Τουρκικά όπλα

Τελευταίο παράδειγμα του "Made in ..." (μάλλον το 'χω ξαναποστάρει, βαριέμαι όμως να ψάχνω):
1654968913394.png

Μήπως όλα τελικά φτιάχνονται στο Bιετνάμ και εμείς "μαλώνουμε" τζάμπα ? :)

Δεν έχεις άδικο για το "made in".
Συμβαίνουν διάφορα.
Αυτοκίνητο που να αναγράφει "made in" δεν έχω δει.
Ρούχα σου ανέφερα παραδείγματα.
Το adidas είναι αυτό που φοράω αυτή τη στιγμή.
Τώρα με τα ακριβά ιταλικά ρούχα δεν ξέρω τι γίνεται.
Απορώ επί Tramp αν ήταν τόσο εύκολο το "Made in wherever I want" γιατί η Apple δεν σταμπάρισε στα Iphone "Made in USA" ?
Μήπως υπάρχουν νόμοι πέραν ευρωπαϊκής ένωσης για το θέμα;

Τώρα θες να πιστέψω ότι τα Ιταλικά εργοστάσια κατασκευής όπλων δεν φτιάχνουν τίποτα, βάζουν ένα σκόπευτρο και χτυπάνε στον κορμό το "Made in Italy" και τον σειριακό αριθμό του όπλου στην βάση ?
Ή τα CNC στα εργοστάσια αυτά δουλεύουν μόνο όταν οι επισκέπτες τραβάνε video ?
Δεν το πιστεύω Θοδωρή.

Αλλά είδες τι κάνουν οι χώρες που τους πονάει ένα προϊόν.
Η Γερμανία με την μπύρα.
Η Γαλλία με τα κρασιά.
Η Ελλάδα με την φέτα :)
 
Οι εγγυήσεις μετράνε σε όλες τις χώρες το ίδιο; Γιατί μέσα μου αν χρειαζόταν να επικαλεστώ την εγγύηση για ένα προϊόν, θα ήθελα να ζουσα στην Αμερική;
Λάθος κάνεις ... και έχω προσωπικά πάρα πολλά παραδείγματα (από Ελλάδα).
Αν είσαι σωστός και το προϊόν επώνυμο πάντα βρίσκεται η άκρη.
 
Πάλι καλά γιατί κάποιος άλλος είχε τιμολόγια στα χέρια του και ήταν σίγουρος ότι φτιάχνονταν Τουρκία οι βάσεις και οι κάνες.

Και εσύ υποθέτεις προφανώς. Όταν μπορείς να πουλήσεις με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, απλά πουλάς.
Όταν χάνεις μερίδιο στην πίτα, πουλάς με μικρότερο.
Ποιος σου είπε ότι η Ιταλία έχει υψηλό κόστος παραγωγής ?
Το εργατικό ?
Πλάκα κάνεις ... δεν μαζεύουν πατάτες σε χωράφια, βιομηχανία έχουν.
Οικονομία κλίμακας ...
Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια κάνη στην Ιταλία ? Ρώτα τον @ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ.
Με την λογική την δική σου δεν έπρεπε να παράγεται τίποτα στην Ευρώπη γιατί τίποτα δεν θα ήταν ανταγωνιστικό.
Δεν είναι έτσι ....
Φυσικά έχει υψηλότερο κόστος παραγωγής από άλλες χώρες αν δεν είχε ποιος λόγος να υπάρχουν τόσες ιταλικές εταιρίες ακόμη και αυτοκινητοβιομηχανία στην Τουρκία η άλλες χώρες μικρότερο κόστος παραγωγής! Ο Ιταλός έχει βασικό 1750€ και ο τούρκος 350€ για βάλτε κάτω κι δες αν μια κάνη κοστίζει 20€ στην Ιταλία που είχε πει ο φιλος παραπάνω σκέψου ποσό κοστίζει στην Τουρκία. Και οι εταιρίες δεν βλέπουν μεμονωμένο προϊών βλέπουν συνολικό κόστος παράδειγμα η 100.000κανες στην Ιταλία μου κοστίζουν 2000000€ Στην Τουρκία μου κοστίζουν 1000000€ και έτσι κάνει σε όλο το όπλο. Έτσι βγάζουν το κόστος η εταιρίες. Για αυτό αγοράσαν και την stoeger αλλιώς ποιος ο λόγος να την αγοράσουν. Στην Ευρώπη παράγεται ότι πληρώνεται στην κατάλληλη τιμή πολλές εταιρίες εισάγουν φασόν από Κίνα-Τουρκία και άλλες χώρες και βάζουν το όνομα τους επάνω.
 
Δεν είναι γνήσιο Beretta ; γιατί αν δεν είναι αλλάζει το πράμα . Θυμάμαι όταν ήμουνα γυμνάσιο-λυκειο οι δερμάτινες μπάλες Adidas κλπ ήταν made Πακιστάν και η φήμη ήταν λόγο μεγάλης παραγωγής δέρματος είχαν φτιάξει εργοστάσια εκεί.Τοτε δεν μπορούσες να το ψάξεις όπως σήμερα.
Το "γνήσιο" δεν λέει τίποτα και δεν μίλαγα για το πουκάμισο (γιλέκο βασικά), μίλαγα γενικά.
Ναι αγοράστηκε από Beretta ιταλίας.
Αυτό σημαίνει ότι κάποιος εκεί έκανε δειγματοληπτικό έλεγχο στα γιλέκα που ήρθαν από Vietnam τσέκαρε ότι δεν πλήρωσε τζάμπα τους Βιετναμέζους και δεν πήρε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και ότι το προϊόν καλύπτει τα στάνταρ της εταιρίας για να φέρει το λογότυπό της και να ισχύει η όποια εγγύηση δίνει.
Αυτό το κάνει γνήσιο Ιταλικό ???? Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας γνήσιο ... Γνήσιο Ιταλικό ή γνήσιο Beretta ??? Για εμένα όχι γιατί γράφει made in Vietnam. Για κάποιον άλλον ναι γιατί αγοράστηκε από την Beretta Italy.
Το θέμα είναι ότι δεν έβαλαν πινακίδα "Made in Italy" παρόλο που πιθανόν, θα μπορούσαν να το κάνουν ...
 
Last edited:
Φυσικά έχει υψηλότερο κόστος παραγωγής από άλλες χώρες αν δεν είχε ποιος λόγος να υπάρχουν τόσες ιταλικές εταιρίες ακόμη και αυτοκινητοβιομηχανία στην Τουρκία η άλλες χώρες μικρότερο κόστος παραγωγής! Ο Ιταλός έχει βασικό 1750€ και ο τούρκος 350€ για βάλτε κάτω κι δες αν μια κάνη κοστίζει 20€ στην Ιταλία που είχε πει ο φιλος παραπάνω σκέψου ποσό κοστίζει στην Τουρκία. Και οι εταιρίες δεν βλέπουν μεμονωμένο προϊών βλέπουν συνολικό κόστος παράδειγμα η 100.000κανες στην Ιταλία μου κοστίζουν 2000000€ Στην Τουρκία μου κοστίζουν 1000000€ και έτσι κάνει σε όλο το όπλο. Έτσι βγάζουν το κόστος η εταιρίες. Για αυτό αγοράσαν και την stoeger αλλιώς ποιος ο λόγος να την αγοράσουν. Στην Ευρώπη παράγεται ότι πληρώνεται στην κατάλληλη τιμή πολλές εταιρίες εισάγουν φασόν από Κίνα-Τουρκία και άλλες χώρες και βάζουν το όνομα τους επάνω.
Να υποθέσω έχεις αποδείξεις ...
 
Η beretta γιατί δίνει μόνο 3 χρόνια εγγύηση. Και θέλουμε οι περισσότεροι να πάρουμε beretta. Η franchi 7. Browning 10. fabarm 7. Είναι καλή αγορά τελικά ένα beretta σε σχέση με τα παραπάνω;
Και μη μου πείτε Μπερέτα εγγύηση. Που είναι,; 3 χρονια.
Ρώτα οπλουργούς που εμπιστεύεσαι ... πρέπει να κάνω μάθημα στον μικρό ... τα λέμε μεταμεσονύκτια ...
 
Το "γνήσιο" δεν λέει τίποτα και δεν μίλαγα για το πουκάμισο (γιλέκο βασικά), μίλαγα γενικά.
Ναι αγοράστηκε από Beretta ιταλίας.
Αυτό σημαίνει ότι κάποιος εκεί έκανε δειγματοληπτικό έλεγχο στα γιλέκα που ήρθαν από Vietnam τσέκαρε ότι δεν πλήρωσε τζάμπα τους Βιετναμέζους και δεν πήρε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και ότι το προϊόν καλύπτει τα στάνταρ της εταιρίας για να φέρει το λογότυπό της και να ισχύει η όποια εγγύηση δίνει.
Αυτό το κάνει γνήσιο Ιταλικό ???? Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας γνήσιο ... Για εμένα όχι γιατί γράφει made in Vietnam. Για κάποιον άλλον ναι γιατί αγοράστηκε από την Beretta Italy.
Το θέμα είναι ότι δεν έβαλαν πινακίδα "Made in Italy" παρόλο που πιθανόν, θα μπορούσαν να το κάνουν ...
Θεωρείς στην συγκεκριμένη περίπτωση τον Ιταλό χειριστή ραπτομηχανης καλύτερο από τον Βιετναμεζο με τι κριτήριο;
 
Έχω έναν παλαιό συμμαθητή που έχει φύγει ερωτικός μετανάστης στη Ιταλία εδώ και κοντά 25 χρόνια. Κάποια στιγμή έπιασε δουλειά σε μια μεγάλη ιταλική βιομηχανία όπλων, μία εκ των 3 μεγαλυτέρων της Ιταλίας. Με τα χρόνια, πήρε προαγωγές και πια κοντά στα 50 του, έχει πάει στα γραφεία. Συνομιλούμε συχνά για τα όπλα, τη δουλειά του, την ακρίβεια....
Λοιπόν, νομίζω πως αξίζει τον κόπο να μεταφέρω ένα ρεζουμέ των συνομιλιών μας που αφορά πάνω-κάτω αυτά που γράφουμε εδώ τις τελευταίες μέρες.
Ένα λειόκανο (που έχω βάλει στο ¨μάτι¨) και το οποίο το φέρνει η εδώ αντιπροσωπεία της συγκεκριμένης εταιρείας και το οποίο το τιμολογεί στα 1780 ευρώ, το ιταλικό εργοστάσιο τους το πουλάει 287 ευρώ με το φπα!!!!!!!!!!! Το κόστος του όπλου για την ίδια την εταιρεία είναι περίπου στα 95 ευρώ, στα οποία 95 ευρώ, το οικονομικό επιτελείο της εταιρείας έχει βάλει και το ποσοστό του R&D (δηλαδή, τα κόστη για τη σχεδίαση του όπλου, τα καλούπια του κλπ). Τα δε εξαρτήματά του, είναι από όλον τον κόσμο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ. Τα όπλα όμως της εταιρείας γράφουν made in Italy, και εγώ θα το πληρώσω 1780 ευρώ για να το πάρω (αν θα το πάρω).
Σε αυτόν τον κόσμο ζούμε...
 
Κατι σαν το ντοπιο κατσικακι δηλαδη...
Που γεννηθηκε και μεγαλωσε στην Βουλγαρια, ηρθε εδω για ενα βραδυ, εφαγε πρωινο και πηγε στο σφαγειο.
Και εγινε Ελληνικο κατσικακι!
Τα παράθυρα πάντα πιο πολλά απ' τις πόρτες .....έχουμε κ καλό λάδι‼️
 
View attachment 49908

Μήπως όλα τελικά φτιάχνονται στο Bιετνάμ και εμείς "μαλώνουμε" τζάμπα ? :)

Δεν έχεις άδικο για το "made in".
Συμβαίνουν διάφορα.
Αυτοκίνητο που να αναγράφει "made in" δεν έχω δει.
Ρούχα σου ανέφερα παραδείγματα.
Το adidas είναι αυτό που φοράω αυτή τη στιγμή.
Τώρα με τα ακριβά ιταλικά ρούχα δεν ξέρω τι γίνεται.
Απορώ επί Tramp αν ήταν τόσο εύκολο το "Made in wherever I want" γιατί η Apple δεν σταμπάρισε στα Iphone "Made in USA" ?
Μήπως υπάρχουν νόμοι πέραν ευρωπαϊκής ένωσης για το θέμα;

Τώρα θες να πιστέψω ότι τα Ιταλικά εργοστάσια κατασκευής όπλων δεν φτιάχνουν τίποτα, βάζουν ένα σκόπευτρο και χτυπάνε στον κορμό το "Made in Italy" και τον σειριακό αριθμό του όπλου στην βάση ?
Ή τα CNC στα εργοστάσια αυτά δουλεύουν μόνο όταν οι επισκέπτες τραβάνε video ?
Δεν το πιστεύω Θοδωρή.

Αλλά είδες τι κάνουν οι χώρες που τους πονάει ένα προϊόν.
Η Γερμανία με την μπύρα.
Η Γαλλία με τα κρασιά.
Η Ελλάδα με την φέτα :)
Σαφώς και έχεις δίκιο, οι σοβαρές εταιρίες που σέβονται τον εαυτόν τους και τον πελάτη δεν κάνουν μ@κ@κίες, έχουν διαφάνεια και γράφουν το σωστό. Αλλά κανείς δεν τις εμποδίζει να προϊόν τους από το Βιετναμ να το "μεταμορφώσουν" με νόμιμα μέσα σε προϊόν π.χ. "Made in Italy". Ιδιαίτερα στα προϊόντα μαζικής κατανάλωσης - και τα όπλα δεν ανήκουν εδώ - γίνονται πολλά παρατράγουδα, εσκεμμένα ή μη.

Τα προϊόντα ΟΕΜ από την άλλη, προσδιορίζουν "αρχικό" κατασκευαστή που κατασκευάζει ένα μέρος του τελικού προϊόντος και όχι όλο το προϊόν. Ετσι μιά εταιρεία όπλων για να φτιάξει κάννες, αγοράζει αρχικά τις ατσάλινες ράβδους από άλλες εταιρείες, π.χ. από Τουρκία ή Πακιστάν ή Κίνα, που έχουν μεγάλη και φθηνή χαλυβουργική παραγωγή. Τα ατσάλια γενικά είναι διεθνώς κατηγοριοποιημένα, έτσι η αγορά τους γίνεται με κριτήριο το κόστος, μιά και όλες ανεξαιρέτως οι χαλυβουργίες είναι πιστοποιημένες σε ISO9001 .very funny.
Αυτοί οι ατσαλοπαραγωγοί(!) είναι ΟΕΜ, παρόλο που στα βιβλία της οπλουργικής μπορεί να αναφέρονται ως προμηθευτές πρώτων υλών.


Μια και τα πολλά λόγια είναι φτώχια: ελάχιστες εταιρείες έχουν στα χέρια τους όλη την διαδικασία παραγωγής και διάθεσης ενός προϊόντος. Μία από αυτές είναι η De Beers - αλλά αυτή είναι άλλου παπά ευαγγέλιο;) (De Beers στην Ελληνική Βικιπαίδεια)
topic.
 
Πάρτε ρε επιχειρήσεις πρώτα Έλληνες κ αν υπάρχει θέση πάρτε κ αλλοδαπό δεν είμαι αντίθετος αλλά οοοοοοχι τίγκα στην Αλβανία κ οι Έλληνες μειονότητα στην Ελλάδα
Αφου δε παει κανενα τσογλανι για δουλεια, για μεροκαματο. Ποσα χωραφια με ελιες στο χωριο ειναι παρατημενα χρονια γιατι οι κανακαριδες εχουν μαθει στο καθισιο, στο μπαμπα, το χαρτζιλικι...
 
Αφου δε παει κανενα τσογλανι για δουλεια, για μεροκαματο. Ποσα χωραφια με ελιες στο χωριο ειναι παρατημενα χρονια γιατι οι κανακαριδες εχουν μαθει στο καθισιο, στο μπαμπα, το χαρτζιλικι...
Αυτά λέγαμε και τις προάλλες που είχαμε βγει.Αφού λέει ο πατέρας στον γιο να πάει που κανονικά έπρεπε να τρώει σφαλιάρες και όχι μόνο δεν πάει αλλά κινδυνεύει με σφαλιάρες ο πατέρας...
 
Να υποθέσω έχεις αποδείξεις ...
Εγώ σου λέω πως κινούνται οι εταιρίες και πως βγάζουν το κόστος παραγωγής και πως κάνουν το πρότζεκτ για να το μειώσουν. Το ξέρω από τον αδερφό μου που δουλεύει στην IBM στα κεντρικά όχι Ελλάδα και διευθύνει τμήματα που κάνουν πρότζεκτ κατά παραγγελία σε μεγάλες εταιρίες TOSHIBA-MITSUBISHI που έκαναν και πρόσφατα πχ Η TOSHIBA εξοικονόμησε 1000000$ την ημέρα από ένα τέτοιο πρότζεκτ. Βέβαια το θέμα το έχουμε καταστρέψει καλό θα είναι να μην γράφουμε τέτοια και να το καθαρίσει ξανά ο διαχειριστής.
 
Αφου δε παει κανενα τσογλανι για δουλεια, για μεροκαματο. Ποσα χωραφια με ελιες στο χωριο ειναι παρατημενα χρονια γιατι οι κανακαριδες εχουν μαθει στο καθισιο, στο μπαμπα, το χαρτζιλικι...
Όταν ήμουν μικρός ,πολλοί απ' το χωριό μου πήγαιναν Καλαμάτα για δουλειά,ο μισθός σε λάδι‼️
 
Αυτά λέγαμε και τις προάλλες που είχαμε βγει.Αφού λέει ο πατέρας στον γιο να πάει που κανονικά έπρεπε να τρώει σφαλιάρες και όχι μόνο δεν πάει αλλά κινδυνεύει με σφαλιάρες ο πατέρας...
Νέα γενιά, νέα έθιμα:rolleyes:
 
Όταν ήμουν μικρός ,πολλοί απ' το χωριό μου πήγαιναν Καλαμάτα για δουλειά,ο μισθός σε λάδι‼️
Έτσι και εγώ με πατέρα φέτος.Επειδή δεν έφθανε το λάδι από τις δικές μας για το σπίτι πήγαμε με μισθό λάδι και όχι μόνο βγάλαμε του σπιτιού αλλά πουλήσαμε και καμιά 300αριά κιλά!
 
Back
Top