Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Χρησιμοποιεί κανείς το wegu super elastik 10mm;
Σκαλωνει στα ρούχα;

https://www.vendors.gr/en/αξεσουαρ-οπλων/πελματα/4291-πέλμα-wegu-super-elastik-10mm-μαύρο.html

Λογικά ναι γιατί είναι σκέτο καουτσούκ!
Θυμάμαι πρόσφατα είχε αγοράσει ο Στέλιος 1 ίδιο που μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.
Ο Στέλιος έχει αναφέρει ότι ήταν στενότερο από το κοντάκι οπότε αυτό θέλει προσοχή!
Στο site της εταιρείας είχα διαβάσει ότι αυτά τα πέλματα είναι για πυροβόλα όπλα και αεροβόλα
 
Χρησιμοποιεί κανείς το wegu super elastik 10mm;
Σκαλωνει στα ρούχα;

https://www.vendors.gr/en/αξεσουαρ-οπλων/πελματα/4291-πέλμα-wegu-super-elastik-10mm-μαύρο.html
Λογικά ναι γιατί είναι σκέτο καουτσούκ!
Θυμάμαι πρόσφατα είχε αγοράσει ο Στέλιος 1 ίδιο που μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.
Ο Στέλιος έχει αναφέρει ότι ήταν στενότερο από το κοντάκι οπότε αυτό θέλει προσοχή!
Στο site της εταιρείας είχα διαβάσει ότι αυτά τα πέλματα είναι για πυροβόλα όπλα και αεροβόλα
Πράγματι έχω το ίδιο ακριβώς, το πήρα φέτος και το έβαλα στο δίκαννο (σ/π SKB).
Αλλά δεν μπορώ να σου δώσω ξεκάθαρη απάντηση ... Εξαρτάται από τον τρόπο που επωμίζεις, από τη στάση του σώματος, από τι ρούχα φοράς, κλπ.
Στο κυνήγι δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά όλο το καλοκαίρι στο σκοπευτήριο δεν μου δημιούργησε κανένα θέμα (με το σκοπευτικό γιλέκο).
Σίγουρα με πουκάμισο ή με βαμβακερό μπλουζάκι (t-shirt) σκαλώνει, ακόμη κι αν "γλύψει" πολύ ελαφρά στα πλευρά καθώς ανεβαίνει στον ώμο.
Πάντως με ένα χιτώνιο παραλλαγής του Ελλ. Στρατού που το δοκίμασα στο σπίτι δεν έχω θέμα, δεν φαίνεται να κολλάει. Με σωστή επώμιση. Παρά μόνο αν το τρίβω έντονα στα πλευρά επωμίζοντας (επίτηδες για λόγους δοκιμής). Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και με τα συνήθη κυνηγετικά γιλέκα. Παίζει ρόλο δηλαδή και το είδος του υφάσματος.
Επειδή όμως στο κυνήγι οι συνθήκες δεν είναι πάντα ελεγχόμενες, διατηρώ μια επιφύλαξη για το αν θα δουλέψει παντού και πάντα χωρίς πρόβλημα, ή θα σου χαλάσει την επώμιση σε μια κρίσιμη στιγμή ... Αλλά αυτό ισχύει για όλα (σχεδόν) τα πέλματα με υφή λάστιχου ή καουτσούκ, τουλάχιστον αυτά που δεν έχουν κάποιο λείο ένθετο στο πάνω μέρος.
 
Σας ευχαριστω, ψάχνω για κάποιο στα 10mm,γι αυτό και η ερωτηση για το συγκεκριμένο. Υπαρχει και το microcore της beretta στα 10mm που εχει και πλαστικό για να μην σκαλώνει αλλα δεν ακουγονται και τα καλυτερα... Κανένα αλλο στα 10mm που να μην σκαλωνει γνωριζει κάποιος;
 
Σας ευχαριστω, ψάχνω για κάποιο στα 10mm,γι αυτό και η ερωτηση για το συγκεκριμένο. Υπαρχει και το microcore της beretta στα 10mm που εχει και πλαστικό για να μην σκαλώνει αλλα δεν ακουγονται και τα καλυτερα... Κανένα αλλο στα 10mm που να μην σκαλωνει γνωριζει κάποιος;

https://www.kalkantzakos.com/Product/3521/sc100-sporting-clays-kafe,-pelma-kontakiou-pachmayr

Αν δεν σε νοιάζει το κόστος παρε αυτο να ξενοιασεις μια και καλη
 
Σας ευχαριστω, ψάχνω για κάποιο στα 10mm,γι αυτό και η ερωτηση για το συγκεκριμένο. Υπαρχει και το microcore της beretta στα 10mm που εχει και πλαστικό για να μην σκαλώνει αλλα δεν ακουγονται και τα καλυτερα... Κανένα αλλο στα 10mm που να μην σκαλωνει γνωριζει κάποιος;
δεσ και αυτό το wegu που εχει κόκαλο . στο κεντρο του ειναι καπου στα 12mm
http://www.jagdfieber.com/Ausruestu...tkappe/Schaftkappe-Slip-weich-Braun-15mm.html
 
Σας ευχαριστω, ψάχνω για κάποιο στα 10mm,γι αυτό και η ερωτηση για το συγκεκριμένο. Υπαρχει και το microcore της beretta στα 10mm που εχει και πλαστικό για να μην σκαλώνει αλλα δεν ακουγονται και τα καλυτερα... Κανένα αλλο στα 10mm που να μην σκαλωνει γνωριζει κάποιος;
Φιλε μου κανενα πελμα δεν σκαλωνει αν εχεις σωστα μετρα και κανεις και σωστη επωμιση..........το οπλο δεν ανεβαινει καθετα στον ωμο αλλα πηγαινει ελαχιστα μπροστα και επειτα ερχεται πισω και ''κλειδωνει''....αυτη ειναι η σωστη επωμιση
Σε διαφορετικη περιπτωση οτι και να βαλεις θα πρεπει να κοψεις κοντακι και να μικραινει το μηκος η ποιο ψιλο πελμα.
 
Ρίξε τις εντυπώσεις σου...
Το σκέφτομαι για το δίκαννο....πως γίνεται η εφαρμογή του πάνω στο όπλο;;;
Το δίνω στον κοντακά και προσαρμόζει το καινουριο κοντάκι χωρίς να το πειράξει το πέλμα.Δεν έχω βάλει σε εργοστασιακό κοντάκι και δεν ξέρω αν χρειαστεί φιτάρισμα πως θα είναι.Γενικά είναι πολύ καλό.
 
Κώστα εψαξα στην σελιδα της cervellati. Υπάρχει επιλογή δύο υλικών, μαλακό και καοτσουκ.
Screenshot_2021-04-25-01-12-15-438_com.google.android.apps.docs.jpg
IMG_20210425_011442.jpg
Το δίνω στον κοντακά και προσαρμόζει το καινουριο κοντάκι χωρίς να το πειράξει το πέλμα.Δεν έχω βάλει σε εργοστασιακό κοντάκι και δεν ξέρω αν χρειαστεί φιτάρισμα πως θα είναι.Γενικά είναι πολύ καλό.
Να φανταστω οτι το μαλακό χρησιμοποιείς ή μηπως το καοτσούκ;
 
Κώστα εψαξα στην σελιδα της cervellati. Υπάρχει επιλογή δύο υλικών, μαλακό και καοτσουκ.
View attachment 26340
View attachment 26341

Να φανταστω οτι το μαλακό χρησιμοποιείς ή μηπως το καοτσούκ;
Το μαλακό.το άλλο και βαρύ είναι και ψιλοκολάει.
 
Πήρα το παρακάτω πέλμα για το falconet...... απαράδεκτο, κολαει στην επωμιση ακόμα και με το γιλέκο που είναι βαμβακερό, δεν συζητάω με ζακέτα fleece...... δυστηχως ή ευτυχώς ο τρόπος που επωμιζω είναι να "γλείφει" το πέλμα στο ρούχο, απορεια της μακροχρόνιας ενασχόλησης με το σκητ.....το πήρα γιατί οι διαστάσεις τους κουμπώνουν σχεδόν ακριβώς στο falconet...... λάθος αγορά 100%.Screenshot_2024-01-11-11-44-31-352_com.android.chrome.jpg
 
Γιάννη αν ταιριάζει στο κοντάκι σου χωρίς φιταρισμα και δεν θέλεις να πάει χαμένο,πάρε ένα σπρέι λούστρο και ψεκασε το περιμετρικά.
Γιάννη σε πολλά πέλματα βάζω σκληρηντικο νυχιών που χρησιμοποιούν οι γυναίκες με πολλά καλό αποτέλεσμα μιας και κάνει κρούστα, σε αυτό το πέλμα δεν πιάνει. Θα δοκιμάσω το σπρέι που λες.
 
Είχα βάλει αυτό που κολλάει, σ ένα κυνηγομαζαγο στο Περιστέρι. Όταν πήγα να το πάρω κ το επωμισα, παρατήρησα ότι κολλάει. Μου είπε να βάλω μονωτική ταινία..ρε άνθρωπε, πες μου ότι κολλάει να βάλω ένα άλλο!
 
Back
Top