Τουρκικά όπλα

Για το κόστος του (αυτογεμούς) όπλου δεν αμφιβάλλω (σαν υλικά και R&D).
Ένας κορμός, μια κάνη, ένα κλείστρο και ένα κοντάκι είναι που φτιάχνονται με μηχανήματα.
Τα άλλα είναι μηδαμινής αξίας και μικρής κρισιμότητας, πιράκια, ελατήρια, σωληνάκια, σκανδαλοθήκη, βίδες.

Ένα σκεφτείτε ... πόσο κοστίζει ένα τσοκ !!!!
Δηλαδη καταφερνει μια οπλοβιομηχανια να παραγει ενα αυτογεμες με κοστος 95 ε???
Συμπεριλαμβανοντας στο 95αρι ΟΛΑ τα εξοδα???
Μιλαμε για ενα θαυμα!!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!!
Αλλα διπλο ΜΠΡΑΒΟ που οχι μονο το παραγουν με μηδαμινο κοστος αλλα ΤΟ ΧΑΡΙΖΟΥΝ κιολλας δειχνοντας πως πρεπει να λειτουργει μια συγχρονη βιομηχανια...δηλαδη να χαριζει τον ενα απο τους δυο χιτωνες...:)
 
Για το κόστος του (αυτογεμούς) όπλου δεν αμφιβάλλω (σαν υλικά και R&D).
Ένας κορμός, μια κάνη, ένα κλείστρο και ένα κοντάκι είναι που φτιάχνονται με μηχανήματα.
Τα άλλα είναι μηδαμινής αξίας και μικρής κρισιμότητας, πιράκια, ελατήρια, σωληνάκια, σκανδαλοθήκη, βίδες.

Ένα σκεφτείτε ... πόσο κοστίζει ένα τσοκ !!!!
Καλα εκει οι τιμες ειναι γελοιες. Πολλες φορες κι εμεις προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τις υψηλες τιμες λεγοντας ποσο καλο ειναι το προιον και αξιζει τα λεφτα του. Οχι ειναι ολα πολυ ακριβα. Τι εχει μια καραμπινα και κανει 2500 ευρω? ή ενα τσοκ με 100+ . Καλα τα ανταλλακτικα εδω γινεται πανηγυρι . Μια βιδα 10 ευρω
 
Last edited:
Τοσο μεγαλη διαφορα χονδρικη ακουγεται καπως η αληθεια ειναι. Εγω θεωρω οτι η τιμη χονδρικη απο τη λιανικη εχει μεγαλη διαφορα, ισως οχι τοσο, αλλα ειναι πολυ μεγαλη.
απο 20%εως 30% τοσο ειναι το περιθωριο κερδους αναλογα την εταιρια Μιλαμε παντα για τα αντα/κα
 
Αγαπητέ φίλε Βασίλη,

Γράφω εν τάχει λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου τον τελευταίο καιρό, άλλωστε δεν παρακολουθώ το φόρουμ παρα, πολύ λίγο όπως προφανώς μπορείς να διαπιστώσεις.

Κατανοώ απόλυτα τις ανησυχίες σου και σέβομαι τον κόπο σου -σας, ούτε μου αρέσουν οι εντάσεις γι αυτό αποτρέπω άλλους φίλους. Αυτά πιθανόν να τα έχεις διαπιστώσει εφόσον έχεις πρόσβαση στα πμ μου.


Όμως θα ήθελα να σε ρωτήσω προσωπικά και φιλικά σαν Μάριος προς Βασίλη:

Έχεις αντιληφθεί ότι το φόρουμ έχει μεταβληθεί σε πλυντήριο των εγκλημάτων - θηριωδιών της τουρκίας από 4-5 άτομα;


Το συγκεκριμένο θέμα πιστεύω πως είναι το πιο τοξικό και συνάμα χχχμμμμ… το πιο αμιουζινγκ (που θα ‘λεγε κάποιος φίλος) του φόρουμ. Είναι ευτράπελο σε βαθμό γελοιότητας.

Οι εντάσεις προκαλούνται εσκεμμένα και οργανωμένα από λίγα άτομα χωρίς χιούμορ, που έχουν στήσει μια γιουρτα* και στοχοποιούν συγκεκριμένα μέλη, ψάχνοντας μέχρι τα Like!!!! Φτάνουν σε σημείο να ξεπλένουν την τουρκιά και να διαγράφουν το ποινικό μητρώο που έχει η γείτων αντί ιστορίας!

Κι όλα αυτά γιατί;

Για να υπερασπιστούν μια – άφρονα κατ’ εμέ και άλλους, κακή ή έστω αδιάφορη για τρίτους, «σωστή» κατ’ αυτούς – αγοραστική επιλογή!
Και αυτό φωνασκώντας, χωρίς λογικά επιχειρήματα (τα 2 επιχειρήματα – εύκολα καταρριπτέα πάντως - που θα μπορούσαν να φέρουν, δεν τα είδα ακόμα).


Ε, δεν είναι χμμ… ευτράπελος ο λόγος της έντασης;
Τρικυμία εν ποτηρίω….very funny.

Α, και σχετικά με τα περί πολιτικής, από 38:58:




Αυτά τα ολίγα…

Για την ώρα….. .my man.
Θα είμαι όσο πιο λακωνικός μπορώ Μάριε.
Δεν έχω πρόσβαση στα πμ κανενός.
Συμφωνώ στην βάση όλων όσων λες αλλά όχι στον τρόπο σου μερικές φορές.
Διαφωνώ στο σχόλιο σου για το πλυντήριο εγκλημάτων.
 
Σωτηροπουλος ακουει??
95 ευρω φτιαχνουν καραμπινα!
Εσεις λετε οτι ειστε πρωτοπορος, δεν μπορειτε να βγαλετε τσοκ με λιγοτερο απο 10 ευρω?
Θα ακούει, αλλά με αυτά που ακούει μάλλον θα του έχουν πέσει τα μαλλιά, εάν έχει, γιατί δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο!
 
Παιδιά εμένα μου έκανε εντύπωση το κέρδος του μεσάζοντα.
Το κόστος του όπλου (σαν υλικά ή ακόμα και σαν συνολικό κόστος), όχι.
Όσα περισσότερα όπλα βγάζεις (και πουλάς φυσικά) με τα ίδια σταθερά έξοδα τόσο πιο φθηνά σου έρχεται το καθένα, το ίδιο και αν μικρύνεις το κόστος της μονάδας προϊόντος.
Πχ πολύ πρόχειρα
https://etetradio.wordpress.com/2010/08/05/σταθερά-και-μεταβλητά-έξοδα/

Μπορεί να είναι βαριά ένα 150άρι ανά όπλο.
Τα πλαστικά, βγαίνουν με έγχυση σε καλούπια, τα ξύλα από μηχανήματα, οι κάνες από ένα σωλήνα που χτυπιέται σε ένα μηχάνημα, το κλείστρο από μηχάνημα.

Για να καταφέρεις όμως να παράξεις όπλο με κόστος 100€ πρέπει να κάνεις επένδυση δις ευρώ να παράγεις 24/7 και να βρεις αγορά να πουλάς.

Δεν είναι δηλαδή τόσο απλά σαν να λέμε "μας κλέβουν".
Αν η ίδια εταιρία που το ένα όπλο της κοστίζει 100€, πουλούσε 10 όπλα τον μήνα το ένα όπλο θα της κόστιζε 100.000+++ ευρώ !!!!
Το κόστος της μονάδας δηλαδή, είναι άμεση συνάρτηση του πόσα όπλα παράγεις και πουλάς.

Οικονομία κλίμακας.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Οικονομίες_κλίμακας
 
Last edited:
Δικαίωμα τους κάποιοι να πιστεύουν ότι μια χώρα που κατασκευάζει αυτοκίνητα Toyota ,από το 1998 και όχι μόνο χωρίς καμία διαφορά ποιότητας ,δεν μπορεί να κατασκευάσει ασφαλή όπλα .Τα όπλα σφραγίζονται για τις χώρες cip .Στην Ελλάδα που δεν έχει cip έρχεται β διαλογής ,από άλλη γραμμή παραγωγής;Προβλήματα λειτουργικά έχουν υπάρξει και σε πολλές εταιρείες εκτός τουρκιας γι'αυτό το υπάρχει η εγγύηση . Κουβέντα γίνεται χωρίς παρωπιδες .
Το επιβεβαιώνω συνάδελφε αυτό για την Toyota! Έχω τώρα ένα εξάμηνο που δουλεύω σε μια αντιπροσωπεία της κ μόλις έμαθα ότι η ναυαρχίδα της το CH-R κατασκευάζονται εξολοκλήρου στην Τουρκία έπεσα από τα σύννεφα! Αλλά σε μια συζήτηση με τους μηχανικούς μου είπαν ότι είναι εξαιρετικά προσεγμένο κατασκευαστικά και ότι αξίζει με το παραπάνω αφού από το 18 που κυκλοφορεί δεν έχει καποιο πρόβλημα!
 
Παράδειγμα
Βρίσκω τζάμπα ένα μηχανάκι cnc και φτιάχνω μόνος μου το πρόγραμμα για να κόβει τα τσοκ vasilevits.

Νοικιάζω έναν χώρο προς 100€ τον μήνα.
Αν σε δέκα μήνες πουλήσω 1 τσοκ (κόστος υλικού, ρεύματος, κοπτικών κτλ 10€) για να βγάλω κέρδος πρέπει να το πουλήσω πάνω από 1010€ γιατί τόσο μου κόστισε με τα ενοίκια !!!!
Κόστος ενός τσοκ δηλαδή 1010€ !!!

Αν πουλήσω σε 10 μήνες 1000 τσοκ το κόστος τους είναι 1000 τσοκ * 10€ το ένα +10 μήνες * 100€ τον μήνα ενοίκια = 11.000€

Αν τα πουλήσω 20€ το ένα θα τσεπώσω 20.000€.
20.000-11.000=9.000 στην τσέπη.
Το κόστος του κάθε τσοκ πέφτει από 1010€ το ένα στα 11€ το ένα.

Ααα ρε @Johnny brow εγώ θα τα γράφω ;;; Αχαχα
Διοίκηση επιχειρήσεων έπρεπε να σπουδάσω. :)
 
Το επιβεβαιώνω συνάδελφε αυτό για την Toyota! Έχω τώρα ένα εξάμηνο που δουλεύω σε μια αντιπροσωπεία της κ μόλις έμαθα ότι η ναυαρχίδα της το CH-R κατασκευάζονται εξολοκλήρου στην Τουρκία έπεσα από τα σύννεφα! Αλλά σε μια συζήτηση με τους μηχανικούς μου είπαν ότι είναι εξαιρετικά προσεγμένο κατασκευαστικά και ότι αξίζει με το παραπάνω αφού από το 18 που κυκλοφορεί δεν έχει καποιο πρόβλημα!
Τέλεια συνάδελφε, μόλις κατασκευάσουν Τούρκικο αυτοκίνητο κόπια του ch-r χωρίς καμία διεθνή πιστοποίηση αλλά με όλους τους εσωτερικούς ελέγχους, σπεύσε να το αγοράσεις.
Επαγωγικά συμπεραίνουμε ότι και αυτό θα είναι σαν το Toyota μιας και φτιάχνεται στο ίδιο εργοστάσιο !!!!

Συμφωνείς με τον συλλογισμό αυτό ή όχι ;
 
Last edited:
Back
Top