Τουρκικά όπλα

Ισως να μην αρεσει σε πολλους και ισως να μην ακουγεται καλα στα αυτια μας αλλα οι ''γειτονες'' εχουν εργοστασια που κατασκευαζουν και πολυ ποιοτικα οπλα......οπλα ακομα και με χειροποιητη εργασια....δεν θα αναφερθω στα ξυλα που βαζουν γιατι σε μερικα οπλα τους ειναι διπλασιας αξιας απο το ιδιο οπλο!!!!εχουν ακουστει πολλα προβληματα αλλα σε πολυ χαμηλης κατηγοριας κατασκευες......και μην πει κανεις πως σε αλλα πρωτοκλασατα οπλα απο την αλλη μας γειτονια τους Ιταλους δεν εχουν ακουστει προβληματα......
Εδω μου φαινεται πως η παροιμια ''Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια'' ειναι σωστη......
 
Με τα συγκεκριμενα οπλα των ''γειτονων'' πιστευω οτι υπαρχουν διαφωνιες που χωριζοντε σε δυο κατηγοριες, η μια εχει να κανει με την ποιοτητα σε σχεση με την τιμη τους και η αλλη εχει σχεση με το πατριωτικο μας αισθημα.Για την πρωτη κατηγορια ειναι λογικο να υπαρχουν καποιες αμφιβολιες και βοηθανε αρκετα αυτοι που τα εχουν και ''καταθετουν'' την αποψη τους και τα οποια συμπερασματα εχουν βγαλει.
Στη δευτερη κατηγορια ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα οπου υπαρχουν Ελληνες που ουτε να ακουσουν δεν θελουν για Τουρκικα(εν μερη και'γω ετσι ειμαι οπως και η γυναικα μου που εχει και ποντιακες ριζες).Αν ομως ψαξουμε την ιστορια μας θα δουμε οτι κανονικα δεν πρεπει να αγοραζουμε οπλα (και οχι μονο) σχεδον απο κανενα.Για παραδειγμα οι Ιταλοι δεν μας κηρυξαν πολεμο το 40? ή οι Γερμανοι?Οι Αμερικανοι δεν σφυριζουν αδιαφορα και στην ουσια βοηθανε την Τουρκια? Θα πουνε καποιοι ναι αλλα δεν ειναι το ιδιο, ο καθενας μας ας κρινει απο μονος του.
 
Παλικάρια παρακαλώ πολύ να επανέλθουμε στο τοπικ που έχει να κάνει με τα τουρκικά όπλα.Καθε άποψη σεβαστην αρκεί να έχει να κάνει με το όπλο σαν όπλο,συνεχίζουμε!
Καί συνεχίζοντας στο δια ταύτα που αφορά αυτό καθ'αυτό το όπλο σας ερωτώ εσας κ. διαχειριστά αλλά κι'όλους υπάρχουν άλλα όπλα που χάνουν τόσο πολύ σε περίπτωση μεταπώλησης ;(Δεν εξετάζω τους λόγους )
Κι'επειδή μας διαβάζουν κ νεαροί άπειροι επί του αντικειμένου συνάδελφοι ορθόν θα ήταν να αναδεικνύονται ΟΛΑ .(υπέρ κ κατά )Καθότι στις μέρες που βιώνουμε τα χρήματα δύσκολα βγαίνουν .Κι'αν παρ'ελπίδα δεν του ''κάτσει'' το υπό αναφορά τουλάχιστο τα μισά έκαναν φτερά .
 
Σε ποιό όπλο δεν κάνουν τα μισά φτερά?686? 692? 525?..
Θα δεκτώ χάριν συζήτησης ότι ισχύει (που δεν ισχύει) αυτό που λέτε σ'αυτές τις μάρκες .Ξέρετε που είναι η διαφορά ;
Ότι σ'αυτές τις μάρκες έστω και δύσκολα θα βρείτε αγοραστή -πελάτη .
 
Θα δεκτώ χάριν συζήτησης ότι ισχύει (που δεν ισχύει) αυτό που λέτε σ'αυτές τις μάρκες .Ξέρετε που είναι η διαφορά ;
Ότι σ'αυτές τις μάρκες έστω και δύσκολα θα βρείτε αγοραστή -πελάτη .
Ισχύει. Γιατί οι τιμές που βλέπουμε στις αγγελίες είναι οι τιμές που ΘΕΛΟΥΝ να πουληθούν.αλλα δεν..
Σίγουρα είναι ποιό εμπορεύσιμα τα επώνυμα αλλά υπάρχει και ένα μεγάλο αγοραστικό κοινό που έχει να δώσει μέχρι 300-500ε για να κάνει την δουλειά του.(και την κάνει μια χαρά).
 
Επωμισα το sporting εδώ με 76αρες κανες και το βρήκα πολύ στιβαρό όπλο με ρυθμιζόμενη σκανδάλη και κοντάκι και ξύλα πολύ καλύτερα από τα ακριβά λεγόμενα όπλα στα 850 ευρω
Κοίτα να μην γελάσουμε σε 1-2 χρόνια να παραμείνει στιβαρό σε αντίθεση με το πρωτότυπο του....
 
Σε ποιό όπλο δεν κάνουν τα μισά φτερά?686? 692? 525?.. Και είναι πολλά "μισά" αυτά.
Λοιπόν επειδή κάποια πράγματα πρέπει να τίθενται όπως πρέπει κ επειδή φαίνεται ότι κατέχεις απο όπλα .
Το 682 gold to γνωρίζεις ,έτος πρωτοεμφάνισης κ τιμή πώλησης τότε ;
Έτος 1995 με τιμή πώλησης 1600 ευρώ τότε .
Πρίν 2 μήνες το πούλησα σε ένα αλαλούμ τηλεφωνημάτων 10-15 καθημερινά απο ενδιαφερόμενους .Ποιά τιμή έπρεπε να πιάσει αυτό το όπλο το οποίο έριξε χιλιάδες φυσίγγια αλλά ήταν σε άριστη κατάσταση με service Beretta italy ??
 
Λοιπόν επειδή κάποια πράγματα πρέπει να τίθενται όπως πρέπει κ επειδή φαίνεται ότι κατέχεις απο όπλα .
Το 682 gold to γνωρίζεις ,έτος πρωτοεμφάνισης κ τιμή πώλησης τότε ;
Έτος 1995 με τιμή πώλησης 1600 ευρώ τότε .
Πρίν 2 μήνες το πούλησα σε ένα αλαλούμ τηλεφωνημάτων 10-15 καθημερινά απο ενδιαφερόμενους .Ποιά τιμή έπρεπε να πιάσει αυτό το όπλο το οποίο έριξε χιλιάδες φυσίγγια αλλά ήταν σε άριστη κατάσταση με service Beretta italy ??
Υπάρχουν κάποια όπλα όπως το 682 που αναφέρεις που έχουν χτίσει όνομα αν και δεν θάπρεπε και κρατούν τιμή.
Θα συμφωνήσω.
Εχουμε και το παράδειγμα από την άλλη πλευρά του B-25.
Καλό θα ήταν να δούμε νεώτερα όπλα τι απαξίωση έχουν μετα από 2-3χρόνια,γιατί κάποιο μοντ 725 σε 15 πχ χρόνια δεν ξέρουμε αν έχει τόσο λίγη απαξίωση σαν πχ του gp σήμερα ή του 682..
Και κάτι άλλο.Το έχω ξαναπεί ότι το 686s με αφαιρούμενους ώμους δεν έχει να ζηλέψει τπτ από το 682 με τους απλούς αυλούς.
Εκει να δείς απαξίωση σε σύγκριση με το πολύ καλό αλλά και πολυδιαφημισμένο 682.
 
Υπάρχουν κάποια όπλα όπως το 682 που αναφέρεις που έχουν χτίσει όνομα αν και δεν θάπρεπε και κρατούν τιμή.
Θα συμφωνήσω.
Εχουμε και το παράδειγμα από την άλλη πλευρά του B-25.
Καλό θα ήταν να δούμε νεώτερα όπλα τι απαξίωση έχουν μετα από 2-3χρόνια,γιατί κάποιο μοντ 725 σε 15 πχ χρόνια δεν ξέρουμε αν έχει τόσο λίγη απαξίωση σαν πχ του gp σήμερα ή του 682..
Και κάτι άλλο.Το έχω ξαναπεί ότι το 686s με αφαιρούμενους ώμους δεν έχει να ζηλέψει τπτ από το 682 με τους απλούς αυλούς.
Εκει να δείς απαξίωση σε σύγκριση με το πολύ καλό αλλά και πολυδιαφημισμένο 682.
Λοιπόν κλείνοντας θα πώ ότι όταν το Porche κάνει €80.000 το Scoda κάνει το πολύ €20.000 κι'όχι €40.000 .
Καί ο νοών νοείτο .
 
Τα όπλα τα αγοράζεται για να τα ξαναπουλήσετε ή για να πάτε κυνήγι ή σκοπευτήριο?? :rolleyes:
Υπάρχουν και οπλόφιλοι που δεν τα χορταίνουν.
Αυτό που έχω διαπιστώσει όμως και μάλιστα το έλεγα πέρσυ στο george s k και γελούσε είναι ότι όπως και στις γυναίκες,στα αυτοκίνητα,έτσι και στα όπλα, όταν τα "καβαλήσεις"κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα απομυθοποιούνται.
 
Last edited:
Λοιπόν κλείνοντας θα πώ ότι όταν το Porche κάνει €80.000 το Scoda κάνει το πολύ €20.000 κι'όχι €40.000 .
Καί ο νοών νοείτο .
Γιατί κλείνεις.
Αυτές είναι ωραίες κουβέντες που ανταλλάσουμε χωρίς ειρωνείες στις διαφωνίες μας και μοιράζεται και κάποια γνώση.
 
Υπάρχουν και οπλόφιλοι που δεν τα χορταίνουν.
Αυτό που έχω διαπιστώσει όμως και μάλιστα το έλεγα πέρσυ στο george s k και γελούσε είναι ότι όπως και στις γυναίκες,στα αυτοκίνητα,έτσι και στα όπλα, όταν τα "καβαλήσεις"κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα απομυθοποιούνται.
σιγουρα σε αυτο που λες εχεις δικιο....αλλά δεν θα αγοραζα κατι βαση μεταπωλητικής αξίας....αμα εμενα μου κανει για τωρα χεστηκα τι θα κάνει μετα απο 5 - 10 χρονια....σαμπως ξερω αν θα ειμαι εγω για να με νοιαζει ποσο θα κοστιζει το όπλο τότε?? .sarcastic.
 
Δεν συγκρίνουμε τα τουρκικά...η οποιας άλλης εθνικότητας όπλο,με ακριβά χειροποίητα πλαγιοκανα που πάνε ζευγαράκι κ σαφώς η αγορά τους είναι κ επενδυση!αυτό άλλωστε το αντιλαμβάνεσαι κ από την τιμή τους...40.000 και...
Ερώτημα....τα ρωσικά ...της ελληνικής αγοράς,είναι ανώτερα από τα τελευταία τουρκικά???
 
Το μόνο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η ασφάλεια εκεί ειναι το θέμα. Και σε αυτό το θέμα δεν τους εμπιστεύομαι ακόμα τους γείτονες 100%.

Τώρα αν θα πιάσει 50% 60% όταν το πουλήσουμε δεν με απασχολεί έτσι και αλλιώς μέσα σόλο καπίκια είμαστε από τα χόμπι καλά να είμαστε να δουλεύουμε.
 
Το μόνο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η ασφάλεια εκεί ειναι το θέμα. Και σε αυτό το θέμα δεν τους εμπιστεύομαι ακόμα τους γείτονες 100%.

Τώρα αν θα πιάσει 50% 60% όταν το πουλήσουμε δεν με απασχολεί έτσι και αλλιώς μέσα σόλο καπίκια είμαστε από τα χόμπι καλά να είμαστε να δουλεύουμε.
Πρεφαδορος πρεφαδορος?.sarcastic.
 
Back
Top