Τουρκικά όπλα

Δεν ειναι απαραιτητα φωτοσοπ, μαλλον ειναι απο Αμερικη η φωτο, εχουν ανακατεμενα φυσιγγια, βαζουν μεσα ενα 20αρι, σταματαει στο κωνο, δεν βλεπουν φυσιγγι στη θαλαμη, βαζουν και ενα 12αρι και γινεται αυτο που βλεπεις στη φωτο.
Γι'αυτο πλεον απαγορευεται κιτρινο χρωμα σε 12αρια φυσιγγια, μονο 20αρια για να μην τα μπερδευουν.
Αυτό ακριβώς είναι, κάπου στο facebook είχα δει και την πρωτότυπη δημοσίευση.
 
Αυτό δεν είναι σίγουρο δεν την αναφέρει πουθενα σαν εταιρία
Το έχω ερευνήσει όταν έψαχνα να αγοράσω φτιάχνεται στο ίδιο εργοστάσιο με τη Stoeger, αμα βρω το πόστ θα το παραθέσω.
edit:
https://www.arttechdefense.com/en/who-we-are/
https://www.act-grp.com/index.php/c...al-facilities5/143-beretta-vursan-gun-factory
Το εργοστάσιο Vursan μπορεί να ανήκει τυπικά στον όμιλο μπερέττα εξου και δεν αναφέρεται στο επίσημο ιστολόγιο τους, ποιός ξέρει το νομικό καθεστώς και τη διακρατική συμφωνία τρέχα γύρευε. Στο Vursan κατασκευάζονται τα Stoeger και τα ATA
 
Το δίκανο που βγάζει η ata είναι καλό. Η αντιπροσώπευση στην Ελλάδα κάπως δε μου έρχεται καλά. Αυτό με φρεναρε να το πάρω πριν καιρό. Υποτίθεται είναι η dispan αλλά στο σάιτ της δε βλέπω όπλα που έχουν άλλα μαγαζιά. Δεν καταλαβαίνω. Όταν είχα πάει τότε είχε μόνο 1 όπλο και αυτό το είχε κλείσει ένας άλλος που αν τελικά δεν το έπαιρνε θα μου το πούλαγε εμενα. Τώρα στο σάιτ γράφει καλέστε για διαθεσιμότητα και τιμη. Παπάρια μαντολες. Αυτα δε μου αρέσουν, μου φαίνονται αεριτζιδικα πράματα και ότι αρπάξουμε. Όπως καταλαβαίνετε λακισα.
 
Το δίκανο που βγάζει η ata είναι καλό. Η αντιπροσώπευση στην Ελλάδα κάπως δε μου έρχεται καλά. Αυτό με φρεναρε να το πάρω πριν καιρό. Υποτίθεται είναι η dispan αλλά στο σάιτ της δε βλέπω όπλα που έχουν άλλα μαγαζιά. Δεν καταλαβαίνω. Όταν είχα πάει τότε είχε μόνο 1 όπλο και αυτό το είχε κλείσει ένας άλλος που αν τελικά δεν το έπαιρνε θα μου το πούλαγε εμενα. Τώρα στο σάιτ γράφει καλέστε για διαθεσιμότητα και τιμη. Παπάρια μαντολες. Αυτα δε μου αρέσουν, μου φαίνονται αεριτζιδικα πράματα και ότι αρπάξουμε. Όπως καταλαβαίνετε λακισα.
θα συμφωνήσω επειδή και εγώ ενδιαφέρθηκα για τα ATA νομίζω οτι δεν αποτελούν τον κύριο παράγοντα εσόδων τους.
Και το Dacia δεν είναι Renault για όσους αγόρασαν Renault, είναι όμως για όσους επέλεξαν Dacia....
Σωστά πάντως το Dacia έχει προδιαγραφές καλές, τώρα για το Impala ή το ATA ποιός ξέρει ; Υποθέτω οτι έχουν την ίδια πρώτη ύλη με τα Winchester και Stoeger από εκει και πέρα το αν έχουν κάνει περικοπές η αν χρησιμοποιούν φτηνότερες μεθόδους παραγωγής δε δύναται να το ξέρουμε. Πάντως απο προσωπική έρευνα για τα Impala δεν ειδα να παρουσιάζουν ιδιαίτερα προβλήματα 1-2 πράγματα είδα να χαλάνε με κάποια συχνότητα αλλά ειναι άσχετα με την απόδοση και την ασφάλεια του όπλου.
Όσον αφορά τα Winchester SXP ή συγκεκριμένη εταιρεία είχε βγάλει και ελλατωματική παρτίδα και ας έχει πάνω το όνομα winchester και αναφέρομαι στο βίντεο που παρέθεσα σε προηγούμενο ποστ.
Τέλος αν το ATA έχει ποιότητα μπερέττα, δύσκολο να αποδειχθεί αν δεν έχει κάποιος και τα 2 στα χέρια του.
 
Τέλος αν το ATA έχει ποιότητα μπερέττα, δύσκολο να αποδειχθεί αν δεν έχει κάποιος και τα 2 στα χέρια του.
Δεν έχει σχέση με το 686. Είναι άλλο όπλο εντελώς. Μοιάζει με μπερέτα στα κλειδιά και στους εξολκείς. Αν το πιάσεις όμως η αίσθηση του δεν είναι φτηνιάρικο. Τα σχόλια από κατόχους πάντως και Ελλάδα και εξωτερικό είναι θετικά. Ο @Stelios montefeltro που το έχει λέει τα καλύτερα. Μάλιστα πούλησε ευρωπαϊκό και κράτησε αυτό ως το μοναδικό του όπλο.
 
Δεν έχει σχέση με το 686. Είναι άλλο όπλο εντελώς. Μοιάζει με μπερέτα στα κλειδιά και στους εξολκείς. Αν το πιάσεις όμως η αίσθηση του δεν είναι φτηνιάρικο. Τα σχόλια από κατόχους πάντως και Ελλάδα και εξωτερικό είναι θετικά. Ο @Stelios montefeltro που το έχει λέει τα καλύτερα. Μάλιστα πούλησε ευρωπαϊκό και κράτησε αυτό ως το μοναδικό του όπλο.
Πούλησα και μια μοντεφελτρο επίσης μένοντας με αυτό.

Και ήμουν ευχαριστημένος με τα όπλα που πούλησα.

Χωρίς ίχνος υπερβολής έχω κάνει βολές με το άτα μου που όταν τις έκανα ορκιζομουν ότι αυτό δεν γίνεται.

Πολλές έως πάρα πολλές φορές.

Και είναι τόσο εξωπραγματικες οι βολές αυτές που τις θυμάμαι ακόμη ακριβώς.

Και ότι και να λέω άμα δεν το δεις να είσαι εκεί δεν θα το πιστεύεις.

Ειναι 7 τουφεκιές σε αγριοπερίστερα εκτός καμίας πραγματικότητας και τα πουλιά νεκρά στις 5 και στις άλλες δύο τραυματισμένα αλλά τα βρήκα.

Με ψιλά σκάγια.

Τέτοιες 7 βολές δεν έχω με όλα τα υπόλοιπα όπλα που είχα μια Μπερέτα 391,μια μοντεφελτρο και ένα έλος και ας ήμουν με όλα ευχαριστημένος.

Να τονίσω ότι δεν λέω ότι κράτησα το άτα επειδή ρίχνει φοβερά.

Αν είχε βρεθεί αγοραστής όταν το πουλούσα θα το έδινα και ίσως να μην είχα φτάσει αυτές τις βολές.

Αλλά εγώ είμαι ανώμαλος και περίπτωση.

Ένας οποίοσδηποτε κανονικός άνθρωπος δεν θα το έδινε ποτέ με αυτά που κάνει.
 
Το δίκανο που βγάζει η ata είναι καλό. Η αντιπροσώπευση στην Ελλάδα κάπως δε μου έρχεται καλά. Αυτό με φρεναρε να το πάρω πριν καιρό. Υποτίθεται είναι η dispan αλλά στο σάιτ της δε βλέπω όπλα που έχουν άλλα μαγαζιά. Δεν καταλαβαίνω. Όταν είχα πάει τότε είχε μόνο 1 όπλο και αυτό το είχε κλείσει ένας άλλος που αν τελικά δεν το έπαιρνε θα μου το πούλαγε εμενα. Τώρα στο σάιτ γράφει καλέστε για διαθεσιμότητα και τιμη. Παπάρια μαντολες. Αυτα δε μου αρέσουν, μου φαίνονται αεριτζιδικα πράματα και ότι αρπάξουμε. Όπως καταλαβαίνετε λακισα.
Και καλα έκανες
 
Πούλησα και μια μοντεφελτρο επίσης μένοντας με αυτό.

Και ήμουν ευχαριστημένος με τα όπλα που πούλησα.

Χωρίς ίχνος υπερβολής έχω κάνει βολές με το άτα μου που όταν τις έκανα ορκιζομουν ότι αυτό δεν γίνεται.

Πολλές έως πάρα πολλές φορές.

Και είναι τόσο εξωπραγματικες οι βολές αυτές που τις θυμάμαι ακόμη ακριβώς.

Και ότι και να λέω άμα δεν το δεις να είσαι εκεί δεν θα το πιστεύεις.

Ειναι 7 τουφεκιές σε αγριοπερίστερα εκτός καμίας πραγματικότητας και τα πουλιά νεκρά στις 5 και στις άλλες δύο τραυματισμένα αλλά τα βρήκα.

Με ψιλά σκάγια.

Τέτοιες 7 βολές δεν έχω με όλα τα υπόλοιπα όπλα που είχα μια Μπερέτα 391,μια μοντεφελτρο και ένα έλος και ας ήμουν με όλα ευχαριστημένος.

Να τονίσω ότι δεν λέω ότι κράτησα το άτα επειδή ρίχνει φοβερά.

Αν είχε βρεθεί αγοραστής όταν το πουλούσα θα το έδινα και ίσως να μην είχα φτάσει αυτές τις βολές.

Αλλά εγώ είμαι ανώμαλος και περίπτωση.

Ένας οποίοσδηποτε κανονικός άνθρωπος δεν θα το έδινε ποτέ με αυτά που κάνει.
Εδωσες το fabarm γιατι αυτο πουληθηκε πρωτο και σου εμεινε το ΑΤΑ, και το fabarm και καινουργιο ηταν και η τιμη που το εδωσες ηταν ''ελκυστικη''(το λεω κομψα για να μη πω χαμηλη).Οπως και η benelli πουληθηκε γιατι και αυτο ηταν σαν καινουργιο και ηταν και benelli.
Bαλε το ΑΤΑ για πουλημα να δουμε αν πουληθει, ισως αν το χαρισεις, αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το οπλο δεν ειναι καλο, αλλα οτι δεν εχει μεταπωληση και αρκετοι το αγοραζουν καινουργιο εις γνωση τους.
Και απ'οτι φαινεται το ΑΤΑ σου εκατσε στα μετρα σου καλα.
 
Ότι γίνετε πολλές φορές είναι για καλό πήρε ο άνθρωπος περισσότερα λεφτά και τελικά απέμεινε με το όπλο που από ότι δείχνει του προσφέρει και τις μεγαλύτερες συγκινήσεις .Γιατί εκτός από το βασικό θέμα ασφάλειας αυτό περιμένεις από το ντουφέκι τουλάχιστον εγώ και ας γράφει επάνω και μάρκα φασολάκια μαυρομάτικα.
 
Εδωσες το fabarm γιατι αυτο πουληθηκε πρωτο και σου εμεινε το ΑΤΑ, και το fabarm και καινουργιο ηταν και η τιμη που το εδωσες ηταν ''ελκυστικη''(το λεω κομψα για να μη πω χαμηλη).Οπως και η benelli πουληθηκε γιατι και αυτο ηταν σαν καινουργιο και ηταν και benelli.
Bαλε το ΑΤΑ για πουλημα να δουμε αν πουληθει, ισως αν το χαρισεις, αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το οπλο δεν ειναι καλο, αλλα οτι δεν εχει μεταπωληση και αρκετοι το αγοραζουν καινουργιο εις γνωση τους.
Και απ'οτι φαινεται το ΑΤΑ σου εκατσε στα μετρα σου καλα.
Αφού τα είπα εγώ...γιατί τα επαναλαμβάνεις 🤣😂

Σου λέω λοιπόν ότι εγώ όλα θα τα έδινα.

Κάποιος άνθρωπος όμως λογικός που θα τον είχε αφήσει τόσο ευχαριστημένο ένα όπλο σαν κι αυτό το ξέρω πως δεν θα το έδινε.

Διότι τα 400 ευρώ που θα πάρει δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που του προσφέρει.

Μπορεί να μην ξαναβρεί τέτοιο ταίριασμα σε οποιαδήποτε τιμή.

Ξέρω τι σου λέω και δεν υπερβάλλω.
Αν ήταν έτσι θα υπερέβαλλα γενικώς.
 
Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω τα τούρκικα, όχι όμως ότι και τα "δυτικά" είναι άμεμπτα.
Μιλώντας για αυτογεμή:
Η 11-87 εκτός από ασήκωτη με είχε εκνευρίσει με τις εμπλοκές, η SL 80 στο τρίτο χρόνο πολυμερίστηκε το πέλμα της (έστω πταίσμα) και σύντομα (4-5 χρόνια) θάμπωσε το χρώμα, η κατά τα άλλα υπέροχη Al 48 πολλές φορές γινόταν μονόκαννο και τέλος η "φρέσκια" Franchi Fast ...πυροβολούσε μόνη της (τραγικό).
Όλα ήταν μέσης αξίας και αγοράστηκαν όλα καινούργια.
Με τα δίκαννα δεν είχα/έχω κανένα παράπονο, ίσως πλην του πλάγιου AYA που σκεφτόμουνα να ρίξω μη μου σπάσει η κλείδα.
Έτσι όταν το budget έπεσε στο 500ρικο και κανένα ευρωπαϊκό μτχ δεν μου γέμισε το μάτι, οι επιλογές δεν ήταν πολλές.
Και μέχρι στιγμής δεν το μετάνιωσα.
 
Πούλησα και μια μοντεφελτρο επίσης μένοντας με αυτό.

Και ήμουν ευχαριστημένος με τα όπλα που πούλησα.

Χωρίς ίχνος υπερβολής έχω κάνει βολές με το άτα μου που όταν τις έκανα ορκιζομουν ότι αυτό δεν γίνεται.

Πολλές έως πάρα πολλές φορές.

Και είναι τόσο εξωπραγματικες οι βολές αυτές που τις θυμάμαι ακόμη ακριβώς.

Και ότι και να λέω άμα δεν το δεις να είσαι εκεί δεν θα το πιστεύεις.

Ειναι 7 τουφεκιές σε αγριοπερίστερα εκτός καμίας πραγματικότητας και τα πουλιά νεκρά στις 5 και στις άλλες δύο τραυματισμένα αλλά τα βρήκα.

Με ψιλά σκάγια.

Τέτοιες 7 βολές δεν έχω με όλα τα υπόλοιπα όπλα που είχα μια Μπερέτα 391,μια μοντεφελτρο και ένα έλος και ας ήμουν με όλα ευχαριστημένος.

Να τονίσω ότι δεν λέω ότι κράτησα το άτα επειδή ρίχνει φοβερά.

Αν είχε βρεθεί αγοραστής όταν το πουλούσα θα το έδινα και ίσως να μην είχα φτάσει αυτές τις βολές.

Αλλά εγώ είμαι ανώμαλος και περίπτωση.

Ένας οποίοσδηποτε κανονικός άνθρωπος δεν θα το έδινε ποτέ με αυτά που κάνει.
Ποιο μοντέλο είναι το ΑΤΑ σου φίλε μου;
 
Back
Top