αντιστοιχεί σε δικανο 76-77 πόντους εάν προστεθεί και το μήκος της βάσης.. Εσύ με 66 πόντους δικανο είναι σαν να έχεις στα χέρια σου καραμπινα 60 πόντους γιαυτό και το όπλο πετάει στα χέρια σου.
 
Μια καραμπινα με 71 πόντους κανη αντιστοιχεί σε δικανο 76-77 πόντους εάν προστεθεί και το μήκος της βάσης.. Εσύ με 66 πόντους δικανο είναι σαν να έχεις στα χέρια σου καραμπινα 60 πόντους γιαυτό και το όπλο πετάει στα χέρια σου.
Ακριβώς.

Και τα πάω καλά και στις μακρινές βολές χωρίς προσκοπευσεις κτλ.
Και νεκρά Όχι τραυματισμενα.

Λογικά από 77 σε 60 θα έπρεπε να έχω θέμα αλλά όλα καλα.
 
Και παραπάνω. Η Μπενελι έχει περίπου 18 πόντους μήκος βάσης. Εμένα το πλάγιο με 76εκ κάννες είναι ίσα σε σκοπευτική ευθεία με τη Μπενελι με 61 πόντους κάννη (ελάχιστα πιο μεγάλη η καραμπίνα!)
Πέστα γιατί κουράστηκα να τα λέω.
 
Πέστα γιατί κουράστηκα να τα λέω.
Ναι το ξέρω....απλώς όλοι μου έλεγαν θα έχεις θέμα μακρυά κτλ...Και εγώ δεν είδα κανένα πρόβλημα.
Ίσα ίσα που είδα και θετικό ότι μπουκαρω πιο γρήγορα κοντά.

Δηλαδή είδα + !!! - δεν είδα!!!

Σήμερα με την κάτω καννη και 4αρι τσοκ πήρα μια τσίχλα στα 15 μέτρα χωρίς να τη χαλάσω και άλλη μια στα 40 ισως και πιο πάνω μέτρα χωρίς να τραυματιστεί ξερη και χωρίς προσκοπευσεις κτλ.
Μπαμ κάτω.
 
Δεν χρειάζονται προσκοπεύσεις;
Φίλε εγώ στην τσιχλα δεν χρησιμοποιω μεγάλες προσκοπευσεις.
Είναι σχεδόν ανεπεστητες οι προσκοπευσεις.
Χωρίς να έχω πολλές αστοχιες.
Για παραδειγμα σήμερα τουφεκισα μια φασσα και τα δύο φυσιγγια σχεδόν με τον τρόπο που Ρίχνω στην τσιχλα και άντε γεια η φασσα.
Έμεινα πισω. Και φάνηκε...διότι δεν έβαλα προσκοπευση.
Στην τσίχλα δεν παρατηρώ αυτό το φαινόμενο.
Ριχνω στο πουλί και πέφτει.
Έχω δει και βιντεάκι δικό σου στο γιουτιουμπ με αρκετά μεγάλες προσκοπευσεις και θα τις προσπαθουσα αν έβλεπα ότι υπάρχει προβλημα.
Τα πάω καλά στις τσιχλες στις πέρδικες κτλ.
Πιο πολύ απ όλα με έχει προβληματίσει η φασσα. Ειναι πιο γρηγορη και εκεί έχω πρόβλημα με τον τρόπο που τουφεκαω.
 
Φίλε εγώ στην τσιχλα δεν χρησιμοποιω μεγάλες προσκοπευσεις.
Είναι σχεδόν ανεπεστητες οι προσκοπευσεις.
Χωρίς να έχω πολλές αστοχιες.
Για παραδειγμα σήμερα τουφεκισα μια φασσα και τα δύο φυσιγγια σχεδόν με τον τρόπο που Ρίχνω στην τσιχλα και άντε γεια η φασσα.
Έμεινα πισω. Και φάνηκε...διότι δεν έβαλα προσκοπευση.
Στην τσίχλα δεν παρατηρώ αυτό το φαινόμενο.
Ριχνω στο πουλί και πέφτει.
Έχω δει και βιντεάκι δικό σου στο γιουτιουμπ με αρκετά μεγάλες προσκοπευσεις και θα τις προσπαθουσα αν έβλεπα ότι υπάρχει προβλημα.
Τα πάω καλά στις τσιχλες στις πέρδικες κτλ.
Πιο πολύ απ όλα με έχει προβληματίσει η φασσα. Ειναι πιο γρηγορη και εκεί έχω πρόβλημα με τον τρόπο που τουφεκαω.
Στέλιο καρτέρι ή περπατητο την κυνηγάς;
 
Στέλιο καρτέρι ή περπατητο την κυνηγάς;
Και τα δύο...
Και στους δύο τρόπους τα πάω καλά.
Λογικά ο τρόπος που Ρίχνω σε συνδυασμό με τα φυσσιγια που χρησιμοποιώ Δηλαδή η ταχύτητα και η διασπορά τους είναι ικανες να καλύπτουν τις μηδαμινές προσκοπευσεις που δουλεύω.
Σε κάποια άλλα κυνηγια όπως είπα τις φασσας φαινετε ότι έχω θέμα στις προσκοπευσεις.
Επειδή όμως εδώ εχει λίγες φασσες και αν τύχει θα ρίξω καμία δεν έχω βελτιωθεί πάνω στο κυνήγι της.
Αν είχε πολλές θα το είχα βρει.
 
Back
Top