Τουρκικά όπλα

Καλημέρα σ' όλους τους φίλους!:)



....γνώμες για αυτο το τουφέκι?...κάποιος χρήστης?
Αν ήταν ιταλικό το έχω ξαναγράψει με τα χαρακτηριστικά που έχει θα κάνε πάνω από 2000€.Μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον από τότε που βγήκε.
 
Αν ήταν ιταλικό το έχω ξαναγράψει με τα χαρακτηριστικά που έχει θα κάνε πάνω από 2000€.Μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον από τότε που βγήκε.
Δεν έχω ιδέα από Τουρκικά Γιάννη...

Νομίζω όμως ότι το συγκεκριμένο αν δε το ζορίζεις και ρίχνεις 28-30-33 γρ. , ποιοτικά φυσίγγια , θα είναι ο.κ...
Τώρα από άποψη ποιότητας σε σύγκριση με ένα ιταλικό, ισπανικό, γαλλικό η ότι άλλο, τι να πω...Πάντως χρηστικά για το κυνήγι δεν πιστεύω ότι η διάφορα είναι τόσο μεγάλη που να το κάνει μη αποδεκτό....αλλά και πάλι επιφυλάσσομαι, δεν έχω εμπειρία...
 
Τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι Τούρκοι σε κάποια όπλα δεν τα συναντάς μερικές φορές σε κανένα ιταλικό αλλά προβληματίζεται ο αγοραστής διότι δεν γνωρίζει την αντοχή στην κατασκευή .Οποίος το ξεπερνάει αυτό σαν αρχή μετά το ότι είναι τουρκικό δεν νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα .Πλάγιο με μηχανικές σκανδάλες ατσάλινο με αυτό το βάρος δεν υπάρχει σε άλλη εταιρία και οποία το βγάλει θα ζητάει 3000€ .
 
Για σένα που είσαι παραδοσιακός μια χαρά μου φαίνεται. (αχ, τελείωσε αυτή η αγάπη και δεν βλέπουμε πια βιντεακια)
Το κακό είναι ότι σαν Στέφανος αν τον ρωτήσεις κάτι απαντά απότομα και σου λέει δεν πουλάω όπλα ποια τέλος ενώ μια άποψη θα μπορούσε να σου πει για κάτι.
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους!:)



....γνώμες για αυτο το τουφέκι?...κάποιος χρήστης?
Το έχω δει σε αυτό το κατάστημα πέρυσι και μου φάνηκε το καλύτερο τούρκικο όπλο που έχω πιάσει. Αν έβγαινε με θαλάμες 65 ή έστω 70 χιλιοστών, θα έμπαινα στον πειρασμό να το αγοράσω.
 
Αν έβγαινε με θαλάμες 65 ή έστω 70 χιλιοστών
Γιατί αυτό;
Εμένα λόγω οικονομικής κατηγορίας και μάρκας θα με προβλημάτιζαν σύγκλιση-ευθυτητα καννων, σε συνδυασμό και με την ομο/εκ-κεντροτητα των τσοκ, ο μηχανισμός μονής σκανδάλης και τα κλειδιά σε βάθος χρόνου, που αν εμφανίσουν ευσειστοτητα μου φαίνεται δυσκολότερη η επιδιόρθωση λόγω διαμόρφωσης.
Γιατι δεν πουλα οπλα πια?
Δεν συνδέεται εδώ και κάμποσο καιρό με την Ευφροσύνη και τα καταστήματα της.....
 
Γιατί αυτό;
Εμένα λόγω οικονομικής κατηγορίας και μάρκας θα με προβλημάτιζαν σύγκλιση-ευθυτητα καννων, σε συνδυασμό και με την ομο/εκ-κεντροτητα των τσοκ, ο μηχανισμός μονής σκανδάλης και τα κλειδιά σε βάθος χρόνου, που αν εμφανίσουν ευσειστοτητα μου φαίνεται δυσκολότερη η επιδιόρθωση λόγω διαμόρφωσης.

Δεν συνδέεται εδώ και κάμποσο καιρό με την Ευφροσύνη και τα καταστήματα της.....
Εμένα με προβληματίζει που είναι προϊόν της τουρκικής οπλοβιομηχανιας, αυτά που ανέφερες, ορθοτατα, σύγκλιση, ευθύτητα, είναι λαχείο, το ίδιο είτε είναι τουρκικά ή ιταλικά, τα τσόκ τα προτιμώ σταθερά και ίδια στις δύο κάνες, σκανδάλη κλειδιά είναι πολύ καλά και επισκευασιμα αν χρειαστεί.
 
Γιατί αυτό;
Εμένα λόγω οικονομικής κατηγορίας και μάρκας θα με προβλημάτιζαν σύγκλιση-ευθυτητα καννων, σε συνδυασμό και με την ομο/εκ-κεντροτητα των τσοκ, ο μηχανισμός μονής σκανδάλης και τα κλειδιά σε βάθος χρόνου, που αν εμφανίσουν ευσειστοτητα μου φαίνεται δυσκολότερη η επιδιόρθωση λόγω διαμόρφωσης.

Δεν συνδέεται εδώ και κάμποσο καιρό με την Ευφροσύνη και τα καταστήματα της.....
Εμένα με προβληματίζει που είναι προϊόν της τουρκικής οπλοβιομηχανιας, αυτά που ανέφερες, ορθοτατα, σύγκλιση, ευθύτητα, είναι λαχείο, το ίδιο είτε είναι τουρκικά ή ιταλικά, τα τσόκ τα προτιμώ σταθερά και ίδια στις δύο κάνες, σκανδάλη κλειδιά είναι πολύ καλά και επισκευασιμα αν χρειαστεί.
Ελαττώματα του τύπου σύγκλιση-ευθύτητα καννών, σε συνδυασμό και με την Όμο/εκ-εκκεντρότητα των τσοκ, λόγο «οικονομικής κατηγορίας» δεν ξέρω κατά πόσον είναι πιθανά ώστε μπορούν να βγάλουν «μάπα το καρπούζι» σε σχέση με ένα αντίστοιχο βιομηχανοποιημένο μοντέλο της Ευρώπης.

Και τα baikal είναι «οικονομικά» αλλά είναι κανόνια…

Το μονοσκάνδαλο νομίζω ότι συνηθίζεται. Σταθερά τσόκ ήθελα και εγώ και θαλάμες 70αρες.....Τα υπόλοιπα φτιάχνουν...

Πάντως νομίζω ότι γενικά είναι «τίμιο» τουφέκι και από τα «καλά» Τούρκικα στην κατηγορία του…

Υ.Γ....κατά βάθος η εθνικότητα δεν μου κάθεται...αλλά θα μου πεις είδαμε και τον φιλελληνισμό των Ευρωπαίων...μύθος...;)
 
Τωρα πια δε θα χρειάζεται να κόβουμε τις κάννες στα δίκανα. Υπάρχει ετοιμο. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μερικοί υποστηρίζουν οτι ένα κανονικό κυνηγετικό οπλο δεν κάνει για άμυνα σε κάποια extreme περίπτωση και πρέπει να είναι κουτσορεμενο με πιστολοειδη λαβή, προσαρμοσμένους φακούς κλπ. Δε μιλάω για επιχειρησιακή χρήση.
 
Τωρα πια δε θα χρειάζεται να κόβουμε τις κάννες στα δίκανα. Υπάρχει ετοιμο. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μερικοί υποστηρίζουν οτι ένα κανονικό κυνηγετικό οπλο δεν κάνει για άμυνα σε κάποια extreme περίπτωση και πρέπει να είναι κουτσορεμενο με πιστολοειδη λαβή, προσαρμοσμένους φακούς κλπ. Δε μιλάω για επιχειρησιακή χρήση.
Κυνηγετικό όπλο για άμυνα με παιδιά στο σπίτι;
 
Back
Top