Τουρκικά όπλα

Στο θέμα μας όμως, που είναι το συγκεκριμένο όπλο. Σαν όπλο είναι εντυπωσιακό, γιατί εδώ έχουμε έναν βαλακωδη νόμο που απαγορεύει τα κοντά όπλα. Αρα κοντό όπλο ίσον κάτι που δεν βλέπουμε συχνά και άρα με την πρώτη ματιά εντυπωσιάζει. Σε τακτικό επίπεδο, με μια ψύχραιμη ματιά, δεν βλέπω να έχει να πει και πολλά. Ένα δίκαννο με ράγα πικατινι κοντό. Προσωπική άποψη,τίποτα το ιδιαίτερο.
 
Last edited by a moderator:
Ελπιζω να μην επαληθευτουν οσα ακουγονται στην πιατσα για το φθινοπωρο και μετα...
Γιατι αν επαληθευτουν, ολα αυτα που κουβεντιαζουμε τωρα για τουρκικους τενεκεδες και φυσιγγια θα μας φαινονται απλα μ@λ@κιες...
 
Ελπιζω να μην επαληθευτουν οσα ακουγονται στην πιατσα για το φθινοπωρο και μετα...
Γιατι αν επαληθευτουν, ολα αυτα που κουβεντιαζουμε τωρα για τουρκικους τενεκεδες και φυσιγγια θα μας φαινονται απλα μ@λ@κιες...
Μεσα στα επομενα πεντε χρονια θα χαθουν τοσα πολλα που το να βγουμε για κυνηγι για αποτοξινωση θα ειναι η τελευταια μας σκεψη
Θα φανταζει ψεμα οτι καποτε ετσι καναμε
Να βρουμε φαι κυνηγοντας θα ειναι μαλλον προτεραιοτητα…

Η αντιστροφη μετρηση αρχισε σε ολους τους τομεις..
 
Στο θέμα μας όμως, που είναι το συγκεκριμένο όπλο. Σαν όπλο είναι εντυπωσιακό, γιατί εδώ έχουμε έναν βαλακωδη νόμο που απαγορεύει τα κοντά όπλα. Αρα κοντό όπλο ίσον κάτι που δεν βλέπουμε συχνά και άρα με την πρώτη ματιά εντυπωσιάζει. Σε τακτικό επίπεδο, με μια ψύχραιμη ματιά, δεν βλέπω να έχει να πει και πολλά. Ένα δίκαννο με ράγα πικατινι κοντό. Προσωπική άποψη,τίποτα το ιδιαίτερο.
Αν η συγκληση είναι για μονοβολα θα είναι πολύ ενδιαφέρον όπλο.
 
Last edited by a moderator:
Στο θέμα μας όμως, που είναι το συγκεκριμένο όπλο. Σαν όπλο είναι εντυπωσιακό, γιατί εδώ έχουμε έναν βαλακωδη νόμο που απαγορεύει τα κοντά όπλα. Αρα κοντό όπλο ίσον κάτι που δεν βλέπουμε συχνά και άρα με την πρώτη ματιά εντυπωσιάζει. Σε τακτικό επίπεδο, με μια ψύχραιμη ματιά, δεν βλέπω να έχει να πει και πολλά. Ένα δίκαννο με ράγα πικατινι κοντό. Προσωπική άποψη,τίποτα το ιδιαίτερο.

Όσο για το όπλο για το σπίτι μια χαρά είναι.

Εμφανισιακά δείχνει όμορφο!

Αν είχα χρήματα για πέταμα θα το αγόραζα.
 
Last edited by a moderator:
Αν η συγκληση είναι για μονοβολα θα είναι πολύ ενδιαφέρον όπλο.
Για όποιον ενδιαφέρεται να κυνηγήσει αγριογούρουνο με δίκαννο, αποκλειστικά με μονόβολα ναι, σίγουρα για αυτόν θα έχει ενδιαφέρον ΑΝ έχει κατασκευαστεί με τέτοιο σκεπτικό. Αλλά να σου πω την αλήθεια, μόνο έναν έχω δει να πηγαίνει για γουρουνια με δίκαννο. Ήταν ένας παππούς στην Ορεινή Ναυπακτία και εγώ τότε ήμουν δεκαπέντε χρονών ( χωρίς όπλο). Από τότε δεν έτυχε να ξανά δω κάποιον σε γουρουνοπαρεα να κρατάει δίκαννο.
 
Προσωπικα σαν οπλο σελφ ντιφενς ακομη και αν δεν ηταν απο τους τουρκοσπορους το θεωρω λαθος

Το οπλο γιαυτο το σκοπο κατ εμενα παντα( και ισως να εχω λαθος) πρεπει να ειναι κοντο με αναλογες βασεις αλλα χραπα χρουπα με αποθηκη για 5 φυσιγγια
και αλλα 5 στο κοντακι

Οποιος εχει κανει εκπαιδευση μαχης εντος κτηριων ξερει γιατι το πιστευω αυτο

Δεν το λεει καπου - ειναι η δικη μου αποψη
Και τονιζω ξανα ισως εχω λαθος
 
Για όποιον ενδιαφέρεται να κυνηγήσει αγριογούρουνο με δίκαννο, αποκλειστικά με μονόβολα ναι, σίγουρα για αυτόν θα έχει ενδιαφέρον ΑΝ έχει κατασκευαστεί με τέτοιο σκεπτικό. Αλλά να σου πω την αλήθεια, μόνο έναν έχω δει να πηγαίνει για γουρουνια με δίκαννο. Ήταν ένας παππούς στην Ορεινή Ναυπακτία και εγώ τότε ήμουν δεκαπέντε χρονών ( χωρίς όπλο). Από τότε δεν έτυχε να ξανά δω κάποιον σε γουρουνοπαρεα να κρατάει δίκαννο.
Ναι ,δεν βγαίνουν πολλά για τριχωτά ,είναι και ακριβότερα και έτσι οι κυνηγοί έχουν βολευτει τις καραμπίνες .Φυσικά το Δικανο για γουρούνια θα το προτιμούσα δισκανδαλο.
 
Προσωπικα σαν οπλο σελφ ντιφενς ακομη και αν δεν ηταν απο τους τουρκοσπορους το θεωρω λαθος

Το οπλο γιαυτο το σκοπο κατ εμενα παντα( και ισως να εχω λαθος) πρεπει να ειναι κοντο με αναλογες βασεις αλλα χραπα χρουπα με αποθηκη για 5 φυσιγγια
και αλλα 5 στο κοντακι

Οποιος εχει κανει εκπαιδευση μαχης εντος κτηριων ξερει γιατι το πιστευω αυτο

Δεν το λεει καπου - ειναι η δικη μου αποψη
Και τονιζω ξανα ισως εχω λαθος
Σωστά το λες.
Αυτό το όπλο που λες είναι για μάχη σε κτήρια.

Ενώ αυτό το χεις σπίτι αν ποτέ κάτι χρειαστεί.

Οπότε δεν είναι το ιδανικότερο αλλά είναι μια επιλογή.

Όπως εγώ θα χτυπήσω στο καρτέρι ένα μακρινό τρυγονι με ένα σούπερ ποζε 66 εκ κάνη.

Δεν πάει να πει ότι θα έχω ένα δικαννο με 81 κάνες επειδή κάνω καρτέρι.

Θέλω να πω ότι δεν θα το επέλεγε ποτέ ο στρατός των ΗΠΑ για μάχες σε κτήρια.

Επέλεξε Μπενελι των 1700ευρώ αλλού τύπου λειοκαννο.
 
Home defence στα 970Ε?
Μ2 με 53εκ κανη...
Ρόπαλο baseball 20 ευρώ.
Θες να με πλησιάσεις ; Κόπιασε ... ;)

Υπάρχουν πιο φθηνά, ακόμα πιο αποτελεσματικά, ακόμα πιο εύχρηστα, πιο ελαφρά και μη θανατηφόρα εργαλεία ... από το ρόπαλο.
Αρκεί να προφτάσεις να τα πιάσεις στα χέρια σου εκείνη την στιγμή.
 
Ρόπαλο baseball 20 ευρώ.
Θες να με πλησιάσεις ; Κόπιασε ... ;)

Υπάρχουν πιο φθηνά, ακόμα πιο αποτελεσματικά, ακόμα πιο εύχρηστα, πιο ελαφρά και μη θανατηφόρα εργαλεία ... από το ρόπαλο.
Αρκεί να προφτάσεις να τα πιάσεις στα χέρια σου εκείνη την στιγμή.
αν ο αλλος ξερει δυο πραματα με το ροπαλο απλα θα τον οπλισεις και θα σε σκοτωσει στο ξυλο με την σημασια της λεξης

Η πιο καλη αμυνα ειναι τα χερια σου και η χρηση του βαρους του σωματος του αλλου!!!( εκτος και αν κρατα οποιοδηποτε οπλο)

Εκει οτι μας φωτισει Ο Θεος και να μας προσεχει να μην μας τυχει ποτε
 
αν ο αλλος ξερει δυο πραματα με το ροπαλο απλα θα τον οπλισεις και θα σε σκοτωσει στο ξυλο με την σημασια της λεξης
Γι αυτό είπα ότι υπάρχουν και πιο αποτελεσματικά.
Το ρόπαλο είναι μονόκανο :)
Εκει οτι μας φωτισει Ο Θεος και να μας προσεχει να μην μας τυχει ποτε
Αυτό ξαναπές το ...
 
Back
Top